Wilder vs Fury: WBC zyrtarisht urdhëron luftën dhe cakton afatin për negociatat e parave

Këshilli Botëror i Boksit (WBC) ka urdhëruar zyrtarisht një rimeç midis Deontay Wilder dhe Tyson Fury.

Të dy luftuan dhe një vendim emocionues i ndarë në dhjetor me Wilder duke ruajtur rripin e tij WBC, raporton Teleshkronja Post.

Ndërsa Anthony Joshua është i etur për të luftuar amerikanin në një periudhë afatshkurtër të bashkimit të peshës së rëndë në Wembley në prill, të dy Fury dhe Wilder kanë bërë thirrje të përsëritura sa më shpejt që të jetë e mundur.

WBC tani kanë urdhëruar që lufta të bëhet me Tyson Fury të vendosur për të marrë një pjesë më të madhe të çantës(para) së luftës për shkak të ‘vlerës së tij të tregut’.

Një deklaratë nga WBC thotë: “Në përputhje me Bordin e Guvernatorëve të WBC-së që votojnë në lidhje me rimarrjen e drejtpërdrejtë midis kampionit WBC Deontay Wilder dhe Tyson Fury, WBC njofton me të dy kampet se periudha e negociatave të lira është hapur dhe nëse nuk ka marrëveshje midis palët një ofertë do të prezantohet nga WBC të martën më 5 shkurt.

“WBC ka modifikuar ndarjen 70-30 dhe ka konfirmuar një ndarje 60-40 në favor të kampionit Deontay Wilder duke marrë parasysh vlerën e tregut të Fury.”

Kërkesa për rematch e lë IBF, WBA dhe WBO kampion Joshua ende duke kërkuar për një kundërshtar në prill me Dillian Whyte duke shpresuar për të mbushur atë boshllëkun pas fitores së tij mbi Dereck Chisora ​​në dhjetor./TeleshkronjaPost/

Gjithqka rreth duelit Ilir Latifi – Anderson, që zhvillohet nesër në mëngjes

Ilir Lafiti do të përballet me Corey Anderson nesër në mëngjes sipas kohës lokale në Kosovë, në një meç që mund t’i hapë rrugë atij për të luftuar për ndonjë titull në garën e artëve të përziera marciale, UFC.

35 vjeçari në UFC prezantohet si sportist nga Suedia, por ai nuk harron asnjëherë vendlindjen e tij, Kosovën.

Këtë herë ylli nga Vushtrria ka një sfidë të madhe para vetes, ai do të ndeshjet me Corey Anderson, në një duel ku pritet të jetë mjaft i zjarrtë pasi të dy janë mundës të nivelit të lartë dhe kanë aftësi të madhe qëndrueshmërie, por edhe sulmuese.

Vlen të theksohet se Latifi stërvitet me shokun e tij të ngushtë, Alexander Gustafsson, i cili do të përballet me Jon Jones për titullin e lehtë të peshave të rënda pak orë pas duelit të Ilirit.

Orari:

Me kohën tonë dueli do të zhvillohet të dielën me 30 dhjetor 2018 dhe pritet të fillojë rreth orës 04:30.

Rëndësia e duelit

Mjaft e madhe, Latifi aktualisht në kategorinë e lehtë të peshave të rënda renditet i pesti, ndërsa kundërshtari i tij i dhjeti. Fitorja do t’i jepte mundësi fituesit për një duel ku në lojë do të ishte titulli i divizionit.

Duelet e fundit dhe statistikat

Anderson (11 fitore, katër humbje dhe asnjë barazim) ka befasuar të gjithë me rritjen e tij, së fundi ka fituar ndaj Glover Teixeiras, ndërsa në anën tjetër Latifi (14 fitore, pesë humbje dhe asnjë barazim) ka pesë fitore në gjashtë duelet e fundit, triumfi i tij i fundit ishte ndaj ish-kampionit, Ovince Saint-Preux.

