10 futbollistët me klauzolat më të larta në futboll aktualisht (LISTA)

Në futboll çdo ditë e më shumë po e ngritet çmimii i lojtarëve me dhe pa meritë, nga disa mijëra euro deri në mbi 1 miliard euro.

Kjo u dëshmua edhe dje me transferimin e Antoine Griezmann drejtë Barcelonës për 120 milion euro, por klauzola e lirimit të francezit nga Barcelona tejkalon shifren 800 milion euro.

Megjithatë, trendin për klauzolat më të larta në futboll e solli klubi i Real Madridit, fillimisht me Cristiano Ronaldon (1 miliard euro) dhe tash pas largimit të tij, me Karim Benzeman veproj njësoj.

GiveMeSport ka listuar 10 klauzolat më të larta të futbollistëve aktualisht, ku 7 prej tyre janë nga futbollistët e Real Madridit :

  • 10.Gareth Bale (Real Madrid): €500 milionë
  • 9.Gerard Pique (Barcelona): €500 milionë
  • 8.Isco (Real Madrid): €700 milionë
  • 7.Vinicius Junior (Real Madrid): €700 milionë
  • 6.Marco Asensio (Real Madrid): €700 milionë
  • 5.Lionel Messi (Barcelona): €700 milionë
  • 4.Brahim Diaz (Real Madrid): €750 milionë
  • 3.Luka Modric (Real Madrid): €750 milionë
  • 2.Antoine Griezmann (Barcelona): €800 milionë
  • 1.Karim Benzema (Real Madrid): €1 miliardë

Në këtë listë dominojnë plotësisht dy gjigandët spanjoll, FC Barcelona me 3 futbollist dhe Real Madrid C.F me 7 futbollistë.

Pique pyetet sa herë ka bërë se*s: “A llogariten edhe ato në Santiago Bernabeu”?

Barcelona pati suksese fantastike kundër Real Madrid-it muajin e kaluar, duke dalur fitues dy herë brenda një jave.

Barça fillimisht mposhti me rezultat 3-0 Real Madridin në ndeshjën e dytë të gjysmëfinales së Kupës së Mbretit më 28 shkurt, para se të kthehej në kryeqytet tri ditë më vonë, ku fitoj 1-0 në kuadër të La Ligas.

I pyetur se sa herë kishte bërë seks gjatë muajit të fundit, Pique me humor u përgjigj për programin e Movistar + ‘La Resistencia’ duke thënë: “A llogariten edhe ato në Santiago Bernabeu”?

Barcelona, e cila do të përballet me Manchester United në fazën e ardhshme të Ligës së Kampionëve, janë 10 pikë larg Real Madridit në ligë, ndërsa këtë javë zhvillojnë derbin katalunas ndaj Espanyolit.

“Pique është mbrojtësi më i mirë në botë, jo vetëm tani – i të gjitha kohëve”

Pique synon që të vendosë rekord te Barcelona – të luajë në të gjitha ndeshjet në La Liga. Robert Fernández do të ishte i lumtur nëse do ta arrinte këtë, sepse thotë se s’ka një tjetër si 32-vjeçari.

Robert Fernández, ish-drejtori sportiv i Barcelonës, mendon se Gerrard Pique “është mbrojtësi më i mirë në botë”, raporton Gazeta Express.

Në sezonin 1988/89, i pari me Johan Cruyff në krye të Barcelonës, Robert Fernández, ishte i jashtëzakonshëm në mesfushë, i cili më vonë (2015/18) u bë drejtor sportiv i klubit.

Ai luajti 37 ndeshje prej 38 të mundshmeve për Barcelonën në La Liga dhe ajo që është më interesantja, ai luajti për 34 takime me radhë, mungoi në 35-tën dhe e mbylli sezonin duke luajtur sërish në tri të fundit.

Numra vështirë të arritshëm, por këtë e synon Gerrard Pique, i cili deri më tani ka luajtur në të gjitha ndeshjet në La Liga, 26.

Këtë nuk e ka arritur as Messi. Argjentinasi ka luajtur në 37 prej 38 ndeshjeve në La Liga në sezonin 2014/15, por ishte vetëm për 45 minuta në xhiron e 17 kundër Real Sociedadit.

