Një yll i ri: Talenti Broja nuk ndalet, shënon golin tjetër me fanellën e Chelsea

Kombëtarja shqipëtare nuk do të vuajë për sulmues edhe për disa vite dhe kjo duket si diçka e sigurt.

Në akademitë e klubeve më elitare në Europë, po rriten futbollistë të cilët në të ardhmen mund të bëjnë realitet ëndrrën e shumë shqiptarëve, për të parë një ekip kombëtar të suksesshëm.

Te akademia e Chelsea, aktivizohet sulmuesi shtatlartë, Armando Broja i cili megjithëse është vetëm 17 vjeç, ka debutuar me fanellën e Shqipërisë U21 duke shënuar edhe 3 gola në dy ndeshje të luajtura.

Me sa duket golat duket se janë ajo që Broja di të bëjë më mirë, pasi nuk po ndalet së shënuari as me të rinjtë e Chelsea U18.

Sulmuesi i Shpresave ka shënuar në fitoren që Chelsea U18 ka marrë sot ndaj Swansea me rezultatin 3-0 dhe ka qenë pikërisht Broja, ai që ka vulosur fitoren duke shënuar golin e tretë të takimit.

Armando Broja: Kam zgjedhur Shqipërinë sepse këtu kam gjakun.

Pak ditë më parë, Broja shënoi një tjetër gol në miqësore dhe nuk është rastësi që disa herë është stërvitur me ekipin e parë.

Broja është mjaftë i ri me 17 vjeç mbi supe dhe ka të ardhme të ndritur përpara.

Formacionet e mundshme të top ekipeve të Evropës për sezonin e ardhshëm

Dritarja e transferimit u hap zyrtarisht më 1 korrik, por klubet kishin punuar për të sapoardhurit e tyre të ri, duke nënkuptuar se një numër lojtarësh tashmë kanë nënshkruar, mbyllur dhe dorëzuar në klubet e tyre të reja.

Ka ende një verë të gjatë për të ardhur, me më shumë transferime me siguri. Lojtarët e mëdhenj do të ndryshojnë fanelat, por ekipet më të mëdha të Evropës po krijojnë formacionet me XI tashmë janë duke marrë formë.

Zinedine Zidane do të ketë më shumë punë për të bërë përpara se të vendosë skuadrën e tij të preferuar për sezonin e ardhshëm, me një numër të ardhmash të lojtarëve ende në ajër, ndërsa mund të ketë një arritje të mundshme të Paul Pogbas. Ashtu siç gjërat qëndrojnë, ai mund të përdorë një sistem 4-4-2, ndonëse 4-3-3 duket më e mundshme.

Los Rojiblancos duhet të ristrukturohen plotësisht me largimin e Antoine Griezmann, si dhe Rodri Hernandez, dhe për të mos përmendur Diego Godin dhe Juanfran në anën e pasme. Felipe Monteiro është në zëvendësim të Uruguaianit, Marcos Llorente do të mbushë boshllëkun në mesfushë, ndërsa Joao Felix do të pritet të mbushë çizmet e Griezmann.

Ernesto Valverde synon të ruajë strukturën e sezonit të kaluar, por me disa përmirësime të lehta. Frenkie de Jong është prurja e re i ndjekur nga Griezmann. Philippe Coutinho do të jetë një nga ata që bie jashtë krahut, dhe Neymar mund të shtojë edhe më shumë forcë nëse ai do të kthehet në Camp Nou.

Tek Juventus, Maurizio Sarri është bashkuar në stol, por blerjet e tyre kryesore kanë ardhur në mesfushë: Adrien Rabiot dhe Aaron Ramsey. Mario Mandzukiç duket se është afër largimit, edhe pse Paulo Dybala po përballet gjithashtu me një të ardhme të pasigurtë.

Nuk do të ketë ndryshime të mëdha në stadiumin Etihad, por ardhja e Rodri do të jetë e madhe për Pep Guardiolan. Pavarësisht nga njoftimet për Joao Cancelon, Kyle Walker është i mbështetur nga Pep dhe kohët e fundit ka ripërtërirë kontratën e tij. Me David Silva për t’u larguar në fund të sezonit të ardhshëm, ai mund të ketë një zëvendësues.

Ashtu si City, The Reds nuk po ndryshon shumë, pasi Jurgen Klopp pëlqen atë që ka. James Milner do të zëvendësohet me Georginio Wijnaldum, ndërsa Joel Matip dhe Joe Gomez mund të shkëmbehen brenda dhe jashtë.

Pas arritjes së finales së Ligës së Kampionëve, objektivi kryesor është mbajtja e yjeve. Tanguy Ndombele ka arritur tashmë, por të tjerët mund të vijnë. Ndërkohë, Christian Eriksen po shitet sipas gjitha gjasave.

