Trajneri i Ajax, Ten Hag i bindur për të ardhmen e Van de Beek

Trajneri i Ajax, Ten Hag ka folur për shtypin dhe ka ndarë mendimet e tij për situatën në lidhje me mesfushorin Donny Van de Beek, i cili u shfaq i gatshëm për të përfunduar transferimin e tij te Real Madrid, sapo Ajax përparoi në raundin tjetër të Kualifikuesve të Ligës së Kampionëve.

“Unë mendoj dhe shpresoj që ai të mbetet me ne këtë sezon, nëse ai përfundon të largohet do të dëgjoj se çfarë duhet të thotë Overmars,” tha Ten Hag.

Tani duket se Real Madrid nuk do ta firmosë mesfushorin deri verën e ardhshme.

Raportimet nga stacioni televiziv spanjoll La Sexta sugjerojnë që Real Madrid do ta shtyjë këtë transferim deri në verën e vitit 2020 “nëse nuk ndodh një largim”.

Trajneri Zinedine Zidane refuzoi të flasë për nënshkrime të reja pas barazimit 2-2 të Realit në Romë mbrëmë, kështu që duket se Real Madrid mund të përballet shumë mirë sezonin e ardhshëm me listën që ata kanë aktualisht, duke mos llogaritur ardhjen e mundshme të Neymar.

Zidane dëshironte të përmirësonte vijën e tij të mesfushës gjatë gjithë verës, por Madridi ka shitur Kovacic, Ceballos dhe Llorente pa nënshkruar një zëvendësim të dukshëm, që do të thotë se mesfusha e tanishme mund të luftojë nëse ndodh një dëmtim i vetëm.

Këtu është ajo ku Van de Beek do të ishte e dobishëm, por në fund të fundit duket sikur Madridi mund të jetë i durueshëm dhe të presë edhe një vit./TeleshkronjaPost/

Van de Beek konfirmon: ‘Real Madrid është në bisedime me Ajax’

Kalimi i Donny van de Beek te Real Madrid po afrohet gjithnjë e më shumë dhe mund të përfundojnë me një marrëveshje brenda ditëve në vazhdim.

Ishte menduar që opsioni Van de Beek ishte si një alternative për Paul Pogba, por duket se Los Blancos tani do të kërkojë të bashkojë të dy bashkë në stadiumin Santiago Bernabeu.

MARCA raportoi të premten se mesfushori holandez kishte rënë dakord me kushtet personale me Madridin, dhe pas hapjes së Eredivisie të Ajax kundër Vitesse të shtunën, Van de Beek hodhi dritë në spekulimet.

“Është e vërtetë që Madridi është në bisedime me Ajax, por nuk mund të them asgje më shumë,” deklaroi Van de Beek.

22-vjeçari shënoi dhe siguroi një asistim në një barazim 2-2 ndaj Vitesse, dhe ai pranoi që agjenti i tij tashmë ka qenë në diskutime me Madridin.

“Agjenti im do të ketë folur me ta,” tha ai për interesin e Madridit.

“Real Madrid është një klub i shkëlqyeshëm për të luajtur, por Ajax është ende një klub i shkëlqyeshëm. Do të shohim se çfarë ndodh”.

Duket se, me këto deklarata, gjithçka po tregon drejtimin e Nr.6 të Ajax-it për tu bërë një lojtar i Real Madrid në ditët në vijim.

Gjatë ndeshjes së Vitesse, tifozët e Ajax që udhëtuan në stadium iu lutën që të qëndronte, diçka që lojtari njohu.

“E kam dëgjuar, po,” shtoi Van de Beek kur u pyet për “Donny, rrini një vit, rrini edhe një vit …” brohoritje.

Ai poashtu shënoj gol në ndeshjen e parë të sezonit kundër Vitesses :

Real Madrid dhe Ajax arrijnë marrëveshje për van de Beek

Ajax Amsterdam ka pranuar një ofertë nga Real Madrid për Donny van de Beek, sipas gazetarit të Esporte Interativo, Marcelo Bechler.

Mesfushori 22-vjeçar holandez tashmë ka rënë dakord një kontratë me Real Madrid, sipas të njejtit raportim, dhe do të nënshkruajë një kontratë 5-6 vjeçare në ditët e ardhshme për një çmim rreth 50-60 milion €.

Mesfushori holandez ka shijuar një sezon yjor sezonin e kaluar, duke shënuar 17 gola dhe siguruar 13 asistime në 57 paraqitje, duke pasur një rol të madh në dyshen e tij vendas dhe në shkëlqimin e shkëlqyeshëm deri në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Paul Pogba ka qenë i lidhur fort me një transferim në Bernabéu gjatë gjithë verës dhe Zinedine Zidane është akoma i dëshpëruar ta marrë atë, por çmimi i kërkuar i Manchester United për francezin, i cili qëndron në 180 milion euro, e bën një marrëveshje shumë të ndërlikuar, duke lënë derën hapur për planin e klubit “B”, i cili është Van de Beek.

