Natë pa gola në Champions League / FOTO+VIDEO

Jurgen Klopp dhe Liverpool është ndalur me një barazim pa gola nga Bayern Munichu në ndeshjen e 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve të martën në Anfield.

Skuadra e Jurgen Kloppit ishte nikoqire e kampionit gjerman në ndeshjen e parë në Anfield, dhe qe e pafuqishme të fitojë me gjithë rastet e shumta, me Xherdan Shaqirin që nuk u paraqit fare kundër ish-skuadrës së tij, raporton Gazeta Express.

Trajneri gjerman Klopp e la kosovarin e Zvicrës në stol dhe nuk e aktivizoi fare, duke zgjedhur t’i fusë në ndeshje James Milnerit për Naby Keitan dhe Origin në vend të Roberto Firminos.

Liverpooli i dominoi vizitorët nga Gjermania, po ka qenë në gjendje ta gjejë rrjetën e portës së Manuel Neuerit.

Sadio Mane dhe Joel Matip humben dy raste shumë të mira në pjesën e parë.

Rasti më i mirë në ndeshje erdhi në minutën e 85-të, kur Mane goditi me kokë, por Neuer bëri një pritje të jashtëzakonshme.

Bayern Munich e pret Liverpoolin në ndeshjen e kthimit më 16 mars në Allianz Arena.

Formacionet zyrtare: Liverpool vs Bayern

Mesfushori nga Gjilani, Xherdan Shaqiri do të përballët sonte për herë të parë kundër ish-klubit të tij, Bayern Munich, por ndeshjen do ta nisë nga banka rezervë.

Liverpooli e pret Bayern Munichun në Anfield, në ndeshjen e parë të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve, në një natë të veçantë për kosovarin e Zvicrës, Xherdan Shaqirin, i cili do të përballët për herë të parë kundër ish-klubit të tij, shkruan Gazeta Express.

Megjithatë, 27-vjeçari ndeshjen do ta nisë nga stoli dhe sipas të gjitha gjasave do të aktivizohet në pjesën e dytë.

Shaqiri ka qenë pjesë e skuadrës historike të Bayern Munichut më 2013, e cila e fitoi tripletën duke triumfuar në çdo garë të mundshme atë sezon.

Ndeshja mes Liverpoolit dhe Bayern Munichut zhvillohet sonte në orën 21:00 në Anfield.

Formacionet zyrtare të të dy skuadrave:

Bayern Munich: Neuer – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Thiago, Martínez – Gnabry, James, Coman – Lewandowski

Anfield pret takimin Liverpool-Bayern, Shaqiri kërkon fitoren ndaj ish-skuadres

Ndeshjet e xhiros së parë të fazës së 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve do të kthehen sonte, në orën 21:00, kur do të përballen katër klube të mëdha evropiane.

Sonte do të jetë njëra ndër përballjet më të pritura të kësaj faze të Ligës së Kampionëve, pasi që do të përballen Liverpooli dhe Bayerni, dy nga klubet me historinë më mbresëlënëse në këtë garë, në stadiumin Anfield.

Vetëm para disa vjetëve, Bayerni do të kishte qenë favorit për një ndeshje të Ligës së Kampionëve në kuadër të Ligës së Kampionëve. Megjithatë, kjo gjë nuk vlen edhe këtë sezon.

Kampioni në fuqi i Bundesligës, ish-klubi i Xherdan Shaqirit, nuk ka qenë në formë të mirë këtë sezon në Bundesligës, ku mbetet dy pikë prapa Dortmundit, përkundër që e ka zhvilluar një ndeshje më shumë. Pasi që Bayerni e ka fituar titullin e kësaj lige në gjashtë sezonet e fundit, dështimi për ta përsëritur këtë do të ishte një zhgënjim i madh për gjermanët.

Një pjesë e madhe e fajit për këtë gjë i është lënë trajnerit Niko Kovac, i cili u emërua në pozitën e trajnerit verës, pas largimit të Juup Heyneckes. Kroati ka tentuar ta instalojë idetë e tij në Bayern, mirëpo periudha e tranzicionit ka zgjatur më shumë sesa që ishte parashikuar.

Bayerni, në Bundesligë, ka humbur po aq ndeshjet deri më tani sa kishin humbur në të gjithë sezonin e kaluar, katër. Ata i kanë pranuar 24 gola në 22 ndeshje gjithashtu, gjë që mund të jetë mjaft shqetësuese sonte pasi që skuadra e Jurgen Kloppit është e njohur për sulmin e mirë.

