Ernesto Valverde ‘kritikon’ Griezmann

Klubi i Barcelonës mbrëmë humbi 1-0 mbrëmë në San Mames ndaj Athletic Bilbao, 1-0.

Pas ndeshjes trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde ka kritikuar performancën e Antoine Griezmann në ndeshjen hapëse të La Ligas kundër Athletic Bilbao.

Ai ka thënë se të gjithë presim më shumë nga lojtari francez.

“Sigurisht, ai është i vetëdijshëm se të gjithë presim shumë nga shumë lojtarët dhe ai duhet të shikojë që të futet më shumë në lojë”, tha Valverde.

28-vjeçari mbrëmë bëri paraqitjen e tij të parë në La Liga me Barcelonën, mirëpo nuk i shkoj edhe aq mirë, pasi që pësuan humbje 1-0.

Bayern Munich e nis sezonin me barazim ndaj Hertha Berlinit (2-2)

Ernesto Valverde thotë se Leo Messi do të humbasë ndeshjen hapëse të La Ligas ndaj Bilbaos

Ernesto Valverde ka zbuluar se Lionel Messi mund të humbasë ndeshjen e hapjes së La Ligës së Barcelonës kundër Athletic Bilbao të premten.

Messi, i cili u paraqit për Argjentinën në Copa America, mungoj në para sezonin e Barcelonës për shkak të pushimeve dhe lëndimit në këmbën e djathtë.

Kishte shpresa se fituesi pesë herë i Topit të Artë do të rikuperohej në kohë, por Valverde ka sugjeruar që ai do të humbasë.

Pas fitores së fundit miqësore të Barcelonës 4-0 ndaj Napolit, Valverde tha: ‘Do të më pëlqente shumë nëse Messi do të ishte me pushime, por ai është i dëmtuar.”

Ernesto Valverde thotë se është ‘e vështirë të shihet’ që Messi të luaj kundër Athletic Bilbao të premten.

“Unë do të dëshiroja që ne mund ta kemi atë këtu dhe t’i llogarisim tek ai për të premten [kundër Athletic Bilbao], por është e vështirë për tu menduar.”

Mungesa e Messit do të jetë një goditje e madhe për gjigantët Katalunas sa të kërkojnë titullin e tretë të radhazi të La Ligës.

Formacionet zyrtare: Napoli vs Barcelona

Napoli dhe Barcelona ndeshen sonte në një takim tjetër miqësor para sezonal përgatitorë.

Ancelotti dhe Valverde ende nuk i kanë skuadrat definitive derisa ende merkato është e hapur dhe priten ndryshime në dy taboret.

Ndeshja fillon nga ora 23:00, të dy ekipet kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen e sontme, raporton Teleshkronja Post.

Messi nuk ka udhëtuar me skuadrën katalunase për shkak të lëndimit.

Në këtë ndeshje ka startuar nga fillimi ylli i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj.

Formacioni zyrtarë i Napolit: Meret, Hysaj, Manolas, Chiriches, Ghoulam, Allan, Elmas, Verdi, Fabian, Mertens, Milik.

Formacioni zyrtarë i Barcelonës: Ter Stegen, Nelson Semedo, Gerard Pique, Luis Suarez, Ousmann Dembele, Lenglet, Griezmann, Jordi Alba, Carlos Alena, Sergi Roberto, Frenkie de Jong.

Valverde ngjallë dyshime rreth së ardhmes së Ivan Rakitiç tek Barcelona

Ernesto Valverde përsëri hodhi poshtë thashethemet që lidhin Barcelona me nënshkrimin me Neymar këtë verë përpara miqësores së tyre të fundit para sezonit kundër Napoli.

Braziliani mendohet të jetë në qendër të një beteje midis katalanasve dhe Real Madridit, por trajneri nuk dha asgjë kur u pyet për lojtarin e Paris Saint-Germain.

“Ky është vetëm një supozim,” u përgjigj Valverde kur u pyet nëse ardhja e Neymar do të shtrembëronte ekuilibrin në klub.

“Ne do të shohim se çfarë ndodh, por ju tashmë e dini përgjigjen e zakonshme që është se ai është një lojtar i një ekipi tjetër dhe kështu me radhë.”

“Unë e di se çfarë kam, me çfarë po punoj dhe me kë jam duke llogaritur.”

“Çfarë do të ndodhë, ne do të shohim. Ne nuk e dimë se çfarë do të ndodhë dhe nuk po mendoj për këtë. Unë do të mendoj për këtë nesër.”

Barcelona tashmë ka shtuar disa emra këtë verë, dhe shefi është i lumtur me atë që duhet të punojë me të, transmeton Teleshkronja Post.

“Jam gjithmonë i lumtur me lojtarët që kam,” shpjegoi Valverde.

“Ata janë shumë të mirë. Edhe vitin e kaluar pothuajse kemi pasur një sezon të përsosur.”

“Tani kemi bërë katër blerje të rëndësishme dhe duhet të përpiqemi të përmirësohemi.”

