Zyrtare: Këshilli i FIFA-s voton për ndryshimin Botërorin e Klubeve

Këshilli i FIFA-s miratoi krijimin e një konkursi të ri të klubit: një ekip i ri FIFA Club World Cup, i cili do të mbahet në qershor dhe korrik 2021. Vendimi u mor sot, gjatë takimit të nëntë të FIFA-s trup strategjik dhe vendimmarrës, në Miami. Kishte 25 vota për dhe shtatë kundër propozimit.

Kupa e Botës për Klube do të luhet gjatë ndeshjeve ndërkombëtare të kalendarit të ndeshjeve që korrespondon me Kupën e Konfederatave të FIFA-s. Në edicionin pilot të vitit 2021, 24 skuadrat do të ndahen në tetë grupe me tre skuadra secili, me fituesit e grupit që të kualifikohen për çerekfinale në një format eleminimi.

Detaje të mëtejshme – të tilla si orari i propozuar i ndeshjes dhe shpërndarja e fitimeve për përfaqësuesit e seciles konfederatë – do të diskutohen më tej dhe do të vendosen në një fazë të mëvonshme.

Vendimi për rishikimin e Kupës Botërore të Klubeve vjen pas një procesi të plotë konsultimi që filloi në vitin 2016 dhe përfshiu Këshillin e FIFA-s, Komitetin e Aktorëve të Futbollit, Komitetin Organizativ për Konkurse, shoqatat anëtare në Samitin e Futbollit Ekzekutiv, diskutime me aktorët profesionistë të futbollit, shkruan TeleshkronjaPost.

Procesi i konsultimit kulmoi në punën e një task force të dedikuar formuar nga FIFA dhe gjashtë konfederata. Grupi i punës mbajti katër takime në mes të muajit nëntor 2018 dhe shkurt 2019 dhe para mbledhjes së Këshillit të FIFA-s në Miami, u dha anëtarëve të organit vendim-marrës të FIFA-s një raport të hollësishëm mbi elementet teknike dhe sportive lidhur me organizimin e një gare të riorganizuar. Subjekti ishte gjithashtu në qendër të dialogut konstruktiv mes FIFA dhe UEFA, i cili do të vazhdojë gjatë muajve të ardhshëm.

Grupi i punës u pyet gjithashtu për mundësitë e ndryshme rreth futjes së një Liga Kombëtare të Kombeve. Në këtë drejtim, vlerësimi i grupit të punës është se ende ka më shumë punë për t’u bërë përpara se të arrijë në ndonjë konkluzion dhe potencialisht të bëjë propozime konkrete.

Prandaj, Këshilli i FIFA-s ranë dakord të zgjerojnë mandatin e Task Forcës së FIFA-s për Konkurse të Ardhshme për të vazhduar të eksplorojnë idenë e një Liga Kombëtare të Kombeve, pa ndonjë kornizë kohore specifike që është vendosur në këtë fazë./TeleshkronjaPost/

5 ndryshime të mëdha në rregullat e futbollit nga 1 qershori

Futbolli është vendosur të ndryshojë që nga 1 Qershori 2019, me një mbledhje të IFAB që vendos për rregullat që do të ndryshohen nga vera e tutje.

Disa janë të vogla, ndërsa të tjerët janë shumë më dramatike dhe ndryshime rrënjësore, shkruan Teleshkronja Post.

Këtu, hedhim një vështrim në pesë ndryshimet kryesore.

1. Nuk do të ketë kundërsulme pas penaltive
Loja do të ndalet për një rifillim në qoftë se një penalti është pritur nga portjeri ose godet shtyllen, që do të thotë se nuk do të ketë shanse për të shënuar nga kundërsulmet, që do të thotë lojtarët nuk do të kenë më nevojë për të radhitur jashtë zonës së 16 metrave.

2. Prekjet me dorë brenda zonës
Që nga 1 Qershor, golat e shënuar që kanë goditur dorën e një lojtari – vullnetarisht ose padashur – nuk do të pranohen.

3. Lojtarët e zëvendësuar mund të largohen nga fusha kudo
Kur një lojtar zëvendësohet, ata nuk do të duhet më të largohen nga fusha në vijën e mesit të fushes dhe në vend të kësaj do të lejohen të lënë fushën në pikën më të afërt.

4. Lojtarët mund të prekin topin në zonë pas portieri nis lojen brenda zones.
Deri tani, lojtarët nuk kanë mundur të preknin topin ​​para se të dilnin nga zona, por tani do të mund të bëjnë këtë nga 1 qershori.