Ndeshjet ku porta e Bayernit ka mbetur e paprekur kanë qenë tejet të rralla dhe nëse Bayerni vazhdon njëjtë edhe sonte, atëherë ata mund të bien pre e presionit të Liverpoolit, qysh në fillim të ndeshjes. Skuadra e Kovacit e ka përmirësuar formën gjatë kohës së fundit, mirëpo Liverpooli do të ketë besim se mund t’i shfrytëzojë dobësitë e tyre.

Megjithatë, lideri i Premierligës nuk do ta vlerësojë Bayernin. Skuadra e Kloppit ka vuajtur mjaft shumë nga lëndimet këtë sezon dhe ata kanë shfaqur shenja, së fundi, se përkundër lëndimeve, mund të sigurojnë fitore.

Mirëpo, gjatë kohës së fundit, Liverpooli nuk ka qenë në top formë, pasi që barazimet kundër Leicesterit dhe West Hamit e kanë lejuar Manchester Cityn të kthehet në garën për titull.

Liverpooli u kualifikua në këtë fazë, duke siguruar fitore mjaft mbresëlënëse kundër Paris Saint-Germainit e Napolit. Nëse ata mund ta vazhdojnë formën e mirë edhe sonte, Bayerni do të pësojë disfatë në Anfield.

Liverpool XI: Alisson, Alexander-Arnold, Fabinho, Matip, Robertson, Henderson, Shaqiri, Keita, Salah, Mane, Firmino.

Bayern Munich XI: Neuer, Kimmich, Hummels, Sule, Alaba, Goretzka, Thiago, James, Ribery, Gnabry, Lewandowski

Bayern-Liverpool, Klopp tregon kush është favorit

Klopp i ka quajtur qesharake raportimet se Liverpooli është favorit ndaj Bayern Munich.

Ekipi anglez do të presë në “Anfield” atë gjerman të martën e ardhshme për të zhvilluar ndeshjen e parë në Ligën e Kampionëve, para asaj të kthimit tri javë më pas në “Allianz Arena”, raporton Gazeta Express.

Të shumtë janë ata që mendojnë se për shkak të ndërrimit të gjeneratës të Bayernit, por edhe për shkak skuadrës së fortë që ka ndërtuar Kloppi dhe arritjes në finale vitin e kaluar, Liverpooli është favorit për këtë ndeshje.

Por, kështu nuk mendon trajneri i “Redsave”.

“Gjithmonë thuhet se ne jemi favorit, mendoj se kjo është për të qeshur”, tha trajneri gjerman për Sky Sport.

“Shoh dy ekipe shumë të forta që do të përballen mes vete dhe nuk dihet se cili do të kalojë tutje”.

“Nuk e ndjej sikur tashmë kemi kaluar tutje. Do të jetë shumë e vështirë për ne, por nuk do të jetë e lehtë as për Bayernin”.

“Ekipi ynë po vazhdon të rritet, por s’kemi fituar ende asgjë, kjo nuk është diçka e mirë. Në anën tjetër, jemi të uritur për fitore”.

Bayern Munich mund lehtë Stuttgart me rezultat bindës

Bayern Munich ka fituar ndaj Stuttgartit me rezultatin 4-1 në kuadër të xhiros së 19-të në Bundesligë të dielën në “Allianz Arena”.

Kjo është fitorja e shtatë me radhë  e skuadrës së Niko Kovac në Bundesligë, dhe me këtë fitore aktualisht pozicionohet në vendin e dytë në renditje me 42 pikë, gjashtë me pak se Dortmundi në krye, raporton Gazeta Express.

Golin e parë për Bayernin e shënoi Thiago në minutën e 5’ të ndeshjes, 20 minuta më vonë Stuttgart e barazoi rezultatin në 1-1 me një supergol të Anastasios Donis.

Në minutëne  55’, Christian Gentner nga radhët e Stuttgartit shënoi një autogol, dhe Bayern kaloi përsëri në epërsi për 2-1.

Leon Gorretzka shënoi për 3-1 me kokë në minutën e 71’ , dhe Robert Lewandowski shënoi një gol të bukur në minutën e 84’ për 4-1, që ishte edhe rezultati final i takimit.

