Neymar se ka në mendje të kthehet tek PSG, takohet me Cristianon

Me kalimin e ditëve gjithqka duket më qartë, më në fund nuk ka dilema rreth të ardhmes së super yllit brazilian, Neymar Junior.

Ky i fundit gjithnjë e më tepër po shton spekulimet se do të largohet nga Paris Saint-Germain, ku futbollistët e saj janë në vlugun e përgatitjeve para-sezonale.

Edhe pse bashkëlojtarët e tij tek PSG kanë filluar me stërvitjet e para pas pushimeve verore duket se kjo nuk po vlen për lojtarin më të shtrenjtë në histori të futbollit.

Ai së fundi është shfaqur në qytetin e Torinos teksa ka bërë foto me Cristiano Ronaldos dhe mikut të tyre Richard Regufe, transmeton teleshkronja.

Foto nga instagrami ku shiheni CR7 dhe Neymar së bashku:

Foto nga Instagrami i Riçard Regufe.

PSG njoftoi të hënën se do të “ndërmarrë veprime” kundër reprezentuesit të Brazilit për mos përmbushjen e detyrimeve dhe refuzimit të daljes në stërvitje.

Raportimet e top mediave franceze dhe spanjolle thonë se Neymar po këmbëngul në largimin nga kampioni francez dhe raportohet se dëshiron të rikthehet te Barcelona, ku ishte larguar para dy vjetëve për 222 milionë euro.

Barcelona e Messit transferon ‘shokun e Ronaldos’ nga Juventus

Mund të jetë befasia e këtij afati kalimtarë. Barcelona kërkon një përforcim të madh nga klubi italian Juventus.

Klubi blaugran, Barcelona ka shfaqur interesim për transferimin e një përforcimi të madh nga Juventus.

Sipas gazetës sportive italiane “Gazzetta dello Sport” raporton se klubi katalan ka hyrë në garë për blerjen e Joao Cancelos.

Lojtari portugez – shok i afërt me Cristiano Ronaldon – pritet të largohet nga Juventus, gjatë këtij afati kalimtar të verës.

Lajmi i raportuar nga Gazzeta Dello Sport.

Cancelo është përfolur gjithashtu si objektiv i Manchester City por skuadra kampione nga Premierliga ka refuzuar të paguajë 60 milionë eurot e kërkuara nga Juventus.

Tani në lojë ka hyrë edhe Barcelona që e dëshiron Cancelon në Camp Nou për forcimin e repartit të mbrojtjes.

7 lojtarë të klasit botëror që refuzuan Barcelonën

Ëndrra e shumë futbollistëve në botë është për të luajtur për Barcelonën. Gjigantët katalanas janë një nga klubet më të mëdha dhe më të mira në botë dhe shpesh lojtarët nuk e kundërshtojnë mundësinë për të lëvizur atje.

Shumë futbollistë të klasit botëror si Luis Suarez dhe Neymar kanë thënë herë pas here se ishte një ëndërr e vërtetë për të kaluar në Barcelonë. Megjithatë, ka pasur disa yje të klasit botëror me të vërtetë të mahnitshme të cilët nuk kanë dashur ta shfrytëzojn nga mundësia për të luajtur për gjigandët Blaugrana.

Pa shumë zhurmë, le të hedhim një vështrim në 7 yje të klasit botëror që e kanë hedhur poshtë Barcelonën si opsion:

7 David Luiz

David Luiz / Chelsea

Qendërmbrojtësi brazilian ishte subjekt i disa ofertave nga Barcelona, ​​kur ai ishte në magjinë e tij të parë në Chelsea. Megjithatë, David Luiz vendosi që një lëvizje drejt gjigantëve francezë Paris Saint-Germain do t’i përshtatet karrierës së tij (gjithashtu paga) më mirë.

Gjatë kohës së tij me gjigandët e Ligue 1, Luiz zbuloi se ai e kishte refuzuar Barcelonën. Duke folur për AS në shtator 2014, Luiz tha:

“Është e vërtetë që ata (Barca) u përpoqën të më marrin disa herë dhe gjithçka dukej e mirë.

“Por përfundimisht kuptova se ekipi që me të vërtetë doja të isha, është PSG.”

Skuadra e Barcelonës u mahnitën me aftësitë e Luizit në top dhe e panë atë si lojtarin ideal që luante mbrojtës por braziliani i hodhi poshtë ato dhe u transferua te PSG përpara se të bënte një kthim të bujshëm në Stamford Bridge veren e kaluar.

6 Rio Ferdinand

16 trofe, dy herë mbrojtësi më i shtrenjtë në botë dhe kapiteni i vendit të tij gjatë karrierës së tij yjore, Rio Ferdinand në kohën e tij ishte një nga mbrojtësit më të kërkuar në botë.