5. Trajnerët do të marrin karton përsëri
Është bërë në të kaluarën, por disiplina e trajnerëve u ndryshua në qortime të thjeshta ose largime. Tani ata janë në gjendje të marrin karton të verdhë dhe të kuq, ashtu si lojtarët.

Këto janë 5 ndryshimet e mëdha në rregullat e lojës së futbollit nga data 1  qershor, cilat rregulla nuk ju pelqyen na tregoni në komente./TeleshkronjaPost/

Rënditja e fundit e FIFA-s për klube për vitin 2018

Dominim apsolut, kështu mund të quhet Real Madridi në listen e fundit të FIFA-s për vitin 2018 sapo e ka fituar për të tretën herë radhazi titullin e Kupës së Botës për Klube.

Klubi madrilen e përfundon vitin 2018 si klubi në pozitën e parë në radhitjen e UEFA-s, që i ka publikuar radhitjet e fundit për këtë vit.

Sipas radhitjes së UEFA-s, 13-herë fituesit e Ligës së Kampionëve e përfundojnë vitin 2018 me renditjen më të mirë nga të gjitha klubet evropianë, duke i grumbulluar plot 144 pikë.

Pas Real Madridit radhitet Bayern Munichu, ndërsa Barcelona dhe Atletico Madridi pozicionohen në vendin e tretë dhe të katërt. Për shkak të renditjes së mirë të klubeve spanjolle, edhe Federata e Futbollit të Spanjës është radhitur në pozitën e parë.

Këtu janë disa nga renditjet më të rëndësishme të UEFA-s, të cilët janë renditjet përfundimtare për vitin 2018:

Renditja për pesë vitet e fundit për klube (vlen për radhitjet nëpër vazo në shortet për garat evropiane):

Renditja për dhjetë vitet e fundit për klubet (përdoret për shpërndarjen e shpërblimeve financiare):

Renditja për pesë vitet e fundit për Federatat e Futbollit:

Renditja e këtij sezoni për Federatat e Futbollit:

FIFA lavdëron Belgjikën, Francën dhe Kosovën në renditjen përfundimtare për vitin 2018

Faqja zyrtare e FIFA-s ka publikuar renditjen përfundimtare të kombëtareve për vitin 2018, dhe e ka theksuar se Kombëtarja e Kosovës ka pësuar ngritjen më të lartë nga të gjitha kombëtaret brenda këtij viti.

Sipas FIFA Kosova është ngritur për 46 pozita brenda një viti dhe tani pozicionohet në vendin e 131 me 1113 pikë të grumbulluara.

Për shkak që në këtë muaj nuk ka pasur ndeshje të kombëtareve, pozita e Kosovës në renditje nuk ka ndryshuar nga muaji i kaluar, kur e shënoi ngritjen më të lartë ndonjëherë.

“Dardanët” nuk dinë për humbje që nga 9 tetori i vitit 2017, kur trajner i Kombëtares ishte ende Albert Bunjaki. Në atë ndeshje, që ishte e vlefshme për kualifikimin në Kupën e Botës, Kosova ishte mposhtur me rezultat 2-0 nga Islanda.

Që nga atëherë, Bernard Challandes e ka marrë drejtimin e Dardanëve dha ka arritur t’ia sigurojë Kosovës një ecuri të shkëlqyer pasi nuk ka pësuar asnjë humbje. Që nga ardhja e tij Kosova ka siguruar shtatë fitore dhe dy barazime në të gjitha garat.

Më 20 nëntor të këtij viti Kosova shënoi fitoren historike me rezultat 4-0 kundër Azerbajxhanit, duke e siguruar vendin e parë në Grupin 3 të Ligës C në Ligën e Kombeve dhe një vend në play-offs për kualifikim në Kampionatin Evropian dhe promovimin nga Liga D në Ligën C.

FIFA publikon bonuset e Botërorit 2018, City dhe Reali dominant

FIFA ka publikon të ardhurat që do të shkojnë në arkën e 416 klubeve, të cilët kanë patur të impenjuar lojtarët e tyre në Botërorin “Rusi 2018”.

Në total janë shpërndarë të ardhura për skuadra nga 63 federata në5 kontinente në bazë të lojtarëve që kanë patur të angazhuar, nga Azia (AFC), Europa (UEFA), Amerika Veriut dhe Qendrore (CONCACAF), Amerika e Jugut (CONMEBOL) dhe Afrika (CAF).

Në total kanë qenë 416 klube që kanë përfituar, ku 254 janë nga Europa, ndërsa më pak janë nga klubet e kontinenteve të tjera. Kjo është parë edhe në të ardhurat që janë shpërndarë, UEFA do të shpërndajë 157,831,930 dollarë, ndërsa CONACAF e Amerikës së Veriut dhe Qendrore 13,136,860.

