Rishikim, statistika, të rejat e fundit: Liverpool-Barcelona

Liverpool përballet me një sfidë të vështirë për të përmbysur një deficit prej tre golash kundër Barcelonës – pa Mo Salah dhe Roberto Firmino.

Liga e Kampioneve mund të ofrojë një zbavitje të shtesë për The Reds, me shpresën e titullit të Premier League që mbetet ende gjallë edhe në ndeshjen finale të sezonit me Wolves të dielën e ardhshme.

Realisht, ata mund të fitojnë me katër gola diferencë kundër klubit katalanas për të lënë ndonjë shpresë të progresit në finale për sezonin e dytë me radhë, pasi çdo gol tjetër nga vizitorët do thoshte se Liverpool do i duheshin 5 gola për të shkuar tutje.

“Është një tronditje dhe kjo do të thotë se ai as nuk do të lejohet të luajë,” tha Klopp për golashënuesit e tij më të mirë[Salah], të cilin ai është i bindur se do të jetë në dispozicion për fundjavë.

“Ai ndjehet mirë, por kjo nuk është mjaft e mirë nga pikëpamja mjekësore, ai është i dëshpëruar, por ne nuk mund ta lejojmë atë të luaj. Qasja që ne do të marrim është që ne të përpiqemi të fitojmë ndeshjen”.

Lajme fundit nga dy ekipet

Tronditja që Salah Mori për Liverpool nënkupton se egjiptiani është përjashtuar nga ndeshja e dytë e Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës në Anfield Road.

Salah i bashkohet shokut të tij Roberto Firmino, i cili poashtu është jashtë pas problemeve me muskujt, do të thotë se Divock Origi, zëvendësuesi i cili shënoi golin e fitores në Newcastle të shtunën, është vendosur të fillojë nga minuta e parë, raporton Teleshkronja Post.

Anësori i Liverpooli u largua në një barelë nga ndeshja ndaj Newcastle.
Anësori i Liverpooli u largua në një barelë nga ndeshja ndaj Newcastle.

Mesfushorët Naby Keita (ijë) dhe Adam Lallana (muskuj) nuk do të luajnë përsëri këtë sezon (të dy të lënduar.

Të rejat nga FC Barcelona : Ousmane Dembele nuk ka udhëtuar në Anfield pasi ai ishte larguar nga loja në ndeshjen e Barcelonës me Celta Vigo, përveq francezit edhe Rafinha mungon, vizitorët kanë një skuadër më të kompletuar sonte.

Trajneri i FC Barcelonës, Ernesto Valverde.

Statistikat e uebsajtit sportiv ‘Opta’:

  • Liverpooli po kërkon të bëhet vetëm ekipi i tretë në historinë e Kupës së Europës / Ligës së Kampionëve që do riktheht me tre gola disavantazh pas ndeshjes së parë gjysmë-finale dhe progresin në finale, pas Panathinaikos në vitet 1970-71 dhe Barcelonën në 1985 -86.
  • Barcelona ka fituar të dyja ndeshjet e mëparshme të Ligës së Kampionëve në Anfield kundër Liverpulit, duke fituar 3-1 në nëntor 2001 dhe 1-0 në mars 2007; Barcelona është e vetmja skuadër që ka fituar më shumë se një herë në Anfield në Ligën e Kampionëve.
  • Në të gjitha garat evropiane, Liverpuli ka humbur vetëm një prej gjysmëfinaleve të tyre në shtëpi në Anfield (W14 D3 L1), duke humbur 0-1 ndaj një goli të Billy Bremner kundër Leeds United në Fairs Cup 1970-71.
  • Barcelona ka fituar dy ndeshje në Ligën e Kampionëve në Angli këtë sezon, duke fituar 4-2 në Spurs dhe 1-0 në Manchester United – asnjë ekip tjetër kurrë nuk ka fituar tri ndeshje në Angli në një garë të madhe evropiane në një sezon të vetëm.
  • Liverpooli është i pamposhtur në 19 ndeshje në shtëpi në të gjitha garat (W16 D3 L0), duke gëzuar kohë më të gjatë si të pamposhtur nën Jürgen Klopp – prej 25 mes janarit 2016 dhe janarit 2017.
  • Liverpuli nuk ka pranuar një gol të Ligës së Kampionëve në Anfield në 367 minuta, që kur Kylian Mbappé shënoi për Paris Saint-Germain në shtator; Reds nuk kanë mbajtur pesë ndeshje me portë të pastër në shtëpi në Kupën Evropiane / Champions League që nga tetori i vitit 1984.
  • Barcelona ka fituar vetëm pesë nga 18 ndeshjet e fundit të Ligës së Kampionëve (W5 D4 L9), por katër prej këtyre pesë fitoreve kanë ardhur në Angli (dy kundër Man City, një kundër Arsenalit dhe Man Utd), ndërsa tjetri kundër PSG në Prill 2015.
  • Lionel Messi ka 12 gola në Ligën e Kampionëve për Barcelonën këtë sezon, vetëm dy të gola larg nga më e mira e tij në një sezon të vetëm, duke shënuar 14 në 2011-12; Argjentinasi ka shënuar më shumë gola kundër skuadrave angleze sesa çdo lojtar tjetër në historinë e Ligës së Kampionëve (26), duke përfshirë edhe gjashtë këtë sezon.

