Rimeçi Joshua-Ruiz Jr: Mayweather tregon kë e mbështet

Floyd Mayweather këmbëngul se Anthony Joshua mund të rikthehet përsëri, edhe pse Andy Ruiz Jr e shkaktoj humbjen e parë gjatë muajit maj.

Fitorja e Ruiz Jr befasoj botën e boksit, por Mayweather, i cili ka rekord prej 50-0 në karrierën e tij, po mbështet kampionin e rrahur për t’u kthyer mbrapa.

Joshua dhe Ruiz pritet të luftojnë përsëri në fund të vitit dhe Mayweather shpjegoi se boksi ishte i paparashikueshëm, transmeton Teleshkronja Sport.

“Në boks, çdo gjë mund të ndodhë,” i tha ai për TMZ.

‘Gjithçka mund të ndodhë’.

‘A mund të tërhiqet? Absolutisht, “vazhdoi ai.

“Ashtu siç thashë më parë, në sportin e boksit, ndodh e paparashikueshmja.”

Meçi Joshua vs Ruiz Jr (Foto: Reuters)

Joshua aktivizoi klauzolën e rimeçit vetëm disa ditë pas humbjes së tij dhe një njoftimi pritet të ndodhë së shpejti për një datë dhe vend.

Meçi i dytë do të jetë ose në New York në Madison Square Garden përsëri ose Joshua do të këmbëngulë që rematch të zhvillohet në Britani të Madhe.

Ruiz Jr e hodhi Joshuan katër herë në nokaut për të pretenduar tre titujt e tij botëror dhe po mbështetet nga lojtarët e Tyson Fury për të mbrojtur me sukses titullin e tij.

Remeçi do të jetë në Britani të Madhe ose Nju Jork (Foto: Reuters)

Joshua do të jetë përsëri i preferuar dhe Eddie Hearn shpjegoi pse ka pasur një vonesë në njoftimin e detajeve të takimit të dytë.

Ai tha: “Ne patëm disa qasje të vonuara (nga vende të tjera) që i shtynë gjërat. Presim që të vendosim këtë fundjavë. Megjithatë, U.K dhe U.S. (janë) të preferuarat.’

Lajmi i madh: Zbuluhet data e meçit mes Mayweather dhe Nurmagomedov

Babai i Khabib Nurmagomedov ka dhënë shenja të reja për një datë të mundshme dhe vendin për meçin mes djalit të tij dhe Floyd Mayweather.

Menjëherë pasi e mposhti Conor McGregori në tetor të këtij viti, Khabibi i bëri thirrje për një meç mes tij dhe Mayweather.

Kjo pati kundërpergjigje dhe reagime nga edhe vet amerikani Floyd Mayweather duke i thënë se është i gatshëm.

E me sa duket një ndeshje tjetër spektaktli në boks mes të lartë përmendurve në vitin që vjen, raporton Teleshkronja Post.

Sipas babait të Khabib, meçi mund të ndodhë në Rusi gjatë muajit maj të vitit të ardhshëm.

“Një luftim me Floyd mund të ndodhë pas përfundimit të kontratës me UFC”, tha babai i Khabib. “Meçi mund të ndodhë më 4 maj në Grozny”.

Ky është një lajm i madhë për gjithë tifozët e sporteve luftarake, sidomos boksit, pasi do jetë sfidë për Khabibin që i duhet ndërrim stili./Teleshkronja Post/