Buffon: Klubet si Reali i duhen dy portier të mrekullueshëm

Gianluigi Buffon në një intervistë për Marca-n ka thënë se ende nuk ka hequr dorë nga ëndrra e tij në Ligën e Kampionëve dhe, madje edhe pas fitores në Estadio Santiago Bernabeu sezonin e kaluar me Juventusin, ai shpreson edhe më shumë.

Tani në Paris Saint-Germain, italiani beson se ekipi francez ka lojtarët për të luftuar për kurorën e Ligës së Kampionëve, shkruan Teleshkronja Post.

Ai foli për shanset e tyre për triumf në evropë për sezonin e ardhshëm, dhe gjithashtu për Real Madridin dhe situatën e tyre të portierit.

Pas shumë vitesh në krye, çfarë mund të mësoni në PSG?

“PSG është shumë ndryshe nga ajo për të cilën jam mësuar. Është një eksperiencë e re dhe më jep shumë entuziazëm, më bën të lumtur, mund të përmirësohet profesionalisht dhe si një person me përvoja të ndryshme”.

A është futboll francez shumë i ndryshëm nga karriera që keni pasur në Itali?

“Derisa nuk isha këtu unë mendoj se kam përjetuar vetëm mënyrën e konceptimit të futbollit, punës dhe sportit, ka qenë thelbësore për mua të bëhem kush jam unë, kur ju largoheni nga Juventus dhe Italia, ju kuptoni se ka një qasje tjetër dhe për të kuptuar sportin. Model shumë profesional në nivel organizativ si një klub dhe kanë objektiva të mëdha, por me një mënyrë krejt tjetër të arritjes së tyre. Është një rrugë krejtësisht e ndryshme nga ajo që kisha në Itali “.

A ndiheni sikur PSG të respekton si Juventusi, Real Madridi, Barcelona apo Bayern Munich?

“PSG ka histori të ndryshme nga ato skuadra, por ka një të tashme dhe një të ardhme që është në të njëjtin nivel dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Çështjet e kaluara, por ajo që ka rëndësi është e tashmja dhe e ardhmja dhe çka mund të ndërtoni PSG po hedhin themelet për një të ardhme të madhe “.

A besoni se mund të fitoni Ligën e Kampionëve? A është presioni i tyre i tepruar?

“Ky ka qenë qëllimi për pesë apo gjashtë vjet në PSG, por nuk e kam konsideruar kurrë më parë.” Ky është një klub i ri që punon për t’u afruar më shumë për të fituar atë, por nuk mund të jetë një obsesion dhe shumë energji në përpjekje për të përmirësuar. ”

Ju keni matur veten kundër dhe keni luajtur me disa nga më të mirat. A mund të bëhet Neymar një prej tyre?

“Neymar mund të bëhet numër 1. Nuk kam punuar kurrë me të dhe gjithmonë e kam pasur atë si një rival, por nga pikëpamja teknike ai është i pabesueshëm, por ne kemi edhe lojtarë të tjerë të mëdhenj, dhe Kylian Mbappe është një fenomen absolut, ka të tjerë që na bëjnë të besojmë se ne mund të fitojmë në Ligën e Kampionëve, kemi dy yje dhe një grup lojtarësh të fortë dhe kjo na jep besim.”

Si mund të kuptohen dy yjet si Neymar dhe Mbappe?

“Unë mendoj se ata janë bërë për njëri-tjetrin, ata kanë karakteristika të ndryshme, Neymar është më shumë një driblues i mirë me topin, ndërsa Kylian është një djalë me ritëm, fuqi dhe sy për golin. Ballon d’Or mund të jetë i ndarë mes tyre në 10 vitet e ardhshme.”

A mendoni se Neymar do të qëndrojë në Paris?

“Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në, por ata që duan të lexojnë rreth tyre, por të vërtetën është se Neymar dhe Mbappe dëshirojnë të fitojnë me PSG-në.”

A mendoni se ata mund të fitojnë Topin e Artë në PSG?

“Po ata munden, luftojmë për trofe të mëdhenj”.

Si e shihni Juventusin tani me Cristiano Ronaldon?