Kur është finalja e Ligës së Kampionëve?

Finalja e Ligës së Kampionëve, i 27-ti në formatin e tij të tanishëm dhe konkursi i 64 ekipeve më elitë të Evropës, do të zhvillohet më 1 qershor 2019./TeleshkronjaPost/

Zyrtare: Salah dhe Boby Firmino humbasin ndeshjen e Ligës së Kampionëve me Barcelonën

Dy nga lojtarët kryesorë të Liverpoolit, Mohamed Salah dhe Roberto Firmino do të humbasin ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me Barcelonën për shkak të lëndimit.

Faraoni Salah u largua nga fusha në një barelë pas një dueli ajrore me lojtarin e Newcastle, Martin Dubravka gjatë fitores 2-3 të së shtunës.

Menaxheri Jurgen Klopp thotë se tronditja do ta mbajë Salahun jashtë, ndeshjen ku Liverpool hyn për të përmirësuar një deficit prej 3-0 në Anfield Road.

Anën tjetër braziliani Firmino humbi fitoren ndaj Newcastle me një lëndim të muskujve, shkruan BBC, transmeton Teleshkronja Post.

“Dy nga sulmuesit më të mirë në botë nuk janë në dispozicion nesër natën dhe ne duhet të shënojmë katër gola”, tha Klopp.

“Kjo nuk e bën jetën më të lehtë, por ne do të përpiqemi për 90 minuta për t’i dhënë një fund të duhur.”

“Ky është plani, nëse mund ta bëjmë, është e mrekullueshme. Nëse nuk mund ta bëjmë, le të dështojmë në mënyrën të bukur”.

“Salah nuk është mjaft e mirë nga pikëpamja mjekësore,” shtoi Klopp. “Ai është i dëshpëruar pasi nuk ka mundësi për të luajtur, por ne nuk mund ta bëjmë atë.”

“Është një tronditje, që do të thotë se nuk do të lejohet të luajë.”

Klopp është i bindur se Salah do të jetë në gjendje të luajë në ndeshjen finale të Ligës Premier të sezonit kundër Wolves në Anfield të dielën, ku Reds mund të fitojë titullin për herë të parë që nga 1990.

Roberto Firmino hyri në ndeshje si zëvendësues në minuten e 79’të në pjesën e dytë në Barcelonë, pak pasi Lionel Messi e kishte shtrirë avantazhin në 3-0.

Braziliani – i cili ishte lënë jashtë fitores ndaj Huddersfield para udhëtimit në Barcelonë – nuk u shfaq kundër Newcastle.

Firmino ka realizuar 16 gola për Reds këtë sezon, me Salahun duke kontribuar në 26 të tillë.

Roberto Firmino

Klopp humbi gjithashtu mesfushorin Naby Keita ndaj lëndimit kundër Newcastle, ndeshjen e katërt të klubit në 14 ditë.

“Ne duhet të marrim shumë vendime. Nesër mbrëma është loja e tretë në gjashtë ditë,” shtoi Klopp.