Ivan Rakitic është një lojtar që ka qenë i lidhur me një dalje para se të mbyllet dritarja, megjithë insistimin e Valverde se ai është një lojtar që llogaritet.

“Ai është shumë i rëndësishëm për ne,” tha Valverde.

“Puna e tij është atje. Tani për tani nuk e di nëse ai do të qëndrojë, por unë jam duke u mbështetur tek ai, ashtu siç jam me të gjithë që kemi.”

“Në parim, asgjë nuk më bën të mendoj se nuk do ta kem”./TeleshkronjaPost/

Formacionet zyrtare: Barcelona v Arsenal për trofeun Gamper

Sonte pas pak, nga ora 20:00 luhet ndeshja ndërmjet Arsenalit dhe Barcelonës në Camp Nou.

Kjo është ndeshje finale e trofeut Gamper, garë e për vjetshme e mbajtur nga klubi katalunas, shkruan Teleshkronja Post.

Të dy klubet kanë publikuar formacionet zyrtare për këtë ndeshje miqësore para-sezonale.

Trajneri Ernesto Valverde ka vendosur këtë formacion startues, ndërsa starton Griezmann ndaj “Topçinjëve”:

Neto; Semedo, Pique, Rakitic, Dembele, Griezmann, Jordi Alba, Frenkie De Jong, Samuel Umtiti, C. Perez, Riqui Puig.

Formacioni zyrtarë i Arsenalit, ku Unai Emery ka vendosur shqiptarin Granit Xhaka nga minuta e parë:

Leno; Maitland-Niles, Chambers, Sokratis, Monreal, Willock, Granit Xhaka, Mikhitaryan, Mesut Ozil, Nelson, Aubameyang.

Chelsea (2-1) merr hak në fushë pas talljes nga Barcelona

Chelsea ka mposhtur Barcelonën në miqësoren e zhvilluar në Japoni në kuadër të International Champions Cup.

Djelmoshat e Frank Lampard mposhtën kampionin e Spanjës me rezultat 2-1, raporton Teleshkronja Post.

Golat u shënuan nga Abraham në minuten e 34’të, Ross Barkley 81′ dhe Ivan Rakitic në minuten e 90’+1.

Në këtë ndeshje debutuan transferimet e i reja të Barcelonës, Antoine Griezmann, Neto e De Jong, por nuk arritën të lënë ndonjë gjurmë.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 1-0 në favor të londinezëve me golin nga Abraham pas 34 minutave lojë.

Pjesa e dytë filloj me ndryshime formacionesh, Lampard zëvendësoj 7 lojtarë ndërsa Barça komplet formacionin fillestar.

Chelsea luajti më mençur në lojë dhe si rezultat në minuten e 81’të Barkley realizoj golin e dytë për ‘Të Kaltrit’.

Golin e vetëm dhe të nderit për Barcelonën e shënoj mesfushori kroat Ivan Rakitiv, në fakt ishte super gol nga jashtë zona.

Sa për ironi llogaria zyrtare e Barcelonës në Twitter ishte tallur me klubin e Chelsea para takimit ku kishte postuar këtë foto./TeleshkronjaPost/

Rishikim, statistika, të rejat e fundit: Liverpool-Barcelona

Liverpool përballet me një sfidë të vështirë për të përmbysur një deficit prej tre golash kundër Barcelonës – pa Mo Salah dhe Roberto Firmino.

Liga e Kampioneve mund të ofrojë një zbavitje të shtesë për The Reds, me shpresën e titullit të Premier League që mbetet ende gjallë edhe në ndeshjen finale të sezonit me Wolves të dielën e ardhshme.

Realisht, ata mund të fitojnë me katër gola diferencë kundër klubit katalanas për të lënë ndonjë shpresë të progresit në finale për sezonin e dytë me radhë, pasi çdo gol tjetër nga vizitorët do thoshte se Liverpool do i duheshin 5 gola për të shkuar tutje.

“Është një tronditje dhe kjo do të thotë se ai as nuk do të lejohet të luajë,” tha Klopp për golashënuesit e tij më të mirë[Salah], të cilin ai është i bindur se do të jetë në dispozicion për fundjavë.

“Ai ndjehet mirë, por kjo nuk është mjaft e mirë nga pikëpamja mjekësore, ai është i dëshpëruar, por ne nuk mund ta lejojmë atë të luaj. Qasja që ne do të marrim është që ne të përpiqemi të fitojmë ndeshjen”.

Lajme fundit nga dy ekipet

Tronditja që Salah Mori për Liverpool nënkupton se egjiptiani është përjashtuar nga ndeshja e dytë e Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës në Anfield Road.

Salah i bashkohet shokut të tij Roberto Firmino, i cili poashtu është jashtë pas problemeve me muskujt, do të thotë se Divock Origi, zëvendësuesi i cili shënoi golin e fitores në Newcastle të shtunën, është vendosur të fillojë nga minuta e parë, raporton Teleshkronja Post.

