Thaçi dekoron Lladrovcin me medalje kampioni (VIDEO)

Sot pasdite klubi nga Drenasi, KF Feronikeli është shpallur kampion i Superligës së Kosovës për edicionin 2018/2019.

Djelmoshat e Zekirija Ramadanit arritën që në stadiumin e tyre “Rexhep Rexhepi” ta mposhtë FC Prishtinën në ndeshjen e fundit dhe ta fitojë titullin e tretë në histori.

Në ndeshjen që u zhvillua në Drenas, Feronikeli fitoi me golin e vetëm të shënuar nga Yll Hoxha në pjesën e dytë, në minutën e 73’.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve kishte një ndryshim të vogël. Vitin e kaluar medaljen dhe trofeun e kishte ndarë kryeministri i vendit, këtë edicion e bëri Hashim Thaçi, president i vendit.

Ai nuk e la pa e dekoruar edhe mikun e tij, kryetarin e Drenasit, Ramiz Lladrovci me një medalje, natyrisht me kërkesë të këtij të fundit.

Ceremonia e ndares së medaljeve në “Rexhep Rexhepi.”

Kryetari aktual i Drenasit, Lladrovci qëndroi afër klubit që nga fillimi i edicionit dhe deri në arritjen e suksesit historik.

Lladrovci ishte ndër më meritorët për investimet e shumta të biznesmenit Naser Ramaj në klubet e sportit në Komunën e Drenasit.

Foto me trofeun e Super Ligës së Kosovës.

Goli i Ylli Hoxhës që e shpalli kampion KF Feronikelin (VIDEO)

Skuadra nga Drenasi e ka fituar titullin e tretë në histori të tij pas fitores me rezultat minimal 1:0 ndaj Prishtinës sot, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas.

KF Feronikeli ka shënuar golin e parë dhe të vetëm kundër FC Prishtinës në minutën e 73′ të nga gjuajtja e lirë. Yll Hoxha e ka shënuar një super gol nga gjuajtja e lirë.

Ky ishte vendimtar për titullin e kampionit për klubin e Feronikelit, të cilës i duhej vetëm një pikë nga kjo ndeshje dhe të shpallej kampion, të cilen e arriti.

Në këtë ndeshje FC Prishtina kishte paraqitje të dobët dhe larg pritshmërive, pasi nuk arriti ta bëjë asnjë goditje në kornizen e portës.

Ky është super goli i Ylli Hoxhës nga goditja e lirë, e cila e zuri në befasi mbrojtjen dhe portierin e klubit Bardh e Kaltër.

KF Feronikeli me këtë fitore u shpall kampion i Super Ligës së Kosovës me 80 pikë, 5 më shumë se Prishtina./teleshkronjapost.info/

Feronikeli afër titullit pas fitores ndaj Drenicës, gabon Prishtina

KF Feronikeli ka shënuar fitore tejet të rëndësishme në ndeshjen derbi ndaj Drenicës, të cilën e mposhti në “Bajram Aliu”, me rezultat minumal 0-1.

Pjesa e parë prodhoi raste, por jo edhe gola. Rastin më të mirë e pati Kastriot Rexha, kur goditja e tij me kokë shkoi shumë pranë shtyllës.

Në pjesën e dytë u shënua goli i vetëm i sfidës së sotme (e shtunë), transmeton Teleshkronja Post.

Astrit Fazliu shënoi me kokë në minutën e 66-të, një gol tejet të bukur, i cili doli të ishte edhe vendimtar për Feronikelin.

Mendurim Hoti më pas pati rastin ta dyfishojë epërsinë, por gjuajtja e tij e fuqishme nga distanca, përfundoi në transversën kundërshtare.

Më vonë edhe Zeka pati rast të mirë, nga një depërtim i shpejtë i Yll Hoxhës, por rrjetat nuk u tundën më.

