Fiton Milani, hetemaj shënon për Chievon / Video

Klubi nga qyteti i modës, Milani arriti fitore ndaj Chievos me rezultat 1-2 në Serie A dhe kjo ishte fitorja e pestë radhazi.

Kuqezinjtë ishin më të mirë, por nuk ishte një ndeshje e lehtë për skuadrën e Gennaro Gattusos.

Në minutat e parë ishte një ndeshje e heshtur, ndërsa goli i parë erdhi nga mysafirët të cilën shënuan me anë të Lucas Biglias (31′) nga gjuajta e lirë.

Pas dhjetë minutash vendasit barazuan rezultatin me anë të Përparim Hetemajt, ky ishte goli i parë sezonal për shqiptarin.

Fitorja e Milanit erdhi nga Krzysztof Piatek, i cili shënoi në minutën e 57-të pas një tollovie në zonë.

Pas kësaj fitore Milani vazhdon në pozitën e tretë me 51 pikë, katër më shumë se Interi që kanë një ndeshje më pak (atë ndaj Spalit), kurse Chievo vazhdon e fundit në Serie A me 10 pikë.

Në xhiron e radhës Milani luan ndaj zikaltërve për Derby della Madonnina, kurse Chievo udhëton te Atalnata.39 vjeçari Sorrentino zbulon sekretin e penalltisë së pritur të Cristianos

Portieri i Chievos Stefano Sorrentino ka shpjeguar se ai arriti të ndalojë penalltinë e Cristiano Ronaldos të hënën në mbrëmje, në sajë të videove që ai ka parë në YouTube para ndeshjes.

39-vjeçari gjithashtu ka zbuluar se shikimi i pikave të kundërta të sulmuesve është pjesë e analizës së tij para ndeshjes, shkruan Teleshkronja post.

“Pas një penaltie të ndalur sigurisht ka studim dhe rastësi, përgatitje dhe njohuri,” i tha ai për La Gazzetta dello Sport.

“Isha duke studiuar në YouTube në fillim dhe tani, para ndeshjeve, ne shikojmë videot së bashku me Lorenc Squizzi për të vendosur strategjinë.”

“Ne ishim të sigurt se ai do të godasë penaltinë në të djathtë dhe kjo është ajo që ndodhi.

“Kjo është një nga pritjet më të mira të karrierës sime, sepse, duke parë përsëri, Ronaldo mori një penallti të mirë.”

“Do të mbaj gjithçka [duke përfshirë edhe dorezat, fanellën dhe çorapet].”

Pavarësisht pritjes së tij, Chievo nuk mundi të fitonte një rezultat pozitiv kundër udhëheqësve të Serie A dhe u mund nga 3-0./TeleshkronjaPost/

Juventus dhe Chievo, formacionet zyrtare

Juventusi i Allegrit dhe Chievo i Di Carlo-s kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e radhës në Serie A.

“Zonja e Vjetër” është nikoqire e Chievos në ndeshjen e fundit të vlefshme për javën e 20-të të Serie A, e cila zhvillohet në Allianz Stadium nga ora 20:30.

Skuadra e Massimiliano Allegrit nuk di për humbje deri më tani këtë sezon dhe synon të vazhdojë serinë pozitive me një fitore ndaj Chievos në shtëpi.

Në anën tjetër, Chievo është në vendin e fundit në tabelë dhe larg formës së sezoneve të fundit, kështu që do të ishin të kënaqur me një pikë.

Allegri ka vendosur t’i bëjë disa ndryshime edhe për shkak të mungesave, ndërsa trajneri i Chievos ka vendosur formacionin më të mirë të mundshëm.

Formacioni zyrtar i Juventus: Perin; De Sciglio, Rugani, Chiellini, Sandro; Bernardeschi, Emre Can, Matuidi, Costa; Dybala, Ronaldo.

Formacioni zyrtar i Chievo: Sorrentino; Bani, Rossetini, Tomovic, Depaoli; Hetemaj, Radovanovic, Kiyine; Giaccherini; Pellesier, Meggiorini.