Nëse raportet janë të sakta, dhe Los Blancos kanë joshur holandezin, një marrëveshje me Manchester United për Paul Pogba duket shumë e pamundur./TeleshkronjaPost/

Pogba tepër i shtrenjtë ose i pashitshëm nga United, Reali i kthehet objektivit të vjetër

Emri i Donny van de Beek po dëgjohet edhe një herë rreth zyrave në Estadio Santiago Bernabeu pasi Real Madrid po mendon seriozisht të bëjë një veprim për mesfushorin e Ajax këtë verë.

Me Paul Pogba ende zgjedhjen e preferuar të Zinedine Zidane për të përforcuar në mesfushën, Van de Beek ka mbetur si alternativa e parë për francezin.

MARCA kishte raportuar më 26 qershor se ai ishte plani B përpara Christian Eriksen por, më 1 gusht, Madridi sugjeroi idenë e bërjes së një lëvizje për lojtarin, i cili ata mendojnë se mund të nënshkruhet për rreth 60 milion euro.

MARCA ka mësuar se të gjitha direktivat e klubit janë në mbështetje të nënshkrimit të tij, me një përjashtim të tillë është Zidane. Francezi e pranon talentin e tij suprem, por mbetet i fiksuar në idenë për të punuar me Pogba.

Trajneri është i prirur të presë deri më 2 shtator për bashkatdhetarin e tij dhe dëshiron që klubi ta nënshkruajë me çdo kusht, por Madridi nuk shiten plotësisht për idenë. Në një skenar perfekt, Madridi mund të jetë në gjendje ta nënshkruajë atë për 150 milion euro, por kjo është minimumi absolut që ata mund të largoheshin nga pagesa dhe madje kjo shifër është jashtëzakonisht e pamundur.

Të dy mbeten disi larg në vlerësimet e tyre për Pogba. Zidane e sheh si pjesën e humbur, por Los Blancos nuk mendojnë se ai është njeriu për të zgjidhur problemet e tyre.

Pritet që United të mbyllë pafundësisht nënshkrimet e Bruno Fernandes dhe Sergej Milinkovic-Savic, i cili mund të shihet si forcimi i skuadrës së Premier League për të lejuar daljen e Pogba, por nuk do të bëjë asgjë për të ulur çmimin e kërkuar.

Tani për tani, Gareth Bale dhe James Rodriguez janë ende gati për shitje në kryeqytet në përpjekje për të balancuar llogaritë para se të bëhen regjistrimet.

Lexo: 1 gusht – Transferimet LIVE: Dybala, Correa, Cancelo, Malcom

E gjithë kjo e konsideruar, ardhja e Van de Beek nuk duket aq e vështirë sikur dikur dhe ai vetë do të ishte më shumë se i lumtur për t’u bashkuar me këtë klub.
/teleshkronjapost.info/

Zyrtare: Zgjidhet lojtari i javës në Ligën e Kampionëve (POTW)

Këtë javë, të martën dhe të mërkuren me 30 prill dhe 1 maj u luajten ndeshjet e para gjysmëfinale në Ligën e Kampionëve.

Të marten Ajaxi mposhti Tottenhamin në Hotspur Stadium të Londres me rezultat 0-1 me golin e Van de Beek, ndërsa një ditë më vonë [të mërkuren] Barcelona mposhti Liverpoolin 3-0 në Camp Nou.

Dy ndeshje tejet kualitative ku lojtarët individual u shfaqën në skenë duke treguar cilësi të jashtëzakonshme, shkruan Teleshkronja Post.

UEFA ka publikuar lojtarin e javës në garën më prestigjoze për klube në futbollin evropian, në garë ishin katër lojtarë.

De Beek, De Jong, Suarez dhe Messi ishin kandidatë për POTW. (Foto:UEFA)

Në garë ishin dy lojtarë të Barcelonës [Messi, Suarez] dhe dy të Ajaxit [Van de Beek, De Jong], ku më së shumti vota fitoj Leo Messi.

Ylli argjentinas u shpall lojtari i javës në UCL, duke mposhtur kandidatët e tjerë, pas performancës ndaj The Reds.

Lionel pati paraqitje fantastike ndaj Liverpool duke shënuar dy gola ndaj Liverpoolit të Jurgen Klopp, përfshirë golin nga gjuajtja e lirë pak para fundit të ndeshjes./TeleshkronjaPost/