Fenerbahçe e Muriqit humbë 6-1 ndaj Bayern Munich

Bayern Munich me stil siguroj fitoren 6-1 ndaj gjigandëve turq Fenerbahçe për të vendosur një ndeshje kundër Tottenham Hotspur në finalen e së mërkurës Audi Cup.

Ishte ish-sulmuesi i Werder Bremen, Max Kruse, i cili pati përpjekjen e parë të rëndësishme të ndeshjes, por sulmuesi veteran nuk mund ta mposhte Manuel Neuer.

Bayern Munich pa një numër shansesh që nuk arrijnë të gjejnë pjesën e pasme të rrjetës, por një moment gjenialiteti nga Robert Lewandowski ndihmoi Renato Sanches me një gol të thjeshtë të hapur për të thyer bllokimin në Allianz Arena.

Leon Goretzka pastaj dyfishoi epërsinë e Bayernit shpejt pasi falë një goditjeje të vonuar në kutinë e parë, u lidh me një kros të ulët nga Kingsley Coman përpara se të godiste topin brenda shtyllës së afërt të Harun Tekin.

Goretzka shënoi për golin e dytë të natës që përjashtoi një faull të lehtë për mbrojtësin, por gjyqtari nuk i kursente blutat e Fenerbahçe kur Coman u prezantua me një goditje të thjeshtë nga distanca e afërt, pak para se të kalonte gjysmën e kohës.

Mbeti vetëm mjaft kohë në orën që Bayern Munich të merrte një penallti pas një faulli të panevojshëm nga Mauricio Isla, duke lejuar Müller të rrëmbejë golin e dytë në ndeshje.

Një gabim tjetër mbrojtës i lejoi Müller të përfundojë hat-trickin e tij menjëherë pas rifillimit me një goditje të largët, megjithëse të thjeshtë, duke kaluar një Harun Tekin të bllokuar.

Në këtë ndeshje luajti edhe sulmuesi kosovarë, Vedat Muriqi, por nuk arriti të lë gjurmë për Fenerbahcen.

Kruse i Fenerbahçe arriti të shënonte një gol të nderit me një përpjekje të vetme mahnitëse, por solli pak më shumë sesa brohoritjet sarkastike nga tifozët mysafirë./teleshkronjapost.info/

Bayern Munich 6-1 Fenerbahce, golat dhe rastet e ndeshjes :

Bayern Munich vs Fenerbahçe – (LIVE)

Vedat Muriqi do ta nisë nga fillimi takimin gjysmëfinal për Fenerbahcen kundër Bayern Munich në Audi Cup dhe do të kërkojë ta vazhdojë formën e mirë të shënimit të golave për klubin e tij të ri.

Në gjysmëfinale të Audi Cup 2019, Fenerbahce dhe Bayern Munich ndeshen sonte në orën 20:30, në stadiumin Allianz Arena në Munih.

Para pak ditësh ylli i Kombëtares së Kosovës Muriqi, i cili iu bashkua Fenerit nga Rizespor në fillim të këtij muaji, është përsëri titullar dhe në kërkim të golit të katërt tashmë për klubin e ri.

Shikoni ndeshjen LIVE në linkun më poshtë :

Bayern – Fenerbahçe, formacionet zyrtare

Ylli kosovarë, Vedat Muriqi do ta nisë nga fillimi takimin gjysmëfinal për Fenerbahcen kundër Bayern Munich në Audi Cup dhe do të kërkojë ta vazhdojë formën e mirë të shënimit të golave për klubin e tij të ri.

Klubi turk, Fenerbahce dhe Bayern Munich ndeshen sonte në orën 20:30 në turneun miqësor Audi Cup, në stadiumin Allianz Arena në Munih.

9shi i Kombëtares së Kosovës Muriqi, i cili iu bashkua Fenerit nga Rizespor në fillim të këtij muaji, është përsëri titullar dhe në kërkim të golit të katërt tashmë për klubin e ri.

Muriqi i ka realizuar tri gola në tri ndeshje (të gjitha miqësore) deri tani për Fenerbahcen.

Kosovari iu bashkua gjigantit turk pas një edicioni fantastik me Rizespor në Superligën e Turqisë dhe Kombëtaren e Kosovës.

Në 34 ndeshje në Superligën turke sezonin e kaluar kosovari i realizoi 17 gola dhe dhuroi tetë asiste, gjë që nuk kaloi pa u vërejtur nga dy klubet më të mëdha turke.

Super Vedat Muriqi debuton me dy gola tek Fenerbahçe

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës, Vedat Muriqi i ka dërguar sinjale Fenerbahçes se nuk ka gabuar me transferimin etij, pasi ka shënuar dy gola në debutim me klubin e ri.

