Formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit

Kalimi i Harry Maguire në Manchester United nga Leicester City e bëri atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, duke i fituar vendin e tij në njëmbëdhjetë çmimet më të mëdha të të gjitha kohërave.

Formacioni aktual përbëhet nga marrëveshje që do të ndodhin në tre vitet e fundit, me shpërthimin e tregut, ndërsa të gjithë lojtarët e përfshirë ishin 27 vjeç ose më të rinj në kohën e lëvizjeve të tyre përkatëse.

Çuditërisht, Premier League dominon skuadrën me gjashtë prej lojtarëve: dy për United, dy për Manchester City, një për Liverpool dhe një për Chelsea. Pesë të tjerët ndahen nga Barcelona (dy), Paris Saint-Germain (dy) dhe Bayern Munich (një).

Kepa Arrizabalaga

Spanjolli është portieri më i shtrenjtë ndonjëherë pasi u bashkua me Chelsea nga Athletic Club për 80 milion euro në gusht 2018, duke mposhtur transferimin e Alisson Becker në Liverpool jo shumë kohë më parë me pesë milion euro më shumë.

Kyle Walker

Anglezi pas transferimit të tij 56.7 milion euro në Manchester City nga Tottenham. Kur u transferua në vitin 2017, ai ishte mbrojtësi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave, tani ai është duke rënë poshtë listës.

Virgil van Dijk

Një tjetër që mbante titullin e mbrojtësit më të shtrenjtë, të paktën deri në lëvizjen e Maguire. Liverpooli shpërtheu 85 milion euro për ta firmosur nga Southampton në dhjetor 2017 dhe ai është dëshmuar se vlera e tij që nga ajo kohë.

Harry Maguire

Duke mposhtur Van Dijk me tre milion euro, reputacioni i mbrojtësit anglez pa një ngritje masive për shfaqjet e tij në Kupën e Botës 2018 dhe përfundimisht fitoi një veprim të parave të mëdha këtë verë në Manchester United.

Lucas Hernández

Bayern Munich pagoi 80 milion euro Atletico Madrid për francezin. Lucas gjithashtu mund të luajë në qendër mbrapa, duke e bërë atë një lojtar të vlefshëm për bavarezët.

Rodri

Manchester City përsëri vendosi 70 milion euro në tryezë për Rodrin teksa shkëmbeu Wanda Metropolano për Stadiumin Etihad. Ai tani është Spanjolli i dytë më i shtrenjtë pas Kepa.

Paul Pogba

Transferimi më i vjetër i kësaj skuadre erdhi në vitin 2016 kur United pagoi Juventusin 105 milion euro për lojtarin që ata lejuan të linin disa vjet më parë. Ai ishte mesfushori më i shtrenjtë ndonjëherë.

Frenkie de Jong

Një tarifë prej 75 milion eurosh me 11 milion euro për të ardhur në variabla, holandezi fitoi vendin e tij në listë duke bërë përshtypje për Ajax në 2018/19, duke u bërë shitja e tyre më e shtrenjtë.

Philippe Coutinho

Barcelona shkatërroi një rekord të klubit për ta firmosur atë për 120 milion euro, me 40 milion euro më shumë në ndryshore, por braziliani nuk ndezur siç pritej.

Neymar

Marrëveshja më e madhe në futboll erdhi në vitin 2017 pasi PSG shkaktoi klauzolën e lirimit të brazilianit prej 222 milion euro. Ai ishte i pari që kushtoi më shumë se 200 milion euro, dhe ai mund të bëhet i pari që kaloi barrierën dy herë.

Kylian Mbappe

PSG nënshkroi Mbappe nga Monaco për 180 milion euro për të forcuar radhët e tyre. Fituesi i Kupës së Botës është lojtari më i ri në këtë njëmbëdhjetëshe./TeleshronjaPost/

Ky është formacioni XI me lojtarët më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i përpiluar nga MARCA.