“Juventusi është shumë i fortë, ata kanë qenë për katër apo pesë vitet e fundit konkurent në Evropë, por këtë vit edhe më shumë, sepse ata kanë një lojtar të pabesueshëm, ai ka ardhur në një skuadër që i mungon vetëm ajo pjesë e fundit. .trofeu ”

Kush janë të preferuarit tuaj për fitmin e Champions League ?

“Juventusi, si një skuadër, është më i fuqishmi. Në Ligën e Kampionëve askush nuk mund të jetë i sigurt se do ta fitojë atë dhe gjithmonë ka tre ose katër skuadra më të forta, kështu fitimi varet nga detajet e vogla”.

A prisnit që Ronaldo të largohet nga Real Madridi për Juventusin?

“Nuk u befasova sepse e kuptoj dëshirën e një kampioni si ai për të ndryshuar dhe për të kërkuar sfida të tjera. Pas kaq shumë vitesh në të njëjtin vend keni nevojë për motivime dhe sfida të tjera”.

A jeni i zhgënjyer që nuk keni luajtur me të tek Juve ?

“Do të ishte mirë të luaja me të, sepse ju bën më të mirë. Por unë kam ardhur këtu dhe ka lojtarë si Neymar, Mbappe, Thiago Silva dhe Marco Verratti, lojtarë të mëdhenj që më bëjnë të lumtur në të njëjtën mënyrë”.

Po në lidhje me Real Madridin? A mendoni se ata e kanë humbur shansin për trofe këtë vit?

“Kur mendoni për ekipet që mund të fitojnë Ligën e Kampionëve, Real Madridi është gjithmonë aty, ata kanë një rol udhëheqës për të luajtur, nuk e di nëse do ta fitojnë këtë vit, por do të ishte e jashtëzakonshme. Është diqka që ju gjithmonë duhet ta konsideroni.”

Real Madrid tani ka Thibaut Courtois dhe Keylor Navas. Si mund të jeni zëvendësues kur keni fituar tre Ligat e Kampioneve?

“Situata e Keylor Navas nuk është e lehtë, por Courtois është gjithashtu një portier i madh i cili ka kaluar nëpër vite të mira dhe një Kupë Botërore të mrekullueshme.”/TeleshkronjaPost/

Cristiano apo Leo ? Ja përgjigja e Mourinhos

Ish trajneri i  Ronaldos, Jose Mourinho u ballafaqua me pyetjen se cilin futbollist e konsideron më të mirë, yllin e Barcelonës, Leo Messin, apo atë të Juventusit, Cristiano Ronaldon.

Megjithatë, trajneri i pa punë për momentine pati të vështirë ta merrte një vendim të prerë, duke thënë vetëm se kishte qenë shumë i lumtur kur pjesë e skuadrës së tij në Real Madrid ishte Ronaldo.

Mourinho i kishte fituar gjithsej tre tituj gjatë kohës së tij në Real Madrid, bashkë me Ronaldon. Ai e kishte filluar me titullin e Copa Del Rey në sezonin 2010/11, ndërsa sezonin e ardhshëm e kishte fituar titullin e La Liga dhe atë të Super Kupës së Spanjës.

Ylli argjentinas, Messi, ka arritur t’i shënojë 17 gola dhe t’i bëjë 11 asiste në vetëm 17 paraqitje në La Liga këtë sezon dhe përmes golit të shënuar në ndeshjen kundër Eibarit, u bë lojtari i parë në histori të La Ligës që arrin t’i shënojë 400 gola gjatë karrierës së tij.

Në anën tjetër, Portugezi është duke e dëshmuar veten mjaft mirë në Serie A dhe deri më tani e kryeson garën për Këpucën e Artë të Italisë, me gjithsej 14 gola të shënuara, vetëm një më shumë se Krzysztof Piateku i Genoas.

“Mendoj se është e padrejtë për të dy ata kur dikush thotë se njëri është më i mirë se tjetri. Mendoj se ata janë shumë të ndryshëm. E vetmja gjë që unë dua ta them është isha një njeri shumë i lumtur kur Ronaldo ishte pjesë e skuadrës time”, ka thënë Mourinho për BeIN Sports.

“Por, edhe kur luaja kundër Messit, duhet të mendohesha shumë për të gjetur mënyra të ndryshme për t’i shtuar mundësitë e klubit tim të jetë i suksesshëm. Gjëja që jam mësuar ta adhuroj gjatë kohës së fundit është që ata kanë mbetur në nivel shumë të lartë”.

