Ish-kampioni i botës refuzon dy klubet e Manchesterit (City-United)

Gianluigi Buffon refuzoi mundësinë për të shkuar në Manchester United ose në City, pasi nuk donte një përsëritje të eksperiencës së tij si në Paris Saint-Germain.

Pas një suksesi të jashtëzakonshm 17 vjeçar tek gjigandët italianë Juventus, portieri legjendar italian zgjodhi të bashkohej me PSG në një transferim të lirë, por planet e tij për kohën e rregullt të lojës nuk arritën.

Kështu 41-vjeçari përfundoi kohët e fundit një kthim emocional në Juventusin e tij të dashur, por gjigantët e Manchesterit ishin të nxehtë në ndjekjen e tij.

Buffon refuzoi një ofertë nga kampioni i Premier League, City, e cila u propozua nga vetë menaxheri Pep Guardiola dhe rivalët e tyre Manchester United.

Nëse ai do pranonte një lëvizje në Premier Ligë, ylli veteran do të fitonte dy herë më shumë se në Juventus, ku do të fitojë £ 1.35million gjatë kohës së tij njëvjeçare.

Gianluigi Buffon refuzoi ofertat nga gjigandët e Manchesterit për t’u rikthyer te Juventusi i tij i dashur.

Italiani e dinte se do të ishte portieri i dytë i zgjedhjeve në të dyja klubet, nën të dyja Ederson dhe David de Gea në vendin e duhur.

Mundësia për të luajtur në Angli dhe duke konkurruar për titullin e Premier League do të kishte magjepsur Buffon, por pas largimit të tij emocional nga Juventusi verën e kaluar, ai nuk donte ta braktiste mundësinë për t’i përfaqësuar përsëri.

Ndërsa Buffon përgatitej të zhvillojë bisedime me Guardiolën këtë verë, një telefonatë nga presidenti i Juventusit Andrea Agnelli ndryshoi gjithçka.

Agnelli i kërkoi fituesit të Kupës së Botës 2006 që të kthehej në Torino në vend që të luante zëvendësuesin e dytë diku tjetër.

Si pjesë e marrëveshjes së tij me Zonjën e Vjetër, Buffon do të luajë së paku 10 ndeshje në sezonin e ardhshëm, në mënyrë që të kapë legjendën Paolo Maldini si lojtarë më shumë paraqitje i të gjitha kohërave të Serie A.

Por ai do të duhet të jetë i durueshëm sezonin e ardhshëm, duke e ditur se do të jetë lojtari i Wojciech Szczesny në Juventus titullarë në portë./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: ‘Zonja e Vjetër’ rikthen në klub ‘Zotriun e Vjetër’

Juventus ka përfunduar marrëveshjen me Gian Luigi Buffon, portierin legjendar i cili ishte larguar vitin e kaluar nga Zonja e Vjetër.

Vetëm një vit qëndrim në PSG dhe Buffon është rikther tek ekipi ku kishte vitet më të bukura të karrierës si futbollist.

Buffon 41 vjeçarë ka përfunduar sot në mëngjes testet mjeksore, kjo është bërë e ditur sot nga vet klubi i Juventus nëpërmjet Twitterit, transmeton Teleshkronja Post.

Në bazë të kontratës së akorduar mes agjentit dhe klubit Buffon nuk do të jetë titullarë, por në bazë të klauzolës ai pritet të luajë së paku 8 ndeshje që ta thyejë rekordin e Maldinit.

Foto gjatë kryerjes së testeve mjeksore në J Medical:

7 lojtarë të klasit botëror që refuzuan Barcelonën

Ëndrra e shumë futbollistëve në botë është për të luajtur për Barcelonën. Gjigantët katalanas janë një nga klubet më të mëdha dhe më të mira në botë dhe shpesh lojtarët nuk e kundërshtojnë mundësinë për të lëvizur atje.

Shumë futbollistë të klasit botëror si Luis Suarez dhe Neymar kanë thënë herë pas here se ishte një ëndërr e vërtetë për të kaluar në Barcelonë. Megjithatë, ka pasur disa yje të klasit botëror me të vërtetë të mahnitshme të cilët nuk kanë dashur ta shfrytëzojn nga mundësia për të luajtur për gjigandët Blaugrana.

