ZYRTARE: Shorti për sezonin 2019/20 në La Liga, zbulohen datat e El Classicos dhe Derbit të Madridit

Sot është hedhur shorti për vitin kalendarik 2019/20 nga Federata Spanjolle e Futbollit për La Ligan.

Blaugrana do të kërkojë fitimin e tripletës sezonin e ardhshëm, por Los Blancos pas shpenzimeve të mëdha shpresojnë të kthehen në fuqishëm në La Liga dhe Champions League.

Barcelona dhe Real Madrid kanë parë datat e El Clasicos në sezonin 2019-20, të vendosura për në 27 tetor 2019 dhe 1 mars 2020, me kalendarin e La Ligas për sezonin e ri.

Takimi i parë midis dy kundërshtarëve të vjetër do të zhvillohet në Camp Nou, me datën e kthimit në Santiago Bernabeu të vendosur për t’u organizuar pas kthesës së vitit kalendarik.

Datat e El Classicos. Foto: BR

Ndërsa derbi i Madridit do të zhvillohet me 29 shtator 2019 – Atletico Madrid vs Real Madrid, ndërsa ndeshja e kthimit 2, shkurt 2020, raporton Teleshkronja Post.

Datat e derbi të Madridit. Foto: La Liga

Ndërsa ky është kalendari i plotë për javën e 1 në La Liga, ku Real Madridi i shkon si mysafirë Celta Vigos, Barcelona i shkon Athletic Bilbaos ndërsa Atletico Madridi pret Getafen:

Java e parë në La Liga. Foto: La Liga

Khabib Nurmagomedov bën fotografi me tifozin e Barcelonës vetëm pasi thotë ‘Hala Madrid’

Nuk ka rivalitet në futbollin europian, ashtu si Real Madrid kundër Barcelonës, Spanjës dhe Katalunisë.

Dy klubet më të mëdha të Spanjës kanë bërë betejë 275 herë gjatë 117 viteve të fundit. El Clasico është një instrument që gjithmonë duket se prodhon drama dhe argëtim në bollëk.

Fakti që shumica e futbollistëve më të mirë në botë duan të luajnë për të dy klubet, ka ndihmuar me siguri që ndeshja e El Clasicos të jetë më i pëlqyera në planet.

Të dy klubet kanë identitete shumë të ndryshme, ndërsa dy grupet e tifozëve kanë një mos-dashuri të fortë për njëri-tjetrin.

Një mbështetës i Barcelonës kurrë nuk do ta lavdërojë Madridin, në të njëjtën mënyrë që një Madridist kurrë nuk do të lavdërojë Barçën.

Por a mund të bindet një tifoz i Barçës të shprehë fjalët ‘Hala Madrid’ në qoftë se kjo rezulton me një fotografi me një prej sportistëve më të mirë në botë ?

Një djalë i ri e gjeti veten në këtë situatë të vështirë pasi u paraqit ballë për ballë me yllin e UFC-së Khabib Nurmagomedov.

Khabib refuzoi të marrë një fotografi me djalin, përveç nëse ai ishte i gatshëm për të lavdëruar Real Madridin, transmeton Teleshkronja Post.

Ja çfarë ndodhi …

Çfarë do të kishit bërë po të ishit në pozitën e tij ?/TeleshkronjaPost/

“Pak ekipe në botë mund të fitojnë në Bernabeu dy herë brenda tri ditësh”

Shpresat e pakta të Real Madridit për të fituar titullin LaLiga Santander iu dha një goditje e madhe nga goli i Ivan Rakitic në El Clasico të së shtunës.

Të mërkurën, Blaugrana e rezervoi kalimin e tyre në finalen e Copa del Rey me një fitore 3-0 dhe e pasoi atë me një fitore 1-0 të shtunën mbrëma.

“Nuk ka shumë ekipe në botë që mund të fitojnë këtu dy herë në tri ditë”, shpjegoi ai pas ndeshjes.

“Ne jemi shumë krenarë për punën që kemi bërë.”

“Ishte e merituar, duhej të luftonim dhe ne e bëmë këtë.”

Ernesto Valverde u la i shqetësuar nga pamundësia e ekipit të tij për të mbajtur posedimin e topit dhe vendosi të fillonte ndeshjen me Arthur në takimin e dytë mes dy ekipeve brenda një jave, duke nënkuptuar një ndryshim të qartë të strategjisë.

“Kemi filluar shumë mirë, duke krijuar shanse dhe jemi të kënaqur,” tha Rakitiç për performancën e ekipit.

“Ata kërkuan golin në pjesën e dytë, por ne ishim në gjendje t’i mbyllnim mirë hapsirat.”

Shumë mund të konsiderojnë Los Blancos të jenë jashtë garës së titullit dhe, me Atletico Madrid aktualisht 10 pikë larg Blaugranas.

Por Rakitiq nuk po mendon kështu.

“Me gjithë respektin e duhur ndaj Real Madridit, ende ka shumë punë për ne,” shtoi ai.”Ne kemi marrë një hap të rëndësishëm, por duhet të vazhdojmë.”

