Gazetari Valon ​Syla kundërshton taksën: U vendos për inat të presidentit Thaçi

Gazetari Valon Syla e ka kritikuar ashpër vendimin e marrë të mërkurën nga Qeveria e Kosovës, për të taksuar për 100% mallrat nga Serbia dhe nga Bosnja e Hercegovina.

Syla ka thënë në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, se vendimi i Qeverisë Haradinaj është “populist, i pamenduar mirë, i pasinqertë”.

Ai ka thënë se nuk e konsideron aspak serioz këtë vendim, duke theksuar se nuk beson fare që ky vendim do të qëndrojë gjatë në fuqi.

“Nuk është taksë 100 për qind. Është embargo”, është shprehur ai, duke kontestuar emrin e masës së ndërmarrë nga Qeveria.

“Ndikon direkt te ekonomia e vendit, vjen shtrenjtimi i çmimeve”, ka thënë ai.

Vendimi, sipas tij, “s’ka logjikë ekonomike”. Syla ka thënë se prapa vendimit “fshihet një logjikë politike, për ta sulmuar dialogun Thaçi-Vuçiq”.

Policia Kosovës në Merdare kthen kamionët me mallra serbe

Kamionët me mallra serbe nuk janë lejuar të hyjnë në Kosovë. Ata janë kthyer prapa nga Policia në Merdarë me urdhër të qeverisë së Republikes së Kosovës.

Vendimi i djeshëm i Qeverisë, për vendosjen e taksës prej 100 për qind për produktet që vijnë nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina, dhe ndalimin e importit të produkteve serbe që nuk i referohen Kosovës si Republika e Kosovës, ka nisur së zbatuari. Sot, gjithë kamionët me mallra serbe janë kthyer prapa nga Policia në Merdarë, e nuk janë lejuar që të hyjnë brenda territorit të Kosovës.

“Qeveria e vendit obligon Ministrinë e Tregtisë dhe të Industrisë dhe të gjitha institucionet relevante, që të largojnë dhe të ndalojnë importin dhe hyrjen potenciale në treg të të gjitha produkteve, të cilat nuk i referohen dhe janë në kundërshtim me emërtimin zyrtar dhe kushtetues të Republikës së Kosovës. Vendimi hyn në fuqi menjëherë – institucionet relevante obligohen ta zbatojnë po ashtu menjëherë”, thuhet në vendimin që mori dje Qeveria.

Gazeta Express ka siguruar një video, ku shihet Policia në Merdare duke i kthyer këta kamionë prej nga kanë ardhur.

ZYRTARE: Kosova godet Serbinë, i vendos taksë prej 100 %

Qeveria e Kosovës ka goditur Serbinë, pasi vendosur masë prej 100 për qind për produktet e importuara nga Serbia.

Kjo masë vie si pasojë e fushatës së egër të Serbisë kundër Kosovës, ku rezultoj me mos pranimin e Kosovës në INTERPOL, raporton Teleshkronja Post.

Ministri i Industrisë dhe Tregtisë, Endrit Shala në mbledhjen e Qeverisë ka kërkuar që të vendoset taksa për 100 për qind për produktet të importuar nga Serbia.

Edhe kryeministri Ramush Haradinaj e ka përkrahur ketë nismë dhe e ka mbështetur fuqishem vendosjen e taksës.

Ramush Haradinja ka thënë se vendimi hyn ne fuqi menjëherë./Teleshkronja Post/