Pa shumë zhurmë, le të hedhim një vështrim në 7 yje të klasit botëror që e kanë hedhur poshtë Barcelonën si opsion:

7 David Luiz

David Luiz / Chelsea

Qendërmbrojtësi brazilian ishte subjekt i disa ofertave nga Barcelona, ​​kur ai ishte në magjinë e tij të parë në Chelsea. Megjithatë, David Luiz vendosi që një lëvizje drejt gjigantëve francezë Paris Saint-Germain do t’i përshtatet karrierës së tij (gjithashtu paga) më mirë.

Gjatë kohës së tij me gjigandët e Ligue 1, Luiz zbuloi se ai e kishte refuzuar Barcelonën. Duke folur për AS në shtator 2014, Luiz tha:

“Është e vërtetë që ata (Barca) u përpoqën të më marrin disa herë dhe gjithçka dukej e mirë.

“Por përfundimisht kuptova se ekipi që me të vërtetë doja të isha, është PSG.”

Skuadra e Barcelonës u mahnitën me aftësitë e Luizit në top dhe e panë atë si lojtarin ideal që luante mbrojtës por braziliani i hodhi poshtë ato dhe u transferua te PSG përpara se të bënte një kthim të bujshëm në Stamford Bridge veren e kaluar.

6 Rio Ferdinand

16 trofe, dy herë mbrojtësi më i shtrenjtë në botë dhe kapiteni i vendit të tij gjatë karrierës së tij yjore, Rio Ferdinand në kohën e tij ishte një nga mbrojtësit më të kërkuar në botë.

Barcelona mund të jetë një nga skuadrat më të forta dhe më të plota të këtij brezi, por nëse ka pasur një dobësi në ekipin e tyre, kjo ishte mbrojtja e tyre. Rio Ferdinand u konsiderua si opsioni ideal për të mbështetur vijën e Barcelonës, por anglezi ka zbuluar se ai e hodhi poshtë këtë veprim, sepse ai fitoi gjithçka që dëshironte në Manchester United.

Duke folur për gazetarët, Ferdinandi tha:

”Kam folur me Romën dhe gjithashtu kam pasur interes nga Real Madridi dhe Barcelona në një kohë. Por kur isha në Manchester United dhe kishte interes nga klubet e tjera, unë fitoja gjëra në Manchester United. Kështu që koka ime kurrë nuk u kthye për të shkuar diku tjetër.”

“Nëse Gareth Bale kishte qenë në Manchester United dhe të fitonte trofe, ai nuk do të kishte shkuar në Real Madrid. Unë isha vetëm duke fituar. Nuk isha i interesuar të shkoj kudo tjetër.”

5 Alessandro Del Piero

Një ikonë dhe legjendë e Juventusit që i dha zemrën dhe shpirtin Zonjës së Vjetër për 19 vjet, Del Piero ishte një nga lojtarët më të talentuar italianë të këtij brezi. Ish-kapiten i Juventusit bëri më shumë se 700 paraqitje për Bianconerët dhe mbeti me klubin edhe pse ata u hoqën në Serie B pas skandalit të Calciopolit.

Gjatë karrierës së tij, Del Piero kishte shumë oferta nga klube të ndryshme të ndryshme në Evropë dhe agjenti i tij konfirmoi në 2012 se italiani kishte refuzuar si Barcelona ashtu edhe Manchester United gjatë karrierës së tij.

Duke folur për Tuttomercatoweb, agjenti i Del Piero, Claudio Pasqualin tha:

“Del Piero është i Juventusit,

“Gjatë kohës të karrierës së tij, ai e refuzoi Manchester Unitedin dhe Barcelonën dhe e bëri këtë për dashuri”.

Një nga shërbëtorët më besnikë të Juventusit, Del Piero deri në këtë ditë mbetet një ikonë e vërtetë dhe heroi i tifozëve të Juventusit.

4 Koke

Atletico Madrid krijoi historinë kur fitoi titullin e La Ligës në sezonin 2013/14. Diego Costa dhe Koke ishin yjet për Atletico Madrid atë vit dhe ishte pak e çuditshme që Barcelona donte mesfushorin e shkëlqyeshëm të talentuar.

