Formacionet zyrtare: Dortmund pret Augsburg në Iduna Park

Borussia Dortmund sot fillon sezonin e ri në Bundesliga si vendas në stadiumin Signal Iduna Park kundër Augsburg.

Një nga favoritët kryesorë për titullin e kampionit në Gjermani e zhvillon ndeshjen sot ndaj Augsburgut.

Takimi fillon nga ora 15:30, ndërsa të dy trajnerët kanë publikuar formacionet zyrtare, shkruan Teleshkronja Post.

Formacioni zyrtarë i Dortmundit: Hitz, Schulz, Akanji, Hummels, Piszczek, Witsel, Weigl, Thorgan Hazard, Sancho, Reus, Alcacer.

Formacioni i Augsburg ; Pas pak…

/TeleshkronjaPost/

Super goli i Paco Alcacer nga gjuajtja e lirë

Borussia Dortmund ka fituar sonte pa u lodhur në Kupën e Gjermanisë përballë ekipit Uerdingen, kategoria e tretë gjermane (Bundesliga 3).

Verdhë e Zinjtë shënuan dy gola, të cilët u realizuan nga Marco Reus dhe Paco Alcacer duke ia dhuruar fitoren 2-0 Dortmundit.

Goli i Alcacer ishte shumë i veçantë, me goditje dënimi, një “perlë”, transmeton Teleshkronja Post.

Ky është goli i mrekullueshëm nga Paco Alcacer :

Dortmund fitues i Super Kupës së Gjermanisë, mposhtë 2-0 Bayern Munich

Dortmundi i është hakmarrë Bayern Munichut për sezonin e kaluar të Bundesligës, duke e mposhtur rivalin e vet në Superkupën e Gjermanisë.

Borussia Dortmundi e mposhti Bayern Munichun me rezultat 2:0 në Superkupën e Gjermanisë, të zhvilluar sot nga ora 20:30 në stadiumin “Signal Iduna Park”.

Bayerni kishte shpresuar se sonte do ta fitonte këtë titull për të katërtën herë radhazi, mirëpo ëndrrat e tyre u shuan në pjesën e dytë të ndeshjes, kur Dortmundi i shfrytëzoi rastet për ta siguruar trofeun e pestë të kësaj gare në histori të klubit.

Skuadra e Niko Kovacit kishte qenë më e mirë sesa ajo e Lucien Favre gjatë pjesës së parë, mirëpo Bayerni s’i shfrytëzoi mundësitë e mira që i pati dhe gjithçka mbeti për t’u vendosur në pjesën e dytë.

Kjo rezultoi në të mirë të Dortmundit, pasi që qysh katër minuta pas fillimit të pjesës së dytë, djemtë e Favre kaluan në epërsi, përmes një goli të bukur të Paco Alcacer, i cili e zhbllokoi rezultatin e ndeshjes.

Bayerni u motivua nga ky gol i Dortmundit dhe i erdhi shumë afër golit, veçanërisht pas rreth një ore lojë kur Dortmundi i shpëtoi golit pas një rrëmujë te vija e portës. Megjithatë, as këtë herë skuadra e Kovacit s’e gjeti golin.

Bayerni u ndëshkua për mundësitë e humbura sërish, kur talenti i ri anglez, Jadon Sancho, e dyfishoi rezultatin për skuadrën e vet, duke ia siguruar kështu edhe trofeun e Superkupës së Gjermanisë.

Dortmundi do të shpresojë që ta vazhdojë këtë formë të mirë edhe gjatë sezonit të Bundesligës, pasi që sezonin e kaluar e kishte humbur trofeun në xhiron e fundit, përkundër që e kishte mbajtur kreun e ligës për pjesën më të madhe të sezonit.

Super Kupa LIVE: Borussia Dortmund vs Bayern Munich

Natë e zjarrtë na pret sonte, pasi sezoni i futbollit 2019/20 në Gjermani fillon sonte në orën 20:30 me përballjen mes kampionit të Bundesligës, Bayern Munich dhe nënkampionit Borussia Dortmund në Superkupën e Gjermanisë në “Signal Iduna Park”.

Dy ekipet ishin të përfshira në një garë të ngushtë për trofeun e Bundesligës vitin e kaluar, që në fund doli triumfues Bayern Munich.

Borussia Dortmundi e mbajti kreun e ligës për një pjesë të madhe të sezonit, mirëpo një krizë afër fundit të sezonit ia dha Bayernit titullin e shtatë radhazi të kampionit të Gjermanisë.

Kjo ka qenë një verë përplot ndryshime për skuadrën e Niko Kovacit, pasi që ata po e fillojnë sezonin e ri pa Franck Riberyn e Arjen Robbenin për herë të parë pas një dekade.

Edhe Dortmundi ka qenë i zënë duke e rindërtuar skuadrën me lojtarë si Thorgan Hazard dhe Julian Brandt. Ata do të tentojnë që këtë sezon ta fitojnë titullin për herë të parë që nga viti 2012.

Ndeshjen Borussia Dortmund vs Bayern Munich mund ta ndiqni LIVE në linkun më poshtë:

Formacionet zyrtare për Super Kupën e Gjermanisë: BVB vs Bayern

Sonte nga ora 20:30 do të luhet ndeshja për Super Kupën e Gjermanisë, raporton Teleshkronja Post.

Ky takim për Super Kupë luhet ndërmjet dy rivalëve më të mdhenjë gjerman, Borussia Dortmundit dhe Bayern Munich.