Këto lëndime, fatmirësisht apo fatkeqësisht do jenë një mundësi e mirë që Shaqiri ta tregojë veten./TeleshkronjaPost/

Barça 3-0 Liverpool: Jurgen Klopp befason me fjalët pas ndeshjes

Jurgen Klopp mund të bëjë pak më shumë sesa të shikojë me optimizëm, pasi i ka zmbrapsur përpjekjet e tij të fuqishme dhe të Liverpulit pasi humbën 3-0 në Barcelonë.

‘The Reds’ ishin ekip më i mirë pjesën më të madhe të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të së mërkurën mbrëma, por humbja e tyre dhe përfundimi klinik i lojtarëve katalunas iu kushtoj atyre.

Luis Suarez shënoi golin e hapjes kundër ish-skuadrës së tij në pjesën e parë, para dy golave të Messit pastaj, duke përfshirë një goditje të lirë nga Lionel Messi.

Liverpooli ende ka një mundësi për të përparuar në finale, pasi Barca do të shkojë në Anfield javën e ardhshme, por do të ketë nevojë për një përpjekje të madhe për të përmbysur deficitin dhe për të mos pranuar ndonjë gol (3-0).

Tani për tani, Klopp po e kthen vëmendjen e tij në udhëtimin tek Newcastle të shtunën, ku po vazhdon edhe gara e ashpër me Cityn për titullin e Premier League.

“Unë thashë se unë jam me të vërtetë krenar për ta, me të vërtetë më pëlqente loja, është e mrekullueshme”, tha ai pas ndeshjes.

“Por ne nuk duhet të mendojmë për ndeshjen e ardhshme kundër Barcelonës, tani ne luajmë në Newcastle, këtu është fokusi ynë.”

“Pra, shkoni në hotel, keni një gjumë të duhur, ngrihuni në mëngjes dhe fluturojmë në shtëpi dhe përgatitemi për Newcastle, kështu është.

“Çfarëdo që të ndodhë, këta djem, nuk mund të jem më krenar për ta.”

“Ne e dimë rezultatin dhe njerëzit që nuk e kanë parë këtë lojë do të thonë gjëra të çuditshme në lidhje me të – ne e pranojmë këtë, është e lehtë.”

“Në fund të fundit është ende një 3-0, çfarë mendoj për lojën, dhe kjo nuk do të ndryshojë, por është në rregull.”

“Le të fluturojmë në shtëpi dhe të luajmë Newcastle, dhe pastaj do të luajmë një tjetër lojë kundër Barcelonës,” u shpreh Klopp, raporton Teleshkronja Post.

Klopp ka lëvdata të pritshme për Messin, duke thënë se “në këto momente ai është i pandalshëm”, por shtoi se “pavarësisht nga unë isha me të vërtetë i lumtur me atë se si e mbrojmë të gjithë ekipin”.

Nuk iu shmangë pyetjes nëse ai beson se Liverpooli ende mund të arrijë në finale me një rezultat në Anfield javën e ardhshme, menaxheri gjerman dha një përgjigje realiste.

“Po, sepse është futboll. Por para kësaj loje kemi pasur një shans më të madh”, tha ai.

“Eshte e veshtire. Cfare mund te them? Barcelona është kjo, nëse ata mund të luajnë për kundërsulme [në Anfield] që nuk na ndihmojnë shumë. Kjo është e vështirë për të shmangur./TeleshkronjaPost.Info/

Barcelona 3-0 Liverpool: Vlerësimet e lojtarëve

Leo Messi edhe sonte si zakonisht ishte i pamarkueshëm, ndërsa një natë për tu harruar për Fabinhon, transmeton Teleshkronja Post.

Vlerësimet e lojtarëve të Barcelonës :

Marc-Andre ter Stegen – 8 – Krijoj autoritet për një mbrojtje stabile. Prodhoj një pritje kruciale të Salah, dhe dy nga Milner.

Sergi Roberto – 7 – Të trazuar nga ritmi i Mané dhe Robertson në mbivendosje. Shumë më efektive kur zhvendosen përpara me Semedo për të mbuluar hapsirën prapa.

