Ronaldo sfidon Messin, i thotë eja në Itali

Cristiano Ronaldo beson se rivali i tij i madh në Barcelonë, Lionel Messi, duhet të vijë dhe të bashkohet me të në Itali, në një intervistë për La Gazzetta dello Sport dhe Corriere dello Sport.

Portugezi gjithashtu pohoi se Juventusi kishte frymë më të mirë se ekipi i Real Madridit, raporton Teleshkronja Post.

A ju mungon Leo Messi?

“Ndoshta më mungon pak, kam luajtur në Angli, Spanjë, Itali, Portugali, me ekipin kombëtar, ndërkohë që ai ka qëndruar në Spanjë, ndoshta më ka nevojë më shumë për mua.”

“Për mua, jeta është një sfidë, më pëlqen dhe unë dëshiroj ta sjellë atë këtu, dua që ai të vijë në Itali një ditë, ta bëj atë që bëra unë, pranoj sfidën, por nëse është i lumtur atje, është OK.”

“Ai është një lojtar i madh, një djalë i shkëlqyer, por këtu nuk më mungon asgjë. Kjo është jeta ime e re dhe jam e lumtur”.

Mos fitimi i Topit të Artë

“Unë mendoj se e meritoj çdo vit, punoj për këtë, por nëse nuk fitoj, nuk është fundi i botës.”

“Në fushë, kam bërë gjithçka për të fituar, numrat nuk gënjejnë, por nuk mendoj se jam më pak i lumtur nëse nuk fitoj.”

“Kam shokë të mirë dhe një familje, luaj për një nga klubet më të mira, mendoni të shkoj në shtëpi dhe të filloni të qani? Natyrisht unë jam i zhgënjyer, por jeta vazhdon dhe unë do të punoj edhe më shumë.”

“Gjithsesi, urime për Modric, ai e meriton, por vitin e ardhshëm do të shohim njëri-tjetrin dhe do të bëj gjithçka për të qenë atje përsëri”.

Juventus dhe fitimi në Ligën e Kampionëve

“Kjo nuk duhet të jetë një mani (obsesion), por kjo skuadër është shumë e fortë.”

Përshtatja e stilit të jetës në Juventus

“Nuk është e drejtë të emëroj dikë të veçantë, por mund të them se ky është grupi më i mirë në të cilin kam luajtur. Këtu jemi një skuadër, diku tjetër, disa lojtarë ndjehen më të mëdhenj se të tjerët, të njëjtin nivel, ata janë të përulur dhe duan të fitojnë.

“Nëse Dybala ose Mandzukic nuk shënojnë, ata janë ende të lumtur dhe ju i shihni ata me buzëqeshje, për mua është e bukur, ta ndiejë këtë ndryshim, edhe në Madrid ata janë të përulur, por këtu e ndiej këtë kuptim më shumë, këtu është më shumë një familje.”

Një përplasje e mundshme me Real Madridin në Ligën e Kampionëve

“Për mua, përballja me Madridin është e njëjtë, e kaluara është e kaluara, tani dua të fitoj me Juve, unë kam për të mbrojtur këto ngjyra dhe asgjë tjetër nuk ka rëndësi.”

Marcelo ose Isco te Juventusi?

“Unë kam parë storie për James [Rodriguez], [Gareth] Bale, [Marco] Asensio, por me ndershmëri, Juventusi nuk ka nevojë për lojtarë të tjerë. Marcelo është i madh, dyert janë të hapura për lojtarin e madh dhe Marcelo është një prej tyre.”

Intervistë e portugezit Cristiano Ronaldo për Corriere Dello Sport./TeleshkronjaPost/

Cristiano takohet edhe me Milan Skriniar / VIDEO

Cristiano Ronaldo me shokë arriti që të dalë prapë i pamposhtur në Serie A edhe pas 15 xhirosh.

Mario Mandzukic me golin e minutës së 68′ të ka ndihumuar Juventus që të fitojë me rezultat minimal kundër Inter, raporton Teleshkronja Post.