Rënditja aktuale në IPKO Super Ligën e Kosovës (flashscore.com)

Feronikeli tani është lider i vetëm në tabelën e Superligës së Kosovës, me 71 pikë, dy më shumë se ndjekësi Prishtina, kjo pasi Bardhe Kaltrit barazuan 1-1 me Driten.

Tani kanë mbetur edhe vetëm 3 xhiro të fundit në Super Ligën e Kosovës dhe të përcaktohet kampioni i ri, interesante është se xhiron e rradhës takohen Llapi dhe Prishtina, dhe nëse mbetet barazim me shumë gjasa titulli do të shkojë në Drenas tek KF Feronikeli./TeleshkronjaPost/

Tre xhirot e fundit të IPKO Super Ligës së Kosovës 2018/19.

Prishtina fiton kundër KEK-ut

Klubi nga kryeqyteti, Prishtina është kthyer te fitorja në Superligë pasi e mundi KEK-un 1:2, duke e rikthyer pozitën e dytë në renditje me pesë pikë më pak se lideri, Feronikeli.

FC Prishtina po vinte nga një një humbje kundër Llapit dhe barazimi me Feronikelin në dy javët e fundit, por e mundi KEK-un të dielën në “Agron Rama” në Obiliq.

Diar Miftaraj i kaloi bardhekaltrit në epërsi pas vetëm shtatë minutave lojë.

Armend Dallku e dyfishoi epërsinë pas gjysmë ore lojë.

Vendasit u rikthyen në lojë kur Egzon Qerimi shënoi për 1:2 në minutën e 53-të, megjithatë KEK-u nuk pati forcë ta befasojë skuadrën vizitore.

Prishtina kthen pozitën e dytë me 47 pikë, aq sa ka edhe Llapi në të tretën, ndërsa ngel plot pesë pikë prapa liderit Feronikelit.

KEK-u vijon të jetë skuadra e fundit në ligë me vetëm 1 pikë dhe tashmë i ka thënë lamtumirë ligës elitare kosovare.

Feronikeli dominon, por vetëm barazim në derbi me Prishtinën

Është ndarë me barazim derbi i madhë i javës në IPKO Super Ligen e Kosovës ndërmjet klubit nga Drenasi, KF Feronikeli dhe FC Prishtina.

Prishtina dhe Feronikeli barazuan 1:1 në “Fadil Vokrri” në Prishtinë, në një ndeshje të vlefshme për javën e 21-të të ligës elitare kosovare, që nënkupton se Nikli e ruan epërsinë prej pesë pikëve kundër kardhekaltërve në një garë të nxehtë për titull kampioni, raporton Gazeta Express.

Po ashtu, fitorja e Llapit kundër Gjilanit do të thotë se skuadra nga Podujeva mbetet në garë për titull me Niklin dhe Prishtinën.

Bardhekaltrit shënuan në rastin e dytë herët në fillim të ndeshjes. Leotrim Bekteshi shënoi gol të bukur me kokë duke i dhënë epërsinë vendasve në minutën e 17-të.

Pjesa e parë u mbyll me epërsinë minimale të skuadrës nga kryeqyteti.

Megjithatë, gjërat u vështirësuan për skuadrën e Mirel Joses, pasi Lorik Boshnjaku u përjashtua nga ndeshja pas kartonit të dytë të verdhë kur akrepat shënonin rreth një orë lojë.

Vizitorët nga Drenasi e shfrytëzuan epërsinë e një lojtari më shumë në fushë dhe e barazuan rezultatin në 1:1 vetëm 15 minuta më vonë.

Mendurim Hoti realizoi duke e shpëtuar Niklin nga humbja në një ndeshje të rëndësishme në garë për titull.

Feronikeli vijon të mbetet lider me 49 pikë në Ipko Superligë, pesë më shumë se Llapi në vendin e dytë dhe po aq më shumë se Prishtina në vendin e tretë.

Renditja në Superligën e Kosovës pas xhiros së 21-të.