Valverde thur lavde për Luis Suarezin

Tekniku i katalunasve, Ernesto Valverde, doli në konferencë për media pasi mposhti rivalin Real Madridin dhe siguroi finalen e 5 rresht në Copa Del Rey.

“Gjysmën e dytë ne ishim shumë më të saktë, në gjysmën e parë nuk ishim të mirë, ritmi ynë nuk ishte mjaft i lartë dhe pas pushimit ne ishim më vendimtar në lojën tonë”.

“Përpjekjet e vendosura kanë një efekt në futboll, gjysmën e parë që kanë ngritur lart, gjysmën e dytë jo aq shumë,” u shpreh Valverde.

“Ne jemi të lumtur para së gjithash për të kaluar, duke bërë një tjetër finale ishte e rëndësishme, për fansat tanë sidomos, por ne e dimë se kemi gjëra për të përmirësuar”.

“Ne kemi lojtarë të tjerë përveç Leo, i cili gjithashtu shënon gola, statistikat e Luis Suarez janë të pabesueshme, historike për Barçën, ne e dimë se ai është gjithmonë aty,” përfundoi trajneri i Barcelonës.

Ernesto Valverde sot me këtë fitore arriti në 100 fitore për skuadrën e Barcelonës, që kur u emërua si trajner i blaugranëve./TeleshkronjaPost/

Referi spanjoll jep prognozen për rastin e Vinicius Jr / Video

Real Madridi ishte i pafat pasi nuk mori një penallti në minutën e 13-të ndeshjes në Copa del Rey në përballjen me Barcelonën në Santiago Bernabeu.

Vinicius Junior u rrëzua në zonë pas ndërhyrjen e Nelson Semedo në fushën e penalltisë të Barcelonës, por arbitri vazhdoj lojën pas një kontrolli nga VAR.

“Imazhet na tregojnë se Semedo pengoi mjaftushem Vinicius nga prapa”, tha Andujar Oliver në Radio MARCA. “[Sanchez Martinez] duhet, pra, të ketë dhënë një dënim.

“Zyrtari e kupton se ka kontakt, por [ai beson se] nuk ishte e mjaftueshme për të dhënë një dënim, por unë besoj se ishte penalti”.

Ky gjyqtar ka shkaktuar polemika të shumta me lojtarët Madrilenët cdo herë që ka gjykuar drejtësinë në El Clasico. Rasti i fundit që mori shumë vëmendje nga lojtarët dhe mediat pas ndeshjes ishte faulli i Luis Suarez ndaj Raphaël Varane në sezonin e kaluar në një aksion ku Blaugranët dolën në epërsi./TeleshkronjaPost/

Barcelona si zakonisht turpëron Realin midis Bernabeut, shkon në finale

Barcelona e ka siguruar një vend në finale të Kupës së Mbretit në përpjekje për ta mbrojtur trofeun, pasi e turpëroi Real Madridin midis Santiago Bernabeut duke e mposhtur 3:0 të mërkurën.

Luis Suarez shkëlqeu me dy gola, përfshirë një penallti që e realizoi me “panenka”, në fitoren e Barçës ndaj rivalit të moçëm Real Madridit në Bernabeu.

Skuadra e Ernesto Valverdes kalon në finale me rezultat të përgjithshëm 4:1 pas dy ndeshjes, pasi ndeshja e parë në Camp Nou kishte përfunduar baras 1:1.

Real Madridi ishte dukshëm më i mirë në pjesën e parë, por Karim Benzema dhe Vinicius Junior dështuan t’i konkretizojnë rastet ideale iu ofruan.

Vizitorët nga Katalonja treguan tjetër fytyrë në pjesën e dytë, duke thyer akullin pas vetëm pesë minutave lojë.

Luis Suarez shënoi nga brendia e zonës pasi u shërbye nga Ousmane Dembele. Njëzet minuta para fundit, Raphael Varane shënoi në portën e tij.

