Analizë për Samitin e Berlinit nga ekspertët ndërkombëtarë

Samiti i Berlinit është tema kryesore e diskutimit që nga fillimi i muajit prill, kur u bë e ditur se kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emanuel Macron, do t’i presin në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimorë.

E kjo nuk ka si të kalojë pa komente e analiza, sidomos nga ekspertët ndërkombëtarë, të cilët po e shohin Samitin e 29 prillit në kryeqytetitn gjerman, n Berlin, si një moment të zhbllokimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Sipas profesorit të Shkollës Ekonomike dhe Shkencave Politike në Londër (LSE), James Ker-Lindsary, ende është e pa qartë rëndësia e këtij takimi, pasi që dikush po e konsideron si një iniciativë të madhe, ndërsa dikush tjetër po e sheh si diçka jo shumë të rëndësishme.

“Duket qartë që ende nuk dihet se çfarë po planifikohet”, ka theksuar Lindsay.

Ai thotë se megjithatë ky takim në kryeqytetin gjerman me ftesë të kancelares Angela Merkel e presidentit francez, Emanuel Makron, do të shërbejë për të ndihmuar rifillimin e dialogut Prishtinë-Beograd.

“Duket që përpjekjet do të fokusohen për të bashkuar palët relevante, dhe krijimin e kushteve për të rifilluar bisedimet, duke kërkuar kompromise për problemet të cilat po e vështirësojnë atë, siç është vendosja e taksës”, ka thënë ai për EBË, transmeton Gazeta Express.

Edhe Bodo Weber, bashkëpunëtor i lartë në Këshillin e Politikave dhe Demokratizimit mendon që fokusi kryesor i takimit të Berlinit, do të jetë rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi pas një periudhe të gjatë bllokade.

Angela Merkel, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuqiq.

“Takimin e 29 prillit e shoh si një përpjekje për të kapërcyer dy problemet, taksën dhe shkëmbimin e territoreve. Do të jetë një takim për të rivendosur negociatat”, thotë Weber.

Ai thotë se ky takim do të jetë gjithashtu edhe një vend ku do të diskutohet ideja për korrigjim të kufijve, ide për të cilën edhe vetë Weber e sheh si problematike.

Sipas tij “takimi në Berlin do të jetë një përpjekje që Berlini dhe Parisi të kenë një politikë të përbashkët, në mënyrë që të marrin edhe kontollin e ekipit të Mogherinit, dhe të lëvizin ngadalë drejt rifillimit të negociatave që do të kthejnë dialogun politik nën kornizat e tij origjinale në 2013-2015”.

Të ekspertët, Lindsey dhe Weber thonë që në Gjermani do të ketë përpjekje që dialogu të vazhdojë, duke lënë anash diskutimet e deritanishme për korrigjim të kufijve.

Federica Mogehrini dhe Jean-Claude Juncker

Anën tjetër, eksperti Bodo Weber nuk e fsheh dëshirën e tij që në Berlin të hidhet poshtë një herë e përgjithmonë ideja e propozuar për korrigjim të kufijve.

“Sinqerisht shpresoj ashtu, për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë, dhe për të ardhmen e jetës së serbëve që jetojnë në veri dhe jug të Ibrit, për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit të Ballkanit Perëndimor, dhe të BE-së në përgjithësi”, ka thënë ai, transmeton Gazeta Express.

Weber megjithatë thotë se një ide e tillë ende nuk është shuar./TeleshkronjaPost/

Asistimi maestral nga Pogba tek goli i Griezmann / Video

Paul Pogba ka qenë madhështor në muajt e fundit.Forma e mesfushorit francez është rritur në mënyrë dramatike që kur Ole Gunnar Solskjaer erdhi në krye si shef i Manchester United në dhjetor.

Ai ka qenë i rëndësishëm, pasi Djajtë e Kuq e kanë shtyrë veten në Premier League për katër pozita më lartë.

Në fakt, shfaqjet e tij kanë qenë aq të mira sa ai mund të jetë mesfushori më i mirë në botë në këtë moment.

Dhe ai tregoi saktësisht pse konsiderohet kështu në ndeshjen e Francës kundër Moldavisë të premten mbrëma.

Pogba tregoj klasë duke nxjerrë topin bukur 5 metra para golit, ku Antoine Griezmann nuk gaboj dhe shënoj një gol të bukur./TeleshkronjaPost/

Pogba: Real Madridi është një klub i ëndërrave, Zidane është një trajner i ëndrrave”

Shumë kush ka mbetur i befasuar nga komentet e Paul Pogbas, me francezin duke folur për atë se sa ëndërr do të ishte të luante në Real Madrid dhe të trajnohej nga Zinedine Zidane.