E përkthyer në bazë të kampionateve në Europë kryeson Anglia (37.4 mln dollarë), e ndjekur nga Spanja (22.5), Gjermania (18.9) dhe Italia (17.4) në vend të katërt. Meksika kryeson në rangun e saj, Arabia Saudite në Azi, Argjentina në Amerikën e Jugut dhe Egjipti në Afrikë.

Klubet që do të marrin më shumë të ardhura falë aktivizimit të lojtarëve të tyre në Rusi janë: Manchester City me 5 milionë dollarë, Real Madri me 4.8 mln, Tottenham me 4.3 mln, në vijim shikoni listën në foto.


Ja lista e plotë e të gjitha skuadrave nga 5 ligat më të forta në Europë:

1. Skuadra nga Anglia


2. Skuadra nga Spanja:

3. Skuadra nga Italia:

4. Skuadra nga Gjermania:

5. Skuadra nga Franca:

Ranglista e FIFA: Kosova shënon ngritjen më të lartë ndonjëherë

Në ndeshjen e parë të zhvilluar këtë muaj, Dardanët udhëtuan në Maltë, ku e siguruan fitoren me rezultat 5-0, përmes golave të shënuar nga Vedat Muriqi, Donis Avdijaj, Benjamin Kololli dhe Milot Rashica.

Ndeshja e dytë kishte edhe më shumë rëndësi për Kosovën pasi që fitorja ose barazimi do t’ia siguronte një vend në play-offs për kualifikim në Kampionatin Evropian si dhe promovim nga Liga D në Ligën C.

Në këtë ndeshje kaq të rëndësishme, Kosova arriti ta mposhtë Azerbajxhanin me rezultat 4-0 ne stadiumin “Fadil Vokrri”, duke e arritur suksesin më të madh të Kombëtares deri më tani, përmes het-trikut të Alban Zenelit dhe golit të Amir Rrahmanit.

Këto dy fitore kanë bërë që Kosova të ngritët në pozitën më të lartë ndonjëherë në këtë radhitje të FIFA-s, gjë e cila është theksuar edhe nga faqja zyrtare e këtij organi qeverisës të futbollit.

Kosova ka treguar formë të mirë tash e një vit pasi që për herë të fundit ka pësuar disfatë më 9 tetor të vitit 2017, kur trajner i Kombëtares së Kosovës ishte ende Albert Bunjaki.

Në gjashtë ndeshjet e zhvilluara në Ligën e Kombeve, Dardanët i siguruan katër fitore dhe dy barazime. Në këtë garë, Dardanët e kanë pasur sulmin më të suksesshëm, duke i shënuar plot 15 gola dhe duke i pranuar vetëm dy.

Lista e radhës do të publikohet më 20 dhjetor.

Në ndeshjen e parë të zhvilluar këtë muaj, Dardanët udhëtuan në Maltë, ku e siguruan fitoren me rezultat 5-0, përmes golave të shënuar nga Vedat Muriqi, Donis Avdijaj, Benjamin Kololli dhe Milot Rashica.

Ndeshja e dytë kishte edhe më shumë rëndësi për Kosovën pasi që fitorja ose barazimi do t’ia siguronte një vend në play-offs për kualifikim në Kampionatin Evropian si dhe promovim nga Liga D në Ligën C.

Në këtë ndeshje kaq të rëndësishme, Kosova arriti ta mposhtë Azerbajxhanin me rezultat 4-0 ne stadiumin “Fadil Vokrri”, duke e arritur suksesin më të madh të Kombëtares deri më tani, përmes het-trikut të Alban Zenelit dhe golit të Amir Rrahmanit.

Këto dy fitore kanë bërë që Kosova të ngritët në pozitën më të lartë ndonjëherë në këtë radhitje të FIFA-s, gjë e cila është theksuar edhe nga faqja zyrtare e këtij organi qeverisës të futbollit.

Kosova ka treguar formë të mirë tash e një vit pasi që për herë të fundit ka pësuar disfatë më 9 tetor të vitit 2017, kur trajner i Kombëtares së Kosovës ishte ende Albert Bunjaki.

Në gjashtë ndeshjet e zhvilluara në Ligën e Kombeve, Dardanët i siguruan katër fitore dhe dy barazime. Në këtë garë, Dardanët e kanë pasur sulmin më të suksesshëm, duke i shënuar plot 15 gola dhe duke i pranuar vetëm dy.

Lista e radhës do të publikohet më 20 dhjetor.