3 muaj, ndeshjet që do t’i humbasë Messi pas dënimit nga CONMEBOL

Messi nuk do të ketë të drejtë të luajë me Argjentinën tre muaj. Dënimi do të hyjë në fuqi sot ( e shtune 3 gusht) deri më 3 nëntor.

10-shi magjik i Barcelonës, Leo Messi ka marrë një dënim të rëndë nga CONMEBOL. Ai është dënuar me 3 muaj moslojë me përfaqësuesen e Argjentinës.

Ky dënim vjen për shkak të akuzave për korrupsion që i bëri Messi drejtuar Federatës së futbollit të Amerikës Jugore.

Pas eliminimit nga Kili, ku u ndëshkua me të kuq, ai kishte thënë: “Nuk na lejuan të jemi në finale. Fatkeqësisht, e përsëris, korrupsioni, gjyqtarët dhe të gjithë nuk i lejuan njerëzit ta shijojnë futbollin”, deklaratë kjo që bëri që CONMEBOL ta dënojë me 3 muaj.

Kështu, kapiteni i Argjentinës do t’i humbasë disa ndeshje të caktuara nga FIFA.

100shi Argjentinës nuk mund të luajë kundër Kilit në Los Angeles (5 shtator) dhe kundër Meksikës në San Antonio (10 shtator), dhe as në tetor (9, kundër Gjermanisë, dhe ende e pakonfirmuar kundër Portugalisë).

Ai mund të kthehet të luajë me 13 nëntor, kur Argjentina të përballet me Brazilin në Yokohama, Japoni.

ZYRTARE: Suspendohet Leo Messi nga CONMEBOL

Lionel Messi dhe Argjentina e dinin se një ndëshkim po vinte pas kartonit të kuq kundër Kilit në ndeshjen e tretë në Copa America, por nuk dihej se sa ndeshje do të suspendohej.

Tani është konfirmuar nga CONMEBOL se do të humbasë një ndeshje kualifikues të Kupës së Botës, raporton Teleshkronja Post.

Ai gjithashtu do të gjobitet 1.500 dollarë amerikanë për incidentin me Gary Medel që çoi të dy lojtarët jashtë duke i ndëshkuar me kartonë të kuq.

Duke pasur parasysh se ai ishte shumë kritik ndaj CONMEBOL më pas, u mendua se Messi mund të ndalohej për ndeshje të shumta, por edhe pse nuk u dënua tash, ka ende gjasa që të ndëshkohet.

Federata nuk ka bërë asnjë referencë ndaj komenteve të tij në këtë deklaratë dhe do të ketë një hetim të veçantë për atë që tha Nr.10, mund të shpjerë në dënime të mëtejshme.

Ky është momenti kur Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë.

Kualifikimet në Amerikën e Jugut për Kupën e Botës 2022 fillojnë në mars të vitit të ardhshëm, dhe Messi do të mungojë në ndeshjen e parë kualifikuese.

Aktualisht Leo Messi po i shijon pushimet me gruan dhe fëmijët e tij në një ishull privat, foto./TeleshkronjaPost/

Mourinho: “Nëse e ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë Copa America para Messit”

Trajneri portugez i këshilloi Konfederatës së Futbollit të Amerikës Jugore që të ftojë ekipet evropiane në garën kontinentale për të rritur konkurrencën.

Përveç kësaj, ai mendonte se luzitanët dhe CR7 mund të fitonin turneun nëse ata marrin pjesë, përcjellë Teleshkronja Post.

() José Mourinho nuk ka frikë për të thënë atë që ai mendon. Pas akuzave të Lionel Messit në Conmebol për polemikat e Copa America, trajneri portugez bëri një sugjerim në Konfederatën e Amerikës Jugore për të rritur konkurrencën: t’i ftoj ekipet evropiane.

Sipas Legit, trajneri 56-vjeçar konsideroi se organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut duhet të ftojë ekipet e forta të kontinentit të vjetër dhe jo të dobëtat në Azi:

“Nëse Conmebol dëshiron të rrisë audiencën e tij dhe të bëjë Copa América konkurruese Ata duhet të ftojnë ekipet evropiane: të ftojnë Spanjën, të ftojnë Francën, të ftojnë Portugalin, nëse ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë një Kupë Amerikane përpara Messit “, tha ai.

Gjysmëfinalja e Copa America 2019, Argjentina 0-2 Brazil.

Lionel Messi, aktualisht duke pushuar në Karaibe, dhe pati akuzuar Conmebol se ka projektuar Copa América për Brazilin pasi ishte eleminuar Argjentina 0-2 në gjysmëfinale dhe më pas duke mposhtur Kilin 2-1 në ndeshjen për vendin e tretë.

Leo Messi në pushime me familjen.

Cristiano Ronaldo, nga ana tjetër, ka dalë kampion nga Kampionati i UEFA-s me Portugalinë. A do të ishte e mundur që të dy ata të luajnë Copa América? Mbetët të shihet.

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve (VIDEO)

Portugalia fituese e Nations League në finale kundër Holandës.

Jose Mourinho i sigurt se Interi e fiton titullin e Serie A 19/20

Presidenti i Brazilit i përgjigjet Messit për akuzat e korrupsionit në CopaAmerica

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka bërë një përgjigje publike ndaj kritikave të Lionel Messit për Copa America të mbajtur kohët e fundit në vendin e tij.

Messi ishte i pakënaqur me referimin nga arbitri në gjysmëfinalen kundër Brazilit, një ndjenjë që u bë vetëm nga shkarkimi i tij i diskutueshëm në ndeshjen për vendin e tretë.

