Zyrtare: Zinedine Zidane sjellë transferimin e parë për Real Madridin

Nëse kthimi i Zinedine Zidane ishte pjesa e parë e bashkimit me Real Madridin, atëherë nënshkrimi i qendërmbrojtësit Eder Militao do të jetë i dyti.

Los Blancos do të shikojë për të forcuar skuadrën e tyre në dritaren e transferimit të verës pas një sezoni shkatërrues që pothuajse me siguri do të përfundojë pa trofe.

Mbrojtësi brazilian do të bëhet një lojtar i Real Madridit para fundit të marsit pas arritjes së një marrëveshjeje me Porto.

Me lojtarin që tashmë ka rënë dakord me kushtet personale, një pagesë për klubin e mëparshëm Sao Paulo është detaji i vetëm që ende duhet të kryhet.

Danilo ishte lojtari i fundit që u transferua nga Porto në Estadio Santiago Bernabeu, me ardhjen e tij gjithashtu u njoftua në muajin mars.

Klauzola e blerjes së Militaos është aktualisht 50 milionë euro, por do të rritet me 50 për qind në 75 milionë euro pas 15 korrikut, kështu që pse Real Madridi dëshiron që kjo marrëveshje të bëhet më shpejt, transmeton TeleshkronjaPost.

21-vjeçari ka impresionuar gjatë sezonit të tij të parë në Evropë dhe ardhja e Pepes në mbrojtje të Porto ka ndihmuar në ngritjen e lojës së tij.

Militao, i cili ka bërë 34 paraqitje për Porton këtë sezon, ka aftësinë dhe personalitetin e futbollit për të luajtur për një klub si Real Madrid.

Për shkak të performancave të tij pozitive, Tite ka përfshirë qendërmbrojtësin në skuadrën e Brazilit për miqësorët kundër Panamasë dhe Republikës Çeke këtë muaj.

Kur ai bashkohet, Militao do të zërë vendin e tretë të lojtarit të huaj në skuadrën e Real Madridit bashkë me Vinicius Junior dhe Rodrygo.

Një transferim si ky në mbrojtje mund të shënojë fundin për Jesus Vallejo, i cili mund të huazohet përsëri ose të shitet tërësisht me një klauzolë blerjeje për Real Madridin në kontratën e tij./TeleshkronjaPost/

Talenti tjetër në agjendën e transferimeve të Real Madridit

Real Madrid janë duke u interesuar për Eder Militao pasi ata po konsiderojnë të bëjnë një lëvizje për 20-vjeçarin në verë.

Bjellorusi i mbushë 21 vjet këtë muaj dhe pavarësisht moshës së tij të re, Madridi e kupton se ky është një lojtar i cili mund të jetë mbizotërues i mbrojtjes së tyre për vitet që vijnë, ndërsa ai tashmë ka tërhequr interes nga Barcelona.

Militao u bashkua me Porton verën e kaluar nga Sao Paulo për një tarifë prej katër milionë eurosh, ndërsa pala braziliane mban një tarifë prej 10 për qind, tranmeton Teleshkronja Post.

Ata e kanë bërë të qartë se ata janë një klub shitës, siç tregohet nga aktiviteti i tyre i transferimit verën e kaluar me Ricardo Pereira dhe Diego Dalot që bashkohen Leicester City dhe Manchester United respektivisht për 25 milion euro secili.

Porto dhe Real Madrid kanë një marrëdhënie të ngushtë me shumë biznese që janë bërë në mes të dy palëve gjatë viteve: Pepe dhe Danilo të dy arritën në Santiago Bernabeu nga Porto; Casemiro kaloi një sezon në huazim në Portugali, ku u zhvillua në mënyrë të konsiderueshme si një lojtar; dhe Iker Casillas u bashkua me Porton.

Nëse Madridi do të nënshkruante Militaon, klauzola e lirimit të tij është 50 milion euro, ndonëse kjo shifër është zvogëluar në 42 milion euro nëse ai është blerë para 31 janarit, siç kanë raportuar mediat e ndryshme.

Ajo që i bën gjërat të komplikuara është prania e Portos në 1/16  të Ligës së Kampionëve, ku ata do të përballen me Romën, si dhe pozicionin e tyre të favorshëm si në Premier Liga ashtu edhe në Kupën e Portugalisë.

Të martën, megjithatë, Porto njoftoi kthimin e Pepe në klub, ku ai gjithashtu bashkohet me Casillas, dhe kjo ka bërë që disa të pyesin nëse kjo është në përgatitje të Militao potencialisht të largohet, edhe pse udhëheqësit e klubit sigurojnë që kjo është një nënshkrimin që forcon ekipin në fazën vendimtare të sezonit.

Duke filluar në Sao Paulo, Militao është një qendër-mbrojtës i cili karakterizohet për ritmin dhe natyrën e tij të fuqishme, por më së shumti përshtatjen e tij me futbollin europian; ai arriti në Porto dhe u bë lojtari kryesor në mbrojtje pasi ai luajti shkëlqyeshëm, me brazilianin duke tërhequr shumë vëmendje nga disa nga ekivpet më të mëdha të Evropës.

Madridi tani e ka shikuar mbrojtësin në tri raste, me rregull që zakonisht të shikojë një lojtar pesë herë para se të marrë një gjykim përfundimtar, por të gjitha raportet deri më tani kanë qenë pozitive dhe ai është një lojtar që shumë besojnë se do të përshtateshin në mënyrë të përkryer në Los Blancos.

Verën e kaluar, Julen Lopetegui zgjodhi të besoi në Jesus Vallejo, në vend që të nënshkruante një qendër mbrojtës tjetër, por 22-vjeçari është dëmtuar nga plagët; aq shumë sa që Javi Sanchez është thirrur në shumë raste këtë sezon.