Bernardo Silva turpëroi tre lojtarë me aftësi mahnitëse në ndeshjen Man City 2-2 Spurs

Bernardo Silva ishte një nga lojtarët më të mirë të Manchester Cityt sezonin e kaluar. Ai ishte jetik për të fituar të tre trofetë sezonin e kaluar dhe më pas fitoj edhe Ligën e Kombeve inauguruese me Portugalinë gjatë verës.

Silva tani është një anëtar integral i skuadrës së Cityt, transmeton Teleshkronja Post.

Dhe në sezonin e fundit të David Silva në City, emri i tij duket lojtari i përsosur për të marrë përsipër barrën si një lojtarë kryesorë tek ‘Qytetarët’.

Silva (Bernardo) tregoi se sa i mirë mund të jetë ai gjithashtu, me një shfaqje mahnitëse të kontrollit të topit kundër Tottenham Hotspur.

City ishte në epërsi 2-1 kur Bernardo Silva u rrethua nga tre lojtarë të Tottenhamit në Etihat Stadium.

Por pa merak – asnjëri prej tyre nuk pati mundësinë për ta larguar topin prej tij.

Driblime, kontroll në hapsirë të ngushtë të pabesueshme, disa hapa – çfarëdo që duhej për ta mbajtur atë top, Silva e bëri atë.

Shikoni momentin kur Silva turpëroj tre lojtarët e Cityt:

Renditja: 10 mesfushorët më të mirë kreativ në Premier Ligë

Mesfushorët kreativë janë thelbësorë për prodhimin e futbollit atraktiv për tifozët, gjithashtu dhe trajnerët, transmeton Teleshkronja Post.

Aftësia për të menaxhuar topin në mes të fushës, dhe pastaj syrin e gjilpërës për të krijuar shanse për ekipin tuaj, për të vënë lojtarët tuaj sulmues në pozita të shkëlqyera dhe për të bërë të gjitha në stil, është ajo që e bën atraktiv sportin e futbollit.

Pa mesfushorët krijues që drejtojnë ekipet e tyre përpara ne do të jetonim në një botë të kundërsulmeve në mënyrë rigoroze, dhe sa e tmerrshme do të ishte kjo?

Squawka ka rënditur 10 mesfushorët më të mirë krijues në Premier League, duke i radhitur ata në një top 10 që bazohet në një kombinim të cilësive të tyre individuale, por edhe paraqitjeve të tyre sezonin e kaluar.

 • 10. Youri Tielemans
  Leicester, 16 shanse të krijuara.
Leicester City’s Youri Tielemans celebrates after scoring

Tielemans u shfaq në janar dhe luajti pak më shumë se 1000 minuta (1091 për të qenë i saktë) në 2018/19, por ai e bën këtë listë sepse ai luajti shkëlqyeshëm. Tielemans ishte i mrekullueshëm me kreativitet, duke i shtyrë Dhelprat përpara me lojën e tij dhe duke i bindur ata që të blenin për 40 milionë funte.

 • 9.Gylfy Sigurdsson
  Everton, 74 shanse të krijuara

Everton shpenzoj shumë para për Gylfi Sigurdsson, por tani po fillon të të luaj shumë mirë dhe pritet t’i kthejë investimet. Vendosja e Sigurdsson në krye të mesfushës, trajneri Silva e pa një ngritje dramatike në formën e tij.

 • 8. Joao Moutinho
  Wolves, 84 shanse të krijuara

‘Vjedhja’ e sezonit të kaluar nga Wolves ishte Joao Moutinho për vetëm 5 milion funta. Me partnerët e tij, Ruben Neves dhe Leander Dendoncker, portugezi ishte një yll dhe shumë kreativ.

 • 7. Mesut Ozil
  Arsenal, 45 shanse të krijuara
Arsenal’s German midfielder Mesut Ozil plays during the friendly football match between Arsenal and Lazio in Solna, Sweden on August 4, 2018. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP) (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

Mesut Ozil është një objektiv i lehtë për kritika me stilin e tij të mungesës dhe gjuhën e trupit që mund të përshkruhet si “relaksuar”. Por e vërteta është se ai është një forcë fenomenale krijuese për Arsenalin. Ai ngeci paksa në sezonin 2018/19.