Skautët në Barcelonë dhe Luis Enrique e panë Kokën si një pasardhës afatgjatë të Xavit, megjithatë, spanjolli refuzoi ofertën dhe qëndroi me klubin e tij të djalërisë. Duke folur për AS në gusht 2014, Koke tha:

” E vërteta është se ishte e vështirë për t’i thënë jo Barcës, por kam dashur të vazhdoj në shtëpi për shumë vite në Atletico. Nuk ishte koha për të ikur. Kjo është shtëpia ime, ku ndihem i dëshiruar dhe klubi nuk dëshiron të më shesë. Si do të largohem në kohën më të mirë për Atleticon? Nuk është e lehtë të thuash jo për Barcelonën dhe interesi i tyre u vlerësua.”

3 Thiago Silva

Thiago Silva / PSG

I konsideruar gjerësisht nga shumë njerëz për të qenë një nga mbrojtësit më të mirë në botë, Thiago Silva i tha jo Barcelonës jo një herë por dy herë. Qendra e Brazilit kërkohej kur ai ishte në AC Milan dhe në PSG, por Silva vetë deklaroi sinqerisht se ai e hodhi poshtë Barcelonën për mundësinë për të fituar më shumë para në Paris.”

Në një intervistë , Silva foli për mënyrën se si ai e hodhi poshtë dy herë Barcelonën:

” Ishte një vendim i vështirë për të thënë dy herë jo për Barcelonën. Nuk ishte kurrë një sekret që i kam admiruar që kur isha fëmijë dhe se gjithmonë dëshiroja të luaja për Barcelonën. Por jeta është bërë me vendime të vështira që ndonjëherë shkojnë kundër asaj që ju ëndërroni.”

“Dëgjova njerëz duke thënë se po mendoja vetëm për paratë, por ata harrojnë se kemi familje për t’u ushqyer. Pse do të pranoj që të fitoj më pak para për të luajtur për Barcelonën? Përse lojtarët duhet të sakrifikojnë veten e tyre Përveç kësaj, PSG më ofroi edhe një mundësi për një sfidë të re dhe klubi po shkon rrugën e duhur.”

2 Gianluigi Buffon

Një nga portierët më të mirë në historinë e futbollit, Gianluigi Buffon u bë portieri më i shtrenjtë në botë në vitin 2001 kur bëri një transferim prej 39 milionë funte në Juventus nga Parma.

Nuk ishte çudi që italiani frymëzues u kërkuar nga të gjitha klubet më të mira në Evropë dhe Buffon zbuloi se një diskutim me babanë e tij e ndihmoi të zgjedhë Juventusin mbi Barcelonën.

Duke folur për Mediaset në tetor 2013, Buffon tha:

“Unë mund të kisha hyrë në Barcelonë më 2001.”

“Megjithatë, vendosa të bashkohet me Juventusin pasi e kam diskutuar atë me babanë tim dhe jam ende mirënjohës për të. Duke qenë në Juventus është një përvojë unike dhe më ka sjellë shumë kënaqësi.”

“Dhe të mos harrojmë se Barcelona në atë kohë nuk ishin asgjë si ekipi që ata janë tani”.

1 Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo/RealMadrid, Leo Messi/Barcelona

Imagjinoni Cristiano Ronaldo në Barcelonë! Ronaldo dhe Messi në të njëjtën skuadër. Uau! Ndoshta do kishte ndodhur pothuajse nëse ish-menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, nuk do kishte ndërhyrë.

I mrekulluar me Real Madridin për marrjen e të gjithë lojtarëve të tij yll mbrapa tij si David Beckham, Ruud van Nistelrooy dhe Gabriel Heinze, Scotsman kishte deklaruar shkëlqyeshëm se ai nuk do të “shitur një virus” në Real Madrid.

Ish-presidenti Real Madridit, Roman Calderon foli për mënyrën se si Ronaldon e hodhi poshtë Barcelonën në mars 2014:

“Në disa javë, ai u përpoq të shmangte atë duke shkuar në Real Madrid, duke e ofruar atë në Barcelonë. Barcelona ishte shumë e lumtur por në atë moment, por ishte shumë e rëndësishme pasi Ronaldo tha: Nuk do të shkoj në ndonjë klub tjetër përveç Real Madridit.”

