Reperi Mozzik synon të thyej një rekord në Gjermani

Para pak ditëve, Mozzik dhe Loredana publikuan këngën e re.

“Romeo&Juliet”, mban titullin kënga e re e çiftit Aliu e cila u lansua në fillim të këtij muaji, shkruan lajmi.net.

Kjo këngë e dyshes u prit tejet mirë nga publiku ku vetëm në këto pak ditë ka mbledhur mbi 9 milionë shikime në YouTube.

Së fundmi, Mozzik ndau këtë këngë me ndjekësit në InstaStory dhe paralajmëron se nesër do të thyej një rekord të klikimeve në Gjermani.

“Deri në 10 mëngjes kemi afat me i bo 10 milionë edhe e thejmë rekordin e klikimeve t’gjitha kohërave në krejt Gjermaninë!!”, ka shkruar Mozzik.

Borë e paparë në Bavari

Një pushim i shkurtër nga sulmi i dëborës për rajonet bavareze në jug të Gjermanisë dhe Austri ka qenë vetëm nata e së premtes. Në fundjavë kërcënon sërish ashpërsimi i gjendjes.

Kryeministri bavarez, Markus Söder të shtunën shkoi në rajonet e prekura nga rënia e madhe e dëborës që ka shkaktuar mjaft vështirësi.

Söder u informua edhe për aksionet e ndihmës të forcave të shpëtimit në Bad Tölz. Të shtunën në mbrëmje fillojnë sërish reshje të mëdha dëbore.

Në pesë qarqe bavareze është shpallur gjendja e alarmit.

Nga e shtuna deri të hënën në mbrëmje do të bjerë dëborë edhe në malësitë gjermane saksone, por sidomos në zonat e Alpeve dhe Pyllin Bavarez reshjet priten të jenë shumë të mëdha.

Rrezik paraqesin sidomos çatitë e rënduara nga sasia e madhe e dëborës.

Ushtria gjermane ka dërguar 350 ushtarë në rajonet e prekura që të pastrojnë masat e dëborës, të furnizojnë banorët me ushqime e të transportojnë ndihmësit vullnetarë me automjete të rënda. 300 ushtarë të tjerë janë në gatishmëri.

Një zëdhënës i Kryqit të Kuq Bavarez është shprehur se „megjithë angazhimin disa ditor të vullnetarëve, shohim forca mjaft motivuara”.

Shqetësim përbën në rajon edhe rreziku i orteqeve. Fluturimet ajrore po ashtu janë prekur nga situata e dëborës.

Në aeroportet e Mynihut dhe Frankfurtit janë anuluar të premten 100 fluturime. Edhe hekurudha nuk paraqitet në gjendje më të mirë, mjaft linja hekurudhore nuk përshkohen për shkak të dëborës. Në Austri forcat e shpëtimit morën me helikopter nxënësit e një shkolle gjermane që ishin bllokuar nga dëbora.

Borë e madhe në Gjermani, bllokohen rrugët

Moti jo i mirë po mbretëron në Gjermani ditët e para të janarit 2019.

Reshjet e borës kanë mbuluar rrugët të cilat janë bërë vështirë të kalueshme.

Sipas disa pamjeve, shihet se nga bora është bllokuar rrugët qytetin e Mynhenit.

Për pasojë, një kamionë gjatë mbrëmjes së sotme ka rrëshqitur duke bllokuar rrugën.

Derisa, policia dhe njësia e zjarrfikësve gjendën në vend të ngjarjes dhe po mundohen të bëjnë tërheqjen e kamionit të bllokuar.

Në anën tjetër shumë mërgimtarë sot janë nisur për në vendet ku jetojnë.

U bëhet thirrje atyre që të kenë kujdes gjatë rrugës për shkak të motit jo të mirë dhe me reshje bore që po mbizotëron këto ditë./Indeksonline/

Profesionet që paguhen më së shumti në Gjermani

Berlini në Gjermani ka nevojën më të madhe të punëtorëve, e ndjekur nga Mynih, Hamburg.

Më shumë se 10 mijë vende të lira ekzistojnë në Këln, Shtutgart, Düsseldorf, shkruan albinfo.ch.

Në tregti ekziston nevoja më e madhe për punëtorë. Pagat për shitësit janë rreth 1800 euro.

Ata u pyetën gjithashtu për shoferët e kamionëve, automekanikët, pagat e të cilave janë rreth 14-15 euro në orë. Ndërmjetësit e sigurimeve, tregtarët dhe punëtorët sezonalë fitojnë rreth 16 euro në orë. Pagat e tyre sillen deri 1.800 euro.

Industria farmaceutike siguron pagat më të larta me një të ardhur mesatare bruto prej rreth 70 mijë euro në vit.

Në vendin e dytë janë bankat, dhe në pozicionin e tretë është industria e automobilave. Në industrinë e automobiöave punëtorët marrin rreth 65 mijë euro paga bruto çdo vit.

Hapen dyert për punë në Gjermani, hiqen thuajse të gjitha kushtet

Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë.

Por me projekt-ligjin e ri, i cili akoma është në debat publik në Gjermani pritet të ketë lehtësime të shumta, raporton Teleshkronja Post.

Me projektligjin e ri parashikohet një mundësi e re që i mundëson personave me kualifikimet e nevojshme që të vijnë në Gjermani pa kontratë pune dhe të kërkojnë punë gjashtë muaj me rradhë.

Dy kushte kryesore janë për personat që mund të vijnë: Njohja e gjuhës gjermane për aq sa kërkohet për vendin përkatës të punës dhe si dhe financimi i vetvetes. Pra këta personave nuk kanë të drejtë të marrin ndihmë sociale, ata ti mbulojnë vetë shpenzimet e tyre derisa sa ta gjejne në vend pune.

Para hyrjes në Gjermani ata duhet të dëshmojnë se kanë para për të mbuluar shpenzimet e tyre për banesë, ushqime, sigurim shëndetësor dhe gjëra tjera të nevojshme./Teleshkronja Post.

Formacionet zyrtare: Gjermani vs Holandë

Gjermania dhe Holanda kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen e radhës për Nations League.

Panzerët janë nikoqir të Tulipanëve në ndeshjen e fundit të Grupit 1 të Ligës A në Ligën e Kombeve, shkruan Teleshkronja Post.

Gjermania vjen në këtë ndeshje pa asnjë shpresë për të dalë lider i grupit pasi ka mbetur në pozitën e fundit dhe në edicionin e ardhshëm do luajë në Ligën B.

Në anën tjetër, mysafirët holandezë me një fitore ose një barazim do fitonin grupin dhe do kalonin në Play-Off për një vend direkt në Evropian.

Formacionet zyrtare:

Gjermania: Neuer; Hummels, Rudiger, Sule; Schulz, Kroos, Kimmich, Kehrer; Sane, Werner, Gnabry.

Holanda: Cillessen: Tete, de Ligt, van Dijk, Blind; Wijnaldum, de Jong, de Roon; Promes, Depay, Babel.