Tek Bayern Munich Lucas Hernandez është tashmë prurje e ri, siç është Benjamin Pavard. Bavarezët gjithashtu duan Marc Roca, dhe me James Rodriguez, Arjen Robben dhe Franck Ribery të larguar, do të mbështetet tek Serge Gnabry dhe Kingsley Coman në krahë.

Neymar mund të largohet këtë verë për t’u kthyer në Barcelonë, por përtej tij Ander Herrera arritur në PSG, nuk ka shumë qka flasim për një mbërritje të madhe në Paris.

Kthimi në Ligën e Kampionëve me Frank Lampard në stol, ndalimi i transferimit të tyre dhe humbja e Eden Hazard nuk do të ndihmojnë. Christian Pulisic është tashmë në ekip, dhe Mateo Kovaçiç është bërë një nënshkrimit të përhershëm.

Cili ekip ka formacionin më të mirë sezonin e ardhshëm ?

Zyrtare: Real Madridi zgjidhë çështjen ‘Kovaçiç’

Mateo Kovaçiç e ka bërë lëvizjen e tij të huazimit te Chelsea për herë të fundit pasi që ekipi nga Premier Liga ka paguar 45 milionë euro për mesfushorin e Real Madridit.

‘Të bardhët’ patën blerë Kovaçiç nga Inter në verën e vitit 2015 për 30 milion euro, ku kroati ishte vetëm 21 vjeç në atë kohë.

Megjithatë, mungesa e minutave për Kovaçiç, për të shkuar në kërkim të futbollit të rregullt, sidomos pas luajtjes së një roli të vogël në tre triumfet e Ligës së Kampionëve në Madrid dhe ai ishte në gjendje të shkëlqejë në Stamford Bridge sezonin e kaluar, megjithëse nën trajneri i mëparshëm kreu Maurizio Sarri.

Madridi tani ka marrë mbi 100 milion euro nga shitja e lojtarëve në këtë dritare transferimi, pas 40 milion euro që Atletico Madrid ka paguar për Marcos Llorente dhe shitjen e Theo Hernandez tek AC Milan prej 20 milion euro.

Kroati Mateo Kovaçiç ka fituar 8 trofe sa ishte pjesë e Real Madridit, ndërsa ka luajtur plot 71 ndeshje me klubin spanjoll.

Paratë e ndara për ekipet e Premier League: Sa fituan ekipet ?

Manchester City ka mbrojtur titullin e Premier Ligës pavarësisht një lufte të pabesueshme me klubin e Jurgen Klopp, Liverpool.

City përjetoj një frikë para se të fitonte 4-1 në Brighton ndërsa djelmoshat e Jurgen Klopp morën vendin e dytë pas një fitoreje 2-0 kundër Wolves.

Ekipet e Premierligës do të fitojnë afërsisht 2 milionë funte më shumë se skuadra poshtë tyre, gjë që e bëri ditën e fundit të sezonit edhe më fitimprurëse për ata që ende luftonin për vendet në krye dhe në fund të ligës.

Me këto shpërblime nga federata angleze shihet qartë se sa fuqi financiare ka liga, duke mos i përmendur milionat nga të drejtat televizive.

Skuadrat që ranë nga liga dhe përfunduan në pjesën e poshtme tre morën shumën më të vogël, por do të marrin pagesa për katër stinët e ardhshme.

Pra, sa do fitojë çdo klub nga Premier Liga…

 1. Huddersfield Town – £1.9m
 2. Fulham – £3.8m
 3. Cardiff City – £5.8m
 4. Brighton – £7.7m
 5. Southampton – £9.6m
 6. Burnley – £11.5m
 7. Bournemouth – £13.4m
 8. Newcastle United – £15.4m
 9. Crystal Palace – £17.3m
 10. Watford – £19.2m
 11. West Ham United – £21.1m
 12. Leicester City – £23.1m
 13. Everton – £25m
 14. Wolves – £26.9m
 15. Manchester United – £28.8m
 16. Arsenal – £30.7m
 17. Tottenham Hotspur – £32.6m
 18. Chelsea – £34.6m
 19. Liverpool – £36.5m
 20. Manchester City – £38.4m./TeleshkronjaPost/

Manchester United 1-1 Chelsea: David de Gea bën një tjetër gabim në derbi

Manchester United nuk arriti që ta mposhtë rivalin e drejtëpërdrejtë përsëri në garën për një top-katërshe, të dielën, ku ata barazuan në shtëpi ndaj Chelsea.

United filloi mirë dhe mori rolin udhëheqës në 11 minuta kur Juan Mata shënoi me 31 vjetorin e lindjes me një gol kundër ish-klubit të tij.

Por, Chelsea u rikthye pas një gabimi nga portieri i United David de Gea, i cili derdhi një gjuajtje me rreze të gjatë nga Antonio Rudiger në rrugën e Marcos Alonso.

