10 boksierët më të mirë në botë në peshat e rënda sipas Dillian Whyte

Dillian Whyte ka renditur veten si boksieri i katërt më i mirë në botë, me Anthony Joshua një vend mbi të, në vendin e tretë.

Çuditërisht, londinezi i lindur në Jamaica beson se ‘Tyson Fury’, është vetëm boksieri i pestë më e mirë në botë.

Whyte, duke folur për talkSPORT, tha: “Mos më keq, Tyson Fury është një luftëtar i madh, fitoi titujt botërorë, por është një gjë e këndshme sepse si shkon nga Deontay Wilder për të luftuar Tom Schwarz ? “

Fury është vendosur të ketë edhe një takim me Deontay Wilder, në një rematch vitin e ardhshëm, pasi ka bërë mjaft të mjaftueshme për të qenë fitues në luftën fillestare.

Whyte vendosi amerikanin Wilder në numrin dy në listë, ndoshta për shkak të statusit të tij të pamposhtur (pavarësisht barazimit të tij të dyshimtë me Furyn).

Ai tha, megjithatë, Wilder është një kampion botëror, kështu me të drejtë meriton vendin e tij pranë krye të listës.

Whyte boksierin meksikan Andy Ruiz si boksieri numër një në botë, ai i cili e mposhti Anthony Joshuan, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithë humbjen e tij ndaj Joseph Parker, i cili Whyte renditet i gjashti në listën e tij, Ruiz fiton vendin e parë në meritën e fitores së tij kundër Anthony Joshuas.

Kjo është renditja e 10 boksierëve më të mirë në peshat e rënda në boks aktualisht sipas Dillian Whyte :

Lomachenko spjegon pse nuk do të boksojë me Pacquiao

Vasyl Lomachenko është një nga sportistët më të rrezikshëm në planet kur është fjala për ringun e boksit, por ukrainasi nuk do të luftojë me legjendën Manny Pacquiao.

Ka disa luftime në boks që të gjithë janë duke dashur për t’i parë, siç është rasti me Deontay Wilder dhe Anthony Joshua potencialin për të vendosur mbretin e vërtetë në kategorinë e rëndë.

Natyrisht që Deontay Wilder duhej të humbasë një takimin me Tyson Fury që duhet të ketë fituar betejën e parë, atëherë kjo do të ndryshojë në dëshirën për ta ndeshur dy herë kampionin e pamposhtur britanikë në ring, përcjellë Teleshkronja Post.

Disa luftime nuk janë domosdoshmërisht luftime që duam të shohim, por duken të pashmangshme. Lufta e parë e Manny Pacquiao me Floyd Mayweather ishte rreth pesë vjet shumë vonë dhe nuk ishte aq emocionuese dhe megjithatë duket sikur palët do të përballen përsëri këtë vit.

Pacquiao është kthyer për të boksuar dhe bëri punë të lehtë me Adrien Broner fundjavën e kaluar, por dihet se 40 vjeqari Filipinas është afër fundit të karrierës së tij se sa fillimit.

Anthony Crolla celebrates victory over Darleys Perez during the WBA World lightweight title at Manchester Arena, Manchester.

Kjo është pikërisht pse Vasyl Lomachenko, njeriu që aktualisht mban titullin në kategorinë e lehtë të WBC, nuk do të luftojë Pacquiao, duke shpjeguar:

“Ai është i vjetër, mendoj se karriera e tij është bërë, unë nuk dua të bëhem legjendë në boks për shkak të tij … Dëgjo, nuk po e respektoj Manny Pacquiao, por nuk dua ta bëj emrin tim më të madh Kam rrahur një legjendë të vjetër.”

“Pacquiao ka pasur një karrierë të gjatë dhe të lavdishme, ai nuk ka asgjë për të dëshmuar kundër meje, kam rrugën time, ka shumë luftëtarë të mirë që presin rastin e tyre për të luftuar tani, të cilët janë të krahasueshëm me mua”.

Lomachenko është një nga luftëtarët më të mirë në botë tani dhe tani ka vetëm 13 meçe në karrierën e tij profesionale është kampion botëror i tre peshave.