Alena: “U inatosa që Barcelona i premtoi De Jong numrin 21 pa më treguar mua”

Carles Alena është i njohur si lojtarë pa shumë pompozitet, por 21-vjeçari ka zbuluar pakënaqësinë e tij pasi hoqi dorë nga fanella e No.21 dhe iu dha Frenkie de Jong në Barcelonë.

Duket sikur Alena kishte bërë një gjest të mirë duke lejuar De Jong të vinte No.21, por tani duket sikur tashmë ishte vendosur nga klubi.

“Nuk mu duk mirë sepse se bordi i premtoi De Jong Nr.21 pa më thënë asgjë,” tha Alena në bazën e trajnimit të Barcelonës në Kobe, Japoni.

Megjithëse Alena nuk ka problem me De Jong për çështjen, është e qartë se ai nuk është i kënaqur me mënyrën në të cilën Barcelona ka trajtuar gjërat.

“Diskutimi për fanellën me numër 21 është dashur të bisedohet mes meje dhe de Jong”, shtoi ai.

“Do të kisha pëlqyer një mesazh nga bordi. Ata i premtuan atij fanelen pa më thënë.”

“E dija që ishte e gabuar, nuk më pëlqeu aspak, por gjithmonë kam qenë mirë në klub”.

Përpara sezonit të ardhshëm, De Jong do të veshë këmishën e No.21 dhe Alena nr.19./TeleshkronjaPost/

Ajax po rindërtojnë skuadrën e tyre pas shitjeve të De Jong dhe De Ligt

Ajax tashmë u dha nënshkrimin për të humbur Frenkie de Jong dhe Matthijs de Ligt pas shfaqjeve të tyre mbresëlënëse si pjesë e garës së klubit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Të dy ishin larguar nga mesi i korrikut. Barcelona tashmë kishte pranuar të nënshkruante De Jong për 75 milionë euro më herët këtë vit dhe tani De Ligt ka lënë për Juventusin për të njëjtin çmim.

“Ne do të ndërtojmë një ekip të fortë nga ato para,” tha trajneri i Ajax, Erik ten Hag, kur nënshkroi marrëveshjen e tij të re trevjeçare.

Nga 140 milion euro të sjella nga shitjet e De Jong dhe De Ligt, kampionët e Eredivisie kanë riinvestuar një total prej 56.2 milion euro.

Ajax ranë dakord të paguajnë 12.5 milionë euro për Standard Liege për Razvan Marin në prill përpara se të shpenzojnë 15 milion euro për Edson Alvarez të Amerikës.

Pas kësaj, Quincy Promes arriti nga Sevilla për 15.7 milion euro, Lisandro Martinez i Defensa y Justicia i kushtoi atyre 7 milion euro dhe ata gjithashtu shpenzuan 5 milion euro për Kik Pierie për ta sjellë atë nga Heerenveen.

Dusan Tadiç, David Neres dhe Donny van de Beek mbeten në Amsterdam tani për tani, por Ten Hag e di interesimin e klubeve të tjera.

“Nëse ka klube që na bëjnë oferta të mira dhe u japin lojtarëve kontrata të mira, ata mund të largohen”, tha Ten Hag.

Hakim Ziyech është ende aty dhe është padyshim lojtari i tyre më i çmuar.

“Unë mendoj se ai është më i mirë se [Mesut] Ozil”, tha drejtori sportiv Marc Overmars për marokenin.

“Nëse do të isha në Arsenal, do të shisja Ozilin dhe do të blija Ziyech, por mos më dëgjoni, unë mendoj se ai do të qëndrojë në Ajax”./TeleshkronjaPost/

Frenkie De Jong shpjegon rëndësinë e veshjes së fanellës me nr.21 në Barcelonë

Frenkie De Jong dëshiron të vazhdojë të veshë fanellën e No.21 në Barcelonë si një kujtim për gjyshin e tij të ndjerë.

AS thotë se 22-vjeçarit iu ofrua fanela e lakmuar No.14 e veshur shkëlqyeshëm nga njëri dhe i vetmi Johan Cruyff në të dy klubet, Ajax dhe Barcelona.

