Diego Forlan: “Cristiano donte gjithmonë të kishte një pasqyrë afër”

Ish sulmuesi i Djajve të Kuq ishte më pak se i mahnitur me qëndrimin e superyllit portugez gjatë ditëve të tyre si shokë skuadre në Old Trafford

Cristiano Ronaldo ishte “një egotist” në dhomën e zhveshjes në Manchester United i cili “gjithmonë dëshironte të ishte pranë një pasqyre”, sipas legjendës së Uruguait, Diego Forlan.

Për më tepër, 40-vjeçari thotë se Portugezi bëri një hap të rëndësishëm si një person nga njeriu që ai trashëgoi bluzën numër shtatë nga David Beckham.

Ronaldo tani lojtarë i Juventusit kaloi gjashtë sezone me Djajtë e Kuq midis 2003 dhe 2009, ku ai vendosi veten si lojtar kryesor nën Sir Alex Ferguson.

Më pas ai kaloi në Real Madrid, ku ai mbeti për pjesën më të mirë të një dekade përpara se të bashkohej me Serinë A tek Juventus një vit më parë, me të cilin fitoi Scudetto në sezonin e tij të parë.

Sidoqoftë, ish-i i United, Forlan, ka pikturuar një përshtypje më pak se të favorshme për qëndrimin e 34-vjeçarit në fushë, megjithë sukseset e tij të ndryshme në Old Trafford në të.

“Ronaldo ishte një egotist në dhomën e zhveshjes, jo si Beckham,” i tha ai për Mirror. “Cristiano gjithmonë dëshironte të ishte pranë një pasqyre. Ai e kaloi tërë ditën duke parë në pasqyrë.”

Dyshja luajtën shkurtimisht së bashku gjatë sezonit të kaluar të Forlan me klubin, përpara se ai të largohej për t’u bashkuar me Villarreal në verën e vitit 2004, transmeton Teleshkronja Post.

Ronaldo më pas do të ndihmonte Unitedin në tre tituj të tjerë gjatë qëndrimit të tij, si dhe Ligën e Kampionëve në 2007-08 kundër rivalëve kryesorë vendas Chelsea.

Forlan, i cili njoftoi pensionimin e tij nga futbolli në fillim të këtij muaji gjatë një viti pasi ai u largua nga klubi i tij i fundit Kitchee në Hong Kong Premier League, gjithashtu ekspozoi mbi rolin e pararendësit të Ronaldos, Beckham në përplasjen famëkeqe të “trajtimit me tharëse flokësh” midis yllit të Anglisë dhe Ferguson në 2003.

Pas një humbje në FA Cup ndaj Arsenalit, menaxheri goditi një dollap nëpër dhomën e zhveshjes që goditi mesfushorin në fytyrë, duke ia mavijosur vetullën, meqë Beckham më pas u shit në Madrid disa muaj më vonë.

“Në dhomën e dollapit, Ferguson dhe Beckham filluan të fyejnë njëri-tjetrin,” kujtoi Forlan. “Fyerja ishte më e keqe se e fundit dhe të dy burrat donin të kishin fjalën e fundit.”

“Pastaj Ferguson u largua dhe dukej se diskutimi kishte mbaruar, por më pas Beckham tha diçka tjetër. [Menaxheri] u kthye dhe pa një këpucë të shtrirë në dysheme dhe e gjuajti drejt tij.

“Të gjithë pamë gjakun dhe menduam ‘jo, kjo nuk ndodhi’, por brenda një moment të dy burrat po përgatiteshin për të luftuar. Kjo ishte kur Roy Keane dhe Van Nistelrooy hynë për t’i ndarë ata “.

ZYRTARE: UEFA publikon 3 kandidatët për çmimin ‘Lojtari i Vitit’

Janë treguar tre emrat e finlistëve për ta fituar çmimin ”Lojtari më i mirë i vitit”. Ata janë Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Virgil van Dijk.

Një nga Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ose Virgil van Dijk do të emërohet UEFA Lojtar i Vitit, transmeton Teleshkronja Post.

Më parë në listë ishin edhe Kylian Mbappe, Mohamed Salah, Harry Kane dhe disa emra të tjerë, por pas një votimi të plotë janë vendosur tre finalistët.