Barcelona mund të jetë një nga skuadrat më të forta dhe më të plota të këtij brezi, por nëse ka pasur një dobësi në ekipin e tyre, kjo ishte mbrojtja e tyre. Rio Ferdinand u konsiderua si opsioni ideal për të mbështetur vijën e Barcelonës, por anglezi ka zbuluar se ai e hodhi poshtë këtë veprim, sepse ai fitoi gjithçka që dëshironte në Manchester United.

Duke folur për gazetarët, Ferdinandi tha:

”Kam folur me Romën dhe gjithashtu kam pasur interes nga Real Madridi dhe Barcelona në një kohë. Por kur isha në Manchester United dhe kishte interes nga klubet e tjera, unë fitoja gjëra në Manchester United. Kështu që koka ime kurrë nuk u kthye për të shkuar diku tjetër.”

“Nëse Gareth Bale kishte qenë në Manchester United dhe të fitonte trofe, ai nuk do të kishte shkuar në Real Madrid. Unë isha vetëm duke fituar. Nuk isha i interesuar të shkoj kudo tjetër.”

5 Alessandro Del Piero

Një ikonë dhe legjendë e Juventusit që i dha zemrën dhe shpirtin Zonjës së Vjetër për 19 vjet, Del Piero ishte një nga lojtarët më të talentuar italianë të këtij brezi. Ish-kapiten i Juventusit bëri më shumë se 700 paraqitje për Bianconerët dhe mbeti me klubin edhe pse ata u hoqën në Serie B pas skandalit të Calciopolit.

Gjatë karrierës së tij, Del Piero kishte shumë oferta nga klube të ndryshme të ndryshme në Evropë dhe agjenti i tij konfirmoi në 2012 se italiani kishte refuzuar si Barcelona ashtu edhe Manchester United gjatë karrierës së tij.

Duke folur për Tuttomercatoweb, agjenti i Del Piero, Claudio Pasqualin tha:

“Del Piero është i Juventusit,

“Gjatë kohës të karrierës së tij, ai e refuzoi Manchester Unitedin dhe Barcelonën dhe e bëri këtë për dashuri”.

Një nga shërbëtorët më besnikë të Juventusit, Del Piero deri në këtë ditë mbetet një ikonë e vërtetë dhe heroi i tifozëve të Juventusit.

4 Koke

Atletico Madrid krijoi historinë kur fitoi titullin e La Ligës në sezonin 2013/14. Diego Costa dhe Koke ishin yjet për Atletico Madrid atë vit dhe ishte pak e çuditshme që Barcelona donte mesfushorin e shkëlqyeshëm të talentuar.

Skautët në Barcelonë dhe Luis Enrique e panë Kokën si një pasardhës afatgjatë të Xavit, megjithatë, spanjolli refuzoi ofertën dhe qëndroi me klubin e tij të djalërisë. Duke folur për AS në gusht 2014, Koke tha:

” E vërteta është se ishte e vështirë për t’i thënë jo Barcës, por kam dashur të vazhdoj në shtëpi për shumë vite në Atletico. Nuk ishte koha për të ikur. Kjo është shtëpia ime, ku ndihem i dëshiruar dhe klubi nuk dëshiron të më shesë. Si do të largohem në kohën më të mirë për Atleticon? Nuk është e lehtë të thuash jo për Barcelonën dhe interesi i tyre u vlerësua.”

3 Thiago Silva

Thiago Silva / PSG

I konsideruar gjerësisht nga shumë njerëz për të qenë një nga mbrojtësit më të mirë në botë, Thiago Silva i tha jo Barcelonës jo një herë por dy herë. Qendra e Brazilit kërkohej kur ai ishte në AC Milan dhe në PSG, por Silva vetë deklaroi sinqerisht se ai e hodhi poshtë Barcelonën për mundësinë për të fituar më shumë para në Paris.”

Në një intervistë , Silva foli për mënyrën se si ai e hodhi poshtë dy herë Barcelonën:

” Ishte një vendim i vështirë për të thënë dy herë jo për Barcelonën. Nuk ishte kurrë një sekret që i kam admiruar që kur isha fëmijë dhe se gjithmonë dëshiroja të luaja për Barcelonën. Por jeta është bërë me vendime të vështira që ndonjëherë shkojnë kundër asaj që ju ëndërroni.”

“Dëgjova njerëz duke thënë se po mendoja vetëm për paratë, por ata harrojnë se kemi familje për t’u ushqyer. Pse do të pranoj që të fitoj më pak para për të luajtur për Barcelonën? Përse lojtarët duhet të sakrifikojnë veten e tyre Përveç kësaj, PSG më ofroi edhe një mundësi për një sfidë të re dhe klubi po shkon rrugën e duhur.”