Synimi i Piques është të thyejë rekordin e Fernandez, edhe pse do ta ketë të vështirë, sepse veçse aktualisht është ndëshkuar me katër kartonë të verdhë, çdo ndëshkim në ndeshjet e ardhshme, do të suspendohet.

Pique: Më mirë Spanja të merrët me të burgosurit politik se me VAR-in

Pas fitimit bindës të Barcelonës ndaj Real Madridit në Copa del Rey, Gerard Pique preferonte të fliste për median spanjolle dhe të kritikonte Spanjën për të burgosurit politik.

Nr.3 ka qenë gjithmonë një avokat i të folurit në lidhje me Kataloninë, sidomos pasi mposhtën Real Madridin në Santiago Bernabeu, pasi ai argumentoi se mediat fiksohen tek VAR por nuk mbulojnë të burgosurit politikë nga Katalonia.

“Nëse televizioni spanjoll shpenzonte më shumë kohë duke mbuluar gjyqin e të burgosurve politikë, e cila është shumë e padrejtë, kështu që populli spanjoll mund të shohë pak më shumë nga ajo që po ndodh, në vend që të flasë për VAR, ndoshta vendi do të ishte duke bërë pak më mirë , “tha Pique.

Barcelona kthehet në Bernabeu të shtunën kur ata përballen me Madridin në kuadër të LaLigas, transmeton Teleshkronja Post.

“[Është një lojë tjetër e komplikuar”, tha ai. “Ata duken shumë larg, nëse fitojnë atëherë ata e zvogëlojnë diferencën në gjashtë pikë, ne do të shkojmë atje shumë të motivuar.”

“Ne kemi qenë me fat që kemi fituar kaq shumë ndeshje këtu”.

Barcelona është në rrugë të përsëritur tripleten e tyre të 2015 dhe janë në finalen e Copa del Rey vitin e gjashtë me radhë.

“Me forcën e zakonit më shumë se çdo gjë, rezultate të mira dinamike,” tha Pique. “Ne ishim të shkëlqyer të shtunën kundër Seviljes, ishim në një gjysmëfinale dhe tani një tjetër finale. [Unë jam] shumë i lumtur.”

“Ne do të përpiqemi të fitojmë finalen, por ne jemi të fokusuar në ndeshjen e së shtunës, në vitet e fundit kemi qenë në shumë finale dhe i kemi fituar ato.”/TeleshkronjaPost/

Pique shpërthen ndaj gjygjtarit të ndeshjes

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, luajti mirë, ndërsa ekipi i tij u rikthye në pjesën e II për të barazuar 1-1 me Real Madridin në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Copa del Rey, megjithatë ai u ndie i irrituar me gjyqtarin Mateu Lahoz.

41-vjeçari ishte i papërshtatshëm në vendimmarrjen e tij dhe Pique ndihej më i dëmtuar nga kapiteni i Madridit, Sergio Ramos, duke mos marrë një karton të dytë të verdhë.

“Ai [Mateu Lahoz] kishte një kriter të çuditshëm, ne duhej të luanim dhe përshtatemi,” tha Pique.

“Në përgjithësi, ai kishte një ndeshje të mirë.”

“Ishte një karton për Sergio Ramos, i cili ishte tashmë në kishte një të verdhë, por çfarë mund të bëjmë?”

Lionel Messi filloi ndeshjen në stol për Barcelonën dhe erdhi në minutën e 63-të, edhe pse argjentinasi nuk ndikoi në rezultatin përfundimtar.

“Ne e dinim se ai kishte disa probleme,” shtoi Pique.

“Tani po vijnë lojëra të rëndësishme dhe është më mirë të kemi atë të aftë dhe të shëndetshëm.”

“Ne e dinim se nëse ai luajti 90 minuta, ai mund të vuante nga ndonje lëndim tjetër i mundshëm.”

“Dhe ai preferoi të hyjë në gjysmën e dytë të lojes.”

32-vjeçari është optimist duke shkuar në ndeshjen e dytë në Santiago Bernabeu pas tri javësh.

“Rezultati është i mirë, ne jemi të entuziazmuar për ndeshjen e dytë,” tha ai./Teleshkronja Post/

Pique shënon gol dhe kalon Barçën në epërsi / VIDEO

Barcelona ka kaluar në epërsi kundër Villarealit në Camp Nou.

Golin e shënoi Gerard Pique në minuten e 36′-të të takmit, raporton Teleshkronja Post.

Video goli nga Pique :