 • 6.James Madison
  Leicester City, 100 shanse të krijuara

Askush nuk krijoi më shumë shanse në 2018/19 sesa James Maddison. . 100 shanse të krijuara, që është një numër absolutisht i paimagjinueshëm për të. 52 shanset e Maddisonit erdhën nga një lojë e hapur, 48 nga gjysmë-rastet. Dhe ky ishte sezoni i tij i parë në Premier League.

 • 5.Christian Eriksen
  Tottenham, 73 shanse të krijuara
Tottenham Hotspur’s Christian Eriksen during the UEFA Champions League round of 16, first leg match at Wembley Stadium, London.

Christian Eriksen kishte një vit të vështirë dhe larg nga standardet e tij të larta, por pavarsisht asaj ai dhuroj 12 asistime në Premier League. Ai nuk ishte në të mirë të tij, por mënyra se ai u zhvendos në mes të linjave të kundërta dhe ushqeu sulmuesit e tij ishte herë pas here.

 • 4.Paul Pogba
  Man United, 55 shanse të krijuara
Manchester United’s Paul Pogba

Paul Pogba është një figurë e kontraverse, i cili është i çuditshme sepse ai është me të vërtetë mjaft i mirë në futboll. Francezi kishte një sezon të paqëndrueshëm me një fillim të ngadaltë ku José Mourinho dukej i vendosur të fillonte një luftë me të, por Pogba ndezi luajti nën Ole Gunnar Solskjaer dhe ne pamë një pamje të potencialit të tij të plotë.

 • 3. David Silva
  Man City, 74 shanse të krijuara

David Silva ishte i mahnitshëm me Man Cityin, i cili e fitoi kampionatin. Në fakt ai ka qenë i mahnitshëm sa herë që Citizens e kanë fituar ligën. Sezonin e kaluar ai ishte përsëri një pamje e elegancës, duke ndihmuar të merrte përsipër mungesën e Kevin de Bruyne. Forca më e madhe e Silva është aftësia e tij për të gjetur atë pasimin e fundit.

 • 2.Bernardo Silva
  Man City, 71 shanse të krijuara

Bernardo Silva ndau kohën në këtë sezon në mesfushorë i krahut të djathtë dhe qendrore, por ai meriton të përfshihet në këtë listë sepse sinqerisht ai ishte mjeshtër në të dy pozicionet. 68 shanse të krijuara nga loja e hapur, më shumë se çdo lojtar tjetër në ligë. Ai gjithashtu përfundoi 48 nga 94 driblimet dhe regjistroi 7 asistime gjithashtu. Këtë sezon ai është përmendur disa herë për përfshirjen në listën e ngushtë për Topin e Artë.

 • 1.Kevin de Bryne
  Man City, 36 shanse të krijuara

Lojtari më i mirë në ligë (në 2017/18) kishte një përafërsisht 2018/19 me lëndime duke e kufizuar atë në vetëm 974 minuta. Ai ende arriti të krijojë 36 shanse, gjë që është shumë mbresëlënëse. Megjithatë, megjithatë, është fakti se ai krijoi 11 shanse të mëdha, një shifër e pabesueshme që vetëm dy lojtarë të tjerë në këtë listë mund të jenë më të mirë.

Në fakt, sa më shumë që mendoni për këtë, aq më absurde ju e kuptoni se është se Kevin de Bruyne duke luajtur rreth 1,200 minuta më pak se çdo shok i tij krijoi më shumë shanse të mëdha dhe të konsiderueshme sesa të gjitha, përveq dy prej tyre. Kjo është arsyeja pse ai është nr 1, sepse ai është më i miri. Dëmtimet e quan dëm sezonin e tij.
Përktheu: Teleshkronja Post nga Squawka Football.