“Kjo është arsyeja pse e nënshkruam marrëveshjen. Të gjithë ishin të lumtur: Manchester United mori 80 milionë funte, Real Madridi mori lojtarin më të mirë në botë dhe Cristiano mori atë që donte, sepse lojtarët si ai nuk kërkojnë vetëm para, kërkojnë lavdi dhe kërkojnë të gjithë ata që janë duke u dhënë atyre mundësinë për të fituar tituj, për të qenë më të mirët në botë”./TeleshkronjaPost/

Buffon: Klubet si Reali i duhen dy portier të mrekullueshëm

Gianluigi Buffon në një intervistë për Marca-n ka thënë se ende nuk ka hequr dorë nga ëndrra e tij në Ligën e Kampionëve dhe, madje edhe pas fitores në Estadio Santiago Bernabeu sezonin e kaluar me Juventusin, ai shpreson edhe më shumë.

Tani në Paris Saint-Germain, italiani beson se ekipi francez ka lojtarët për të luftuar për kurorën e Ligës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

Ai foli për shanset e tyre për triumf në evropë për sezonin e ardhshëm, dhe gjithashtu për Real Madridin dhe situatën e tyre të portierit.

Pas shumë vitesh në krye, çfarë mund të mësoni në PSG?

“PSG është shumë ndryshe nga ajo për të cilën jam mësuar. Është një eksperiencë e re dhe më jep shumë entuziazëm, më bën të lumtur, mund të përmirësohet profesionalisht dhe si një person me përvoja të ndryshme”.

A është futboll francez shumë i ndryshëm nga karriera që keni pasur në Itali?

“Derisa nuk isha këtu unë mendoj se kam përjetuar vetëm mënyrën e konceptimit të futbollit, punës dhe sportit, ka qenë thelbësore për mua të bëhem kush jam unë, kur ju largoheni nga Juventus dhe Italia, ju kuptoni se ka një qasje tjetër dhe për të kuptuar sportin. Model shumë profesional në nivel organizativ si një klub dhe kanë objektiva të mëdha, por me një mënyrë krejt tjetër të arritjes së tyre. Është një rrugë krejtësisht e ndryshme nga ajo që kisha në Itali “.

A ndiheni sikur PSG të respekton si Juventusi, Real Madridi, Barcelona apo Bayern Munich?

“PSG ka histori të ndryshme nga ato skuadra, por ka një të tashme dhe një të ardhme që është në të njëjtin nivel dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Çështjet e kaluara, por ajo që ka rëndësi është e tashmja dhe e ardhmja dhe çka mund të ndërtoni PSG po hedhin themelet për një të ardhme të madhe “.

A besoni se mund të fitoni Ligën e Kampionëve? A është presioni i tyre i tepruar?

“Ky ka qenë qëllimi për pesë apo gjashtë vjet në PSG, por nuk e kam konsideruar kurrë më parë.” Ky është një klub i ri që punon për t’u afruar më shumë për të fituar atë, por nuk mund të jetë një obsesion dhe shumë energji në përpjekje për të përmirësuar. ”

Ju keni matur veten kundër dhe keni luajtur me disa nga më të mirat. A mund të bëhet Neymar një prej tyre?

“Neymar mund të bëhet numër 1. Nuk kam punuar kurrë me të dhe gjithmonë e kam pasur atë si një rival, por nga pikëpamja teknike ai është i pabesueshëm, por ne kemi edhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, dhe Kylian Mbappe është një fenomen absolut, ka të tjerë që na bëjnë të besojmë se ne mund të fitojmë në Ligën e Kampionëve, kemi dy yje dhe një grup lojtarësh të fortë dhe kjo na jep besim.”

Si mund të kuptohen dy yjet si Neymar dhe Mbappe?

“Unë mendoj se ata janë bërë për njëri-tjetrin, ata kanë karakteristika të ndryshme, Neymar është më shumë një driblues i mirë me topin, ndërsa Kylian është një djalë me ritëm, fuqi dhe sy për golin. Ballon d’Or mund të jetë i ndarë mes tyre në 10 vitet e ardhshme.”