Por lojtari holandeze e ka kthyer atë pasi ai dëshiron të gdhendë trashëgiminë e tij dhe dëshiron të vërë numrin # 21 – një numër që ai ka veshur në fushë që nga gjyshi i tij i vdekur në ditëlindjen e tij të 21.

“Ndihem rehat me atë numër,” tha De Jong për Voetbal International.

“Unë mund të luaj me lehtësi me një numër tjetër, ju e dini, nuk është problem, por është mirë që ajo gjithashtu u jep njerëzve një mënyrë për të më njohur.”

“E solla gjithë familjen time në prezantimin tim në Barcelonë, me përjashtim të gjyshit tim Hans de Jong, babait të babait tim, ai vdiq në ditën e 21-vjetorit të lindjes.”

Për De Jong për të mbajtur të njëjtin numër ai do të kërkonte shokun e ekipit Carles Alena për të kaluar numrat – megjithëse 16, 17, 19, 24 dhe 25 të gjithë janë në dispozicion.

Në shkurt, De Jong shpjegoi se si Nike donte që ai të kishte emrin e tij të parë në pjesën e prapme të këmishës së tij të Barcelonës për arsye marketingu.

Mesfushori i klasit të lartë është një “atlet i Nike” dhe sipas ESPN, gjiganti amerikan i sporteve do të mbulojë një “shumë të madhe” gjatë kohës së tij në Camp Nou.

Megjithatë, ai ka hedhur poshtë kërkesën e Nike dhe do të luajë me mbiemrin e tij në anën e pasme, në krahasim me emrin e tij. De Jong zyrtarisht u zbulua si një lojtar i Barcelonës javën e kaluar pasi marrëveshja u njoftua në mes të sezonit të kaluar.

“Por po, nëse mund të shkoni drejtpërdrejt në Barcelonë, atëherë jeni edhe aty ku doni të jeni. Më shpejt se kurrë që keni guxuar të ëndërroni”.

Me ardhjen e Grizemann & Neymar, kështu duket formacioni i ri i Barcelonës

Transferimet e bujshme milionshe që ka kryer Real Madridi, Barcelona është e vetëdijshme se duhet ta përforcojë skuadrën për sezonin e ri që të mos mbetet mbrapa me investime në transfere efikase.

Klubi që drejtohet nga Ernesto Valverdes tashmë rivalizohet seriozisht në La Liga nga ekipi i Zinedine Zidanes, ndërsa duhet të forcohet edhe për garat tjera, Kupën e Mbretit dhe Ligën e Kampionëve.

Yje si Eden Hazard, Luka Jovic, Eder Militao, Ferland Mendy e Rodrygo, janë lojtarët që tashmë kanë arritur në Santiago Bernabeu, derisa Blaugranët i kanë siguruar shërbimet e Frenkie de Jong deri më tani zyrtarisht.

Megjithatë, pritet që katalunasit ta transferojnë Antoine Griezmann (që e ka zyrtarizuar largimin nga Atletico Madridi) dhe Neymar Jr që i ka nisur bisedimet për rikthim sipas mediave franceze dhe spanjolle.

Uebsajti i famshëm sportiv, GivemeSport sjell disa formacione të mundshme se si mund të luajë Barça në sezonin e ardhshëm:

Formacioni 4-3-3

Treshja Neymar, Messi Griezmann, Suarez në bankë rezervë. Foto: GMS

Formacioni 4-4-2 /4-2-4

Sulmi i frikshem nga Suarez, Messi mbështetur nga Neymar dhe Griezmann.

Formacioni 4-2-3-1

Zyrtare: Zgjidhet lojtari i javës në Ligën e Kampionëve (POTW)

Këtë javë, të martën dhe të mërkuren me 30 prill dhe 1 maj u luajten ndeshjet e para gjysmëfinale në Ligën e Kampionëve.

Të marten Ajaxi mposhti Tottenhamin në Hotspur Stadium të Londres me rezultat 0-1 me golin e Van de Beek, ndërsa një ditë më vonë [të mërkuren] Barcelona mposhti Liverpoolin 3-0 në Camp Nou.

