Wilder vs Fury: WBC zyrtarisht urdhëron luftën dhe cakton afatin për negociatat e parave

Këshilli Botëror i Boksit (WBC) ka urdhëruar zyrtarisht një rimeç midis Deontay Wilder dhe Tyson Fury.

Të dy luftuan dhe një vendim emocionues i ndarë në dhjetor me Wilder duke ruajtur rripin e tij WBC, raporton Teleshkronja Post.

Ndërsa Anthony Joshua është i etur për të luftuar amerikanin në një periudhë afatshkurtër të bashkimit të peshës së rëndë në Wembley në prill, të dy Fury dhe Wilder kanë bërë thirrje të përsëritura sa më shpejt që të jetë e mundur.

WBC tani kanë urdhëruar që lufta të bëhet me Tyson Fury të vendosur për të marrë një pjesë më të madhe të çantës(para) së luftës për shkak të ‘vlerës së tij të tregut’.

Një deklaratë nga WBC thotë: “Në përputhje me Bordin e Guvernatorëve të WBC-së që votojnë në lidhje me rimarrjen e drejtpërdrejtë midis kampionit WBC Deontay Wilder dhe Tyson Fury, WBC njofton me të dy kampet se periudha e negociatave të lira është hapur dhe nëse nuk ka marrëveshje midis palët një ofertë do të prezantohet nga WBC të martën më 5 shkurt.

“WBC ka modifikuar ndarjen 70-30 dhe ka konfirmuar një ndarje 60-40 në favor të kampionit Deontay Wilder duke marrë parasysh vlerën e tregut të Fury.”

Kërkesa për rematch e lë IBF, WBA dhe WBO kampion Joshua ende duke kërkuar për një kundërshtar në prill me Dillian Whyte duke shpresuar për të mbushur atë boshllëkun pas fitores së tij mbi Dereck Chisora ​​në dhjetor./TeleshkronjaPost/

Boksi LIVE Chisora – Whyte / VIDEO

Pas pak minutash do të nisë super rimeçi mes Dereck Chisora dhe Dilluan Whyte në Arenën 02 të Londrës, i cili mund të jetë përcaktues se kush do të jetë kundërshtari i radhës i Anthony Joshuas.

Dereck Chisora dhe Dillian Whyte do të luftojnë sonte në Arenën 02 të Londrës në një rimeç, i cili mund ta përcaktojë se cili do të jetë kundërshtari i ardhshëm i Anthony Joshuas për tre titujt në kategorinë e rëndë të boksit, IBF, WBA dhe WBO.

Do të jetë një rimeç mes rivalëve të moçëm, njëri nga Londra veriore e tjetri nga ajo jugore, transmeton Gazeta Express.

Kur kjo dyshe luftoi dy vite më parë, në dhjetor 2016, Whyte doli fitues pas një vendimi kontrovers. Tre gjyqtarët votuan si në vijim: 115-113, 115-114 dhe 114-115.

Çmimi që njëri prej tyre do ta fitojë sonte më gjasë do të jetë mundësia për ta sfiduar kampionin e kategorive IBF, WBA, WBO, Anthony Joshuan.

Në këtë rast, Joshua do të luftonte për t’i mbrojtur të tre brezat.

Për ta ndjekur drejtpëdrejt këtë meç, klikoni në këtë link: LINK