10 boksierët më të mirë në botë në peshat e rënda sipas Dillian Whyte

Dillian Whyte ka renditur veten si boksieri i katërt më i mirë në botë, me Anthony Joshua një vend mbi të, në vendin e tretë.

Çuditërisht, londinezi i lindur në Jamaica beson se ‘Tyson Fury’, është vetëm boksieri i pestë më e mirë në botë.

Whyte, duke folur për talkSPORT, tha: “Mos më keq, Tyson Fury është një luftëtar i madh, fitoi titujt botërorë, por është një gjë e këndshme sepse si shkon nga Deontay Wilder për të luftuar Tom Schwarz ? “

Fury është vendosur të ketë edhe një takim me Deontay Wilder, në një rematch vitin e ardhshëm, pasi ka bërë mjaft të mjaftueshme për të qenë fitues në luftën fillestare.

Whyte vendosi amerikanin Wilder në numrin dy në listë, ndoshta për shkak të statusit të tij të pamposhtur (pavarësisht barazimit të tij të dyshimtë me Furyn).

Ai tha, megjithatë, Wilder është një kampion botëror, kështu me të drejtë meriton vendin e tij pranë krye të listës.

Whyte boksierin meksikan Andy Ruiz si boksieri numër një në botë, ai i cili e mposhti Anthony Joshuan, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithë humbjen e tij ndaj Joseph Parker, i cili Whyte renditet i gjashti në listën e tij, Ruiz fiton vendin e parë në meritën e fitores së tij kundër Anthony Joshuas.

Kjo është renditja e 10 boksierëve më të mirë në peshat e rënda në boks aktualisht sipas Dillian Whyte :

Menaxheri i Joshuas konfirmon datat për rimeçin kundër Andy Ruiz

Menaxheri dhe promotori i njohur i boksit, Eddie Hearn ka deklaruar se janë tre opsione në tavolinë në lidhje me revanshin midis britanikut Anthony Joshua dhe Andy Ruiz Jr.

Sipas tij dy mundësitë e para janë që dueli të zhvillohet sërish në New York, ashtu si herën e parë, më datat 29 nëntor ose 7 dhjetor.

Ose alternativa e tretë është 14 dhjetori, por këtë herë sfida do të zhvillohet në Kardif (Uells).

Hearn për herë të parë ka dalë edhe kundër Joshua. “Shumë njerëz më thonë se Joshua nuk duhet të zhvillojë menjëherë revanshin me Ruiz. Unë jam dakord me ta, por kjo është dëshira e Joshua. Ky duel është një risk i madh për Anthony”, u shpreh Eddie Hearn në një intervistë për “Sports Illustrated”.

Dueli i parë mes dy boksierëve, zhvilluar më 1 qershor në Nju Jork, u fitua nga Andy Ruiz, që për shumë kë ishte apsolutisht e pa pritur.

Amerikano-meksikani Andy Ruiz me titujt e fituar.

Amerikani me prejardhje nga Meksika mori edhe titujt kampionë bote në peshën e rëndë, tituj që i mbante britaniku Joshua.

“Për rimeçin është një sfidë mes Nju jorkut dhe Kardifit. Këto 3 data që ju thashë (29 nentor, 7 ose 14 dhjetor) janë alternativat e vetme. Jam i sigurtë që revanshi do të jetë i jashtëzakonshëm dhe mjaft tërheqës, më i bukur se i pari”, tha Hearn./TeleshkronjaPost/

Përfundon meçi Krasiniqi-Haertel

Sonte nga ora 22:30 u zhvillua dueli i vitit për boksierin shqiptar Robin Haxhi Krasniqi.

Ai për kundërshtar pati ketë gjermanin Stefan Haertel, me të cilin luftoj për mbrojtjen e titullit evropian.

Por fatkeqësisht kosovari nuk arriti të nxjerrë diqka pozitive nga ky meç, pasi humbi nga gjermani, raporton Teleshkronja Post.

Kampioni i ri evropian i EBU-së në kategorinë e peshave të mesme është gjermani Stefan Haertel, i cili e mposhti junikasin Haxhi Krasniqi me vendim unanim.

Krasniqi shpresonte se do ta fitonte këtë meç dhe do ta mbronte me sukses titullin e kampionit evropian. Këtë gjë ai e dëshironte pasi që synonte të sfidonte për titullin botëror.

Megjithatë, kjo ëndërr e Krasniqit mori fund, të paktën për momentin, pasi që kundërshtari i tij, gjermani Stefan Heartel, arriti ta fitojë meçin e zhvilluar në Magdeburgu, ku Haxhi Krasniqi kishte jetuar për gjashtë vjet.

Boksieri gjerman e nisi më mirë këtë meç, duke arritur ta dëmtojë Haxhi Krasniqin në këmbën e djathtë qysh në rundin e dytë të meçit. Megjithatë, me kalimin e kohës, junikasi arriti ta tregojë aftësinë e vet, duke u treguar më agresiv.