Intervista e CR7 pas titullit të parë me Juventus

Portugezi Cristiano Ronaldo është deklaruar i lumtur për golin e fitores të shënuar në triumfin e Juventusit ndaj Milanit në finalen e Superkupës së Italisë.

Bianconerët e kanë nisur me fitore dhe trofe vitin 2019, duke e mundur 1:0 Milanin në finalen e zhvilluar në Arabinë Saudite.

Ishte goli i Cristiano Ronaldos i shënuar me kokë në minutën e 61’-të të ndeshjes që i solli fitoren Juventusit.

“Ishte një ndeshje e vështirë, është shumë ngrohtë dhe e vështirë të luash në këto kushte”, ka deklaruar Ronaldo pas ndeshjes për Rai Sport, përcjell ‘lajmi.net’.

“Ne luajtëm mirë, krijuam shumë mundësi dhe padyshim që jam i lumtur që kam shënuar golin fitues”.

“Unë jam i lumtur, ishte qëllimi im që të filloja vitin 2019 me trofe, unë tash e kam titullin e parë me Juven dhe jam shumë i lumtur”.

“Golin ia dedikoj ekipit, familjes sime, miqve dhe të gjithëve në botë që duan Juven dhe Ronaldon”./Lajmi.net/

CIES: Mbappe lojtari më i vlefshëm, lista e plotë

Një studim kohëve të fundit ka arritur në përfundimin se Kylian Mbappe i Paris Saint Saint është lojtari më i vlefshëm në botë.

Çmimi i tij i çmimit qëndron në 218.5 milionë euro, që është 18.2 milion euro më shumë sesa Harry Kane i Tottenhamit në vendin e dytë, shkruan Teleshkronja Post.

Neymar Jr qëndron në vendin e tretë në studimin e kryer nga CIES Football Observatory me një vlerë të llogaritur prej 197.1 milion euro, me Raheem Sterling dhe Mohamed Salah duke plotësuar pesë të parët.

Lionel Messi i Barcelonës mund të vendosë vendin e shtatë në tabelë (171.2 milion euro) ndërsa Cristiano Ronaldo (127.2 milion euro)..

Lojtari më i lartë spanjoll në renditjen në vendin e 37 është Sauli i Atletico Madrid, vlera e transferimit të të cilit vlerësohet të jetë pak mbi 90 milion euro.

Nga 27 lojtarët me një vlerë të llogaritur prej mbi 100 milion euro, 16 në Ligën Premier, pesë janë në LaLiga Santander, tre në Serie A, dy në Ligue 1 dhe një në Bundesliga.

top valuable players in 2019 by CIES

Këta 27 lojtarë janë të përfaqësuar nga 11 vende të ndryshme: Brazili (gjashtë lojtarë), Anglia (pesë), Franca (pesë), Argjentina (dy), Portugalia (dy), Belgjika (dy), Egjipti (një), Gjermania (një) , Senegali (një), Uruguai (një) dhe Italia (një)./TeleshkronjaPost/

​Ronaldo: Viti 2018 ishte më i miri në karrierën time

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo, e ka vlerësuar vitin 2018 si vitin më të mirë të karrierës së tij deri më tani dhe ka zbuluar se do të kthehet të luajë për Kombëtaren e Portugalisë përgjatë këtij viti.

33-vjeçari kishte arritur ta fitonte titullin e Ligës së Kampionëve për tri vite radhazi para se të transferohej në Juventus për 112 milionë euro gjatë afatit kalimtar të verës. Mirëpo, ky vit ishte edhe viti i parë pas tri viteve që nuk e fitoi Topin e Artë, transmeton Gazeta Express.

Ronaldo ka thënë se ai nuk luan për tituj dhe se mirëpritja që mori nga tifozët e Juventusit pas transferimit të tij në Itali ka bërë të viti 2018 të jetë shumë i veçantë në karrierën e portugezit, i cili madje e konsideron atë si më të mirin në karrierë.

“Unë nuk dua të thyejë rekorde, por punoj për të mirën e klubit. Viti 2018 ishte më i miri në karrierën time. Në Serie A kundërshtarët mbrohen nga unë po aq shumë sa bënin në Spanjë, mirëpo këtu ka më pak hapësirë pasi që të gjitha klubet kanë mbrojtje të mrekullueshme”, ka thënë Ronaldo.