Dy ndeshje tejet kualitative ku lojtarët individual u shfaqën në skenë duke treguar cilësi të jashtëzakonshme, shkruan Teleshkronja Post.

UEFA ka publikuar lojtarin e javës në garën më prestigjoze për klube në futbollin evropian, në garë ishin katër lojtarë.

De Beek, De Jong, Suarez dhe Messi ishin kandidatë për POTW. (Foto:UEFA)

Në garë ishin dy lojtarë të Barcelonës [Messi, Suarez] dhe dy të Ajaxit [Van de Beek, De Jong], ku më së shumti vota fitoj Leo Messi.

Ylli argjentinas u shpall lojtari i javës në UCL, duke mposhtur kandidatët e tjerë, pas performancës ndaj The Reds.

Lionel pati paraqitje fantastike ndaj Liverpool duke shënuar dy gola ndaj Liverpoolit të Jurgen Klopp, përfshirë golin nga gjuajtja e lirë pak para fundit të ndeshjes./TeleshkronjaPost/

Transferimi 65 milionësh i Barcelonës i lumtur që ka shansin të luajë në Camp Nou

Frenkie de Jong ka pranuar sfiden dhe ai e di se nuk do t’i dorëzohet pozita e startuesit menjëherë kur të bashkohet me Barcelonën këtë verë.

Mesfushori pranoi ofertën prej 65 milionë funte nga kampionët e La Ligës në janar dhe do të finalizojnë marrëveshjen në fund të sezonit.

Holandezi gjithashtu pranoi se do ti mungojë ekipi nga Eredeivisie, Ajax, pasi i ka ndihmuar ata të kryesojnë ligën dhe të arrijnë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

“Jo, unë nuk pres që të jem në poziten e startuesit atje,” tha de Jong për mediat e Ajax.

De Jong luajti për Ajaxin një sezon të suksesshëm në vend dhe në Evropë

“Do të humbasë gjithçka, sepse unë kam gëzuar të gjithë kohën time në këtë klub të mrekullueshëm dhe etikën e saj për t’i dhënë lojtarëve të rinj mundësitë e tyre.”

“Unë jam shumë i trishtuar që po largohem, por jam shumë i lumtur që po bashkohem me Barcelonën,” u shpreh holandezi.

De Jong pritet të luajë një rol kyç për klubin holandez kur ata përballen me Tottenhamin për një vend në finalen e Kupës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

​​Frenk De Jong: ‘Barcelona më ka kërkuar ta eliminoj Realin’

Mesfushori i Ajaxit, Frenkie de Jong, ka nënshkruar kontratë me Barcelonën gjatë afatit kalimtar të janarit. Ai do t’i bashkohet klubit katalonas në fund të këtij sezoni.

Sonte skuadra e tij aktuale, Ajaxi, do të ndeshet me Real Madridin në kuadër të ndeshjes kthyese për 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve.

Para kësaj ndeshjeje, De Jongu e ka zhvilluar një intervistë me të përditshmen holandeze, De Telegraaf, ku i ka ofruar mendimet e tij për këtë sfidë dhe e ka zbuluar kërkesën e Barcelonës.

“Eliminimi i Real Madridit do të ishte i mrekullueshëm. Ata shkojnë në këtë ndeshje si favoritë pasi që janë duke luajtur në shtëpi dhe fituan në Amsterdam. Ata e kanë fituar këtë titull katër herë nga pesë vjetët e fundit”, ka thënë De Jong.

“Megjithatë, gjithçka mund të ndodhë nëse ne luajmë mirë dhe i shfrytëzojmë mundësitë tona. Në Holandë, të gjithë mendojmë se do të kalojmë përpara. Preferoj të jem favorit, por tani ka më shumë presion mbi ne”.

“Nëse ne do ta eliminojmë Real Madridit, kjo do të ngjallte një diskutim të madh në botën e futbollit. Ne do ta vendosim emrin e Ajaxit përsëri në hartë. Kur unë e nënshkrova marrëveshjen, ata më thanë: ‘Bëje maksimumin për ta eliminuar Real Madridin’. Kjo do të ishte e mrekullueshme për Barcelonën”.