Të dyja palët u kthyen me lëndime të lojtarëve gjatë pjesës së dytë, ndërsa Antonio Rudiger dhe Eric Bailly u zëvendësuan, transmeton Teleshkronja Post.

Fotografitë më interesante nga derbi, në fund të artikullit gjithashtu edhe golat e takimit nga Mata dhe Alonso:

Pas këtij barazimi Chelsea vazhdon në vendin e katër me 68 pikë, dy më pak se Arsenali dhe katër se Manchester Unitedi në vendin e gjashtë.

Në xhiron e radhës Blutë luajnë ndaj Watfordit, kurse Djajtë e Kuq kundër Huddersfieldit.

Reali kthenë sytë nga ndeshja Man United – Chelsea

Pavarësisht nga programi i plotë i ndeshjeve të futbollit La Liga në Spanjë këtë fundjavë dy nga gazetat më të mëdha sportive kishin Eden Hazard dhe Paul Pogba në faqet e tyre të para të shtunën.

Takimi i Manchester United me Chelsea ka rëndësi shumë te Real Madridi sa çdo lojë tjetër që do të luhet gjatë 48 orëve të ardhshme.

Pyetja që të gjithë përkrahësit e klubit janë duke kërkuar, ndërsa sezoni po përfundon, është:

A do të jetë Hazard? Do të jetë Pogba? Apo do të jenë të dy?

Paul Pogba (Foto: AFP/GettyImages)
Eden Hazard (Foto: Chelsea FC via GettyImages)

Presidenti Florentino Perez, drejtori i tij i përgjithshëm Jose Angel Sanchez dhe trajneri Zinedine Zidane do të shikojnë nga larg, ku dy objektivat e tyre të mëdha të transferimit të verës do të takohen të dielën në Old Trafford.

Zidane beson se mund ta kthejë potencialin e Pogba-s në një diçka të vërtetë të veçantë. Ai mund të jetë i papërputhshëm deri në masën që vendi i tij në ekipin e PFA të sezonit ishte tallur këtë javë, por ai ka vetëm 26 vjeq dhe Zidane mund të shohë një hapësirë ​​të madhe për përmirësim e tij.

Ai beson se ekipi i tij i Madridit i mungon një motor në mesfushë, që nuk dorëzohet në lojëra dhe gjatë gjithë sezonit të ardhshëm kur La Liga do të jetë përsëri prioritet – ata përfunduan 17 pikë pas Barcelonës vitin e kaluar, tani ata janë 15 pikë prapa ata me katër lojëra të mbetura – gjërat duhet të ndryshojnë.

Por trajneri francez gjithashtu dëshiron Hazardin. Ai beson se njeriu i Chelsea mund t’i japë Real Madridit një pjesë të madhe të golave ​​që kanë munguar këtë vit në sezonin e tyre të parë pas ikjes së Cristiano Ronaldos.

Pogba do të operonte në një mesfushor me Casemiro ose Toni Kross ose Luka Modric. Eden Hazard do të fillojë në një sulm të trefishtë së bashku me Karim Benzemën dhe një tjetër (që është një hedhje krejt ndryshe me një numër më të madh kandidatësh, përfshirë Luka Joviçin, Viniciusin, Marco Asensio dhe Gareth Bale nëse ai qëndron).

Pogba është një ‘hit’ dhe tejet i përmendur në mediat spanjolle sportive të cilët kanë parë magjinë dhe personalitetin e fituesit të Kupës së Botës.

“AS” raporton se Pogba i ka kërkuar Unitedit të negociojë me Madridin gjatë një lëvizjeje të verës

Fjalët e Zidane nga një prej konferencave nuk qartësojnë asgjë: ‘Më pëlqen shumë Pogba. Kjo nuk është diçka e re. Unë e njoh personalisht, ai është i ndryshëm dhe ai ju jep diçka të ndryshme që shumë pak lojtarë mund të ofrojnë.” Nëse ai do që përvoja e tij në United të përfundoj dhe ai dëshiron të vijë, pse ai nuk do të vijë në Madrid?.

Pengesa më e madhe për largimin e Pogbës do të jetë paga. Çmimi i kërkuar i Manchester United për një lojtar i cili ende do të ketë dy vjet të tjera në kontratën e tij në fund të sezonit dhe kushton £ 89 £ në vitin 2016, mund të jetë shumë për Perez.

Gjigantët spanjollë kishin shpresuar se ata mund të përdorin një nga lojtarët e tyre, në fakt, ta ulin çmimin. Por për të gjithë që United kanë treguar interes në Bale, Kroos dhe Raphael Varane në të kaluarën se taktika e veçantë duket të jetë jashtë momentalisht.