Por si zakonisht Cristiano Ronaldo tenton për t’i treguar aftësitë, me lëvizjet e tij e trullosë qendërmbrojtësin e Interit, Milan Skriniar.

Skriniar për shkak të përformancave të mira, ai tani po konsiderohet një nga qendër mbrojtësit më të mirë në botë./Teleshkronja Post/

Video ku Ronaldo takohet edhe me Skriniar :

 

Buffon: CR7 arsyeja që disa lojtarë qëndruan te Juventus

Portieri i Paris Saint Germainit, Gianluigi Buffon, është kthyer edhe një herë të flas për Juventusin.

Italiani ka thënë se nuk e ka problem një përballje të mundshme me Zonjën e Vjetër në Ligën e Kampionëve, përjashtim finales, raporton Teleshkronja Post.

40-vjeçari ka thënë se i mungon Italia, por jo dhe Mauro Icardi, kjo pasi argjentinasi i ka shënuar shumë gola me fanellën e Interit, por edhe të Sampdorias.

“Juventus? Do doja t’i takoja në Ligën e Kampionëve, por ndeshja e vetme që nuk do dëshiroja të përballsha me ata është finalja. Të gjithë tjerat do të ishin në rregull”.

“Juve nuk është e gjithë jeta ime, por pjesë e rëndësishme e jetës time. Për mua ishte koha të largohem, por edhe për disa lojtar, arsyeja e vetme që qëndruan ishte ardhja e Ronaldos”.

“Icardi? Nuk më mungon, sepse sa herë që kam luajtur kundër tij më ka shënuar gol”, ka thënë Buffoni në një intervistë Tika-Taka.

Në 12 ndeshje Icardi ka arritur t’i shënojë tetë gola në portën e ish-portierit të Juventusit./Teleshkronja Post/

Ronaldo dhe Messi së bashku në Bernabeu të dielen

Në shenjë respekti për dy futbollistë që njihen si më të mirët në histori të këtij sporti, Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit u janë dhuruar biletat për shikuar ndeshjes mes River Plate dhe Boca Juniors në Santiago Bernabeu përkrah njëri-tjetrit.

Të paktën, ky është plani i presidentit të Real Madridit, Florentino Perez, i cili dëshiron ta shndërrojë këtë finale të Copa Libertadores, që zhvillohet të dielën, në një shfaqje futbollit.

Sipas të përditshmes spanjolle, AS, Konfederata e Futbollit të Amerikës së Jugut është pajtuar që Messi dhe Ronaldo të marrin trajtim më të veçantë në ndeshjen e kësaj fundjave.

Nëse Ronaldo e pranon këtë ftesë, atëherë do të jetë hera e parë që ai shkel në stadiumin Santiago Bernabeu qysh nga koha kur u transferua në Juventus për 112 milionë euro.

Ndeshja kthyese e finales së Copa Libertadores, mes Boca Juniors dhe River Plate, pritej të zhvillohej të shtunën në orën 21:00. Megjithatë, ajo u shty për të dielën në po të njëjtën orë, për shkak të incidenteve që u shkaktuan nga tifozët e River Plate, transmeton Gazeta Express.

Ndeshja nuk u zhvillua as të dielën, pasi që lojtarët e Bocas nuk ishin ende një gjendje mjaftueshëm të mirë shëndetësore për ta zhvilluar atë. Tani është vendosur që kjo ndeshje të zhvillohet të dielën, më 9 dhjetor, në Santiago Bernabeu.

Gjatë kohës kur autobusi i Boca Juniors po shkonte drejt stadiumin “Monumental”, u sulmua nga tifozët e River Plate, të cilët filluan ta gjuajë atë me gurë, duke i thyer të gjithë xhamat dhe duke i shkaktuar kështu disa lëndime lojtarëve që gjendeshin brenda.

