E fundit: Griezmann informon Atlético se ai po largohet, Barça qëndron gati

Antoine Griezmann do të luajë të shtunën në Valencia kundër Levante ndeshjen e tij të fundit zyrtare me Atlético pas kësaj pasdite ai personalisht komunikoi me klubin dhe shokët e tij që do t’i japë fund aventurës së tij në verë.

Francezi, gjatë një takimi që pati me Simeone dhe Miguel Ángel Gil Marín këtë pasdite, e transmetoi vendimin e tij, duke e zbutur kështu rrugën e tij (gjithçka duket se tregon se për të nënshkruar për Barcelonën).

Vlen të kujtojmë se megjithëse klauzola e përfundimit të Griezmann u rrit në 200 milionë kur vetëm para Kupës së Botës së fundit ai e zgjati kontratën e tij me Atlético pas refuzimit të Barcelonës, ajo do të reduktohet në 120 nga 1 korriku. Kështu.

Edhe pse në ditët e fundit Simeone kishte shprehur se Antoine nuk kishte marrë asnjë sinjal nga ana e tij që tregonte qëllimin e tij për të ndryshuar ambient, si trajnerin, ashtu edhe fanelen, pasi udhëheqësit e Atleticos kishin frikë se reprezentuesi francez mund të përfundonte larg kryeqytetit spanjoll.

Prandaj, për të shmangur një operacion tjetër si ai që ndodhi në fund të sezonit të kaluar, shefat ‘rojiblanka’ dëshironin të dëgjonin nga zëri i Griezmann se përfshirja e tij në projekt do të mbetet e njëjtë dhe se lajmet që e vendosën atë në Barcelonë nuk përputheshin me realitetin.

Megjithatë, për tmerrin e tij, francezi ishte i ndershëm, duke shprehur dëshirën e tij për të mbyllur ciklin e tij në Atlético. Megjithëse ai falënderoi në çdo kohë përzemërsinë dhe dashurinë e marrë në klub, si dhe përpjekjet për të arritur vazhdimësinë e tij verën e kaluar dhe mblodhi një projekt që u projektua rreth figurës së tij, Griezmann aludoi në nevojën për t’u përballur me sfida të reja për të justifikuar vendimin tuaj për të lënë të nisë një nga më të mëdhatë në Evropë.

Kështu, ndërsa Griezmann tashmë është fokusuar në mbylljen e një marrëveshje për t’u bashkuar me Barcelonën, Atlético tashmë e di se në revolucionin që duhet të ndërmerret në muajt e ardhshëm do të përfshijë gjithashtu largimin e lojtarit më të rëndësishëm në fushë./TeleshkronjaPost/

Flet Messi për herë të parë pas asaj që ndodhi atë natë në Anfield

Ishte në thumb të mediave botërore, sidomos ato spanjolle pas eleminimit të Barcelonës nga Liverpool në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Një vit më parë ata pësuan të njëjtin kapitullim dhe eleminmin , por përballë kishin Romën. Nga këto humbje, edhe Leo Messi e ka përjetuar rëndë madje tash sa ditë nuk është paraqitur para mediave.

Gjithashtu ylli argjentinas teksa largohej nga aeroporti i Liverpoolit, u kritikua nga shumë tifozë por që sigurisht e kishin nga zemërimi i madh, madje u tha se kishte konfrontim me ta.

Ai foli për herë të parë pas asaj që ndodhi atë natë në Anfield Road :

‘’Dhemb më shumë se çdo herë’’, tha fillimisht fituesi i pesëfishtë i Topit të Artë.

‘’Duhet të jemi më të bashkuar se kurrë, është koha që ta lëmë pasë atë eliminim’’, përfundoi Messi.

Lexo edhe: A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Barcelona është në garë edhe për një trofe, pasi fitoi La Liga-në. ‘Blaugranasit’ do ndeshet në finalen e Kupës së Mbretit me Valencian.

Pas këtyre dy humbjeve katastrofike nga Roma dhe Liverpool, e ardhmja e trajnerit Valverde është e paqartë./TeleshkronjaPost/

A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Tifozët dhe lojtarët e klubit katalanas mbetën të habitur nga reagimi i shpejtë i mbrojtësit anglez, Alexander Arnold, gol i cili i dërgoj ata në finale të UCL.