“Sot ne duhet të gëzojmë rezultatin së bashku, diçka për të gjithë tifozët e Barcelonës që të gëzohen”./TeleshkronjaPost/

El Classico: Formacionet zyrtare / FOTO

Real Madridi dhe Barcelona luajnë edhe një tjetër El Classico sonte Në Santiago Bernabeu.

Kjo ndeshjë vlenë për garën e La Ligas, dhe nëse ekipi nga Madridi dëshiron ti mbajë gjallë shpresat për titull duhet të fitojë patjetër.

Të dy ekipet kanë publikuar formacionet zyrtare, transmeton Teleshkronja Post.

Tek Real Madridi sonte nga fillimi luan Gareth Bale ndërsa tek Barcelona rikthehet braziliani Athur.

Formacionet zyrtare:

Formacionet e mundshme të El Classicos sonte në La Liga

E përditshmja spanjolle, AS ka publikuar formacionet e mundshme për El Clasicon e radhës në “Santiago Bernabeu”.

Pas super ndeshjes në “Santiago Bernabeu” të mërkurën mbrëma, ku Barcelona e mposhti 3-0 Real Madridin, gjigantët spanjoll do të përballen sërish mes vete, tani në kuadër të La Ligas, transmeton Gazeta Express.

Sipas AS, Reali mund të mos bëjë asnjë ndryshim, dyshimi i vetëm mbetet Reguilon apo Marcelo, kurse te Barça kësaj radhe pritet të startojë Umtiti në mbrojtje me Piquen.

Pas arriti në finale të Kupës së Mbretit, Barcelona mund të bëjë një hap të madh sot edhe drejt titullit të La Ligas, pasi në rast fitores ndaj Los Blancos, diferenca do të shkonte në 12 pikë, praktikisht, do të ishte pothuajse gjithçka e mbyllur sa i përket garës për titull dhe Reali do të mbesë e të shpresojë vetëm në Champions League

Lojtarët e ftuar nga Barça, disa mungesa për Katalunasit

Kevin Prince Boateng nuk është ftuar sërish për El Clasico kundër Real Madridit në kuadër të garës për La Ligan.

Tekniku Ernesto Valverde ka publikuar listën prej 19 lojtarëve të ftuar për El Clasico, që do të zhvillohet të shtunën mbrëma, nga ora 20:45 në “Santiago Bernabeu”,

Jashtë për këtë ndeshje ka mbetur sërish blerja e janarit, Prince Boateng, po ashtu edhe blerja e re, mbrojtësi, Todibo, si dhe lojtari i akademisë, Samper, kurse Rafinha dhe Vermaelen vazhdojnë të jenë të lënduar.

Blaugranët do të kërkojë një tjetër fitore të shtunën mbrëma në Bernabeu, pas asaj fitoreje madhështore 0-3 të mërkurën si mysafirë, e cila ia siguroi finalen e gjashtë rresht në Kupën e Mbretit.

Të ftuarit nga trajneri i Barcelonës për ndeshjen me ‘Los Blancos’ :
Ter Stegen, N. Semedo, Piqué, I. Rakitic, Sergio, Coutinho, Arthur, Suárez, Messi, O. Dembélé, Cillessen, Malcom, Lenglet, Murillo, Jordi Alba, S. Roberto, Aleñá, Vidal and Umtiti.

Real Madridi veshë fanellë speciale në El Classico, njofton vet sponzori kryesor

Sponzori kryesor i Real Madridit, Emirates njoftoi sot se Real Madrid do të vërë një stampë me emblemën “Fly Better” kundër Barçës nesër.

Fanella e Real Madridit në El Clásico do të paraqesë logon e fushatës “Fly Better” të Emirates në vend të emrit të zakonshëm Fly Emirates, transmeton Teleshkronja Post.

Kjo fushatë nga gjigandi Emirates Fly është nisur më 1 nëntor 2018. AC Milan tashmë ka veshur një fanelë me Emirates Fly në takimin e Series A kundër Juventusit në nëntor 2018.

Foto se si duket fanella e nesërme sipas Fly Emirates për El Classico :

 

Tre lojtarët që i mungojnë Realit kundët Barcelonës nesër

Shefi i shtabit teknik të Real Madridit, Santiago Solari, mbrëmë vonë bëri publike listën e plotë prej 21 lojtarëve të ftuar për El Clasico.

Ndeshja e radhës mes dy rivalëve të mëdhenjë  fillon ngaa ora 20:45 në ‘Santiago Bernabeu,’ në kuadër të La Ligas.

Tekniku Madrilen ka rikthyer në listën e të ftuarëve mesfushorin Isco por nuk ka ftuar Odriozolan dhe Brahim Diaz.

Përvec këtyre dy lojtarëve, mungesa tjetër është edhe ajo e Marcos Llorentes për shkak të dëmtimit.

Ndërkohë sipas disa raportimeve thuhet se nëse Solari e humbë edhe këtë takim atëherë ai do të shkarkohet nga pozita e tij si trajner.

Kjo është lista e plotë e lojtarëve të ftuar nga Solari për ndeshjen e sontme ndaj Barcelonës: