fbpx

Cristiano Ronaldo

Te gjitha lajmet e fundit rreth Cristiano RonaldosCristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro, i lindur më 5 shkurt 1985 është një futbollist profesionist portugez, i cili luan për klubin italian Juventus dhe është kapiten e Portugalisë. Konsiderohet si lojtari më i mirë në botë dhe konsiderohet nga shumë lojtarë si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Ronaldo ka një rekord të pesë çmimeve Ballon d’Or, më së shumti për një lojtar evropian dhe është lojtari i parë që fiton katër Këpucë të Artë Evropian. Cristiano Ronaldo ka fituar 27 trofe në karrierën e tij, duke përfshirë pesë tituj të ligës, pesë tituj të UEFA Champions League dhe një Kampionat Evropian të UEFA-s. Një golashënues i pabesueshëm, Ronaldo mban shënimet për golat zyrtare të shënuara në pesë ligat më të mëdha të Evropës 409, Champions League 121, Kampionatin Evropian të UEFA 9, si dhe ato për shumicën e asistimeve në Champions League 34 dhe Kampionatin Europian (6). Ai ka shënuar mbi 690 gola në karrierës për klubin dhe shtetin. Cristiano Ronaldo është futbollist portugez, luan në klubin italian Juventus, kapiten i Portugalisë, ish-lojtarë i Real Madridit dhe Manchester United. Lojtari i parë në historinë e futbollit që ka fituar Ligën e Kampionëve, Ligën e shtetit, Kupën e Ligës, Kupën e Botës për Klube, Topin e Artë dhe Këpucen e Artë me dy klue të ndryshme. Ai u emërua lojtari më i mirë portugez i të gjitha kohërave nga Federata Portugeze e Futbollit në 2015. Një nga atletët më të pasur në botë, ai u rendit atleti më i paguar në botë nga Forbes në 2016 dhe 2017, si dhe atleti më i famshëm në botë nga ESPN në 2016, 2017 dhe 2018.