“Triumfi në Ligën e Kampionëve është një ëndërr për mua, por nuk duhet ta bëjmë këtë të duket si fiksim. Titujt e ekipit janë të rëndësishme dhe unë jam duke punuar për to. Të gjithë në Torino më mirëpritën në mënyrë të mrekullueshme”.

“Të gjithë po ndihemi mirë. Nuk e di se ku do të përfundojë karriera ime, por unë jam mirë dhe dua të vazhdoj kështu edhe për shumë vite. A do të kthehem në Sporting si Nani? Në futboll nuk mund ta dish asnjëherë”.

“Ishte vendimi i duhur për t’u larguar përkohësisht nga ekipi kombëtar i Portugalisë, por unë do të kthehem gjatë vitit 2019”.

ZYRTARE: Ky është goli i vitit 2018 sipas Globe Soccer / FOTO

Këto momente po mbahet gala mbrëmja e ndarjes së çmimeve të Globe Soccer Awards për laureatët e vitit 2018.

Një nga kategoritë më të përfolura ishte zgjedhja për golin e vitit, raporton Teleshkronja Post.

Ky çmim është ndarë në bazë të votave nga fansat, dhe fitues u shpall Cristiano Ronaldo dhe goli i tij kundër Juventus.

Ceremonia po vazhdon dhe pas pak do të zgjidhet edhe lojtari më i mirë i vitit që lamë pas ./TeleshkronjaPost/

 

Tuttosport shpallë fituesin e Globe Soccer 2018

Cristiano Ronaldo fiton çmimin e tij të parë si lojtar i Juventusit.

Sipas asaj që njofton “Tuttosport”, sonte portugezi do të shpallet lojtari më i mirë i vitit 2018 në “Globe Soccer Awards”.

Portugezi triumfon për herë të pestë në këtë organizim, i treti me radhë, pas çmimeve të marra më 2011, 2014, 2016 dhe 2017. CR7 do ta marrë trofeun në “Madinat Jumeirah Hotel”, në Dubai, ku është duke pushuar me familjen e tij.

Pas zhgënjimit që pësoi me “The Best Player” dhe “Topi i Artë”, Ronaldo ka arritur të mundë konkurrencën e dy kampionëve të botës, si Griezmann dhe Mbappe, duke fituar çmimin e parë individual, që kur vendosi të luajë për Juventusin.

Mësohet se në këtë ceremoni do të shpërblehet edhe Didier Deschamps, i cili do të fitojë titullin e trajnerit më të mirë të vitit 2018. Ish-mesfushori i Juventusit e udhëhoqi Francën drejt fitimit të Kupës së Botës në Rusi.

Ndër fituesit e tjerë të mbrëmjes, agjenti më i mirë i do të jetë për herë të tetë Jorge Mendes, ndërsa portieri më i mirë i vitit 2018, një njohje e vjetër e Serie A, si Alisson.

Çmimet e karrierës do të shkojnë për brazilianin Ronaldo dhe italianin Fabio Capello./TeleshkronjaPost/

Dramë pa fund, Juventus fiton dhe barazon rekord historik / VIDEO

“Zonja e Vjetër” ka marrë fitore të rëndësishme 2-1 ndaj Sampdorias në kuadër të xhiros së 19-të në Serie A, të shtunën në “Allianz Stadium”.

Kjo ishte ndeshja e fundit për vitin 2018 për dy skuadrat, dhe Juventusi është kampion dimëror në Serie A, pasi ka 53 pikë në krye të tabelës..

Ka barazuar rekordin për më së shumti pikë në pjesën e parë të sezonit, raporton Teleshkronja Post.

Golin e parë e shënoi Cristiano Ronaldo në minutën e 2’ të takimit, kurse Fabio Quagliarella e barazoi rezultatin në 1-1 nga pika e bardhë në minutën e 33’.

Ronaldo shënoi golin e dytë personal për 2-1 në minutën e 65’ nga penalltia.

Ylli portugez ka më së shumti gola në këtë stinor të Serie A-së, gjithsej 14, ai ishte afër rekordit prej 50 golave në këtë vit kalendarik (49 gola).

Skuadrat do të jetë në pushim deri më 12 janar të vitit të ardhshëm.