Anësori i Liverpooli u largua në një barelë nga ndeshja ndaj Newcastle.
Anësori i Liverpooli u largua në një barelë nga ndeshja ndaj Newcastle.

Mesfushorët Naby Keita (ijë) dhe Adam Lallana (muskuj) nuk do të luajnë përsëri këtë sezon (të dy të lënduar.

Të rejat nga FC Barcelona : Ousmane Dembele nuk ka udhëtuar në Anfield pasi ai ishte larguar nga loja në ndeshjen e Barcelonës me Celta Vigo, përveq francezit edhe Rafinha mungon, vizitorët kanë një skuadër më të kompletuar sonte.

Trajneri i FC Barcelonës, Ernesto Valverde.

Statistikat e uebsajtit sportiv ‘Opta’:

  • Liverpooli po kërkon të bëhet vetëm ekipi i tretë në historinë e Kupës së Europës / Ligës së Kampionëve që do riktheht me tre gola disavantazh pas ndeshjes së parë gjysmë-finale dhe progresin në finale, pas Panathinaikos në vitet 1970-71 dhe Barcelonën në 1985 -86.
  • Barcelona ka fituar të dyja ndeshjet e mëparshme të Ligës së Kampionëve në Anfield kundër Liverpulit, duke fituar 3-1 në nëntor 2001 dhe 1-0 në mars 2007; Barcelona është e vetmja skuadër që ka fituar më shumë se një herë në Anfield në Ligën e Kampionëve.
  • Në të gjitha garat evropiane, Liverpuli ka humbur vetëm një prej gjysmëfinaleve të tyre në shtëpi në Anfield (W14 D3 L1), duke humbur 0-1 ndaj një goli të Billy Bremner kundër Leeds United në Fairs Cup 1970-71.
  • Barcelona ka fituar dy ndeshje në Ligën e Kampionëve në Angli këtë sezon, duke fituar 4-2 në Spurs dhe 1-0 në Manchester United – asnjë ekip tjetër kurrë nuk ka fituar tri ndeshje në Angli në një garë të madhe evropiane në një sezon të vetëm.
  • Liverpooli është i pamposhtur në 19 ndeshje në shtëpi në të gjitha garat (W16 D3 L0), duke gëzuar kohë më të gjatë si të pamposhtur nën Jürgen Klopp – prej 25 mes janarit 2016 dhe janarit 2017.
  • Liverpuli nuk ka pranuar një gol të Ligës së Kampionëve në Anfield në 367 minuta, që kur Kylian Mbappé shënoi për Paris Saint-Germain në shtator; Reds nuk kanë mbajtur pesë ndeshje me portë të pastër në shtëpi në Kupën Evropiane / Champions League që nga tetori i vitit 1984.
  • Barcelona ka fituar vetëm pesë nga 18 ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve (W5 D4 L9), por katër prej këtyre pesë fitoreve kanë ardhur në Angli (dy kundër Man City, një kundër Arsenalit dhe Man Utd), ndërsa tjetri kundër PSG në Prill 2015.
  • Lionel Messi ka 12 gola në Ligën e Kampionëve për Barcelonën këtë sezon, vetëm dy të gola larg nga më e mira e tij në një sezon të vetëm, duke shënuar 14 në 2011-12; Argjentinasi ka shënuar më shumë gola kundër skuadrave angleze sesa çdo lojtar tjetër në historinë e Ligës së Kampionëve (26), duke përfshirë edhe gjashtë këtë sezon.

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Finalja e Ligës së Kampionëve, i 27-ti në formatin e tij të tanishëm dhe konkursi i 64 ekipeve më elitë të Evropës, do të zhvillohet më 1 qershor 2019./TeleshkronjaPost/

Valverde thur lavde për Luis Suarezin

Tekniku i katalunasve, Ernesto Valverde, doli në konferencë për media pasi mposhti rivalin Real Madridin dhe siguroi finalen e 5 rresht në Copa Del Rey.

“Gjysmën e dytë ne ishim shumë më të saktë, në gjysmën e parë nuk ishim të mirë, ritmi ynë nuk ishte mjaft i lartë dhe pas pushimit ne ishim më vendimtar në lojën tonë”.

“Përpjekjet e vendosura kanë një efekt në futboll, gjysmën e parë që kanë ngritur lart, gjysmën e dytë jo aq shumë,” u shpreh Valverde.

“Ne jemi të lumtur para së gjithash për të kaluar, duke bërë një tjetër finale ishte e rëndësishme, për fansat tanë sidomos, por ne e dimë se kemi gjëra për të përmirësuar”.

“Ne kemi lojtarë të tjerë përveç Leo, i cili gjithashtu shënon gola, statistikat e Luis Suarez janë të pabesueshme, historike për Barçën, ne e dimë se ai është gjithmonë aty,” përfundoi trajneri i Barcelonës.

Ernesto Valverde sot me këtë fitore arriti në 100 fitore për skuadrën e Barcelonës, që kur u emërua si trajner i blaugranëve./TeleshkronjaPost/