Zgjedhje e lojtarit më të mirë do të bëhet, më 29 gusht në Montecarlo.

Lionel Messi (Barcelona dhe Argjentina)
Golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampionëve në UEFA dhe Fituesi i Këpucëve të Artë Evropiane kapi titullin e tij të dhjetë të Ligës.

Cristiano Ronaldo (Juventus dhe Portugali)
Fituesi dhe golashënuesi më i mirë i UEFA Nations League në finale gjithashtu shënoi edhe titullin e tij të parë në Serie A.

Virgil van Dijk (Liverpool dhe Hollandë)
Njeriu i ndeshjes finale për fituesit e Ligës së Kampionëve të UEFA-s arriti edhe në finalen e Ligës së Kombeve të UEFA-s.

Në top 10-she përpos Van Dijk, CR7 dhe Messit janë edhe:

  • Alisson Becker (Liverpool & Brazil) – 57 points
  • Sadio Mané (Liverpool & Senegal) – 51 points
  • Mohamed Salah (Liverpool & Egypt) – 49 points
  • Eden Hazard (Chelsea/Real Madrid & Belgium) – 38 points
  • Matthijs de Ligt (Ajax/Juventus & Netherlands) – 27 points
  • Frenkie de Jong (Ajax/Barcelona & Netherlands) – 27 points
  • Raheem Sterling (Manchester City & England) – 12 points

CR7 për ndryshimin me Messin: “Kam fituar Ligën e Kampionëve me klube të ndryshme”

Cristiano Ronaldo kur u pyet për ndryshimin mes tij dhe Messit, ka thënë: “Dallimi me mua është se kam fituar Ligën e Kampionëve me klube të ndryshme. Unë kam qenë golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampionëve gjashtë herë me radhë.”

Teleshkronja Post

Portugezi i ka bërë këto deklarata në një seri dokumentare të platformës online DAZN që u bë premierë këtë të martë, transmeton Teleshkronja Post.

Portugezi vlerëson gjithashtu lojtarin argjentinas të Barçës: “Ai është një lojtar i shkëlqyeshëm që do të mbahet mend jo vetëm për Topat e Artë, por për gjithmonë të qenit në top, vit pas viti, si unë”.

Ai gjithashtu ka falënderime për Zidane, urdhrat e të cilit ai ishte në Real Madrid: “Zidane më bëri të ndihem i veçantë. Unë e vlerësoja shumë atë si person dhe kur ai u bë trajneri im dhe e takova më mirë, u bëra edhe më tifoz i Zidane si është ai, si flet, si udhëheq ekipin dhe si më trajtoi.”

Lidhur me gjendjen e tij të formës, Ronaldo shprehet në dokumentar: “Është shumë e vështirë të ruash nivelin dhe të qëndrosh në krye. Ky trup atletik nuk bie nga qielli. Unë e them si një shaka, por është e vërtetë. Pas trofeve ka shumë punë ”.

“Kushton shumë për të ruajtur nivelin dhe për të qëndruar në majë. Ky trup atletik dhe i hollë nuk bie nga qielli”.

Përveç kësaj, sulmuesi portugez thekson: “Unë punoj së pari për të marrë çmimin për ekipin, sepse çmimet e ekipit ju fitojnë çmimet individëve”. “Ju ngriheni çdo ditë për të stërvitur me qëllimin për të marrë diçka, nuk është vetëm të ngriheni për të fituar para. Paratë nuk mungojnë, faleminderit Zotit. Unë dua të fitoj një vend në historinë e futbollit. Fito gjithnjë e më shumë,” ai thote.

“Dua të fitoj një vend në historinë e futbollit”

Cristiano bën pjesë në tre nga nëntë episodet e serialit dokumentar “The Making Off” që rishikon karrierën e Cristiano Ronaldo, Neymar Jr dhe José Mourinho./TeleshkronjaPost/

Joao Felix tejkalon shifrat e Messit e Cristianos në vitin e tij të parë si profesionist

Nënshkrimi i ri i Atletico Madridit Joao Felix fituar vendin e titullarit që nga momenti i transferimit në Los Rojiblancos, madje ka regjistruar shifra edhe më të mira sesa Lionel Messi në një sezon të vetëm.