A mendoni se Neymar do të qëndrojë në Paris?

“Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në, por ata që duan të lexojnë rreth tyre, por të vërtetën është se Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në.”

A mendoni se ata mund të fitojnë Topin e Artë në PSG?

“Po ata munden, luftojmë për trofe të mëdhenj”.

Si e shihni Juventusin tani me Cristiano Ronaldon?

“Juventusi është shumë i fortë, ata kanë qenë për katër apo pesë vitet e fundit konkurent në Evropë, por këtë vit edhe më shumë, sepse ata kanë një lojtar të pabesueshëm, ai ka ardhur në një skuadër që i mungon vetëm ajo pjesë e fundit. .trofeu ”

Kush janë të preferuarit tuaj për fitmin e Champions League ?

“Juventusi, si një skuadër, është më i fuqishmi. Në Ligën e Kampionëve askush nuk mund të jetë i sigurt se do ta fitojë atë dhe gjithmonë ka tre ose katër skuadra më të forta, kështu fitimi varet nga detajet e vogla”.

A prisnit që Ronaldo të largohet nga Real Madridi për Juventusin?

“Nuk u befasova sepse e kuptoj dëshirën e një kampioni si ai për të ndryshuar dhe për të kërkuar sfida të tjera. Pas kaq shumë vitesh në të njëjtin vend keni nevojë për motivime dhe sfida të tjera”.

A jeni i zhgënjyer që nuk keni luajtur me të tek Juve ?

“Do të ishte mirë të luaja me të, sepse ju bën më të mirë. Por unë kam ardhur këtu dhe ka lojtarë si Neymar, Mbappe, Thiago Silva dhe Marco Verratti, lojtarë të mëdhenj që më bëjnë të lumtur në të njëjtën mënyrë”.

Po në lidhje me Real Madridin? A mendoni se ata e kanë humbur shansin për trofe këtë vit?

“Kur mendoni për ekipet që mund të fitojnë Ligën e Kampionëve, Real Madridi është gjithmonë aty, ata kanë një rol udhëheqës për të luajtur, nuk e di nëse do ta fitojnë këtë vit, por do të ishte e jashtëzakonshme. Është diqka që ju gjithmonë duhet ta konsideroni.”

Real Madrid tani ka Thibaut Courtois dhe Keylor Navas. Si mund të jeni zëvendësues kur keni fituar tre Ligat e Kampioneve?

“Situata e Keylor Navas nuk është e lehtë, por Courtois është gjithashtu një portier i madh i cili ka kaluar nëpër vite të mira dhe një Kupë Botërore të mrekullueshme.”/TeleshkronjaPost/

Buffon: CR7 arsyeja që disa lojtarë qëndruan te Juventus

Portieri i Paris Saint Germainit, Gianluigi Buffon, është kthyer edhe një herë të flas për Juventusin.

Italiani ka thënë se nuk e ka problem një përballje të mundshme me Zonjën e Vjetër në Ligën e Kampionëve, përjashtim finales, raporton Teleshkronja Post.

40-vjeçari ka thënë se i mungon Italia, por jo dhe Mauro Icardi, kjo pasi argjentinasi i ka shënuar shumë gola me fanellën e Interit, por edhe të Sampdorias.

“Juventus? Do doja t’i takoja në Ligën e Kampionëve, por ndeshja e vetme që nuk do dëshiroja të përballsha me ata është finalja. Të gjithë tjerat do të ishin në rregull”.

“Juve nuk është e gjithë jeta ime, por pjesë e rëndësishme e jetës time. Për mua ishte koha të largohem, por edhe për disa lojtar, arsyeja e vetme që qëndruan ishte ardhja e Ronaldos”.

“Icardi? Nuk më mungon, sepse sa herë që kam luajtur kundër tij më ka shënuar gol”, ka thënë Buffoni në një intervistë Tika-Taka.

Në 12 ndeshje Icardi ka arritur t’i shënojë tetë gola në portën e ish-portierit të Juventusit./Teleshkronja Post/