“Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë si Roger Federer dhe Rafael Nadal”

Lionel Messi pritet të shkojë përpara Cristiano Ronaldos duke shkuar në gjashtë Topa të Artë më vonë këtë vit sipas gjitha gjasave.

Në fillim të sezonit, po, argjentinasi ka qenë shumë larg lojtarit më të mirë në botë dhe tash mund të përfundojë sezonin duke fituar tripletë me Barcelonën.

Fituesi i Topit të Artë ka ardhur nga skuadra që ka fituar Ligën e Kampionëve në secilën prej pesë viteve të fundit dhe Messi është në një pozicion të madh për të fituar.

Golat e tij kundër Liverpulit të mërkurën e lë Barcelonën brenda mundësive të finales, ku do të jenë favoritët për të mposhtur Ajaxin ose Tottenhamin, përcjellë Teleshkronja Post.

(artikulli vazhdon poshtë fotos)

Leo Messi (Barcelona) dhe Cristiano Ronaldo (Juventus)

Zakonisht në këtë pikë të vitit ne po flasim për yllin portugez por 2019 ka qenë ndryshe. Nuk do të ketë lavdi evropiane për 34-vjeçarin pas daljes së Juventusit nga Liga e Kampionëve nga Ajax.

Pavarësisht se i eleminuar nga gara më e fortë evropiane, ai prapë se prapë ka pasur një vit të mirë, duke fituar titullin e Serie A në sezonin e tij të parë në Itali dhe Super Kupën e Italisë.

Dhe një njeri i cili duhet të jetë dëshmitar i Ronaldos deri në fund të këtij viti është Giorgio Chiellini i skuadrës së Juventusit, i cili beson se ne jemi të bekuar që i shikojmë CR7 dhe Messin në të njëjtën kohë.

Chiellini madje e krahasoi dy me mbretërit e tenisit, legjendat si Roger Federer dhe Rafael Nadal.

“Ne jemi me fat që jetojmë në të njëjtën moshë si këta dy lojtarë yjor”, tha mbrojtësi italian për Sky Sport Italia dhe Goal.com.

(artikulli vazhdon poshtë fotos)

Ronaldo (RealMadrid) dhe Messi (Barcelona) (LaLiga)

“Ne mund t’i krahasojmë ata me Federerin dhe Nadalin.

“Një ditë Cristiano është ndoshta më i forti në botë dhe një ditë tjetër Messi, por e vërteta është se ata janë dy ekstra-jashtëzakonisht të mirë që luajnë një sport tjetër për ne”.

Ka qenë një gëzim për të parë Messin dhe Ronaldon gjatë viteve.

Ata kanë dërguar ndeshjen në një nivel tjetër, duke u shtrënguar që të arrijnë lartësi të reja çdo sezon, ka ngritur nivelin e futbollit.

Që të dy janë në të tridhjetat e tyre tani, kështu që fuqitë e tyre së shpejti do të dobësohen, por tani për tani, ne mund t’i gëzojmë ato./TeleshkronjaPost/