Ylli portugez kishte shënuar ose asistuar një gol çdo 36 minuta nga gjithsej 250 minuta.

Messi asnjëherë nuk i ka arritur këto shifra, madje edhe në sezonin 2011/12, kur ai shënoi 73 gola dhe asistoj 29 të tjerë në 5.221 minuta, me një raport të një goli ose një asistence çdo 51 minuta.

Pas fitores 2-1 të Atletit kundër Juventus, Joao tani është paraqitur në 43 ndeshje si lojtar profesionist, duke shënuar 20 gola dhe duke siguruar 11 asistime.

Numrat e tij janë më të mirë se ata të Cristiano Ronaldos në 43 ndeshjet e tij të para, të cilët gjetën pjesën e pasme të rrjetës në gjashtë raste dhe regjistroj nëntë asistime.

19-vjeçari shënoi golin e tij të parë me klubin e tij të ri në fitoren e tyre miqësore 7-3 kundër Real Madrid, kundër të cilit siguroi edhe dy asistime.

Pasoi një fitore 3-0 kundër MLS All-Stars, me Joao shënoi një gol dhe ndihmoi një tjetër, transmeton Teleshkronja Post.

Me katër gola dhe tre asistime të tjera gjatë miqësoreve të para-sezonit të Atletit, Joao Felix ka treguar tashmë talentin e tij përpara sezonit 2019/20./TeleshkronjaPost/

ZYRTARE: Publikohet goli i sezonit në Ligën e Kampionëve

Para pak më shumë se një jave, UEFA publikoj nominimet për golin e sezonit në UEFA Champions League.

Të nominuar ishin:

Lionel Messit i shtohet edhe një trofe tjetër në kabinetin e tij pasi goli i tij i goditjes së lirë ndaj Liverpool është votuar si UEFA Gol i Sezonit 2018/19.

Asi i Barcelonës ka bërë një goditje të bukur, goditje të lirë ndaj Alisson Becker, me siguri portierin më të mirë sezonin e kaluar, në gjysmëfinalen e UCL kundër Liverpool.

Goli i Messit mundi goditjen volej të Ronaldos kundër Manchester United në votën për të fituar çmimin./TeleshkronjaPost/

Këshillat e Cristiano Ronaldos për Dybalan

Paulo Dybala vazhdon të mos e ketë të qartë idenë për të ardhmen e tij me dy opsione në tryezë: po, pranoni propozimin e Manchester United; Jo, vazhdoni te Juventus.

La Joya, i cili nuk dëshiron të nxitojë kur merr një vendim, është në pritje të një takimi me Maurizio Sarri, trajnerin e Vecchia Signora.

Megjithatë, Dybala kishte kërkuar edhe këshilla nga një prej shokëve të tij të skuadrës, konkretisht siç është raportuar nga Daily Mail, Cristiano Ronaldo, etj. i cili luajti gjashtë sezone në Manchester United para se të nënshkruante për Real Madrid.

Tabloidi britanik raporton se sulmuesi argjentinas do të kishte pyetur yllin portugez në grupin WhatsApp që lojtarët e Juventusit të kenë çfarë vendimi të marrin.

Dhe kjo do ta kishte rekomanduar atë të ndryshojë transmetimet dhe të nënshkruajë për Manchester United që të bëjë një hap përpara në karrierën e tij të futbollit dhe kështu të bëhet një goditje e klasit botëror.

CR7 do t’i shpjegonte Dybala se ai pushtoi shumë tituj me klubin e Old Trafford dhe atje ai u bë lojtari që është sot./TeleshkronjaPost/

Cristiano Ronaldo: ‘Shiko Barça, sa para ka investuar në pesë vjet dhe nuk e ka fituar CL’

Cristiano flet për trofetë e tij dhe për vitin e ardhshëm me Juven, Real Madrid, Barça, Neymar … Ai duket i qetë për t’u rikthyer në qytetin që i dha suksese sportive ashtu edhe personale. Ai dëshiron të flasë dhe nuk ndihet jo komod nga çdo pyetje.

Se si e sheh Madridin e bën të qartë se do të luftojë për të gjithë titujt. Por CR7 tani po e sheh suksesin edhe në Juve. Ai paralajmëron se nuk është e lehtë të fitosh Champions League, por ai e sheh skuadrën e tij me trofe këtë vit ose atë që vjen më së voni, shkruan MARCA.