2 Gianluigi Buffon

Një nga portierët më të mirë në historinë e futbollit, Gianluigi Buffon u bë portieri më i shtrenjtë në botë në vitin 2001 kur bëri një transferim prej 39 milionë funte në Juventus nga Parma.

Nuk ishte çudi që italiani frymëzues u kërkuar nga të gjitha klubet më të mira në Evropë dhe Buffon zbuloi se një diskutim me babanë e tij e ndihmoi të zgjedhë Juventusin mbi Barcelonën.

Duke folur për Mediaset në tetor 2013, Buffon tha:

“Unë mund të kisha hyrë në Barcelonë më 2001.”

“Megjithatë, vendosa të bashkohet me Juventusin pasi e kam diskutuar atë me babanë tim dhe jam ende mirënjohës për të. Duke qenë në Juventus është një përvojë unike dhe më ka sjellë shumë kënaqësi.”

“Dhe të mos harrojmë se Barcelona në atë kohë nuk ishin asgjë si ekipi që ata janë tani”.

1 Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo/RealMadrid, Leo Messi/Barcelona

Imagjinoni Cristiano Ronaldo në Barcelonë! Ronaldo dhe Messi në të njëjtën skuadër. Uau! Ndoshta do kishte ndodhur pothuajse nëse ish-menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, nuk do kishte ndërhyrë.

I mrekulluar me Real Madridin për marrjen e të gjithë lojtarëve të tij yll mbrapa tij si David Beckham, Ruud van Nistelrooy dhe Gabriel Heinze, Scotsman kishte deklaruar shkëlqyeshëm se ai nuk do të “shitur një virus” në Real Madrid.

Ish-presidenti Real Madridit, Roman Calderon foli për mënyrën se si Ronaldon e hodhi poshtë Barcelonën në mars 2014:

“Në disa javë, ai u përpoq të shmangte atë duke shkuar në Real Madrid, duke e ofruar atë në Barcelonë. Barcelona ishte shumë e lumtur por në atë moment, por ishte shumë e rëndësishme pasi Ronaldo tha: Nuk do të shkoj në ndonjë klub tjetër përveç Real Madridit.”

“Kjo është arsyeja pse e nënshkruam marrëveshjen. Të gjithë ishin të lumtur: Manchester United mori 80 milionë funte, Real Madridi mori lojtarin më të mirë në botë dhe Cristiano mori atë që donte, sepse lojtarët si ai nuk kërkojnë vetëm para, kërkojnë lavdi dhe kërkojnë të gjithë ata që janë duke u dhënë atyre mundësinë për të fituar tituj, për të qenë më të mirët në botë”./TeleshkronjaPost/

Hazard hipnotizon Santiago Bernabeun, por nuk thyhet rekordi i CR7

Para pak minutash Eden Hazard u prezantua para tifozëve të Real Madridit, duke u konfirmuar si ylli i tyre më i ri.

Nuk kishte si të mungonte pritja madhështore për belgun, që tej mbushi shkallët e “Santiago Bernabeu” dhe mori vëmendjen e të gjithë medieve sportive, në mbarë botën.

Gjithsesi kjo nuk ka mjaftuar sepse rekordin për pjesëmarrjen më të lartë të tifozëve në “Bernabeu” e mban Cristiano Ronaldo.

Këtë e ka konfirmuar tabloidi spanjoll sportiv, Marca.com, përcjellë teleshkronjapost.info.

Plot 70 mijë tifozë e kanë ndjekur nga afër prezantimin e portugezit në vitin 2009, ndërsa për belgun kanë shkuar 50 mijë tifozë të “Los Blancos”./TeleshkronjaPost/

Cristiano shënon hetrik kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve

Portugalia ka fituar me rezultat 3-1 kundër përfaqësueses së Zvicrës në Porto në një ndeshje të bukur dhe tejet dinamike.

Sonte u rikthye Liga e Kombeve me ndeshjen e parë gjysmëfinale, ajo ndërmjet Zvicrës dhe Portugalisë.

Zvicra realisht dominoj lojën duke krijuar raste të shumta, por që sulmi i zvicëranëve nuk funksionoj aspak sonte.

Shaqiri dhe Xhaka padyshim ishin më të mirët nga ekipi i helvetëve, megjithatë nuk arritën ta ndihmojnë më tepër ekipin, shkruan Teleshkronja Post.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 1-0 me golin e CR7 nga gjuajtja e lirë.

Ndërsa në pjesën e dytë Zvicra u hap më shumë duke dominuar lojën, por kjo i kushtoj edhe pse shënuan një gol me anë të penaltisë së Rodriguez.

Ndërsa për ta vendosur takimin, ai që shfaqet gjithmonë në ndeshjet e mëdha, Cristiano Ronaldo me dy gola në fund të takimit kompletoj hetrikun dhe kështu dërgoj Portugalinë në finale të Nations League.