Ish-lojtari i Rizesporit, Vedat Muriqi, ka debutuar në mënyrën më të mirë të mundshme te klubi i ri, Fenerbahçe.

Futbollisti i “Dardanëve”, që ditë më parë kompletoi transferimin nga Rizespor, ka realizuar dy herë në miqësoren kundër Bursaspor, të cilën Fenerbahce e fitoi 2-0.

Muriqi, fillimisht shënoi në fund të pjesës së parë, për rezultatin 1-0, transmeton Teleshkronja Post.

Se klubi turk ka marrë një super lojtarë, Muriqi e vertetoj edhe me shënimin e golit të dytë personal.

Me anë të një goditjeje të fuqishme, tipike të një sulmuesi vrasës para portës, Muriqi shënoi për 2-0 me të filluar pjesa e dytë, në minutën e 51’, që doli të jetë rezultati përfundimtar i kësaj miqësoreje.

Muriqi tregoi se është transferim i qëlluan për Fenerbahcen, dhe se mezi pret startin e sezonit në Superligën e Turqisë./TeleshkronjaPost/

Ozil mund të largohet nga Arsenal, befasi nga kush kërkohet

Një nga mesfushorët më të suksesshëm të kësaj gjenerate, Mesut Ozil gjithnjë e më pranë largimit nga klubi anglez, Arsenal.

Mesfushori turko-gjerman, Mesut Ozil, mund të largohet nga ‘Topçinjtë’, për të filluar një aventurë të re në Superligën e Turqisë.

Sipas raportimeve bëhet fjalë për skuadrën e Fenerbahces, që po e kërkon 30 vjeçarin në skuadrën e vet.

Gjigandi turk, po kërkon një huazim fillimisht për Ozilin, me mundësi blerje në fund të sezonit 2019/20.

Një largim të Ozil do ta mirëprisnin tek Arsenali, shkaku i pagës së madhe të lojtarit.

Ozil te Arsenal është transferuar në vitin 2013, nga skuadra e Real Madridit për shumëm rekorde prej 50 milion euro./teleshkronja/

Klube gjigante evropiane konfirmojnë interesimin për Vedat Muriqin

Klubi francez, Toulouse dhe klubi turk Fenerbahçe ia kanë vënë syrin sulmuesit kosovar, i cili po shkëlqen në kampionatin turk. Muriqi pritet të largohet nga Rizespori gjatë kësaj vere

Lojtari aktual i Rizespor, Vedat Muriqi është njëri prej emrave më të përfolur në futbollin turk.

Sulmuesi kosovar po shkëlqen në fanellën e Rizesporit, me të cilin ka realizuar 15 gola dhe ka dhuruar 7 asistime në 32 ndeshje të zhvilluara.

Përfaqësuesi kosovar ka kontratë me Rizesporin deri në vitin 2020, por ai pritet të largohet prej aty gjatë kësaj vere.

Dhe, interesim për të kanë shprehur dy klube evropiane.

Prizrenasin e duan në Francë, respektivisht klubi nga Ligue 1, Toulouse.

Lajmin e ka konfirmuar edhe trajneri i këtij ekipi, Alain Casanova.

“Ne po mundohemi ta gjejmë një sulmues si Vedat Muriqi, i cili luan në Turqi. Ai e di këtë dhe ne po e vëzhgojmë. Për momentin nuk mund të flasim më shumë”, theksoi Alain.

Ndërkaq, menaxheri i futbollistit, Haluk Canatar e ka konfirmuar interesimin e Fenerbahçes për shërbimet e tij.

“Drejtuesit e Fenerbahçes kanë kërkuar informacione për Vedat Muriqin. Vedatit i është thënë se klubi do të jetë më i organizuar gjatë sezonit të ardhshëm. Çaykur Rizespor dhe Rizespor do të takohen për të diskutuar për Muriqin”, deklaroi menaxheri turk.

ZYRTARE: KF Feronikeli transferon ish-lojtarin e Fenerbahçes

Sot edhe zyrtarisht ka njoftuar KF Feronikeli se ka transferuar ish-lojtarin e Fenerbahçes nga Turqia.

Ata kanë transferuar Adonis Shalën, këtë e kanë njoftuar lajmin përmes rrjeteve sociale, raporton Teleshkronja Post.

Shala është futbollist i ri me talent të madhë, ai ka karrierën përpara pasi është vetëm 26 vjeqarë.

Ndryshe Feronikeli ende është duke e kryer fazën përgaditore në Turqi për pjesën e dytë të sezonit 2018/19./TeleshkronjaPost/

Adenis Shala është përforcimi më i ri i Feronikelit.Talenti Shala është 20 vjeçar dhe deri tani ka luajtur për ekipin…

Posted by KF Feronikeli on Tuesday, January 29, 2019