Pyetja. Ai ka fituar pothuajse gjithçka në karrierën e tij. Ndiheni të kënaqur me gjithçka që është arritur tashmë?

Përgjigjja. Ndryshova pak vitin e kaluar sepse u largova nga Madridi, më duhej motivim shtesë në karrierën time pasi fitova atë që fitova në Madrid. Më duhej një ndryshim për të qenë në gjendje të shpreh futbollin tim sepse mendoj se kam akoma shumë për të ofruar: mua, tifozët, vetë Juve, dhe jam i sigurt që do të vazhdojë të jetë kështu. Ende ndjehem i motivuar dhe më pëlqen ajo që bëj. Sigurisht, ajo që më pëlqen më shumë është fitimi i titujve. Vitin e kaluar, faleminderit Zotit kemi fituar tre trofe: Kupën, Ligën dhe Ligën e Kombeve me Portugalinë, kështu që ishte një vit më i mirë.

Q. Unë nuk mund ta imagjinoj se si është muzeu, a mund të ketë më shumë trofe?

A. Muzeu është shumë mirë, nëse nuk ka vend ku punojmë më shumë. Ne nuk mund të hedhim poshtë asnjë, disa më të rëndësishëm se të tjerët, por kemi hapësirë ​​për të gjithë, Topin e Artë, lojtarin më të mirë, golashënuesin më të mirë, Pichichi, çfarëdo. Siç u them gjithmonë miqve të mi, një trofe është një trofe…

Pyetje: Çfarë do të thotë për ju fitimi i çmimit MARCA Legend?

A. Ishtë një trofe shumë i rëndësishëm që fitojnë vetëm legjendat. Pas asaj që kam bërë në karrierën time, veçanërisht te Real Madrid, është një krenari e madhe ta pranoj atë dhe dua ta falënderoj MARCA që më dha këtë mundësi dhe e pranova këtu në Madrid. Jam shumë e lumtur që kthehem këtu në Spanjë dhe Madrid.

P. A ke dëgjuar që Sarri të thotë që ai do të keni liri në fushë, çfarë mendoni?

Përgjgjje. Është një mënyrë për të shprehur veten, por padyshim që nuk do të jetë kështu, sepse ekziston një koncept ekipi dhe unë kam një punë: mbulimin e hapësirave, mbrojtjen e një topi të palëvizshëm … Do të bëj të njëjtën gjë që kam bërë në Madridi ose në vitin tim të parë në Juve ose në Portugali. Unë do të mbroj, hapësira të afërta, duke qenë një sulmues me liri por me punë mbrojtëse sepse vetëm një skuadër me të gjithë mund të fitojë gjëra të rëndësishme.

Pyetje. Ke thënë që ai do të luash deri në moshën 40-vjeçare A e shihni akoma si njejtë? Si ndiheni tani?

Përgjigjje. Unë nuk shqetësohem aspak në lidhje me këtë sepse do të varet shumë nga ajo që ndjej, nga motivimi im, sepse fizikisht nuk do të jetë kurrë problem. Epo, në thonjëza. Deri në 40 ju duhet të trajtoni veten mirë dhe unë mendoj se nuk do të jetë faktori më i rëndësishëm, sinqerisht. Gjendja psikologjike që do të bëjë ndryshime. Shpresoj që asgjë të mos ndodhë deri në 40, por nëse ndodh, atëherë asgjë. Jeta është e tillë, gjithçka ka një fillim dhe një fund, kështu që Cristiano nuk do të zgjasë një jetë, logjikisht, por unë ende ndihem i fortë për të vazhduar të fitojë gjëra të rëndësishme.

Pyetje. A mund të jetë viti i Juventusit?

Përgjigje. Natyrisht gjithmonë viti i Juventusit, i Madridit, i Barçës, në të cilin një konkurs si Liga e Kampionëve fiton vetëm një. Po ju jap shembullin e Barcelonës: sa para ka investuar pesë vitet e fundit te lojtarët dhe nuk ka fituar Ligën e Kampionëve. Kjo nuk është se si funksionon. Juve është përforcuar shumë mirë dhe është një ekip që do të luftojë për të fituar, si gjithmonë, por kjo do të varet nga shumë faktorë: Trajneri, grupi, momenti, dëmtimet, fati … Por siç them unë atje është gjithmonë jo për tu fiksuar me Champions. Juve do ta fitojnë, nëse nuk është këtë vit, shpresojmë se do të jetë tjetër, në dy vjet, mënyra e funksionimit të tyre, si po e vlerësojnë ata. I ka të gjithë përbërësit që të jenë në gjendje ta fitojnë atë.