Cristiano Ronaldo me këtë hetrik arrin në 7 sosh për kombëtaren në 157 paraqitje gjithsejt (86 gola).

Portugalia pret që nesër ta mësojë kundërshtarin e finales, ku takohen Holanda dhe Anglia./TeleshkronjaPost/

Ronaldo me gol të mrekullueshëm nga gjuajta e lirë kundër Zvicrës

Sonte po zhvillohet ndeshja e eleminimit nga ora 20:45 në gjysmëfinalen e parë të Ligës së Kombeve mes Portugalisë dhe Zvicrës.

Portugalia ka kaluar në epërsi kundër Zvicrës në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve, e cila po zhvillohet momentalisht në Porto.

Cristiano Ronaldo shënoi për 1:0 në minutën e 25-të duke realizuar një gol fantastik nga goditja e lirë nga rreth 25 metra.

Edhe përkundër një dominimi nga skuadra e Zvicres, ku po luajnë edhe Xhaka dhe Shaqiri rezultati aktual është Portugali 1:0 Zvicër, shkruan Teleshkronja Post.

Shikoni golin e portugezit 34 vjeqarë./TeleshkronjaPost/

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve

Video e Cristiano Ronaldos këtë sezon dëshmon se ai ende është i mirë në driblime

Nuk është sekret se Cristiano Ronaldo ka pasur mjaftë punë për të përshtatur lojën e tij pasi karriera e tij e ka dërguar drejtë Juventus.

Kur ai erdhi në skenë si futbollisit profesionist, Cristiano Ronaldo ishte një lojtar që donte të driblojë dhe të manovroj me topin.

Ai ishte një lojtar i shpejtë me një aftësi të bollshme dhe mund të bënte pothuajse gjithçka me topin në këmbët e tij, transmeton Teleshkronja Post.

Kuptohet, me kalimin e viteve nga kjo anë në lojën e tij është venitur duke u shëndrruar në një lojtarë më fizik dhe më zonal.

Në vend të kësaj, për të mbajtur në krye të futbollit botëror, Ronaldo ka luajtur më tej në fushë dhe është më shumë një golashënues tipik se sa krijues.

Ronaldo madje pranoi kohët e fundit se ai nuk do të hyjë në fushë duke dashur të driblojë si dikur.

“Unë e shoh futbollin si një mision: të shkoj në fushë, të fitojë, të bëjë më mirë,” tha Ronaldo për botimin spanjoll El Pais.

“Ata momente kur shkova në fushë duke menduar, ‘sonte do të dribloj,’ të jemë i sinqert, nuk i kam ato momente më.”

“Ekziston një presion shtesë. Njerëzit gjithmonë gjykojnë: ‘Është e gjatë, ai është 33, 34 ose 35 vjeç, duhet ta lëmë’. Dhe ju doni të habitni njerëzit.”

Megjithatë, pavarësisht nga dëshira e tij për të dribluar duke u pakësuar, Ronaldo ka treguar këtë sezon se ai është ende jashtëzakonisht i talentuar me topin në këmbët e tij.

Dhe një video ka dalë ku shihet Ronaldo këtë sezon duke treguar se ai ende mund të driblim në një nivel shumë të lartë, Ronaldo tani mund të jetë 34 vjeç, por aftësia e tij me topin në këmbët e tij është ende e qartë.

Ai nuk ka humbur ritmin e tij dhe video tregon se mbrojtësit e kundershtarë duhet të jenë të frikësuar kur Ronaldo drejtohet tek ata./TeleshkronjaPost/

1.5 milion euro për Iftar në Palestinë i dhuron Cristiano Ronaldo

Njihet si sportisti më i famshëm në botë dhe është humanist i madhë, pasi dhuron miliona euro për kauza botërore apo ndihma humanitare.Bëhet fjalë për ylli portugez Cristiano Ronaldo njihet si një nga njerëzit më human në botë.

Ai shpesh dhuron shumë para për të ndihmuar nevojtarët, Ronaldo vendin të cilin e ka ndihmuar më shumë është Palestina.

Disa media te huaja kryesisht të lindjes kanë shkruar që Cristiano Ronaldo ka vendosur të dhuroi 1.5 milionë euro në muajin ramazan për palestinezët.

Ky lajm ka marrë dheun, shumë mysliman e kanë falënderuar Ronaldon për këtë gjest të jashtëzakonshëm.

Kujtojmë që Ronaldo ka shumë miq mysliman, me të cilët ai viziton vendet e njohura arabe.

Më poshtë mund ta shihni atë ku disa vite me parë ishte fotografuar edhe me një shall e cila ishte me ngjyra të Flamurit të Palestinës. Ky gjest kishte irrituar izraelitët.