Trajneri i Ajax, Ten Hag i bindur për të ardhmen e Van de Beek

Trajneri i Ajax, Ten Hag ka folur për shtypin dhe ka ndarë mendimet e tij për situatën në lidhje me mesfushorin Donny Van de Beek, i cili u shfaq i gatshëm për të përfunduar transferimin e tij te Real Madrid, sapo Ajax përparoi në raundin tjetër të Kualifikuesve të Ligës së Kampionëve.

“Unë mendoj dhe shpresoj që ai të mbetet me ne këtë sezon, nëse ai përfundon të largohet do të dëgjoj se çfarë duhet të thotë Overmars,” tha Ten Hag.

Tani duket se Real Madrid nuk do ta firmosë mesfushorin deri verën e ardhshme.

Raportimet nga stacioni televiziv spanjoll La Sexta sugjerojnë që Real Madrid do ta shtyjë këtë transferim deri në verën e vitit 2020 “nëse nuk ndodh një largim”.

Trajneri Zinedine Zidane refuzoi të flasë për nënshkrime të reja pas barazimit 2-2 të Realit në Romë mbrëmë, kështu që duket se Real Madrid mund të përballet shumë mirë sezonin e ardhshëm me listën që ata kanë aktualisht, duke mos llogaritur ardhjen e mundshme të Neymar.

Zidane dëshironte të përmirësonte vijën e tij të mesfushës gjatë gjithë verës, por Madridi ka shitur Kovacic, Ceballos dhe Llorente pa nënshkruar një zëvendësim të dukshëm, që do të thotë se mesfusha e tanishme mund të luftojë nëse ndodh një dëmtim i vetëm.

Këtu është ajo ku Van de Beek do të ishte e dobishëm, por në fund të fundit duket sikur Madridi mund të jetë i durueshëm dhe të presë edhe një vit./TeleshkronjaPost/

Ajax po rindërtojnë skuadrën e tyre pas shitjeve të De Jong dhe De Ligt

Ajax tashmë u dha nënshkrimin për të humbur Frenkie de Jong dhe Matthijs de Ligt pas shfaqjeve të tyre mbresëlënëse si pjesë e garës së klubit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Të dy ishin larguar nga mesi i korrikut. Barcelona tashmë kishte pranuar të nënshkruante De Jong për 75 milionë euro më herët këtë vit dhe tani De Ligt ka lënë për Juventusin për të njëjtin çmim.

“Ne do të ndërtojmë një ekip të fortë nga ato para,” tha trajneri i Ajax, Erik ten Hag, kur nënshkroi marrëveshjen e tij të re trevjeçare.

Nga 140 milion euro të sjella nga shitjet e De Jong dhe De Ligt, kampionët e Eredivisie kanë riinvestuar një total prej 56.2 milion euro.

Ajax ranë dakord të paguajnë 12.5 milionë euro për Standard Liege për Razvan Marin në prill përpara se të shpenzojnë 15 milion euro për Edson Alvarez të Amerikës.

Pas kësaj, Quincy Promes arriti nga Sevilla për 15.7 milion euro, Lisandro Martinez i Defensa y Justicia i kushtoi atyre 7 milion euro dhe ata gjithashtu shpenzuan 5 milion euro për Kik Pierie për ta sjellë atë nga Heerenveen.

Dusan Tadiç, David Neres dhe Donny van de Beek mbeten në Amsterdam tani për tani, por Ten Hag e di interesimin e klubeve të tjera.

“Nëse ka klube që na bëjnë oferta të mira dhe u japin lojtarëve kontrata të mira, ata mund të largohen”, tha Ten Hag.

Hakim Ziyech është ende aty dhe është padyshim lojtari i tyre më i çmuar.

“Unë mendoj se ai është më i mirë se [Mesut] Ozil”, tha drejtori sportiv Marc Overmars për marokenin.

“Nëse do të isha në Arsenal, do të shisja Ozilin dhe do të blija Ziyech, por mos më dëgjoni, unë mendoj se ai do të qëndrojë në Ajax”./TeleshkronjaPost/