Suarez, që bëri një ndeshje magjike në pjesën e dytë, fitoi vetë një penallti pasi u faullua në zonë nga Casemiro, shënoi me panenka nga pika e bardhë, një çerek lojë para fundit.

Lionel Messi pati një natë të qetë për standardet e tij.

Tani, Barça do ta kërkojë trofeun e 31-të në Kupën e Mbretit, kundër fituesit të gjysmëfinales mes Valencias dhe Real Betisit.

Golat e ndeshjes :

Formacionet zyrtare: Real Madrid vs Barcelona, kush shkon në finale? FOTO

Copa del Rey ose Kupa e Mbretit sonte rikthehet me raundin e dytë të gjysmëfinales mes Real Madridit dhe Barcelonës në Santiago Berneabeu.

Ndeshja e parë në Camp Nou përfundoi me barazim 1-1 me golat e Vasquez dhe Malcon, shkruan Teleshkronja Post.

Ajo se çfarë bie në sy më shumë sonte është Isco, i cili nuk është ftuar fare nga Solari duke vazhduar me krizen mes dyve.

Të dy ekipet kanë publikuar formacionet zyrtare të takimit.

Formacioni zyrtarë i Real Madridit: Ter Stegen; Jordi Alba, Pique, Lenglet, Semedo; Rakitic, Busquets, Sergi Roberto; Dembele, Suarez, Messi

Formacioni zyrtarë i Barcelonës : Navas; Reguilon, Ramos, Varane, Carvajal; Kroos, Casemiro, Modric; Vinicius, Benzema, Vazquez.

Ndeshja fillon nga 21:00, ndërsa mund ta ndiqni drejtëpërdrejtë në linqet që do ti publikojm 10-15 minuta para ndeshjes./TeleshkronjaPost/

Formacionet e mundshme: Real Madrid vs Barcelona

Real Madrid do të mirëpresë Barcelonën në Bernabeu të mërkurën mbrëma për ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Copa del Rey, me nivelin e barazimit në 1-1 nga ndeshja e parë në Camp Nou.

Lucas Vazquez dërgoi Madridin në epërsi në minuten e 6′ në ndeshjen e parë në fillim të këtij muaji, para se Malcom të shënoj golin e barazimit.

Madridi do të ketë kapitenin e tyre Sergio Ramos përsëri dhe në dispozicion pasi qendërmbrojtësi humbi fitoren kundër Levantes të dielën natën nga pezullimi.

Ramos për Nachon mund të jetë i vetmi ndryshim i jashtëm nga skuadra që filloi kundër Levante, me Vinicius Junior dhe Vazquez edhe një herë pritet të mbështesin Karim Benzema në sulm.

Isco është në dispozicion pas një problemi mbrapa, por duket e pamundur që spanjolli do të bëjë edhe stolin pasi problemet e tij me Solari nuk tregojnë shenja të zgjidhjes, shkruan Teleshkronja Post.

Gareth Bale i frustruar shihet edhe me festimet e shokëve të tij pas shënimit të fituesit në fundjavë dhe uellsiani pritet të kthehet në stol në natën e së mërkurës.

Marcos Llorente ende po lufton për të kapërcyer një problem muskulor, por do të ketë një fillim midis shkopinjve për Keylor Navas, i cili është portieri i Copa del Rey.

Sa për Barcelonën, Rafinha, Jasper Cillessen, Arthur dhe Thomas Vermaelen janë ende në mënjanë.

Cillessen do të kishte filluar në mes të shkopinjve nëse ai ishte i aftë, por mungesa e holandezit do të thotë që Marc-Andre ter Stegen do të shfaqet nga fillimi.

Samuel Umtiti bëri rikthimin e tij nga dëmtimi kundër Seviljes, por duket se Clement Lenglet do të kthehet në ekip për këtë ndeshje, me Sergi Roberto gjithashtu potencialisht duke zëvendësuar Nelson Semedo në të djathtë.

Më tej, Carles Alena po lufton Arturo Vidal për vendin e mesfushës së bashku me Sergio Busquets dhe Ivan Rakitic, ndërsa Ousmane Dembele duhet të largohet nga Coutinho për të filluar së bashku me Messin dhe Luis Suarezin në sulm.

