Dillian Whyte i thotë Furyt: Do të rrihemi ose në ring, ose jashtë tij

Boksieri amerikan, Dillian Whyte e ka ngritur çmimin medial të tij me Tyson Furyn në një nivel tjetër. Në deklaratën e tij të fundit, D.Whyte ka thënë se do të ndeshet me Furyn edhe jashtë ringut, nëse nuk i krijohet mundësia për takim brenda ringut.

Whyte e ka quajtur vazhdimisht “Frikacaku i Ciganëve” Tyson Furyn, i cili është i njohur me nofkën “Gipsy King”. Whyte e ka konsideruar britanikun të tillë pasi që ai e ka ndryshuar mendjen dhe e kishte refuzuar meçin kundër tij.

Ndërsa anglezi Fury, i cili së fundi bëri të ditur se rimeçi i tij i shumëpritur me Deontay Wilder do të zhvillohet më 22 shkurt të vitit tjetër, mund t’i ketë sytë te titulli i kampionit botëror.

Duke folur për “Behind the Gloves”, “Gipsy King” tha: “Dilian Whyte është një k*dër, dhe kur ta shoh, do të detyrohet të ndeshjet me mua pavarësisht çmimit”.

“Ai vazhdon të më thërrasë frikacak e gjëra të tilla, le ta shohim kush është frikacaku. Do ta shohim kush është frikacak, unë s’jam frikacak, ti je përplot përplot gënjeshtra”.

Së fundi, Whyte u është përgjigjur këtyre deklaratave të Furyt, duke i thënë se do ta rrahë qoftë në ring, apo jashtë ringut.

“Më dëgjo Tyson Fury, nuk është e vështirë të më gjesh mua. Gang gang, më kërko. Ti je ai që dëshiroi ta nisë luftën dhe pastaj u frikësove kur WBC-ja ta dha atë që e kërkove”.

“Jam i lodhur dhe i mërzitur nga të gjitha këto fjalë, eja më kërko. Herën e kaluar kur ne ishim në një ring bashkë, ti ishte i ulur në prapanicë, kështu që mos fol gjepura tani. Do të të rrah ty kurdo – në ring, ose jashtë ringut.

Ditë më parë Whyte kishte treguar 10 boksierët më të mirë në botë në peshat e rënda, dhe Fury ishte i pesti në listë.

10 boksierët më të mirë në botë në peshat e rënda sipas Dillian Whyte

Dillian Whyte ka renditur veten si boksieri i katërt më i mirë në botë, me Anthony Joshua një vend mbi të, në vendin e tretë.

Çuditërisht, londinezi i lindur në Jamaica beson se ‘Tyson Fury’, është vetëm boksieri i pestë më e mirë në botë.

Whyte, duke folur për talkSPORT, tha: “Mos më keq, Tyson Fury është një luftëtar i madh, fitoi titujt botërorë, por është një gjë e këndshme sepse si shkon nga Deontay Wilder për të luftuar Tom Schwarz ? “

Fury është vendosur të ketë edhe një takim me Deontay Wilder, në një rematch vitin e ardhshëm, pasi ka bërë mjaft të mjaftueshme për të qenë fitues në luftën fillestare.

Whyte vendosi amerikanin Wilder në numrin dy në listë, ndoshta për shkak të statusit të tij të pamposhtur (pavarësisht barazimit të tij të dyshimtë me Furyn).

Ai tha, megjithatë, Wilder është një kampion botëror, kështu me të drejtë meriton vendin e tij pranë krye të listës.

Whyte boksierin meksikan Andy Ruiz si boksieri numër një në botë, ai i cili e mposhti Anthony Joshuan, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithë humbjen e tij ndaj Joseph Parker, i cili Whyte renditet i gjashti në listën e tij, Ruiz fiton vendin e parë në meritën e fitores së tij kundër Anthony Joshuas.

Kjo është renditja e 10 boksierëve më të mirë në peshat e rënda në boks aktualisht sipas Dillian Whyte :