Në rundin e pestë të meçit, një goditje e Haxhi Krasniqit e la me hundë të gjakosur kundërshtarin e tij. Megjithatë, junikasi 32-vjeçar e pati më të vështirë pasi që syrin e pati të gjakosur për pjesën më të madhe të këtij meçi.

Në rundin e fundit, Haertel ishte afër të pësonte disfatë me nokaut pasi që Krasniqi e goditi disa herë në kokë. Megjithatë, gjermani arriti të mbajë veten në këmbë dhe pastaj ia ktheu edhe Krasniqit dy grushte.

Pasi që Krasniqi tentonte ta godasë kundërshtarin e tij vazhdimisht me grushtin e djathtë, ai u bë më i parashikueshëm nga kundërshtari. Për më tepër, për shkak që nuk mbrohej, goditjet e Haertelit ishin të pastra dhe të gjitha ato llogariteshin si pikë nga gjyqtarët.

Kjo ndeshje ishte shtyrë nga nëntori i vitit të kaluar pasi që Haertel nuk ishte në gjendje të boksonte për shkaqe shëndetësore. Këtë titull, Krasniqi e fitoi më 2 qershor të vitit 2018 dhe pastaj e mbrojti në një meç tjetër, gjithashtu vitin e kaluar./Teleshkronja

Haxhi Krasniqi mëson emrin e kundërshtarit, ja kur do të boksojë!

Boks: Haxhi Krasniqi e ka mësuar emrin e kundërshtarit të ardhshëm. Boksieri nga Kosova pritet të boksojë më 26 prill ndaj gjermanit Stefan Haertel, në kërkim të mbrojtjes së titullit të kampionit evropian

Ka muaj që Haxhi Krasniqi i ka nisur përgatitjet për meçin e ardhshëm, shkruan Gazeta Express.

Boksieri nga Kosova është kampion evropian në boksin profesionist, por ai nuk e ka fshehur asnjëherë dëshirën për t’u bërë kampion bote.

Junikasi e ka mësuar emrin e kundërshtarit të ardhshëm.

Krasniqi pritet ta mbrojë titullin e kampionit evropian në versionin EBU kundër gjermanit Stefan Haertel më 26 prill në Kempten në Gjermani.

Fituesi i këtij dueli do ta ketë mundësinë ta sfidojë hiç më pak se ish-kampionin botëror të versioneve ËBO, ËBA e EBU, Juergen Braehmer.

Sidoqoftë data dhe vendi i këtij eventi nuk është konfirmuar ende nga SES.

Megjithatë, Krasniqi është gati në çdo moment për ta mbrojtur titullin e Evropës dhe për t’iu afruar edhe më shumë titullit të kampionit botëror. /Gazeta Express/

Zyrtare: Tyson Fury zbulon kundërshtarin e radhës

Ish-kampioni i botës në kategorinë e rëndë, britaniku Tyson Fury do të përballët me boksierin gjerman Tom Schwarz në Las Vegas më 15 qershor.

Tyson Fury do të boksojë për herë të parë që prej se e nënshkroi një marrëveshje fitimprurëse me transmetuesin amerikan ESPN në vlerë 80 milionë funte për pesë meçe boksi, transmeton Gazeta Express.

Promotori i tij Frank Warren shpreson se Fury do të përballët përsëri me kampionin e WBC-së, Deontay Wilder pas meçit të parë mes tyre që doli barazim.

“Jam shumë mirë, shumë i gatshëm: mezi pres të luftoj. Schwarz është i pamposhtur, i ri dhe ambicion”, tha Fury.

Schwarz është vetëm 24-vjeçar dhe renditet në vendin e dytë në botë në versionin WBO. Ai ka 24 fitore nga 24 meçe, 18 prej të cilave me nokaut.

“Ndeshje me Tyson? Do më kishte dërmuar”

Boksieri anglez, Anthony Joshua është duke u përgatitur për një meç kundër Jarrell Millerit, që do të zhvillohet më 1 qershor, dhe beson se do të triumfojë në këtë përballje.

Ndërsa, shton se nëse do të ndeshej me Mike Tysonin, do të pësonte disfatë, pavarësisht rrethanave.

Në moshën 20 vjet e katër muaj, Tyson u bë kampioni më i ri në kategorinë e peshave të rënda të boksit, në vitin 1986, kur e mposhti Trevor Berbickun, në Las Vegas.

Pesë vjet më vonë, Tyson u arrestua për përdhunimin e 18-vjeçares Desiree Washington dhe në vitin 1992 u dënua me gjashtë vjet burg. Ai qëndroi në burg për më pak se tre vjet.

Edhe pse u bë përsëri kampion në kategorinë e peshave të rënda, në vitin 1996, disfata e dyfishtë kundër Evander Holyfield, përfshirë këtu edhe incidentin e famshëm të kafshimit të veshit gjatë rimeçit, e filloi një rënie drastike për Tysonin.