Formacioni i mundshëm i të Real Madrid:
Navas; Carvajal, Ramos, Varane, Reguilon; Casemiro, Kroos, Modric; Vinicius, Benzema, Lucas Vasquez.

Formacioni i mundshëm i Barcelonës:
Ter Stegen; Roberto, Pique, Lenglet, Alba; Rakitiq, Vidal, Busquets; Dembele, L Suarez, Leo Messi.

Kokë për kokë

Kjo do të jetë hera e parë që Madridi janë takuar me Barçën në Copa del Rey që nga finalja e garës 2013-14, ku Los Blancos regjistroi një fitore 2-1 për të kërkuar të fundit prej 19 trofeve të tyre në konkurrim.

Natën e së mërkurës do të sjellë ndeshjen e 240 të El Clasicos. Madridi kryeson me kokë me kokë 95 fitore në 93 të Barcelonës, ndërsa 51 ndeshjet e mbetura barazime.

Barca goditi Madridin 5-1 në Camp Nou në ligë më parë këtë sezon, ndërsa katalanasit regjistruan një fitore 3-0 kur ata udhëtuan për herë të fundit në Bernabeu në ligë në fazat e fundit të 2017./TeleshkronjaPost/

Intervista e Valverdes për gjysmëfinalen e nesërme kundër Real Madridit

Trajneri i Barcelonës Ernesto Valverde e ka bërë të qartë se pala e tij nuk ka ndërmend të bëjë zhurmë për polemikat që rrethojnë VAR-in.

Përpara gjysmëfinales së Copa del Rey përfundimtare kundër Real Madridit, ish-bosi i klubit Athletic ka treguar se lojtarët e tij do të mbeten të fokusuar në fitimin e lojës, përcjellë Teleshkronja Post.

“Nuk ka panik në lidhje me VAR dhe [Barcelona] janë të qetë për këtë, siç e dimë se polemika do të lidhet me futbollin dhe sportet e tjera, të cilat varen më shumë nga njerëzit sesa nga vetë sportet”, tha ai në konferencën për shtyp.

“Duhet të përpiqemi të fitojmë ndeshjen, sidomos duke pasur parasysh se nëse nuk shënojmë, nuk do të kualifikohemi.”

“Kemi detyrimin për të shënuar, nuk do të ketë ndryshime në atë që zakonisht bëjmë”.

“Loja e nesërme është e fundit, pasi shkon në finale”.

Valverde gjithashtu ka shprehur dëshirën e tij për të festuar ndeshjen e tij të 100-të si trajner i Barcelonës me një fitore kundër rivalëve të tyre të ashpër.

“Është një lojë e dukshme sepse është një që mund t’ju dërgojë në finale dhe është gjithashtu një Klasico”, vazhdoi ai.

“Do të jetë e komplikuar sepse nuk shkojmë në ndeshjen me rezultatin që do të dëshironim dhe loja është e hapur.”

“Ne e dimë rëndësinë e kundërshtarit dhe shpresojmë se mund të kualifikohemi, pasi mendoj se ata shpresojnë gjithashtu”.

Arthur është rikthyer në trajnim pas lëndimit të tij dhe Valverde nuk ka përjashtuar duke përfshirë atë në skuadrën e lojës së së mërkurës në Estadio Santiago Bernabeu.

“Ai është më i mirë dhe ka bërë pjesë të trajnimit dje, tani duhet të vlerësojmë [gjendjen e tij],” vuri në dukje ai.

“Ai ka qenë në disa ndeshje që ekipi ka luajtur mirë dhe humbi të tjerët që ekipi gjithashtu luajti mirë”.

“Ne kemi të tjerë që ta zëvendësojmë atë dhe ne nuk bëjmë justifikime”./TeleshkronjaPost/

Intervista e Solarit para ndeshjes me Barcelonën

Veprimet e zemërimit nga Gareth Bale në fitoren e Real Madridit kundër Levantes të dielën nuk është diçka që është shqetësuese trajneri Santiago Solari përpara El Clasicos.