Të dy trajnerët kanë publikuar formacionet zyrtare të takimit, i cili luhet në stadiumin Signal Iduna Park në Dortmund.

Formacioni zyrtarë i Bayern Munich nga trajneri Niko Kovac :

Bayern Munich XI: Manuel Neuer, Niclas Sule, Thiago Alcantara, Robert Lewandowski, Jerome Boateng, Leon Goretzka, Thomas Muller, David Alaba, Joshua Kimich, Kingsley Coman.

Formacioni zyrtarë i Borussia Dortmund:

ZYRTARE: Shpallet ‘Lojtari më i mirë gjerman’ në Bundesliga

Marco Reus është votuar si “Lojtari më i mirë në Gjermani” ku votues kanë qenë Gazetarët e Organizatës Gjermane të Sportit.

Ikona e Borussia Dortmund triumfoj me 158 nga 540 vota, i ndjekur nga Kai Harvets i Bayer Leverkusen me 121 vota dhe i treti Joshua Kimich i Bayern Munich me 35 vota.

Kjo është hera e dytë që gjermani Marco Reus votohet si lojtari më i mirë gjerman në Bundesliga, transmeton Teleshkronja Post.

Rënditja prej 11 lojtarëve më të votuar :

Kapiteni i Verdhë e Zinjëve, Reus, luajti 27 ndeshje në ligë ku arriti ta tundë rrjeten 17 herë dhe asistoj plot 12 herë.
/TeleshkronjaPost/

Liverpool humb 3-2 ndaj Borussia Dortmund në miqësoren e para sezonit

Pas miqësoreve kundër Tranmere dhe Bradford, është koha për sezonet e para të Liverpoolit të rritet një nivel më lartë.

Kampionët evropianë kanë udhëtuar në Amerikë ku do të përballen me Sevillan dhe Sporting.

Por së pari ishte një përplasje kundër ish-skuadrës së Jurgen Klopp, Borussia Dortmund, raporton Teleshkronja Post.

Kjo ishte një mundësi për shumë nga lojtarët që ndihmuan Liverpulin të ngrisin trofeun e Ligës së Kampionëve në Madrid më 1 qershor për të bërë paraqitjen e tyre të parë të sezonit.

Kishte shfaqje gjysmë ore nga Virgil van Dijk, Trent Alexander-Arnold, Andy Robertson, Jordan Henderson dhe Georginio Wijnaldum.

Por ata nuk mundën ta pengonin humbjen 3-2 në stadiumin Notre Dame.

Ashtu si Liverpuli, Dortmund me vështirësi humbi në titullin e tyre të titullarit të sezonit të kaluar, pasi ata përfunduan dy pikë prapa Bayern Munich.

Por, duke nënshkruar këtë verë me Thomson Hazard, Nico Schulz, Julian Brandt, si dhe duke marrë në formë përmanente Paco Alcacer dhe Mats Hummels, Dortmund do të kërkojë të shkojë më mirë këtë herë.

Ekipit gjerman iu deshën vetëm tre minuta që Alcacer të kalonte në epërsi Dortmundin.

Por Harry Wilson e barazoj rezultatin para gjysmës së pjesës së parë. 22-vjeçari ka impresionuar në kampionat për Hull dhe Derby në dy sezonet e mëparshme.

Dortmund bëri nëntë ndryshime para gjysmës së kohës dhe bëri në një goditje 3-1 në sajë të golave ​​nga Thomas Delaney dhe Jacob Bruun Larsen.

Penaltia e shënuar nga Brewster.

Ishte koha që Liverpuli të bënte 10 ndryshime dhe ata ngushtuan epërsinë për një gol falë penaltisë të Rhian Brewster – goli i tij i pestë në para sezon./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: PSG transferon talentin 23 vjeqarë nga Borussia Dortmund

Pasi kaloi vetëm një sezon me gjigandët e Bundesligës, qendërmbrojtësi i vlerësuar lartë do të kthehet në Francë tek kampionët e Ligës 1.

Abdou Diallo ka nënshkruar me Paris Saint-Germain në një lëvizje prej 32 milionë euro (29 milionë funta), ka konfirmuar drejtori sportiv i Borussia Dortmund, Michael Zorc.

Diallo u bashkua me Dortmundin nga Mainz vitin e kaluar në një marrëveshje që thuhet të jetë me vlerë 28 milionë euro dhe bëri 28 paraqitje të Bundesligës pasi lojtari i Lucien Favre përfunduan të dytët në Bundesliga.

Një produkt rinor i Monakos, Diallo kishte qenë i lidhur fort me një kthim në Francë me Lyon, por PSG ka lëvizur më shpejtë që kur interesi i tyre u bë i njohur – siç u zbulua nga Goal.

23-vjeçari, një ish-francez U-21 ndërkombëtar, kishte pasur një sezon solid me Dortmundin, por Zorç pranon se marrëveshja i përshtatet dy klubeve.

Diallo do të forcojë më tej opsionet e qendërmbrojtjes së PSG kur klubi do të shikojë për të ardhmen, pasi iu bashkua mbrojtësve tjerë, Thilo Kehrer dhe Presnel Kimpembe si opsione qendrore mbrojtëse të cilët janë të gjithë 25 vjet ose më të rinj.

Pas Pablo Sarabia dhe Ander Herrera, Diallo do të jetë blerja e tretë shtesë në skuadrën e parë të skuadrës së PSG për sezonin e ardhshëm.