Ish-kampioni u humbi tri katër meçet e tij të fundit, përfshirë këtu edhe dy disfata turpëruese, kundër Danny Williamsit dhe Kevin McBride.

Megjithatë, trashëgimia e tij në botën e boksit do të ekzistojë gjithmonë dhe kur Joshua, i cili i ka fituar 22 meçet e zhvilluara deri më tani, u pyet se si do të shkonte një meç kundër Tysonit, ai nuk pati aspak besim.

“Mike Tyson do të më kishte shkatërruar. Nuk ka asnjë mënyrë që unë do të arrija ta mposhtja atë njeri. Do ta kisha marrë çekun. Do të nokautohesha, ai ishte si përbindësh. Kam shumë respekt dhe mirënjohje për Tysonin”, ka thënë Joshua.

“Edhe tani që ai është 50-vjeçar, unë ende e mbaj mend si Tysonin e ri, 21-vjeçar. Ai ishte kaq i mirë dhe ka ndikuar jashtëzakonisht shumë në botën e boksit”.

Zyrtare: Anthony Joshua zbulon kundërshtarin dhe datën për mbrojtjen e titullit

Anthony Joshua do të boksojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për herë të parë, pasi u konfirmuar se ai do t’i mbrojë titujt e tij të botës në kategorinë e rëndë IBF, WBA dhe WBO kundër Jarrell Miller më 1 qershor.

29-vjeçari do të boksojë kundër Millerit në Madison Sqaure Garden në shtëpinë e amerikanit të papmoshtur në Nju Jork.

Milleri, i cili i ka 23 fitore dhe një barazim, nuk ka luftuar asnjëherë për titullin e kampionit të botës në karrierën e tij.

Milleri po ashtu i ka fituar me nokaut 20 nga 23 lufterat e tij, megjithatë këtë herë do ta ketë një kundërshtar të një niveli shumë më të lartë.

Lomachenko spjegon pse nuk do të boksojë me Pacquiao

Vasyl Lomachenko është një nga sportistët më të rrezikshëm në planet kur është fjala për ringun e boksit, por ukrainasi nuk do të luftojë me legjendën Manny Pacquiao.

Ka disa luftime në boks që të gjithë janë duke dashur për t’i parë, siç është rasti me Deontay Wilder dhe Anthony Joshua potencialin për të vendosur mbretin e vërtetë në kategorinë e rëndë.

Natyrisht që Deontay Wilder duhej të humbasë një takimin me Tyson Fury që duhet të ketë fituar betejën e parë, atëherë kjo do të ndryshojë në dëshirën për ta ndeshur dy herë kampionin e pamposhtur britanikë në ring, përcjellë Teleshkronja Post.

Disa luftime nuk janë domosdoshmërisht luftime që duam të shohim, por duken të pashmangshme. Lufta e parë e Manny Pacquiao me Floyd Mayweather ishte rreth pesë vjet shumë vonë dhe nuk ishte aq emocionuese dhe megjithatë duket sikur palët do të përballen përsëri këtë vit.

Pacquiao është kthyer për të boksuar dhe bëri punë të lehtë me Adrien Broner fundjavën e kaluar, por dihet se 40 vjeqari Filipinas është afër fundit të karrierës së tij se sa fillimit.

Anthony Crolla celebrates victory over Darleys Perez during the WBA World lightweight title at Manchester Arena, Manchester.

Kjo është pikërisht pse Vasyl Lomachenko, njeriu që aktualisht mban titullin në kategorinë e lehtë të WBC, nuk do të luftojë Pacquiao, duke shpjeguar:

“Ai është i vjetër, mendoj se karriera e tij është bërë, unë nuk dua të bëhem legjendë në boks për shkak të tij … Dëgjo, nuk po e respektoj Manny Pacquiao, por nuk dua ta bëj emrin tim më të madh Kam rrahur një legjendë të vjetër.”

“Pacquiao ka pasur një karrierë të gjatë dhe të lavdishme, ai nuk ka asgjë për të dëshmuar kundër meje, kam rrugën time, ka shumë luftëtarë të mirë që presin rastin e tyre për të luftuar tani, të cilët janë të krahasueshëm me mua”.

Lomachenko është një nga luftëtarët më të mirë në botë tani dhe tani ka vetëm 13 meçe në karrierën e tij profesionale është kampion botëror i tre peshave.

Ai nuk ka gjasa të shkojë më lartë derisa ai të bëhet kampion i padiskutueshëm në peshë të lehtë me Mickey Garcia që mban aktualisht versionin e WBC.

Meçi i ardhshm i Ukrainasit ka gjasa të jetë kundër Anthony Crolla të Britanisë. Crolla është sfidues i detyrueshëm dhe kampioni nuk dëshiron të heqë dorë nga rripin e tij./TeleshkronjaPost/