Schmeichel: Kosova luajti shumë mirë

Portieri i Danimarkës, Kasper Schmeichel e ka lëvduar Përfaqësuesen e Kosovës për paraqitjen në ndeshjen e sotme, ndërsa theksoi gjithashtu se ishte shumë e rëndësishme për ata që të mos pësojnë humbje.

“Ishte një kohë shumë e gjatë që nuk kemi luajtur me njëri-tjetrin”, ka fillimisht Schmeichel.

“Kosova luajti shumë mirë. Për neve ishte shumë e rëndësishme për të mos humbur këtë ndeshje”, ka shtuar portieri i Leicester Cityt.

Nuk duhet harruar se Kasper Schmeichel ishte një nga më meritorët për suksesin e Danimakrës në Rusia 2018, dhe një nga top portierët më të mirë në Premier League./Teleshkronja Post/

Hareide: Ju nënvlersuam, Kosova di të luajë futboll, jam i befasuar me lojën në sulm

Trajneri i Danimarkës, Age Hareide, u shpreh mjaft i befasuar nga vështirësia që ka pasur skuadra e tij ndaj Kosovës.

Danimarka nuk arriti më shumë se rezultat 2-2 nga ajo që ishte një ndeshje që trajneri e quajti stërvitje.

Ai tha se u befasua nga Kosova në sulm.

“Ne jemi takuar me një ekip që di të luajë futboll. Në këtë mënyrë ishte një stërvitje e mirë për ne për të realizuar lojën tonë”.

“Ne e kemi marrë më lehtë këtë ndeshje për shkak të ranglistës. Kosova është vërtet shumë e mirë, sidomos në sulm. Në fund ishte një luftë për 90 minuta për një barazim që kemi marrë. Ne kemi mësuar nga kjo ndeshje”.

“Nuk duhet ta nënvlerësojmë Kosovën dhe asnjë ekip tjetër. Ka shumë lojtarë të mirë të Kosovës dhe definitivisht jam impresionuar nga loja e tyre në sulm”, deklaroi Age Hareide.

Eriksen: Do t’i them Anglisë të kenë kujdes ndaj Kosovës

Ylli i kombëtares së Danimarkës dhe skuadrës angleze Tottenham, është surprizuar me performancën e Kosovës.

“Ne kemi pritur që do të kemi ndeshje më të lehtë, por nuk doli ashtu”, ka thënë Erisen pas ndeshjes.Ai ka shtuar se Kosova ka futbollistë të mirë dhe do të jetë rivale e fortë për të gjitha kombëtaret tjera.

“E kemi ditur se Kosova ka futbollistë të mirë dhe u pa se do të jetë rivale e fortë për të gjithë. Është vështirë të kualifikohesh në një Kampionat Botëror ose Evropian, por të gjithë ata që vijnë këtu për të luajtur”, është shprehur anëtari i Tottenhamit, duke shtuar se do t’u tregojë anglezëve se i pret punë e vështirë në përballjet me Kosovën në ndeshjet për kualifikimet e Evropianit 2020.

Formacionet zyrtare: Kosova – Danimarka / Foto

Sot me 21 mars, Kosova luan një ndeshje mjaft të rëndësishme para fillimit të kualifikimeve për Euro 2020.

Janë publikuar formacionet zyrtare për sfidën mes Kosovës dhe Danimarkës, transmeton Teleshkronja Post.

Takimi nis në orën 19:00 në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Këto janë formacionet:

Formacioni zyrtar i Kosovës: Muric, Aliti, Shala, Rashica, Halimi, Celina, Zeneli, Rrahmani, Vojvoda, Muriqi, Paqarada

Formacioni zyrtar i Danimarkës: Schmeichel, Ankersen, Christensen, Bruun Larsen, Delaney, Jorgensen, Braithwaite, Jorgensen, Dalsgaard, Lerager, Hojbjerg

Kosova – Danimarka: Kush pritet të startoj ?

Sot përfaqësuesja e Kosovës do të jetë nikoqire e kombëtares së Danimarkës në kuadër të ndeshjes miqësore.

Përfaqësuesja jonë do të luajë kundër Danimarkës në stadiumin “Fadil Vokrri”, me fillim në ora 19:00.

Trajneri i Kosovës, Bernard Challendes, do t’i mungojë për këtë ndeshje mesfushori Hekuran Kryeziu, i cili ka pësuar një lëndim, por nuk dihet nëse do të luajë edhe Benjamin Kollolli, i cili ka stërvitur ndaras grupit të lojtarëve, transmeton Teleshkronja Post.

Challandes gjatë konferencës për media ka deklaruar se Kryeziu mund të zëvendësohet nga Ferhat Hasani ose Besart Halimin, por edhe mund të eksperimentojë me ndonjë lojtar tjetër gjersa në rast se mungon Kolloli, atëherë në vend të tij do të luajë Leart Paçarada.

Në anën tjetër trajneri i Danimarkës, Age Hareide i ka të gatshëm të gjithë lojtarët, por që mund t’i kursej disa prej yjeve pasi të hënën do të luajnë kundër Zvicrës për kualifikimet e kampionatit evropian 2020.

Poashtu, mbrojtësi i krahut të majtë shqiptar, i cili paraqitet për danezët, Riza Durmishi nuk është ftuar pasi që nuk ka shumë minuta në skuadrën e Lazios.

Kosova do të nis kampanjën Euro 2020 gjatë ditës së hënë, ku do të jetë nikoqir i Bullgarisë, me fillim në ora 20:45.

