Zyrtare: Këshilli i FIFA-s voton për ndryshimin Botërorin e Klubeve

Këshilli i FIFA-s miratoi krijimin e një konkursi të ri të klubit: një ekip i ri FIFA Club World Cup, i cili do të mbahet në qershor dhe korrik 2021. Vendimi u mor sot, gjatë takimit të nëntë të FIFA-s trup strategjik dhe vendimmarrës, në Miami. Kishte 25 vota për dhe shtatë kundër propozimit.

Kupa e Botës për Klube do të luhet gjatë ndeshjeve ndërkombëtare të kalendarit të ndeshjeve që korrespondon me Kupën e Konfederatave të FIFA-s. Në edicionin pilot të vitit 2021, 24 skuadrat do të ndahen në tetë grupe me tre skuadra secili, me fituesit e grupit që të kualifikohen për çerekfinale në një format eleminimi.

Detaje të mëtejshme – të tilla si orari i propozuar i ndeshjes dhe shpërndarja e fitimeve për përfaqësuesit e seciles konfederatë – do të diskutohen më tej dhe do të vendosen në një fazë të mëvonshme.

Vendimi për rishikimin e Kupës Botërore të Klubeve vjen pas një procesi të plotë konsultimi që filloi në vitin 2016 dhe përfshiu Këshillin e FIFA-s, Komitetin e Aktorëve të Futbollit, Komitetin Organizativ për Konkurse, shoqatat anëtare në Samitin e Futbollit Ekzekutiv, diskutime me aktorët profesionistë të futbollit, shkruan TeleshkronjaPost.

Procesi i konsultimit kulmoi në punën e një task force të dedikuar formuar nga FIFA dhe gjashtë konfederata. Grupi i punës mbajti katër takime në mes të muajit nëntor 2018 dhe shkurt 2019 dhe para mbledhjes së Këshillit të FIFA-s në Miami, u dha anëtarëve të organit vendim-marrës të FIFA-s një raport të hollësishëm mbi elementet teknike dhe sportive lidhur me organizimin e një gare të riorganizuar. Subjekti ishte gjithashtu në qendër të dialogut konstruktiv mes FIFA dhe UEFA, i cili do të vazhdojë gjatë muajve të ardhshëm.

Grupi i punës u pyet gjithashtu për mundësitë e ndryshme rreth futjes së një Liga Kombëtare të Kombeve. Në këtë drejtim, vlerësimi i grupit të punës është se ende ka më shumë punë për t’u bërë përpara se të arrijë në ndonjë konkluzion dhe potencialisht të bëjë propozime konkrete.

Prandaj, Këshilli i FIFA-s ranë dakord të zgjerojnë mandatin e Task Forcës së FIFA-s për Konkurse të Ardhshme për të vazhduar të eksplorojnë idenë e një Liga Kombëtare të Kombeve, pa ndonjë kornizë kohore specifike që është vendosur në këtë fazë./TeleshkronjaPost/

Deklarata e Solarit pas titullit të parë me klubin si trajner

Santiago Solari në intervistën e TVE pasi fitores së sontme të ekipit në finalen e Kupës së botës për Klube dhe titullit të tij të parë si trajner i ekipit.

Ai u bë ndër të paktë trajner që ka fituar Club World Cup si lojtarë dhe si trajner, shkruan Teleshkronja Post.

Me disa fjalë, trajneri Argjentinas u përkul para punës së lojtarëve dhe i përgëzoi ata për fitoren.

”Jemi të lumtur, këta lojtarë e meritojnë këtë. Kanë arritur këtu pas punës së madhe dhe triumfeve të mëdha. Kemi përfunduar një kapitull të mirë pas tre triumfeve radhazi në Champions League.”

“Eshtë një dëshirë e klubit, këtij grupit dhe trajnerëve tjerë. Jemi këtu duke ju falënderuar edhe Zidanes. Do të jetë e vështirë t’a përsërisim në të ardhmen.”

”Të gjithë lojtarët janë të Madridit dhe të gjithë punojnë për të qenë në formë dhe të bëjnë mirë në fushë. Llorente ka punuar gjithmonë shumë. Eshtë meritë e tij.”

Rikonfirmohet si kampion bote Real Madrid, mposht bindshëm Al Ain / VIDEO

Real Madridi e ka shkatërruar Al Ainin 4-1 në finale të Kupës së Botës për Klube të shtunën në Abu Dhabi, duke u shpallur kampion për herë të tretë më radhë dhe të katërtën në histori, që është rekord, po ashtu.