Favoriti

Dueli do të ketë tre raunde nga pesë minuta, Latifi është favorit i padiskutueshëm nga gjithë ekspertët e UFC-së dhe kompanitë e basteve.

Boksi LIVE Chisora – Whyte / VIDEO

Pas pak minutash do të nisë super rimeçi mes Dereck Chisora dhe Dilluan Whyte në Arenën 02 të Londrës, i cili mund të jetë përcaktues se kush do të jetë kundërshtari i radhës i Anthony Joshuas.

Dereck Chisora dhe Dillian Whyte do të luftojnë sonte në Arenën 02 të Londrës në një rimeç, i cili mund ta përcaktojë se cili do të jetë kundërshtari i ardhshëm i Anthony Joshuas për tre titujt në kategorinë e rëndë të boksit, IBF, WBA dhe WBO.

Do të jetë një rimeç mes rivalëve të moçëm, njëri nga Londra veriore e tjetri nga ajo jugore, transmeton Gazeta Express.

Kur kjo dyshe luftoi dy vite më parë, në dhjetor 2016, Whyte doli fitues pas një vendimi kontrovers. Tre gjyqtarët votuan si në vijim: 115-113, 115-114 dhe 114-115.

Çmimi që njëri prej tyre do ta fitojë sonte më gjasë do të jetë mundësia për ta sfiduar kampionin e kategorive IBF, WBA, WBO, Anthony Joshuan.

Në këtë rast, Joshua do të luftonte për t’i mbrojtur të tre brezat.

Për ta ndjekur drejtpëdrejt këtë meç, klikoni në këtë link: LINK

Wilder : Joshua po kërkon meç

Boksieri amerikan, Deontay Wilder ka pretenduar se ekipi i Anthony Joshua është duke e përgjëruar atë për një meç mes këtyre të dyve.

Kjo vie pasi fituesi i këtij meçi mes Wilder – Joshua do të shpallej kampion i unifikuar në boks në peshat e rënda në boks, raporton Teleshkronja Post.

Anglezi Joshua i mban titujt e IBF, WBO dhe WBA në peshat e rënda.

Ndërsa Wilder arriti ta mbrojë titullin WBC në meçin kundër Tyson Furyt, i cili u zhvilluar në fillim të këtij muaji dhe përfundoi baras.

Fury dhe Wilder e dëshironin rimeç dhe e morëm autorizimin nga WBC, dhe kjo mund ta shtyjë meçin mes Joshuas dhe Wilderit.

“Ata janë duke m’u përgjëruar tani. Ai po tenton të kontaktojë me mua, dhe me menaxherët e mi.”

“Por, ai mund ta kishte pasur këtë mundësi. Ai kishte shumë mundësi”, ka thënë Wilder.

“Ai mund të ishte ndeshur me Ortiz, mund të ishte ndeshur me mua dhe e kishte mundësinë për t’u ndeshur edhe me Fury.”

“Njerëzit duan ta dinë se kush është më i mirë tani, veçanërisht pas meçit me Furyn”.

“Unë kam tentuar t’ua dëshmojë njerëzve se kush është më i miri.”

“Unë gjithmonë them se unë jam më i miri dhe do të vazhdoj ta them këtë përgjithmonë deri kur të mposhtem”.

“Ende e ndiej entuziazmin [për meçin me Furyn]. Ishte e mrekullueshme, jam gati për rimeçin.”

“Nëse njerëzit emocionohen dhe e shijuan atë meç, vetëm imagjinojeni rimeçin. Do të jetë i mrekullueshëm”.

Bota dhe adhuruesit e boksit mezi e presin një duel të peshave të rënda ndërmjet këtyre boksierëve.

Ndeshja e fundit e boksierit anglez ishte kundër Alexander Povetkin në O2 Arena në Angli.