“Pashë topin në rrjetë dhe nuk e dija se kush e kishte marrë në qoshe, ishte shumë e shpejtë për mua. O Perëndia im – gjeni”, u shpreh i ngazëllyer Jurgen Klopp.

Tifozët e Liverpool panë duke luajtur mençur Trent Alexander-Arnold dhe përfundimin e ftohtë të Divock Origit – për të falënderuar për sigurimin e vendit të The Reds në finalen e Ligës së Kampioneve 2019 dhe eleminimin e Barcelonës.

Ekipi i Premier Ligës prodhoi një tjetër rikthim historik në fitoren e tyre të famshme të Ligës së Kampionëve ndaj AC Milan në Stamboll në vitin 2005 për të përmbysur skuadrën katalanase, e cila erdhi në Anfield me një avantazh prej 3-0.

Momenti vendimtar erdhi në minutën e 79-të, pasi një pasimi të shpejtë nga Alexander-Arnold arriti tek Origi, i cili shënoi në porten e Marc-Andre ter Stegen për ta shënuar rezultatin final 4-3 në total.

Lionel Messi, Gerard Pique dhe ekipi i Barçes mbetën të habitur. Luis Suarez pas ndeshje kërkoj falje për tifozët dhe pranoi se goli i katërt e bëri Barçën të duket si një ekip adoleshentësh.

Por pyetja që shumë kush e bën ështe se a ishte goditja e Trent Alexander-Arnold me Barcelonën ndaj Barcelonës e rregullt si rregullores së UEFA-s dhe FIFA-s ?

Disa nga tifozët e Barcelonës që janë ende dyshues, mos ndoshta mund të pyesin nëse pasimi i Aleksandër Arnold ishte e ligjshëm, përcjellë Teleshkronja Post.

Përgjigja e shkurtër për këtë pyetje është po. Kjo është procedura për ekzekutimin e goditjeve nga këndi nga FIFA dhe UEFA :

Ligji 17 – Procedura e goditjeve nga këndi

  • Topi duhet të vendoset në zonën e qoshes më të afërt me pikën ku topi kaloi mbi vijën e këndit.
  • Topi duhet të jetë i palëvizshëm dhe niset nga një lojtar i ekipit kundërshtarë.
  • Topi është në lojë kur ajo niset dhe lëviz qartë; nuk ka nevojë të largohet nga zona e këndit.
  • Flamuri i goditjes këndore nuk duhet të levizë
  • Kundërshtarët duhet të mbeten larg të paktën 9.15 m nga harku i këndit derisa topi të luhet.

Siç shihet, nuk ka asgjë të shkruar në rregullat që i kërkojnë lojtarit të presë për bilbilin apo sinjalin e arbitrit përpara se të nisë lojën nga këndi.

E vetmja kohë që një goditje në qoshe bëhet e paligjshme është nëse goditja e goditësit e prek topin dy herë (dmth. Përpara se të ketë arritur një tjetër lojtar), merret me topin ose godet topin në një kundërshtar në mënyrë të pamatur duke përdorur forcë të tepruar për të luajtur topi përsëri.

“Ishte vetëm një nga ato momente ku e shihni mundësinë dhe e bëni,” shpjegoi Alexander-Arnold më pas.

“Divock Origi u aktivizua dhe e përfundoi golin, ndoshta ai erdhi pak shpejt, por nuk ke pse mendohesh, reagimi vjen instiktivisht.”

“Ai shënoi dy gola për ne sonte dhe të gjithë do të kujtojnë këtë moment”.

Nuk është hera e parë që një futbollist ka përfituar nga kundërshtarët e tij duke humbur përqendrimin gjatë një këndoreje dhe nuk do të jetë i fundit./TeleshkronjaPost/

Liverpool 4-0 Barca: Vlerësimet e lojtarëve në një natë epike në Anfield

Pas një nate epike në Anfield, këto janë vlerësimet e të gjithë lojtarët të Liverpulit… cilët sonte vlerësohen 10/10 dhe cilat lojtarë të Barcelonës marrin një notë 3.