Gerard Piqué – 7 – Pothuajse shkaktoj një penallti të hershme me një shtytje të Mane. 32-vjeçari mbetet dominuese në ajër dhe gjithnjë vigjilent.

Clement Lenglet – 7 – Disa bllokime në fund nuk mund të fshehin shqetësimin e tij kundër Salahut.

Jordi Alba – 8 – Një moment magjie tek goli i Suarez, megjithëse në kurriz të rastit të detyrave të tij mbrojtëse.

Arturo Vidal – 8 – Zgjedhur përpara Arthur për cilësinë e tij në top dhe ndërruar lojë për të treguar efekt.

Sergio Busquets – 8 – Rëndësia e tij tek Barcelona është pakësuar. Paraqitje e mirë dhe të rregullt në posedim dhe jashtëzakonisht efektiv në thyerjen e ritmit të sulmit të Liverpulit.

Ivan Rakitiç – 7 – Paraqitje e mirë nga ai, ndali mirë Boby Firminon.

Philippe Coutinho – 6 – Nuk kishte diqka për tu vequar, mori duartrokitje kur doli nga loja.

Lionel Messi – 9 – Klopp kishte të drejtë, ai është më i madhi. Thjesht i dobishëm në kohë dhe goli i tij i 600 për Barcelonën do të jetojë gjatë në kujtesë.

Luis Suarez – 8 – Sulmues i klasit botëror dhe golashënues.

Zëvendësuesit: Semedo (për Coutinho 60) 7, Dembele (për Suarez 90) 3, Alena (për Roberto 90) 4.

Alisson i Liverpulit përpiqet të presë goditjen e Luis Suarez. Fotografia: Javier Soriano / AFP / Getty Images

Vlerësimet e lojtarëve të Liverpool

Alisson – 6 – Pak shanse me golat e Barcelonës, madje edhe i treti nga distanca.

Joe Gomez – 7 – Jordi Alba përparoi poshtë krahëve të tij shpesh. U përmirësua në pjesën e dytë.

Joel Matip – 6 – Vet rezultati tregon paraqitjen e tij, disa ndërhyrje pa peshë.

Virgil van Dijk – 7 – Dueli i tij shumë i parashikuar me Messin ishte balancues derisa argjentinasi të rritej një nivel dhe ai nuk ishte në gjendje t’i përgjigjej.

Andy Robertson – 8 – Kishte paraqitje solide, i ndihmoj mjaftë sulmit të Liverpool, por nuk mjaftoj.

James Milner – 6 – Kthehet në të majtë të mesfushës pas daljes së Keitës, ku vëmendja e tij e ngushtë ndaj Messit injektonte ndërhyrje të ashpra.

Fabinho – 6 – Shpesh u anashkalua nga këmbët e shpejta të Messit dhe mbizotëronte në betejën e mesfushës. Kjo nuk ishte nata e tij.

Naby Keita – 5 – Beri nje startim dinamik dhe te rrezikshem vetem deri kur u lëndua pas 21 minutash dhe u largua nga fusha.

Mohamed Salah – 6 – Mund të ketë ndryshuar ndeshjen po të barazonte, por përmblodhi natën e kobshme të Liverpulit duke goditur një shtyllë.

Georginio Wijnaldum – 6 – I vendosur në qendër përpara për të udhëhequr shtypin e lartë mbi mbrojtësit e Barcelonës. Një surprizë e madhe që nuk u shpagua.

Sadio Mané – 6 – Shmangu disa herë Pique dhe Roberto disa herë me ritmin e tij, por të paaftë për të bërë atë hapin e fundit.

Dëshpërim i madhë për “The Reds”. Foto (UEFA.COM)

Zëvendësimet: Henderson (për Keita 24) 7, Firmino (për Wijnaldum 78) 6, Origi (për Milner 84) 5.

Lojtari i ndeshje (Man of The Match): Leo Messi./Teleshkronja Post/

Luis Suarez shënon gol të mrekullueshëm ndaj ish-skuadrës / Video

Barcelona dhe Liverpool po zhvillojnë një super ndeshje deri me tani (26 minuta lojë) në Camp Nou.