Pyetje. A ju tha Buffon ndonjë gjë rreth fitores së Champions League?

Përgjigjje. Ai nuk më ka thënë asgjë për këtë. Ne biseduam sepse ai është dikush që unë e admiroj pasi jemi përballur shumë herë dhe ai tha se ishte shumë i lumtur që tani jemi bashkë. Unë i kam thënë të njëjtën gjë sepse për mendimin tim ai është një nga portierët më të mirë në botë, nëse jo edhe më i miri. Ai, Casillas, janë portierët që qëndrojnë në historinë e futbollit. Jam shumë e lumtur që jam me të sepse ai është një njeri me pesë yje.

Pyetje. A ju ka munguar Madridi këtë vit?

Përgjigjje. Këtu jetova nëntë vjet, një pjesë e historisë sime ishte në Madrid dhe nuk flas vetëm për futboll, sepse të gjithë e dinë këtë, por për marrëdhëniet në përgjithësi. Fëmijët e mi, Cristianito, takova vajzën time këtu. Ka shumë histori që nuk mund të fshihen, e kaluara nuk del. Prandaj kam ende një shtëpi këtu, vij herë pas here këtu, po bëj hotelin, klinikën e flokëve, palestrat, edhe miqtë. Është një qytet që unë e dua dhe do vij gjithmonë. Nuk e përjashtoj të jetoj këtu një ditë fare.

Pyetje. Me kë kaloni më shumë kohë në Juve?

R. Grupi Juve është në krye, ishte një surprizë për mua, unë mendoi se ishte ndryshe, se të gjithë shkuan te topi i tij dhe nuk është ashtu. E vërteta është se është një grup shumë i mirë, shumë i afërt dhe unë shoqërohem me të gjithë. Logjikisht është më e lehtë me portugez ose spanjoll, me të cilët flas më shumë, por shoqërohem me të gjithë.

Q. Dhe kush ju mungon në Madrid, mbase Marcelo?

R. Marcelo është shumë i lumtur këtu në Madrid, të gjithë e bëjnë jetën e tyre dhe unë u shoqërova shumë mirë me të. Unë flas shumë me të, me Casemiron, me Pepen kur isha, Coentrao, u shoqërova shumë mirë, në përgjithësi me të gjithë. Marcelo është një djalë shumë i gjallë dhe më mungon.

Pyetje: Kush mendoni se do të përshtatej më mirë te Juve nga Madridi?

Përgjigjje. Lojtarët e mirë gjithmonë përshtaten në skuadrat e mëdha dhe natyrisht Madridi ka një ekip të shkëlqyeshëm, ata kanë investuar shumë para, lojtarë të rinj dhe ata jam i sigurt që do të bëjnë një sezon shumë të mirë. Nuk do t’ju tregoj emra edhe pse padyshim që disa do të futeshin, por unë jam shumë i lumtur me ekipin e Juve, ne e forcojmë veten shumë mirë dhe ka një staf të shkëlqyeshëm, me njerëz shumë të mirë gjithashtu në pankinë. Nëse e pyetni Hazard në Madrid ai do të thotë të njëjtën gjë për ekipin e tij. Unë do t’i jap vlerësim grupit tim sepse gjithashtu besoj se është një ekip shumë konkurrues dhe një ekip i shkëlqyeshëm.

Pyetje. Si e shihni Barçën?

Përgjigje. Si çdo vit. E shoh përsëri shumë të fortë. Eshtë përforcuar shumë mirë me De Jong, Griezmann, si vitin e kaluar me Coutinho, Dembelé … është gjithmonë një nga skuadrat më të mira në botë. Njësoj si Madridi, me Hazard, Jovic, Mendy … Juve gjithashtu … Jam në dijeni për Madridit sepse kam lënë një trashëgimi këtu, kam lënë miq, është klubi me të cilin kam fituar më shumë gjëra dhe jam i sigurt se njëqind për qind që do të bëjë një sezon të shkëlqyeshëm

Pyetje: Ka shumë biseda për Neymar, e shihni atë në Barcelona?