Alisson Becker – 9

Për të mbajtur një portë të pastër kundër Messit, Coutinho, Suarez merr diçka të veçantë, dhe kjo nuk ishte një natë e qetë për brazilianin. Alisson ishte i pavetëdijshëm nga rasti, duke bërë pesë pritje shumë të mira për tia mohuar Barçës golin.

Alexander-Arnold – 10

Njeriu i ndeshjes. 20-vjeçari mori një ovacaion nga të katër anët e Anfield kur u largua nga fusha pas ndeshjes. Kjo ishte një performancë e guximshme edhe përtej viteve të tij, dhe pasimi i tij i shpejtë nga një këndore e fitoi atë për Liverpool. Gjithashtu bëri prekje, kalime më shumë se çdo lojtar tjetër Liverpool.

Joel Matip – 9

Performanca e jashtëzakonshme, që ka të bëjë me sulmet e rastësishme të Barçës, si duelet ajrore dhe në terren. Një gabim ku u ndëshkua me karton të verdhë, e mbajti Lionel Messin në xhep.

Virgil Van Dijk – 8

Liverpool nuk fiton pa këtë njeri. Holandezi mund të ketë lejuar bashkatdhetarin e tij Wijnaldum të marrë meritat, por përsëri Van Dijk ishte superior dhe një qetësi e dukshme.

Andrew Robertson – 7

Disa duele të forta me Luis Suarez, por ia doli shumë mirë madje edhe në sulm duke ndihmuar Sadio Manen në krah.

Fabinho – 8

Një performancë herkuliane dhe ngadalë duke u bërë një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në kontinent.

James Milner – 7

Ai fitoi topin 13 herë, më shumë se çdo lojtar tjetër i Liverpoolit dhe është motori i ekipit.

Henderson – 8

Mbrëmja e tij duket të jetë e gjatë në gjysmën e parë pas një lëndimi të keq në gju, por ai u ngrit dhe vazhdoi me mënyrën sesi filloi, me një energji të pamëshirshme që u emulua në të gjithë ekipin. Nuk është një lojtar, thjesht bën gjithçka drejtë.

Sadio Mane – 8

Ai nuk ishte i përfshirë drejtpërdrejtë në asnjë nga qëllimet, vazhdoi të vrapoi dhe vrapoi, vrapoi dhe vrapoi për të lodhur katalanasit.

Xherdan Shaqiri – 6

Një pjesë e parë e dobët dhe ishte me fat që shmangu një zëvendësim gjatë gjysmë-kohës së pjesës së dytë, por tregoi vendosmëri të madhe në fazat e fundit dhe shërbej për mrekulli tek gol i i dytë Wijnaldum.

Divock Origi – 9

Duket se lidhja e dobët e Liverpulit në vijën e frontit, dyfishi i Origi vjen në një natë ku zakonisht nuk do të fillonte ndeshjen. Ndeshje epike nga belgu.

Zëvendësimet e lojtarëve të

Wijnaldum – 9

G.Wijnaldum solli freski në mesfushë, dhe pastaj kishte dy gola fantastik për Barcelonë.

Lojtarët e Barcelonës

Ter Stegen – 4

Disa pritje të mira, por mbrojtja e tyre nuk funksionoj fare.

Sergi Roberto – 3

Bëri një ndërhyrje vendimtare për të mos lejuar Mane në një moment..

Gerard Pique – 3

Përpjekja për të vazhduar me ritmin e tre sulmuesve të Liverpulit dhe nuk ka ditur se si të përmbajë sulmin e pamëshirshëm të Liverpulit.

Clement Lenglet – 3

Pothuajse i dhuroi një penallti në minutën e 35-të dhe plagosi aksidentalisht Hendersonin.

Jordi Alba – 4

Pothuajse shënoi në gol gjatë pjesës së parë pas super pasimit nga Messi, por ai bëri pak për të ndihmuar ekipin e tij në mbrojtje.

Sergi Busquets – 4

Nuk ishte nata e tij, u ndëshkua me karton të verdhë pas një ndërhyrje të ashpër ndaj Fabinhos.