Pas 25 minutave lojë, e dominuar nga Liverpool me disa raste shënimi, Barcelona ka ndëshkuar The Reds, raporton Teleshkronja Post.

Pas një asistimi para eksellancë nga Jordi Alba, Luis Suarez zgjati këmbën duke realizuar gol të mrekulleshëm.

Goli i magjishëm nga Luis Suarez ndaj ish-skuadrës Liverpool :

Ky është goli i parë i uruguajanit Suarez në Ligën e Kampionëve këtë sezon./TeleshkronjaPost/

Barcelona-Liverpool, LIVE minutë pas minute 🔴

Raportim LIVE minutë pas minute i ndeshjes Barcelona vs Liverpool në Camp Nou, transmeton Teleshkronja Post.

Ndeshja LIVE me komentin në çdo minutë :
——————————————————————

Përfundon ndeshja me rezultat 3-0.

22:35 | Roberto Firmino futet në lojë dhe pritet të sjellë freski në sulmin e Liverpool, largohet nga fusha

22:28 | Minuta e 66’të, statistikat e ndeshjes deri tani, rezultati ende Barcelona 1:0 Liverpool…

22:21 | Philipe Coutinho largohet nga loja, merrë duartrokitje nga publiku, Nelson Semedo futet në lojë.

22:16 | Liverpool dominon dhe krijon raste dhe në këtë fillim pjesë të dytë, Ter Stegen vendimtarë me 3 pritje.

22:08 | James Milner me super goditje, por ia mohon golin Ter Stegen me super pritje.

22:06 | Fillon pjesa e dytë (II) e ndeshjes. Barcelona 0:0 Liverpool.

21:50 | Përfundon pjesa e parë me golin e vetëm të shënuar nga Suarez, ndeshje e zjarrtë me duele të forta, pas pak pjesa e dytë.

21:45 | James Milner bën një shtyrje jo sportive ndaj Messit, gjyqtari i jep vërejtjen e fundit.

21:37 | Rast i artë për Sadio Mane, por nuk realizon senegalezi. Mbetet rezultati 1:0.

Shikoni goli e Luis Suarez KETU <

21:27 | Gooooooool, Luis Suarez kalon Barcelonën në epërsi. Barcelona 1:0 Liverpool.

21:26 | 25 minuta lojë, statistikat e takimit :

Barcelona 0-0 Liverpool (min 25).

21:23 | Keita i Liverpool lëndohet dhe zëvendësohet nga Jordan Henderson.

21:19 | Gerard Pique shkakton faul ndaj Sadio Mane afër zonës, një këndore e shkurtuar…

21:16 | Messi nis një aksion i vetmuar, humb topin pastaj godet Coutinho por Becker e ndal pa problem.

21:15 | Leo Messi pretendon për lojë me dorë në zonën e Liverpool, edhe tifozët vërshëllejnë referin…

21:14 | Barcelona deri me tani po tenton me kundërsulme të shfrytëzoj gabimet e Liverpool.

21:13 | Liverpool po mbanë presion konstant me kontroll të topit…

21:09 Shkakton faul në sulm Suarez ndaj James Milner, gjyqtari i jep vërejtje…

21:06 | Sadio Mane pretendon për penalti, pasi u rrëzua nga Pique, gjyqtari vazhdon lojën…

21:03 | Liverpool e nis me një presion drejtë portës së Barcelonës, Salah shkakton panik në mbrojtjen e Barqës.

21:02 | Fillon ndeshja e zjarrtë Barcelona 0:0 Liverpool, me topin të parët luajnë lojtarët e Liverpool.

———————————————————-

20:50 | Messi ka nevojë vetëm për dy gola të tjera për të arritur 600 për Barcelonën. A mund të ndodhë kjo sonte? Mbetët të shihet…

20:48 | Mohamed Salah dhe Sadio Mane tregojnë shpejtësi…

20:47 | Leo Messi, Jordi Alba, Luis Suarez në nxemje para ndeshjes.

20:44 | Lojtarët në nxemje

20:40 | Barcelona ka formacionin XI më të vjetër në epokën e Ligës së Kampionëve – mosha mesatare prej 29 vjet e 210 ditë.