Ai nuk ka gjasa të shkojë më lartë derisa ai të bëhet kampion i padiskutueshëm në peshë të lehtë me Mickey Garcia që mban aktualisht versionin e WBC.

Meçi i ardhshm i Ukrainasit ka gjasa të jetë kundër Anthony Crolla të Britanisë. Crolla është sfidues i detyrueshëm dhe kampioni nuk dëshiron të heqë dorë nga rripin e tij./TeleshkronjaPost/

Wilder : Joshua po kërkon meç

Boksieri amerikan, Deontay Wilder ka pretenduar se ekipi i Anthony Joshua është duke e përgjëruar atë për një meç mes këtyre të dyve.

Kjo vie pasi fituesi i këtij meçi mes Wilder – Joshua do të shpallej kampion i unifikuar në boks në peshat e rënda në boks, raporton Teleshkronja Post.

Anglezi Joshua i mban titujt e IBF, WBO dhe WBA në peshat e rënda.

Ndërsa Wilder arriti ta mbrojë titullin WBC në meçin kundër Tyson Furyt, i cili u zhvilluar në fillim të këtij muaji dhe përfundoi baras.

Fury dhe Wilder e dëshironin rimeç dhe e morëm autorizimin nga WBC, dhe kjo mund ta shtyjë meçin mes Joshuas dhe Wilderit.

“Ata janë duke m’u përgjëruar tani. Ai po tenton të kontaktojë me mua, dhe me menaxherët e mi.”

“Por, ai mund ta kishte pasur këtë mundësi. Ai kishte shumë mundësi”, ka thënë Wilder.

“Ai mund të ishte ndeshur me Ortiz, mund të ishte ndeshur me mua dhe e kishte mundësinë për t’u ndeshur edhe me Fury.”

“Njerëzit duan ta dinë se kush është më i mirë tani, veçanërisht pas meçit me Furyn”.

“Unë kam tentuar t’ua dëshmojë njerëzve se kush është më i miri.”

“Unë gjithmonë them se unë jam më i miri dhe do të vazhdoj ta them këtë përgjithmonë deri kur të mposhtem”.

“Ende e ndiej entuziazmin [për meçin me Furyn]. Ishte e mrekullueshme, jam gati për rimeçin.”

“Nëse njerëzit emocionohen dhe e shijuan atë meç, vetëm imagjinojeni rimeçin. Do të jetë i mrekullueshëm”.

Bota dhe adhuruesit e boksit mezi e presin një duel të peshave të rënda ndërmjet këtyre boksierëve.

Ndeshja e fundit e boksierit anglez ishte kundër Alexander Povetkin në O2 Arena në Angli.

Ndërsa Wilder e ka kërkuar këtë ndeshje, pasi siç thotë ai do ta konfirmonte atë si kampion./TeleshkronjaPost/

Shiko meçin e plotë – Deontay Wilder vs Tyson Fury / VIDEO

Mbërmë ishte një luftë e jashtëzakonshme, njëra nga më të mirat në shekullin XXI.

Tyson Fury dhe Deontay Wilder u ndeshën, ku ishte një meç tejet interesant ku përfundoi me barazim, transmeton Teleshkronja Post.

Deontay Wilder vs Tyson Fury – ndahet me barazim / VIDEO

Boksieri amerikan, Deontay Wilder arriti të mbrojë titullin e WBC-së për pesha të rënda në Staples Center të Los Angles në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër Tyson Fury.

Me vendim të gjyqtarëve (115-111, 114-110, 113-113) ndeshja përfundoi me barazim dhe kështu titulli i mbeti amerikanit.

Të dy boksierët u ndan në paqe në fund të meçit, falënderuan njëri-tjetrin për paraqitjen e mirë dhe u pajtuan se me shumë mundësi do të ketë një rimeç.

Më poshtë keni përballjen e tyre raund pas raundi:

Raundi 1: Wilder e filloi më mirë, tentoi më shumë, teksa Fury u tregua më i kujdesshëm, por ishe britaniku në fund ai që japi goditjet më të mira.