Neymar u shfaq në Fox Sports duke thënë: ‘Hazard është një lojtar i veçantë me një stil të ngjashëm me mua’, kur u pyet se kush do të donte të luante së bashku në një pikë në karrierën e tij. Nuk mund të ketë vulë më të mirë të miratimit sesa nga lojtari që Perez do të dëshironte më shumë të nënshkruante nëse mund të kishte vetëm.

Pogba kontroversisht zuri një vend në Skuadrën PFA të Vitit por Hazard jo.

Perez i premtoi Zidane fuqitë e plota kur ai u kthye, por nëse klubi e bind atë se nënshkrimi i Pogba nuk është thjesht financiarisht i suksesshëm atëherë ai do ta pranojë atë. Rreziqet do të jenë të pranishme.

Duke parë të riun belg për herë të parë në Lille në vitin 2010, Zidane e kishte ishte lënë pa asnjë dyshim se ai ishte i destinuar për gjëra të mëdha dhe ai e paralajmëroi Real Madridin. Hazard ishte ende vetëm 19 vjeç dhe Madridi hezitoi, deri kur e humbi atë te Chelsea dy vjet më vonë.

Herët ose vonë do të shohim Zidane pranë belgut që idolizoi atë ose francezin që ai beson se mund të kthehet në mesfushorin më të mirë të botës. Për momentin, trajneri enigmatik i Real Madrid do të duhet të shikojë ndeshjen mes Manchester United dhe Chelsea në mënyrë që ta ndajë mendjen dhe ta ketë një pasqyrë të qartë./Teleshkronja Post/

Zgjidhet çështja Kovacic mes Real Madridit dhe Chelsea

Real Madridi ka filluar një projekt të ri me Zinedine Zidanen, duke e rikthyer në klub vetëm disa muaj pasi francezi u largua nga ‘LosBlancos.

Një nga çështjet që Zidane i ka në tavolinën e trajtimit është edhe Kovacic, për të cilin i ka ofruar Chelseas mundësinë që të vazhdojnë marrëveshjen në lidhje me huazimin e mesfushorit kroat Mateo Kovacic të “Të Kaltërit”.

Mesfushori 25-vjeçar nga Kroacia, është nën kontratë me klubin “merengues”, por nga gushti i vitit të kaluar ai është transferuar te londinezët në formë huazimi.

Marrëveshja mes klubeve skadon në fund të këtij sezoni. Gjithsesi, Real synon që të lërë sërish lojtarin në Londër edhe një tjetër vit.

Lajmin e ka konfirmuar e përditshmja britanike “Daily Star”, që shton se Chelsea ka pranuar të mbajë lojtarin, por ka ende disa pikëpyetje.

Megjithatë, fjalën përfundimtare për qëndrimin apo jo të Kovacic te Chelsea do ta thotë trajneri, ai aktual Sarri nëse italiani qëndron apo trajneri i ri.

Këtë sezon, mesfushori kroat, nënkampion i botës, ka luajtur 29 ndeshje në total me Chelsea, por nuk ka realizuar asnjë gol.

Dy klubet kanë marrëdhënie të shkëlqyera mes vete, madje nëse Hazard vjen në Madrid, atëherë sigurisht që Kovacic do qëndrojë në klubin londinez edhe për një kohë./Teleshkronja Post/

Gara për titullin e PL: Sarri jep mendimin e tij në garën për titull

Timonieri i Chelseas, Maurizio Sarri, beson se gara për titullin e Ligës Premier është shumë vështirë e parashikueshme dhe pret që dallimi ndërmjet Liverpoolit dhe Manchester Cityt në fund të jetë më së shumti dy pikë.

‘Të Kaltërit’ humben me rezultat të pastër 2-0 këtë fundjavë në Premierligë kundër të parit në tabelë Liverpool, me golat e Sadio Mane dhe Mohamed Salah, shkruan Teleshkronja Post.

Redsat janë në krye të tabelës pas fitores ndaj Bluve me dy pikë më shumë se kampioni në fuqi, mirëpo ‘Citizens’ nga Manchesteri kanë një ndeshje më pak të zhvilluar.

I pyetur se kush mendon se do ta fitojë titullin në Angli, strategu italian është përgjigjur: “Është shumë vështirë të parashikohet”.

“Do të varet nga diçka e vogël. Është shumë garë e ngushtë. Dallimi do të jetë një ose dy pikë, jo më shumë”, ka shtuar trajneri.

Ndërkohë, ekipi i Sarrit ka mbetur prapa në garën për top-katërshe pas humbjes në kryendeshje nga Liverpooli, dhe ka një ndeshje më shumë të zhvilluar se rivalët për pozitat që dërgojnë në Ligën e Kampionëve sezonin tjetër, është gjithashtu në garë për Europaligë./TeleshkronjaPost/