Arturo Vidal – 3

Ishte i lëngshëm në posedim dhe bëri një varg të kalimeve të lirshme të cilat Liverpuli ishin në gjendje për të kundërshtuar nga mesfushoret e tij.

Ivan Rakitic – 4

U zëvendësua në minutën e 80-të pas një performanse jo të mirë dhe mori një kartë të verdhë në minutën e 53 për një prekje me dorë.

Philipe Coutinho – 5

Ndoshta duhet të kishte bërë më mirë me mundësinë e tij për të kthyer në minutën e 16-të, kur Liverpuli ishte 1-0 në avantazh, por Alisson lexoi mirë situaten.

Lionel Messi – 5

Messi bëri disa kërcënime përmes gjysmës së Liverpulit, por përpjekjet e tij në gol ishin të kota, me Alisson duke të vëmendshëm.

Luis Suarez – 5

Suarez u shfaqë në disa momente dhe u përfshi në disa sfida të diskutueshme. Përpara golit ​​ai u mohua nga Alisson, i cili bëri një pritje të mençur për të mbajtur përpjekjet e tij të ulëta herët në pjesën e dytë.

Zëvendësimet e lojtarëve të Barcelonës

Nelson Semedo – 4

Vendos në një pasim kër’cënues në minutën e 89-të, por ishte shumë mirë i bllokuar nga Van Dijk. Ai gjithashtu mori një kartë të verdhë.

Arthur Melo – 3

Mesfushori brazilian ka kontribuar shumë pak pasi erdhi në stol për Vidalin në minutën e 74-të./TeleshkronjaPost/

Origi i shënon gol Barcelonës , Anfield në festë

Ka filluar ndeshja ndërmjet Liverpool dhe Barcelonës në Anfield Road me tension të jashtëzakonshëm.

Ashtu siq di Anfield me atmosferë të jashtëzakonshme, edhe Liverpool i ka shpërblyer duke kaluar në epërsi pas vetëm 7 minutash lojë.

Ai që shënoj golin e epërsisë ishte Divock Origi, fillimisht ishte Henderson ai që goditi por Ter Stegen priti dhe golin e kthyer e realizoj në gol Origi.

Rezultati aktual është 1-0 në favor të Liverpool, i duhen edhe 3 gola nëse do të shkojë tutje, me kusht që të mos pranojë asnjë.

Ky është goli i belgut Divock Origi i cili po luan në vendin e Firminos sonte, pasi braziliani është i lënduar.

Dhjetë minutat e para të takimit po prodhojnë super lojë nga skuadra e Jurgen Klopp, e cila po dominon aktualisht takimin.

Ndërsa ekipi i Valverdes ende nuk e ka gjetur vetën në gjithë atë presion në Anfield Road dhe po luan vetëm me kundërsulme./TeleshkronjaPost/

LIVE: Liverpool vs Barcelona

Liverpooli, me Xherdan Shaqirin titullar, i duhet një mrekulli në përpjekje për ta përmbysur Barcelonën në mënyrë që të kualifikohet në finale të Ligës së Kampionëve për vitin e dytë radhazi.

Tekniku gjerman, Jurgen Klopp do të tentojë ta organizojë njërin prej rikthimeve më të mëdha në Ligën e Kampionëve sonte në orën 21:00 në Anfield, por do t’i duhet ta bëjë këtë pa ndihmën e dyshes madhështore, Mohamed Salah dhe Roberto Firmino.

Klubi katalunas, Barça, e fitoi bindshëm 3-0 ndeshjen e parë në Camp Nou dhe sonte kërkon ta ruajë këtë epërsi për ta arritur finalen e parë pas plot katër viteve në Ligën e Kampionëve.

Për shkak të mungesës së dy lojtarëve kryesorë të The Reds, Mohamed Salah dhe Firmino, kosovari i Zvicrës Xherdan Shaqiri luan nga fillimi bashkë me Sadio Mane dhe Divock Origit.

Formacionet zyrtare: Starton Shaqiri, Liverpool pret Barcelonën në Anfield

Sonte nga ora 21:00, Liverpool do mundohet të shkruaj historinë ndaj Barcelonës edhe pse ka humbur 3-0 ndeshjen e parë.