Ndërsa Wilder e ka kërkuar këtë ndeshje, pasi siç thotë ai do ta konfirmonte atë si kampion./TeleshkronjaPost/

Lajmi i madh: Zbuluhet data e meçit mes Mayweather dhe Nurmagomedov

Babai i Khabib Nurmagomedov ka dhënë shenja të reja për një datë të mundshme dhe vendin për meçin mes djalit të tij dhe Floyd Mayweather.

Menjëherë pasi e mposhti Conor McGregori në tetor të këtij viti, Khabibi i bëri thirrje për një meç mes tij dhe Mayweather.

Kjo pati kundërpergjigje dhe reagime nga edhe vet amerikani Floyd Mayweather duke i thënë se është i gatshëm.

E me sa duket një ndeshje tjetër spektaktli në boks mes të lartë përmendurve në vitin që vjen, raporton Teleshkronja Post.

Sipas babait të Khabib, meçi mund të ndodhë në Rusi gjatë muajit maj të vitit të ardhshëm.

“Një luftim me Floyd mund të ndodhë pas përfundimit të kontratës me UFC”, tha babai i Khabib. “Meçi mund të ndodhë më 4 maj në Grozny”.

Ky është një lajm i madhë për gjithë tifozët e sporteve luftarake, sidomos boksit, pasi do jetë sfidë për Khabibin që i duhet ndërrim stili./Teleshkronja Post/

​Karikatura e ditës: Mourinho e imiton Tyson Furyn

Këtë javë për Karikaturën e Ditës të Goal.com për ditën e enjte është trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho, i cili arriti ta sigurojë një barazim në ndeshjen kundër Arsenalit, ngjashëm me boksierin Tyson Fury, i cili është tifoz i “Djajve të kuq”.

Deontay Wilder e mbrojti titullin kampion bote në kategorinë e rëndë divizioni WBC pas meçit ndaj Tyson Fury, i cili mbaroi me barazim në Staples Centre të Los Angeles të dielën në mëngjes.

Një nokaut në rundin e fundit, 12, doli të jetë vendimtar që lufta të shpallej e barabartë, me britanikun Fury që po udhëhiqte me pikë deri në atë moment. Tani është bërë e ditur se do të zhvillohet një rimeç në maj apo qershor të vitit të ardhshëm.

Edhe skuadra e preferuar e Furyt, Manchester United, e arriti një rezultat të ngjashëm me të, pasi që barazoi 2-2 në ndeshjen e mbrëmshme kundër Arsenalit në Old Trafford, ku ishte i pranishëm edhe vetë boksieri me prejardhje nga Mançesteri.

Një gabim i David de Geas bëri që Shkodran Mustafi ta kalojë në epërsi Arsenalin në minutën e 26-të, megjithatë rezultati u barazua përmes golit të shënuar nga Anthony Martial.

Pastaj, në minutën e 68-të, Alexandre Lacazette arriti ta shfrytëzojë një gabim të Marcos Rojo për të kaluar përsëri në epërsi. Rezultati u barazua vetëm një minutë më vonë, kur për Unitedit shënoi Jesse Lingard.

“Derisa boksieri Tyson Fury shikonte, Jose Mourinho arriti ta përmbysë rezultati edhe në një ndeshje tjetër dhe Manchester Unitedi luftoi për një barazim me Arsenalin të mërkurën!”, shkruhet në mbishkrimin e Goal.com./Teleshkronja Post/

Shiko meçin e plotë – Deontay Wilder vs Tyson Fury / VIDEO

Mbërmë ishte një luftë e jashtëzakonshme, njëra nga më të mirat në shekullin XXI.

Tyson Fury dhe Deontay Wilder u ndeshën, ku ishte një meç tejet interesant ku përfundoi me barazim, transmeton Teleshkronja Post.

Deontay Wilder vs Tyson Fury – ndahet me barazim / VIDEO

Boksieri amerikan, Deontay Wilder arriti të mbrojë titullin e WBC-së për pesha të rënda në Staples Center të Los Angles në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër Tyson Fury.