Në ndeshjen e radhës në Bundesligë, Bayern luan si mysafir ndaj Bayer Leverkusen, kurse Stuttgart e pret në shtëpi Freiburg.

Pesë arsye pse James Rodriguez duhet të jetë startues për Bayern

Pas dy muajsh me një lëndim në gju, James Rodriguez u kthye në skuadrën e Bayern Munich kundër Hoffenheim, por u la në stol të premten në mbrëmje.

Niko Kovaç e inkuadroi atë në fazën përmbyllëse të lojës në fitoren 3-1, në vendin e Thomas Muller duke i mundësuar Robert Lewandowskit për të shënuar një gol në fund.

Rodriguez tregoi se pse ai duhet të jetë startues për Bayern Munich, pasi këto pesë arsye dëshmojnë :

1) Bayern ka nevojë për talentin e tij

Bavarezët kanë shumë lojtarë me shpejtësi dhe shkathtësi, por nuk kanë imagjinatën apo kreativitetin e një lojtari si kolumbiani, siç tregoi në golin e tretë të Bayernit të premten.

2) Ai i bën shokët e tij më të mirë

Me Rodriguez në fushë, ai u jep lojtarëve si Lewandowski, Muller ose Serge Gnabry më shumë liri, gjermanët kanë folur edhe për dashurinë e tij për t’u rikthyer tek Real Madridi kohët e fundit.

3) Vendimtarë me golat nga distanca
Goli i James Rodriguez kundër Uruguajit nè Kupën e Botës 2014
Goli i James Rodriguez kundër Uruguajit nè Kupën e Botës 2014

Kur Bayernit i mungon rrjedha e viteve të fundit si ata e kanë këtë sezon, ata duhet të përfitojnë nga një pjesë e caktuar dhe kjo do të thotë të llogarisë në Rodriguez, jo vetëm për goditjet e tij të drejtpërdrejta, por edhe nga ato indirekte dhe ato nga këndi.

4) Pasimi i topit përpara

Duke luajtur në një 4-3-3, Rodriguez siguron lidhjen në tranzicion për të sulmuar me cilësinë e tij dhe prekjen e topit që mund të shmangë presionin e kundërshtarit dhe të hapë lojën duke marrë topin në zona të rrezikshme.

5) Luan pa frikë dhe shënon gola

Një gol që shënon mesfushorin me kualitet të pamasë është e mjaftueshme për të frikësuar lojtarët kundërshtarë dhe bën një ndryshim të vërtetë kur golat nuk po shënohen lehtë nga Bayerni, ata nuk mund të përballojnë të mos llogarisin në atë si një pjesë themelore të ekipit.

Këto janë pesë arsyet pse James duhet të jetë në formacionin startues tek ekipi gjerman, por nëse kjo nuk ndodhë Real Madridi mund ta rikthej atë në ekip, dhe këtë dëshirë nuk e ka fshehur as kolumbiani pasi ka shumë kujtime të bukura në Madrid./TeleshkronjaPost/

Trajneri Bayern Kovac: Nga James pres që të ketë paraqitje të mira këtë sezon

Trajneri i Bayernit të Munichut Nico Kovac pret që James Rodriguez të mbajë motivimin dhe fokusin për pjesën tjetër të sezonit.

Kolumbiani iu bashkua bavarezëve në një marrëveshje dyvjeçare të huazimit nga Real Madrid në fillim të sezonit të kaluar.

Zyrtarët e Bayernit sugjeruan në sezonin e parë se sulmuesi do të jetë një lojtar kyç i skuadrës, por që nuk po ka vazhdimësi.

Lojtari këtë sezon ka luajtur vetëm pesë herë këtë sezon në Bundesligë dhe gjersa rekordmeister po përgatitet të luajë nesër kundër Hoffenheimit, kroati i ka kërkuar lojtarit të përqendrohet.

“Kampionati është shumë i madh, por çdokush mund të fitojë [vendin e tyre]”, tha Kovac.

“Të gjithë lojtarët që nënshkruajnë një kontratë këtu e dinë se mund të jenë jashtë ekipit në rast se nuk kanë paraqitje të mirë”.

“James po luan për të ardhmen e tij, pres që të vazhdojë të me lojë të mira. Dua që të jetë i motivuar dhe i fokusuar. Si një trajner, unë mund ta vlerësoj vetëm atë që shoh në fushë”, pohoi strategu.