Këtë do mundohet ta bëjë pa Mohamed Salah dhe Roberto Firminon e lënduar dhe pritet ta kenë mjaftë vështirë, raporton Teleshkronja Post.

Ndërsa Valverde dhe balugrana sonte janë pa Ousman Dembele dhe Rafinhan e lënduar, dhe nuk pritet të jetë ndonje problem për ta.

Mesfushori zvicran me prejardhje kosovare, Xherdan Shaqiri sonte do të startojë nga minuta e parë për Liverpool.

Formacionet zyrtare të të dy klubeve, Liverpool dhe FC Barcelona :

The Reds: Alisson, Arnold,Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Milner, Henderson, Mane, Shaqiri, Origi.

Blaugrana: Ter Stegen, Pique, Rakitic, Sergio, Coutinho, Suarez, Messi, Lenglet, Alba, Roberto, Vidal.

Ndeshja fillon nga ora 21:00 në stadiumin ku Liverpool i pëlqen të luaj, Anfield Road, ku janë bërë disa ndeshje historike./TeleshkronjaPost/

Tifozët e Liverpool ndezin fishekzjarre jashtë hotelit të Barcelonës në orën 4:30 të mëngjesit

Liverpool do të duhet të provojë një rikthim të mrekullueshëm kur ata përballen me Barcelonën në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në Anfield të martën në mbrëmje.

Barca fitoi ndeshjen e parë 3-0 falë golit të Luis Suarez dhe gola të tjerë nga Lionel Messi në pjesën e dytë në Camp Nou.

The Reds e dinë se një rikthim i dyfishtë do të jetë edhe më i vështirë, duke pasur parasysh se të dy Roberto Firmino dhe Mohamed Salah janë të lënduar.

Megjithatë, të gjitha shpresat nuk janë të humbura për Liverpulin, pasi ata luajnë në Anfield Road.

Ata mund të jenë pa lojtarët kryesorë, por Jurgen Klopp do të synojë të prodhojë një tjetër mbrëmje të paharrueshme në Ligën e Kampionëve në Anfield.

Dhe tifozët e Liverpoolit janë duke bërë çmos që të përpiqen dhe të sigurohen që kjo të ndodhë, transmeton Teleshkronja Post.

Tifozët e futbollit në të kaluarën kanë vendosur taktika jo-fer për mbajtjen e lojtarëve kundërshtarë zgjuar gjatë natës, duke vendosur fishekzjarre dhe duke bërë zhurmë të madhe jashtë hoteleve të tyre.

Mbështetësit e Ajax vendosen fishekzjarre jashtë hotelit të Juventusit para ndeshjes së parë të çerekfinales së Ligës së Kampioneve muajin e kaluar.

Dhe tani tifozët e Liverpool kanë bërë të njëjtën gjë jashtë hotelit të Barcelonës.

Video janë shfaqur në rrjetet sociale ku shihen fishekzjarre duke u nisur jashtë hotelit Hilton në Liverpool, ku lojtarët e Barcelonës arritën dje.

Sipas Liverpool Echo, ka pasur raporte të njerëzve që dëgjojnë zhurma në zonë që në fillim të 2 dhe disa thanë se ata ende mund të dëgjojnë në 4.30 të mëngjesit.

Nuk dihet nëse lojtarët e Barcelonës janë ndikuar por tifozët e Liverpulit do të shpresojnë që ata të tregojnë shenjat e lodhjes në Anfield më vonë sonte.

Jurgen Klopp në konferencë për media

Ndërkohë, Jurgen Klopp ka insistuar që Liverpuli ende ka një shans të përparojë në finale në Madrid 2019.

Menaxheri i Liverpool tha për Guardian: “Ne duam të festojmë sezonin e Ligës së Kampionëve, ose me një përfundim të duhur apo një tjetër gol. Ky është plani: thjesht provo. Nëse mund ta bëjmë, është e mrekullueshme. Nëse jo, atëherë dështoni në mënyrën më të bukur.”/TeleshkronjaPost/