Raundi 2: Wilder edhe një herë tentoi avantazhin dhe këtë herë amerikani dominoi paksa më shumë.

Raundi 3: “Bombarduesi i Bronztë” vazhdoi me goditjet e tij të shpeshta drejt Furyt, por britaniku vazhdon të mbahet mirë, ndërsa arriti të gjuajë një herë fuqishëm drejt amerikanit.

Raundi 4: Në këtë raund shikuam goditje më të shpeshta nga të dy boksierët dhe kjo vetëm sa ndezi më shumë atmosferën në arenë. Kujdesi vazhdon të jetë i madh nga të dy boksierët, asnjëri nuk dëshiron të pranojë ndonjë goditje të fortë në këtë fillim që do ia vështirësonte meçin në vazhdim.

Shiko meçin e plotë – Deontay Wilder vs Tyson Fury / VIDEO

Raundi 5: Një raund më i qetë nga Wilder për dallim nga të tjerët, të dy boksierët u aktivizuan nga fundi.

Raundi 6: Fury ka filluar të nxehet, për dallim nga raundet tjerë tani është britaniku që kërkon më shumë. 30-vjeçari lëshoi goditje të shpeshta drejt Wilderit, por amerikani i përballoi lehtë.

Raundi 7: Fury lëshoi një goditje të mirë me të djathtën në këtë fillim raundi dhe i motivuar nga kjo ia vazhdoi, duke ia humbur paksa balancin Wilderit. I nervozuar nga kjo amerikani iu versul Furyt, por nuk arriti diçka në veçanti.

Raundi 8: Fury tregoi se di të mbrohet po aq mirë sa edhe sulmon. Britaniku tregoi qetësi dhe menaxhoi mirë çdo gjë, Wilder dha disa goditje, por edhe pranoi. Deri më tani është Fury që ka pikët në anën e tij, 79 për 73 për britanikun.

Raundi 9: Wilderi e ka kuptuar që po e humbet meçin dhe kështu e filloi ashpër këtë raund dhe arriti ta rrëzojë Furyn. Britaniku u ngrit në këmbë dhe vazhdoi deri në fund, duke treguar se ka arritur ta marrë vetën nga gjithë kjo rrëmujë.

Raundi 10: Është Fury ai që e filloi me goditje, ndërsa Wilder i tërhequr e kërkonte një tjetër goditje të fuqishme, por ky raund përfundoi me goditje nga të dy anët pa ndonjë avantazh të theksuar.

Raundi 11: Të dy boksierët u treguan të kujdesshëm, Wilder tentoi diçka më shumë, por nuk mori atë që kërkoi. Fury po fiton me pikë, tani me gjithë forcat në raundin e fundit.

Raundi 12: Wilderi e kuptoi se duhet të bëjë diçka më shumë për të mbrojtur titullin dhe pas disa sekondash arriti ta rrëzojë Furyn, por britaniku arriti të ngrihet edhe një herë. Amerikani tentoi me gjithë forcat, por Fury edhe një herë gjeti forcën dhe vazhdoi deri në fund.

VENDIMI: BARAZIM, por titulli mbetet te WILDER./Telegrafi/

Deontay Wilder – Tyson Fury, orari i fillimit të meçit, statistikat

Normalisht interesimi për këtë përballje është shumë i madh edhe në vendin tonë, përkundër se orari i meçit është paksa i papërshtatshëm.

Më poshtë keni detajet dhe në fund një sondazh ku mund të shpreheni mendimin tuaj:

Ku zhvillohet meçi?

Në arenën Staples Center, Los Angeles, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Data?

E diel, 2 dhjetor 2018 (Me kohën tonë)

Koha kur fillon?

Si gjithmonë, meçi kryesor zhvillohet i fundit dhe fillimi i tij varet paksa edhe nga mënyra se si përfundojnë përballjet tjera paraprake.

Por, me kohën tonë meçi Wilder-Fury pritet të fillojë në orën 06:00 të mëngjesit të së dielës.

Ne si staf i sportitTeleshkronja Post do ju mbajmë të informuar me të gjitha informacionet e fundit rreth këtij super dueli./Teleshkronja Post