Ndryshe, 27-vjeçari deri më tani është paraqitur në 31 raste për gjermanët dhe ka shënuar dhjetë gola.

Rënditja e fundit e FIFA-s për klube për vitin 2018

Dominim apsolut, kështu mund të quhet Real Madridi në listen e fundit të FIFA-s për vitin 2018 sapo e ka fituar për të tretën herë radhazi titullin e Kupës së Botës për Klube.

Klubi madrilen e përfundon vitin 2018 si klubi në pozitën e parë në radhitjen e UEFA-s, që i ka publikuar radhitjet e fundit për këtë vit.

Sipas radhitjes së UEFA-s, 13-herë fituesit e Ligës së Kampionëve e përfundojnë vitin 2018 me renditjen më të mirë nga të gjitha klubet evropianë, duke i grumbulluar plot 144 pikë.

Pas Real Madridit radhitet Bayern Munichu, ndërsa Barcelona dhe Atletico Madridi pozicionohen në vendin e tretë dhe të katërt. Për shkak të renditjes së mirë të klubeve spanjolle, edhe Federata e Futbollit të Spanjës është radhitur në pozitën e parë.

Këtu janë disa nga renditjet më të rëndësishme të UEFA-s, të cilët janë renditjet përfundimtare për vitin 2018:

Renditja për pesë vitet e fundit për klube (vlen për radhitjet nëpër vazo në shortet për garat evropiane):

Renditja për dhjetë vitet e fundit për klubet (përdoret për shpërndarjen e shpërblimeve financiare):

Renditja për pesë vitet e fundit për Federatat e Futbollit:

Renditja e këtij sezoni për Federatat e Futbollit:

Super talenti Francez: Nuk kam marrëveshje me Bayernin

Benjamin Pavard ka mohuar të ketë një marrëveshje që do ta shohë atë të lidhur me Bayern Munichun në verën e vitit 2019.

Që prej fitimit të Kupës së Botës me Francën gjatë verës, mbrojtësi 22-vjeçar ka parë të ardhmen e tij të klubit të vënë në pikëpyetje.

Është sugjeruar që Bayerni po udhëheq ndjekjen për nënshkrimin e tij, me të cilin raportohet gjerësisht se tashmë është bërë një marrëveshje.

Pavard, i cili mbetet nën kontratë në Stuttgart deri në vitin 2021, insiston që nuk është kështu dhe nuk ka marrëveshje me Bayernin.

“Nuk kam nënshkruar asgjë me Bayernin”, ka thënë fillimisht Pavard për Le Parisien.

“Interesi i një klubi të tillë më bën të lumtur, por jam fokusuar në Stuttgarti”.

“Unë nuk jam duke menduar për verën e ardhshme”, përfundoi francezi.

Ndryshe, Pavard ka qenë i pazëvendësueshëm te kombëtarja franceze gjatë Kupës së Botës dhe ka lënë përshtypje të mëdha.

James u thotë familjarëve se dëshiron rikthimin te Real Madridi

Mesfushori i Bayern Munichut, James Rodriguez thuhet se kërkon rikthimin te klubi i tij amë, Real Madridi.

Ylli kolumbian është duke kaluar sezonin e dytë te Bavarezët si i huazuar nga Mbretërit e Spanjës.

Megjithatë, e ardhmja e tij ka qenë gjithmonë e diskutueshme dhe tani si duket kanë filluar edhe më shumë thashethemet.

Rodriguez nuk po kalon kohë të mira me trajnerin Niko Kovac dhe mendohet se ka shprehur dëshirën për rikthim në Santiago Bernabeu.

Sipas mediumeve spanjolle, Rodriguez ka shprehur dëshirën për rikthim pa marrë parasysh se kush është në drejtimin e Realit.

“Dua të kthehet pa marr parasysh se a është Santiago Solari, Jose Mourinho apo Antonio Conte”, thuhet t’i ketë thënë James familjarëve të tij, raporton Okdiario.

Kolumbiani është momentalisht jashtë fushave shkaku i një lëndimi, por mesazhi i tij për rikthim mendohet të merret me pozitivitet nga drejtuesit e Realit.

Bayerni ka opsionin e blerjes përfundimtar të James për 42 milionë euro, por dëshira e lojtarit është të mbyll aventurën me Bayernin dhe të rikthimet te Reali më 2019.