“Çfarë tha Messi? Ahhh, po, kjo është një shfaqje për lojtarët e futbollit”, shpjegoi Bolsonaro Clarin.

Ylli i Argjentinës kritikoi fort CONMEBOL-in si përgjigje dhe madje sugjeroi që kartoni i tij i kuqe ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i atij që guxonte të fliste kundër organizatës.

Në lidhje me praninë e tij në festimet e Selecao pas fitores së turneut, Bolsonaro e pati këtë përgjigje.

“Asnjë president nuk është duartrokitur si unë që nga Medici në vitin 1970,” pohoi ai.

Shiko momentin kur Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë – Video

Brazili fiton Copa America 2019 kundër Perus, VAR përsëri protagonist

Brazil 3-1 Peru: Gabriel Jesus shënoi një gol, bëri një asisit dhe u përjashtua me karton të kuq, Brazil fitoi Copa Américan për herë të parë në 12 vjet në një ndeshje dramatike në Maracanã.

9’shi i Manchester Cityt shënoj pak para gjysmës së pjesës së parë për të rivendosur epërsinë e vendasve, më pas Paolo Guerrero kishte barazuar nga penaltia pas golit të Everton.

Penaltia e Richarlisonit në kohën shtesë në fundin e ndeshjes siguroi që ekipi i Tites të fitoi titullin e tyre të parë kontinental që nga viti 2007.

Gabriel Jesus gjatë ndeshjes. FOTO: GOAL
Richarlison shënoj golin e tretë të Brazilit nga penalltia. Fotografia: Sergio Moraes / Reuters

Të gjithë katër gola e takimit, Brazil 3-1 Peru (Everton, Guerrero, Jesus, Richarlson):

Messi kritikoj organizatorët e Copa Americas për korrupsion, ja çfarë thotë kiliani Arturo Vidal

Shkarkimi dhe frustrimi i Lionel Messit në ndeshjen për vendin e tretë në Copa America është kritikuar nga lojtarët dhe trajnerët nga të dyja anët, përfshirë Arturo Vidalin e Kilit.

Vidal foli pas lojës dhe ka kritikuar përdorimin e VAR dhe gjithashtu në pyetje organizimin e federatës CONMEBOL.

“Unë mendoj se Argjentina kishte gjëra që shkuanë kundër atëherë kur ata luanin kundër Brazilit”, tha Vidal.

“Ishte e padrejtë, ashtu si kur na dërguan në një hotel dy orë larg stadiumit për të luajtur kundër Kolumbisë.”

“Gjyqtari dëshironte të ishte më i rëndësishëm se loja, si mund t’i dërgojë të dy kapitenët për njëfarë shtytjeje?”

“Qartë ata morën përpara vetes, nuk prekën fytyrat, nuk kishte asgjë serioze”.

“Dy shtyrje me gjoks nuk është karton i kuq.”

VAR gjithashtu erdhi në pyetje pasi Vidal foli me shtypin në zonën e përzier pas ndeshjes.

“VAR përdoret në një mënyrë të ndryshme në Evropë, në Amerikën e Jugut ata duhet të mësojnë”, këmbënguli ai./TeleshkronjaPost/

Messi dhe Medel gjithashtu u përleshën në finale të Copa America 2015 (VIDEO)

Kartoni i kuq u tregua për Lionel Messin dhe Gary Medel në ndeshjen për vendin e tretë në Copa America, ku dy lojtarët u përplasen ashtu siç bënin edhe në finalen e edicionit të 2015-ës.

Në gjysmën e parë të kësaj ndeshjeje në vitin 2015, Medel shkoj me vrull drejtë Messit kur skuadra po përpiqej të kontrollonte topin në mënjanë.

Edhe pse No.10 nuk ishte askund afër golit të Claudio Bravos, Kiliani bëri atë faull dhe u largua nga Messi që rrokulliset në fushë me dhimbje përpara ish-selektorit argjentinas Tata Martinos, i zemëruar.

Medel ishte rezervuar për atë sfidë, por mbaroi natën duke qeshur pasi Kili fitoi turneun në penallti pas një barazimi 0-0, raporton Teleshkronja Post.

Video nga përleshja e vitit 2015, kur Medel godet Messin në bark:

Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë (VIDEO)

Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë

Pas vetëm 38 minutave lojë, Argjentina e ka humbur yllin dhe kapitenin e ekipit, Lionel Messi, pasi që argjentinasi u ndëshkua me karton të kuq.

Dy kombëtaret e Amerikës Latine, Argjentina dhe Kili janë duke u përballur për momentin në Sao Paulo të Brazilit për ta caktuar vendin e tretë të Kupës së Amerikës. Këtë takim momentalisht është duke e fituar Argjentina me rezultat 2-0.

Megjithatë gjithçka mund të ndryshojë gjatë kohës në vazhdim pasi që tani të dyja skuadrat janë duke luajtur me nga dhjetë lojtarë në fushë.

Leo Messi i Argjentinës dhe Gary Medel i Kilit u ndëshkuan me kartonë të kuq për shkak të një zënke në fushën e lojës, të cilën mund ta shikoni më poshtë.

Momentet kur Leo Messi ndëshkohet me karton të kuq. Foto:GOAL
Momentet kur Leo Messi ndëshkohet me karton të kuq. Foto:GOAL

Momentet kur arbitri i ndëshkon të dy futbollistët, VIDEO:

Messi dhe Medel gjithashtu u përleshën në finale të Copa America 2015 (VIDEO)

Ky ishte kartoni i dytë i kuq në karrierën e Leo Messit për klub apo kombëtare pas mbi 800 ndeshjeve në futboll./Teleshkronja Post/