Me vendim të gjyqtarëve (115-111, 114-110, 113-113) ndeshja përfundoi me barazim dhe kështu titulli i mbeti amerikanit.

Të dy boksierët u ndan në paqe në fund të meçit, falënderuan njëri-tjetrin për paraqitjen e mirë dhe u pajtuan se me shumë mundësi do të ketë një rimeç.

Më poshtë keni përballjen e tyre raund pas raundi:

Raundi 1: Wilder e filloi më mirë, tentoi më shumë, teksa Fury u tregua më i kujdesshëm, por ishe britaniku në fund ai që japi goditjet më të mira.

Raundi 2: Wilder edhe një herë tentoi avantazhin dhe këtë herë amerikani dominoi paksa më shumë.

Raundi 3: “Bombarduesi i Bronztë” vazhdoi me goditjet e tij të shpeshta drejt Furyt, por britaniku vazhdon të mbahet mirë, ndërsa arriti të gjuajë një herë fuqishëm drejt amerikanit.

Raundi 4: Në këtë raund shikuam goditje më të shpeshta nga të dy boksierët dhe kjo vetëm sa ndezi më shumë atmosferën në arenë. Kujdesi vazhdon të jetë i madh nga të dy boksierët, asnjëri nuk dëshiron të pranojë ndonjë goditje të fortë në këtë fillim që do ia vështirësonte meçin në vazhdim.

Shiko meçin e plotë – Deontay Wilder vs Tyson Fury / VIDEO

Raundi 5: Një raund më i qetë nga Wilder për dallim nga të tjerët, të dy boksierët u aktivizuan nga fundi.

Raundi 6: Fury ka filluar të nxehet, për dallim nga raundet tjerë tani është britaniku që kërkon më shumë. 30-vjeçari lëshoi goditje të shpeshta drejt Wilderit, por amerikani i përballoi lehtë.

Raundi 7: Fury lëshoi një goditje të mirë me të djathtën në këtë fillim raundi dhe i motivuar nga kjo ia vazhdoi, duke ia humbur paksa balancin Wilderit. I nervozuar nga kjo amerikani iu versul Furyt, por nuk arriti diçka në veçanti.

Raundi 8: Fury tregoi se di të mbrohet po aq mirë sa edhe sulmon. Britaniku tregoi qetësi dhe menaxhoi mirë çdo gjë, Wilder dha disa goditje, por edhe pranoi. Deri më tani është Fury që ka pikët në anën e tij, 79 për 73 për britanikun.

Raundi 9: Wilderi e ka kuptuar që po e humbet meçin dhe kështu e filloi ashpër këtë raund dhe arriti ta rrëzojë Furyn. Britaniku u ngrit në këmbë dhe vazhdoi deri në fund, duke treguar se ka arritur ta marrë vetën nga gjithë kjo rrëmujë.

Raundi 10: Është Fury ai që e filloi me goditje, ndërsa Wilder i tërhequr e kërkonte një tjetër goditje të fuqishme, por ky raund përfundoi me goditje nga të dy anët pa ndonjë avantazh të theksuar.

Raundi 11: Të dy boksierët u treguan të kujdesshëm, Wilder tentoi diçka më shumë, por nuk mori atë që kërkoi. Fury po fiton me pikë, tani me gjithë forcat në raundin e fundit.

Raundi 12: Wilderi e kuptoi se duhet të bëjë diçka më shumë për të mbrojtur titullin dhe pas disa sekondash arriti ta rrëzojë Furyn, por britaniku arriti të ngrihet edhe një herë. Amerikani tentoi me gjithë forcat, por Fury edhe një herë gjeti forcën dhe vazhdoi deri në fund.

VENDIMI: BARAZIM, por titulli mbetet te WILDER./Telegrafi/