Dy lojtarë të Bocas ishin dërguar në spital për të marrë trajtime, ndërsa disa të tjerë kishin vjellë në zhveshtore. Lojtarët thanë se nuk janë në gjendje mjaft të mirë shëndetësore dhe mendore për ta zhvilluar ndeshjen, e cila fillimisht ishte shtyrë për 2 orë.

Modriç flet për Ronaldon dhe Messin, zbulon votat e tij

Pasi ishte në nivelet më të larta të detyrës me klubin e Real Madrid dhe kombëtaren kroate, Luka Modriç u shpallë lojtari më i mirë në botë nga France Football.

Ai mposhti Griezmann dhe Ronaldon në garë për më të mirin e vitit 2018, shkruan Teleshkronja Post.

Por mbrëmë në ceremoni munguan dy futbollistët më të mirë në dhjetë vitet e fundit, Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Lexo edhe : Për kë shkuan votat e Kosovës dhe Shqipërisë për Topin e Artë

Për këtë u pyet edhe Luka Modriç pas pranimit të Topit të Artë, dhe ai u shpreh: “Nuk dua të komentoj pse nuk kanë ardhur, ata të dy janë lojtarë të jashtëzakonshëm.”

Ndërsa sa i përket votave për Ballon D’or ai u shpreh: “Unë personalisht votova për Raphael Varanen, Cristiano Ronaldo dhe Antoine Griezmann,” u shpreh kroati.

Modriç u bë lojtari i parë pas 10 viteve që ndalë dominimin e dyshes Ronaldo & Messi sa i përket fitimit të Topit të Artë dhe FIFA THE BEST./Teleshkronja Post/

Topi i Artë tek Modricit, reagon motra e Cristianos / FOTO

Pasi Luka Modric fitoi garën për Topin e Artë ka nxitur polemika të shumta.

Në mesin e shumë personave që u përfshinë në këto debate ishte edhe motra e njërit prej garuesve për këtë çmim, ajo e Cristiano Ronaldos.

Ajo nëpërmjet një postimi në Instagram tha se të gjithë ata që e kuptojnë futbollin e dinë se vëllau i saj është lojtari më i mirë në botë.

Këtij shkrimi, Katia i bashkangjiti edhe një foto në të cilën shihej portugezi me njëri nga pesë Topat e Artë të tij.

Ky është postimi i saj në rrjetin social Instagram./Teleshkronja Post/

 

Penalti për Juventusin, a shënoi Ronaldo ? / VIDEO

Juventusi po shkatërron Fiorentinën në stadiumin Alianz Arena.

Golin e tretë për Juventus e shënoi Cristiano Ronaldo nga penaltia, dhe u zëvendësua menjëher pas golit, shkruan Teleshkronja Post.

Lexo edhe: Real Madrid vs Valencia – Formacionet zyrtare

Ai u ndëshkua edhe me të verdhë pasi goditi topin pas golit.

Ky ishte goli i CR7, një predhë e pandalshme nga portugezi :

Mediat italiane tregojne se a do të marrë pjesë në Paris CR7

Ish-super ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes se Topit të Artë e cila mbahet me 3 dhjetor në Paris.

Këtë lajm e kanë konfirmuar disa nga mediat më të mëdha nga Italia, raporton Teleshkronja Post.

Ky vendim i portugezit u mor duke marrë parasysh faktin se çmimin në fjalë nuk pritet ta fitojë ai, por ish-bashkëlojtari i tij, Luka Modric.

Kjo ceremoni do të jetë e dyta për këtë vit në cilën portugezi nuk do të marrë pjesë, pasi e kupton se nuk do fitojë çmimin kryesorë.

Ai gjithashtu kishte munguar në ndarjen e çmimeve për më të mirët e FIFA THE BEST, ku edhe këtu çmimi i më të mirit të vitit i takoi Luka Modric

Kroati është favorit për ta fituar Topin e Artë pas paraqitjeve fantastike që i zhvilloi sezonin e kaluar në Champions League dhe në Kampionatin Botëror të mbajtur në Rusi./ Teleshkronja Post.