Formacioni i mundshëm i Kosovës |A.Murici, Vojvoda, Rrahmani, Haliti, Paçarada, Halimi, Shala, Rashica, Celina, Zeneli dhe V.Muriqi.

Formacioni i mundshëm i Danimarkës | Schmeichel, Daisgaard, Kjaer, Jorgensen, Larsen, Schone, Delaney, Poulsen, Eriksen, Sisto dhe Braithwaite.

Pse Danimarka zgjodhi Kosovën para Gjermanisë për miqësore ?

Trajneri i ekipit kombëtar të Danimarkës, Age Hareide ka nisur stërvitjet me lojtarët që ka ftuar për dy ndeshjet e ardhshme.

Javën e ardhshme, danezët i pret ndeshja kualifikuese për Kampionatin Europian kundër Zvicrës, i cili do të jetë kundërshtari i parë i Danimarkës në rrugën drejt Euro 2020.

Por, paraprakisht skandinavët do të përballen me Kosovën, por trajneri danez nuk e fsheh faktin se do të kishte kaluar javën pa u përballur me ndonjë ekip.

Megjithatë, rregullat e UEFA-s kërkojnë që ekipet kombëtare duhet të luajnë ndeshje më 21 mars. Për këtë arsye, një kundërshtar i mundshëm duhet të gjendet në një nga pesë grupet e kualifikimit me pesë skuadra në të.

TOPSHOT – Denmark’s midfielder Christian Eriksen (R) celebrates after socring the opening goal during the Russia 2018 World Cup Group C football match between Denmark and Australia at the Samara Arena in Samara on June 21, 2018. (Photo by EMMANUEL DUNAND / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE – NO MOBILE PUSH ALERTS/DOWNLOADS (Photo credit should read EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)

“Sikur të ishte varur prej meje, ne vetëm do të stërvitnim për ndeshjen e Zvicrës, por UEFA thotë se ne duhet të luajmë ndeshje”, tha Hareide.

Ai më tutje tregoi edhe arsyen pse zgjodhën të luajnë kundër Kosovës dhe jo kundër ndonjë kombëtare të fortë.

“Për shembull, mund ta kishim zgjedhur Gjermaninë si një kundërshtar, por do të ishte një kundërshtar tepër i vështirë para ndeshjes së Zvicrës”.

“Prandaj, pranuam të luajmë kundër një ekip të renditur më ulët dhe kemi gjashtë zëvendësime. Kështu që do të jetë një stërvitje e mirë për ne”, tha Hareide.

Ndryshe, ballafaqimi mes Kosovës dhe Danimarkës do të zhvillohet në stadiumin “Fadil Vokrri”, me fillim në ora 19:00.

Lista zyrtare e lojtarëve të ftuar nga Kosovë kundër Danimarkës dhe Bullgarisë

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka bërë disa ndryshime në listën e futbollistëve që do të grumbullohen për ndeshjet kundër Danimarkës dhe Bullgarisë.

Florent Hasani, Bersant Celina, Bernard Berisha që nuk kishin qenë në dispozicion në ndeshjen e fundit kundër Azerbajxhanit, trajneri Bernard Challandes i ka fituar.

Ndërsa mesfushori i Lazios, Valon Berisha ka qenë i lënduar por ai të martën është rikthyer në stërvitje dhe pritet të jetë gati.

Më poshtë e keni listen e plotë:

Portierë:
Samir Ujkani – Caykur Rizespor
Arijanet Muric – Manchester City
Visar Bekaj – FC Prishtina

Mbrojtës:
Amir Rrahmani – GNK Dinamo Zagreb
Fidan Aliti – Kalmar
Mërgim Vojvoda – Royal Excel Mouscron
Leart Paqarada – SV Sandhausen
Benjamin Kololli – FC Zurich
Arbenit Xhemajli – Neuchâtel Xamax
Mirlind Kryeziu – FC Zurich

Mesfushorë:
Florent Hasani – Diosgyor
Bersant Celina – Swansea
Valon Berisha – SS Lazio
Hekuran Kryeziu – FC Zurich
Herolind Shala – Vålerenga Fotball
Idriz Voca – FC Luzern
Besar Halimi – Brøndby
Arbër Zeneli – Reims
Milot Rashica – SV Werder Bremen
Edon Zhegrova – Basel
Bernard Berisha – Akhmat Grozny

Sulmues:
Vedat Muriqi – Caykur Rizespor
Atdhe Nuhiu – FC Sheffield Wednesday
Lirim Kastrati – Lokomotiva Zagreb.

Kosova luan kundër Danimarkës në stadiumin Fadil Vokrri me datën 21 mars nga ora 19:00./TeleshkronjaPost/

Simeone: Juventusi ka pushuar një ditë më shumë, por ne jemi gati

​Juventusi është gati, po ashtu edhe Atletico Madridi – në Torino e marta është dita e madhe.

Atletico Madrid do të provojë të mbrojë në “Allianz Stadium” avantazhin 2-0 ndaj Juventusit, një mision i vështirë, por jo i pamundur.

Në fushë do të zbresin dy skuadra të mëdha dhe pretendente për të fituar Champions League.

Diego Simeone i ka të qarta idetë për këtë përballje të dytë me kampionët e Italisë.

Ai tregoi se Godin është rikuperuar, derisa paralajmëroi ekipin e Max Allegrit se Atletico është gati.

“Godin nesër do të luajë dhe do të jetë rregullisht në fushë”, tha Simeone.

“Juventusi ka pushuar një ditë më shumë se ne, por kjo është relative. Në rast se humbasim ky nuk do të jetë një shfajësim. Ne jemi mësuar me ndeshje çdo tre ditë, ndaj jemi gati”, shtoi ai.