Përgjigjje. Nuk e di, ai është një lojtar i shkëlqyeshëm dhe shoqërohem shumë mirë me të. Ne kemi regjistruar disa reklama së fundmi. Por flitet shumë për të, për Madridin, Barçën, Juve … theshtë puna e shtypit sepse është e nevojshme të shitet por unë mendoj që ai do të qëndrojë në Paris dhe nëse jo, të shikojë se ku është i lumtur dhe ku ai mund të shprehë futbollin e tij, ai ka lëndime, ai ka shumë telashe dhe duhet të shqetësohet. Unë shqetësohem sepse më pëlqen ta shoh djalin duke luajtur. Pavarësisht se ku luan, kujdesu për veten dhe nuk keni lëndime, kjo është ajo që dua për të.

Pyetje. Më thuaj tre favoritët e tu për Ligën e Kampionëve.

Përgjigjje. Gjithmonë i njëjtë, pavarësisht asaj që nënshkruajnë në merkato. Madridi, Barça, Atlético, Juve, Bayern, Liverpool … Mund të largohem nga disa, por me të vërtetë i shoh si zakonisht. Barça dhe Madridi, të cilët shpenzuan më shumë para se të gjithë të tjerët, gjithashtu City, janë ndoshta favoritët, por në futboll nuk fitojnë gjithmonë favoritët.

Pyetje. A keni luajtur një rol të rëndësishëm në nënshkrimin e De Ligt?

Momenti kur Ronaldo pyeti De Ligt për tu bashkuar me Juventusin.

Përgjigjje. Unë nuk besoj. Më pëlqen që ju më bëni atë pyetje sepse pas përfundimit të Ligës së Kombeve bëra një koment ndaj tij, si futbollist, sepse të gjithë e bëjnë këtë. Është normale sepse ai është 19 vjeç dhe gjithçka mbetet në fushë. Ai e tha atë si një shaka, por kurrë nuk do të ndikojë në një trajner apo një udhëheqës në nënshkrime. Por e vërteta është se unë jam i kënaqur që ai është me ne.

Pyetje. A e shihni veten duke jetuar një ditë në Madrid?

Përgjigjje. Sigurisht. Siç thashë më parë është një qytet që të gjithë e duam dhe nuk e përjashtoj. Tani jam i përqendruar në Itali dhe Juve dhe të gjithë jemi shumë të lumtur, por ju kurrë nuk e dini. Në këtë qytet kemi jetuar momente shumë të bukura dhe sigurisht që mund të vij këtu për të jetuar. Do ta shohim. Tani le të mendojmë të shijojmë atë që prek, në të tashmen.
Intervistë nga MARCA, përktheu: TeleshkronjaPost.

Agjenti i James, Mendes flet për rikthimin e tij në stërvitje

James Rodriguez u kthye në stërvitjen e Real Madrid të hënën dhe tani duket sikur kolumbiani do të mbetet në Estadio Santiago Bernabeu pas dëmtimit të Marco Asensio, i cili do ta mbajë Spanjollin jashtë për pjesën më të madhe të sezonit 2019/20.

Napoli dhe Atletico Madrid të dy kishin qenë shumë të lidhur me James, por agjenti i tij, Jorge Mendes, ka bërë të qartë se vendimi për të mbajtur 28-vjeçarin në klub ka ardhur nga presidenti i Real Madrid, Florentino Perez.

“Me të ardhmen e James, presidenti Florentino Perez vendos,” tha Mendes Radio MARCA.

“Unë thjesht dua atë që është më e mira për të. Sa i përket marrëdhënies së tyre [James dhe Zinedine Zidane], ata janë dy profesionistë.”

Mendes ishte në Madrid për gala mbrëmjen për çmimin e Legjendës nga MARCA e cila nderoi Cristiano Ronaldon, për të cilin ishte plot lëvdata.

“Cristiano është sportisti më i mirë në histori,” tha Mendes.

“Vështirë, shumë e vështirë për të arritur atë që ai ka arritur.”
/TeleshkronjaPost/