Pasi shënoi golin fitores nga pika e penalltive, Bale shmangu admirimin e shokëve të tij në kërkim për të festuar për shkak të pakënaqësisë së tij me situatën e tij aktuale.

Megjithatë, situata tashmë është sqaruar pas dyerve të mbyllura, ndërsa Reali synon kualifikimin në finalen e Copa del Rey të mërkurën mbrëma, duke mposhtur rivalët e Barcelonës pas një barazimi 1-1 në Camp Nou.

“Fokusi ynë është vetëm në lojë dhe ne kemi folur për Gareth. Është një lojë e bukur dhe ne duam ta shijojmë atë,” tha Solari përcjellë TeleshkronjaPost.

“Ne kemi dashur të kapërcejmë shumë për të marrë këtu dhe pas punës tonë në ndeshjen e parë, fokusi ynë është vetëm në këtë lojë, ashtu siç është me Gareth dhe të gjithë lojtarët.”

“Unë shoh në Gareth dhe lojtarët e tjerë se ata janë 100 për qind të gatshëm për këtë lojë dhe ne duam të dalim nga loja me një shans në tre garat.”

“Është një lojë për të gjithë që të gëzohen. Vendos Spanjën në hartën si kryeqyteti botëror i futbollit”.

Solari refuzoi gjithashtu të zbulojë nëse Bale dhe Marcelo do të startojnë në lojë dhe nuk u kënaqë me sugjerimet se Lionel Messi është një lojtar që i frikëson ata.

“Frika është një fjalë që nuk ekziston në futboll për ata që konkurrojnë si ne çdo ditë,” shtoi Solari.

“Ne e vendosim zemrën dhe fizikën në gjithçka që bëjmë dhe gjithmonë dalim për të luftuar dhe perspektiva e lojtarëve është të kënaqemi”.

Argjentinasi gjithashtu donte të tërhiqte një vijë nën polemikat e fundit të VAR që erdhi me faulin e Casemiros në fitoren e së dielës ndaj Levantes.

“Sa herë që VAR përdoret në situata të interpretueshme, gjithmonë do të ketë një larmi mendimesh,” shpjegoi Solari.

“Kjo ka thënë, nuk ka asnjë dyshim se është një dënim për këdo që e njeh rregullin 12 dhe e kuptoj se ne të gjithë i kritikojmë gjyqtarët kur dështojnë dhe nuk i lavdërojnë.”

“Le t’i lëmë ata vetëm për të bërë punën e tyre.”/TeleshkronjaPost/

Barazim në El Classico, spektakël në Camp Nou

Barcelona dhe Real Madridi kanë  barazuar në Camp Nou në kuadër të gjysmëfinales së parë në Copa Del Rey.

Ishte një ndeshje e bukur plot raste për gol, kartonë dhe gola, raporton Teleshkronja Post.

Fillimisht ishte Lucas Vasquez me golin e shënuar në minutën e 6’të pas asistimi të bukur nga Karim Benzema.

Mbretërit ishin skuadër superiore në pjesën e parë, por dështuan t’i konkretizonin rastet e krijuara, veçanërisht me Vinicius Junior.

E gjitha që Barcelona bëri në pjesën e parë ishte shtylla transversale që e goditi Ivan Rakitic.

Megjithatë, Katalunasit u përgjigjën shpejt në pjesën e dytë, me Malcom, i cili i barazoi shifrat në 1-1 me golin e tij të parë në një El Clasico.

Pas një ore lojë, Lionel Messi u fut në lojë nga stoli duke e zëvendësuar Philippe Coutinhon që bëri pak.

Me Messin në lojë, Barça ishte dukshëm më e rrezikshme por e pasuksesshme në shënimin e golit.

Kështu pra ndeshja përfundoi 1-1 dhe gjithqka pritet të vendoset në Santiago Bernabeu sa i përket finalistit të Copa Del Rey./TeleshkronjaPost/