Ndërsa ai shtoi se ai është i fokusuar në situatën e tij aktuale në Manchester United, ai pranoi se Zidane ka një atmosferë të caktuar rreth tij që është tërheqëse.

“Real Madridi është një klub ëndërrash për të gjithë”, tha mesfushori në konferencë shtypi me ekipin kombëtar të Francës.

“Ata janë një nga klubet më të mëdha në botë.”

“Tani ata kanë Zidane si trajner dhe ai është një ëndërr për të gjithë fëmijët dhe për të gjithë lojtarët, por tani jam në Manchester United.”

“Më vonë, askush nuk e di se çfarë do të sjellë e ardhmja, por tani jam në Manchester United”./TeleshkronjaPost/

10 qytetet me ajrin më të pastër në botë

Parisi është quajtur qyteti më i pastër dhe i shëndetshëm në botë në një raport që shikon çdo gjë nga numri i spa dhe yoga studiove në çdo qytet për opsionet e ngrënies vegane dhe hapësirat e gjelbërta.

Renditja, sipas faqes së krahasimit të pushimeve Travel Supermarket, bazohet në të dhëna nga burime të tilla si Euromonitor International, TripAdvisor, Yelp dhe Moti Botëror dhe Klima.

Analistët konsiderojnë numrin e parqeve, palestrave, qendrave të fitnesit, spas, yoga dhe pilates vende, dyqanet e ushqimit të shëndetshëm dhe restorante vegan në çdo qytet, transmeton Teleshkronja Post.

Shifrat u ndanë me përmasat e secilit qytet për të zbuluar një numër dendësi kilometrash për katror.

Analistët gjithashtu shikuan orët mesatare vjetore të diellit dhe koston mesatare të qëndrimit të një nate në hotel.

Qyteteve më pas u caktuan një rezultat për të krijuar një renditje të 50 qyteteve më të shëndetshme.

Pavarësisht reputacionin e saj për krem ​​dhe kuzhinë gjalpë dhe një popull shumë konsumues i duhanit, Paris ishte në gjendje për të kompensuar këto vese me numrin e saj mbresëlënëse të Spa (894), parqeve dhe hapësirave të gjelbra (139), dhe Restorantet vegane (1,305)./TeleshkronjaPost/

Këtu janë 10 qytetet më të shëndetshme sipas Travel Supermarket:

1. Paris, Francë

2. Chiang Mai, Tajlandë

3. Barcelona, ​​Spanjë

4. Pattaya, Tajlandë

5. Vancouver, Kanada

6. Miami, USA

7. San Francisco, SHBA

8. Lisbona, Portugali

9. Denpasar, Indonezi

10. Buenos Aires, Argjentinë

Zgjidhet lojtari më i mirë francez për 2018

Sulmuesi i Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappe, është zgjedhur lojtari më i mirë francez përgjatë vitit 2018, përderisa në dy vitet paraprake kishin qenë N’Golo Kante dhe Antoine Griezmann.

Mbappe e fitoi këtë çmim pasi arriti të shkëlqejë me Kombëtaren e Francës gjatë turneut të Kupës së Botës, kur i shënoi katër gola. Një nga këto gola erdhi edhe në finalen kundër Kroacisë, kur Mbappe u bë lojtari më i ri që shënoi gol në finale të Botërorit që nga Pele.

Për më tepër, ai ishte treguar mjaft i suksesshëm edhe me klubin e tij, PSG-në, me të cilët arriti ta fitojë tripletën vendore në Francë, përkundër që dështuan në rrugëtimin në Ligën e Kampionëve.

Edhe pse vetëm 20-vjeçar, Mbappe i radhit i katërti në garën për ta fituar Topin e Artë këtë vit, duke e lënë pas vetes yllin argjentinas të Barcelonës, Lionel Messin. Ai gjithashtu u shpërblye me çmimin për lojtarin më të mirë të ri në Botëror, dhe me Kopa Trophy.

Paraqitjet e Mbappes gjatë këtij viti kanë qenë aq mbresëlënëse saqë ai e ka justifikuar çmimin e madh prej 180 milionë eurosh që pagoi PSG-ja për ta transferuar atë nga Monaco. Për të kanë shprehur interesim disa nga klubet më të mëdha të Evropës, si Real Madridi.