20:36 | Lojtarët kanë dalë në nxemje në fushën e gjelbërt, Camp Nou

20:34 | Messi po e bën paraqitjen e tij të 100-të si kapiteni i Barcelonës sonte.

Gjithqka rreth ndeshjes Barcelona vs Liverpool, minutë pas minute në kohë reale nga stafi ynë./ Teleshkronja Post /

Formacionet zyrtare: Barcelona pret Liverpool në Camp Nou

Barcelona e pret Liverpoolin në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve të mërkurën mbrëma, ndeshje e cila përcakton shumë sa i përket finalistit të kësaj gare.

Tifozët në Camp Nou dhe ata përmes televizionit sonte me siguri do kënaqet me futbollin e dy klubeve aktualisht më të forta evropiane.

Një tjetër arsye më shumë për ta ndjekur këtë ndeshje është arsyeja se të dy sulmet e dy klubeve respektive janë nga më produktivët në evropë, shkruan Teleshkronja Post.

Të dy trajnerët kanë publikuar formacionet apo skemat zyrtare me të cilët do fillojnë lojë, dhe nuk ka shumë befasi.

Formacioni zyrtarë i Barcelonës | Ter Stegen; Gerard Pique, Ivan Rakitic, Sergio, Coutinho, Suarez, Messi, Lenglet, Jordi Alba, Vidal.

Formacioni zyrtarë i Liverpool | Alisson Becker, Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Milner, Wijnaldum, Keita, Mane, Salah.

Banka rezervë e Barcelonës dhe trajnerit Valverde: Carlos Alena, Jasper Cilesen, Ousmann Dembele, Arthur, Nelson Semedo, Malcom, Samuel Umtiti.

Banka rezervë e Liverpool dhe trajnerit Klopp: Alexander Arnold, Roberto Firmino, Jordan Henderson, Dejan Lovren, Simon Mignolet, Divock Origi dhe kosovari Xherdan Shaqiri.

Ndeshja do të fillojë në orën 21:00 në Camp Nou, me gjyqtarin holandez Bjorn Kuipers, për ndarjen e drejtësisë./teleshkronjapost.info/

Paralajmërohet Barcelona: Firmino nuk fle

Barcelona do të duhet të jetë e kujdesshme ndaj Liverpulit përpara Roberto Firminos pasi ata mirëpresin ekipin e Premier Ligës në Camp Nou në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të mërkurën në mbrëmje.

Ish ylli i Blaugranëve, Rivaldo ka paralajmëruar klubin e tij të vjetër për kërc’ënimin e paraqitur nga bashkatdhetari i tij, Roberto Firmino.

“Ai është një lojtar i dashur dhe ka pasur pak mundësi me ekipin kombëtar [brazilian],” tha ai.

“Barcelona duhet të jetë e kujdesshme dhe të mos jetë e hutuar sepse Firmino nuk fle për as edhe një minutë.”

“Ai ka cilësi dhe një prani në zonë, ai është gjithmonë aty dhe i uritur për gol, duhet kujdes maksimal për të”.

Pep Guardiola dhe Rivaldo me fanellën e Barcelonës

Edhe pse ka theksuar rrezikun nga braziliani, Rivaldo e di se Liverpooli ka lojtarë të tjerë të aftë për të shkaktuar probleme, si Salah dhe Mane.

“Nuk mund të thuash se kush do [rrezikojë më tepër],” shpjegoi ai.

Firmino, Mane, Salah (Foto: Goal.com)

“Ju duhet të mbani një sy për të gjithë, ti markoni si skuadër.”

Atmosfera në Anfield shpesh flitet për shkëlqyeshmëri, por Rivaldo nuk mendon se lojtarët e Barcelonës do të largohen aq lehtë nga aty, transmeton Teleshkronja Post.

“Lojtarët janë për këso ndeshje të bukura, do të jetë një shfaqje e mrekullueshme,” u shpreh Rivaldo.

Barcelona dhe Liverpool takohen sonte nga ora 21:00, këtu lexoni informacionet për ndeshjen në Camp Nou, formacionet e mundshme./TeleshkronjaPost/