Real Madridi është kampion i Botës për Klube pas fitores në finale ndaj Al Ain, që nënkupton se “Los Blancos” e kanë kaluar rivalin e përjetshëm, Barcelonën, që ka tre tituj të kësaj gare e futur në fuqi në vitin 2000, duke e fituar titullin e katërt në total.

Pas pak raporti i plotë….


Marco Llorente me gol të çmendura nga largësia / VIDEO

Real Madridi ka ngritur epërsinë në 2-0 kundër Al Ain.

Marcos Llorente ishte ai që shënoi një super gol nga më se 30 metra, raporton Teleshkronja Post.

Ishte një super nga me volej godite nga spanjolli :

Reali në epërsi kundër Al Ain me super golin e Modriç / VIDEO

Real Madridi ka kaluar në epërsi ndaj Al Ain, në ndeshjen finale të Kupës së Botës për Klube, që po zhvillohet momentalisht në Abu Dhabi.

Luka Modric i kaloi “Los Blancos” në epërsi pas një çereku lojë.

Real Madrid vs Al Ain LIVE Stream

Real Madrid vs Al Ain Live stream video, sot nga ora 17:30 zhvillohet finalja e Kupës së Botës për Klube ndërjmjet Real Madridit dhe Al Ain-it në Abu Dhabi.

Këtu më poshtë mund ta ndiqni LIVE finalen e Club World Cup 2018 me Real Madridit dhe Al Ain, raporton Teleshkronja Post.

Ndiqeni LIVE ndeshjen.

Për Shqiperi dhe diasporë: – LINK 1 .

Për Kosovë:

,

Formacionet zyrtare: Real Madrid vs Al Ain / FOTO

Sot nga ora 17:30 zhvillohet finalja e Kupës së Botës për Klube ndërjmjet Real Madridit dhe Al Ain-it në Abu Dhabi.

Të dy klubet kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen finale , raporton Teleshkronja Post.

Al Ain shpresën më të madhe e kanë tek sulmuesi kryesor Marcus Berg, ndërsa Reali sytë i kanë nga Bale në formë.

Këto janë formacionet zyrtare të dy ekipeve, që startojnë me më të mirët në dispozicion :

Finalja Real Madrid – Al Ain, të gjitha informacionet rreth ndeshjes / FOTO

Ekziston vetëm një ndeshje më shumë për Real Madridin në 2018, por është shumë e rëndësishme pasi mund të përfundojnë vitin me një tjetër trofe.

Ata do të ndeshen me Al Ain në, finalja e Kupës së Botës në Abu Dhabi, një ndeshje që mund t’i shohë ata të arrijnë qiellin e futbollit duke fituar titullin e shtatë botëror dhe të tretin në një rresht.

Klubi pengesë për Mbretërit në rrugën e tyre është një klub modest që arriti të eleminoj kampionët e Amerikës së Jugut River Plate duke fituar me penallti në gjysmëfinale, raporton Teleshkronja Post.

Klubi Al Ain ka luajtur disa ndeshje në një kohë të shkurtër dhe është lodhur, diçka që trajneri i tyre Zoran Mamiç pranoi në konferencën për shtyp para ndeshjes.

Megjithatë ata janë gjithashtu të ngazëllyer për këtë mundësi unike dhe shpresojnë se ylli i tyre Marcus Berg mund të çojë ata në një fitore të jashtëzakonshme.

Sa për Real Madridin, ata do të kenë më pak pushim, duke pasur parasysh se gjysmëfinalja e tyre ishte të mërkurën dhe jo të martën, por ata kanë një qasje tjetër kur është në pyetje finalja.

Santiago Solari pritet të luajë një formacion pothuajse identik me atë që ai ka emëruar në fitoren kundër Kashima Antlers, edhe pse ka një shans të vogël që Casemiro mund të luaj para Marcos Llorente tani që braziliani është i aftë përsëri.

Formacionet e mundshme të dy klubeve Real Madrid vs Al Ain.

Real-Madrid-vs-Al-Ain-Formacionet-e-mundshme-2018-22

Marco Asensio mungon me lëndime, kështu që treshja e sulmit duhet të formohet nga Gareth Bale, Karim Benzema dhe Lucas Vazquez.

Ndeshja Real Madrid vs Al Ain fillon sot pasdite nga ora 17:30, dhe stafi ynë do ju mbajë të informuar për qdo detaj nga kjo ndeshje./Teleshkronja Post/