FIFA lavdëron Belgjikën, Francën dhe Kosovën në renditjen përfundimtare për vitin 2018

Faqja zyrtare e FIFA-s ka publikuar renditjen përfundimtare të kombëtareve për vitin 2018, dhe e ka theksuar se Kombëtarja e Kosovës ka pësuar ngritjen më të lartë nga të gjitha kombëtaret brenda këtij viti.

Sipas FIFA Kosova është ngritur për 46 pozita brenda një viti dhe tani pozicionohet në vendin e 131 me 1113 pikë të grumbulluara.

Për shkak që në këtë muaj nuk ka pasur ndeshje të kombëtareve, pozita e Kosovës në renditje nuk ka ndryshuar nga muaji i kaluar, kur e shënoi ngritjen më të lartë ndonjëherë.

“Dardanët” nuk dinë për humbje që nga 9 tetori i vitit 2017, kur trajner i Kombëtares ishte ende Albert Bunjaki. Në atë ndeshje, që ishte e vlefshme për kualifikimin në Kupën e Botës, Kosova ishte mposhtur me rezultat 2-0 nga Islanda.

Që nga atëherë, Bernard Challandes e ka marrë drejtimin e Dardanëve dha ka arritur t’ia sigurojë Kosovës një ecuri të shkëlqyer pasi nuk ka pësuar asnjë humbje. Që nga ardhja e tij Kosova ka siguruar shtatë fitore dhe dy barazime në të gjitha garat.

Më 20 nëntor të këtij viti Kosova shënoi fitoren historike me rezultat 4-0 kundër Azerbajxhanit, duke e siguruar vendin e parë në Grupin 3 të Ligës C në Ligën e Kombeve dhe një vend në play-offs për kualifikim në Kampionatin Evropian dhe promovimin nga Liga D në Ligën C.

Mesazh politikanëve kosovarë: Kështu rritet paga minimale / VIDEO

Presidenti francez Emmanuel Macron i është drejtuar sonte kombit pas protestave të jelek-verdhëve, ku ka paralajmëruar se masat e reja ekonomike do të duhej të ndihmonin punëtorët.

Macron ka paralajmëruar se nga vitit i ardhshëm do të rritet paga minimale, kurse të gjithë ata punëtorë që kanë pagën minimale, do ta marrin me rritje prej 100 eurove, transmeton Telegrafi.

Këto janë disa nga masat që pritet t’i ndërmerr Macron pas fjalimit të mbajtur ku i është drejtuar qytetarëve francezë, se të gjithë ata që kanë pagë mujore prej dymijë euro do të kenë lehtësime. Ai ka kërkuar nga punëdhënësit që t’ju japin punëtorëve bonuse për fundvit.

“Shumë vende tjera kanë kaluar nëpër periudha të vështira, ne do të gjejmë daljen nga kjo krizë”, ka deklaruar Macron.

Duke komentuar protestat, Macron ka thënë se në asnjë mënyrë nuk arsyeton veprimet e dhunshme ndaj forcave të rendit dhe demolimin e objekteve, por ka shtuar se mllefi i një pjese të protestuesve “është i thellë”.

“Kam urdhëruar qeverinë që të bëjë gjithçka që është e nevojshme që qytetarët të jenë të kënaqur. Dëshiroj që vendin ta transformoj në atë për çfarë kanë votuar 18 muaj më parë. Që të arrijmë suksese, duhet të jemi të bashkuar”, ka shtuar Macron.

“Gjendemi në një moment historik, ku përmes dialogut dhe respektit të ndërsjellë do të arrijmë. Lufta ime e vetme është ajo për ju, për Francën! Rroftë Republika! Rroftë Franca”, ka thënë për fund presidenti francez.

E pazakontë: Policët francezë u bashkohen protestuesve

Policët në Francë janë bashkuar me protestuesit, të cilët prej ditësh kanë marshuar duke kërkuar uljen e çmimit të karburanteve.

Një video e shpërndarë në rrjetet sociale, ku shihet se si policët “i bëhen krah” protestuesve është bërë virale në më pak se 24 orë nga publikimi i saj, shkruan Teleshkronja Post.

Ky veprim i policëve francezë duhet të shërbejë si një leksion për gjithë botën. Fakti që ata kanë detyra, nuk do të thotë të bëhen palë me padrejtësinë, kur edhe ata janë qytetarë të atij vendi.

E njëjta gjë duhet të vlejë dhe për policinë në vendin tonë, që shkojnë deri aty sa edhe dhunojnë protestues./Teleshkronja Post