Kosova shënon historinë, kualifikohet me magjinë e Zenelit / VIDEO

Përfaqësuesja e Kosovës sonte shkruajti historinë, duke u kualifikuar në gjysmefinalën e Ligës së Kombeve (NationsLeague), aty ku e pret Maqedonia.

Një vit pa humbje, një vit me plot ndeshje të bukura, një vit që do të mbahet mend gjatë, kur Kosova fillon një rrugëtim të gjatë për në Euro 2020, ku ëndrra e 4 gjenaratave po shkon drejt bërjes realitet.

Nga mesi i fushës kur gjyqtari francez Benoît Millot, Kosova fillojë sulmin dhe menjëherë treguan dhëmbët para azerëve.

Ishte Arbër Zeneli që merr një top të mirë nga Kololli dhe me stilin e tij shënon golin e parë për Kosovën në minutën e dytë të ndeshjes.

Pas golit, Kosova e kontrollonte tërësisht ndeshjen duke mos i lënë hapësirë fare Azerbajxhanit pavarësisht se sulmoi njëherë në minutën e 40’të, por portieri i talentuar i Kosovës bëri një pritje që do të mbahet mend gjatë.

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 1-0 dhe spektakli vazhdoi në pjesën e dytë.

Ashtu si në pjesën e parë, Zeneli përsëri ishte në element. Merr një top të mirë nga Muriqi dhe pasi merr, lirohet dhe del ballë për ballë me portierin azer Agayev duke shënuar përsëri në krahun e djathtë të portës. Minuta e 50’të dhe Kosova po avanconte 2-0, përsëri me golin e Zenelit.

Kosova vazhdonte kontrollin e ndeshjes.

Së ishte kështu, fatin e kësaj ndeshje e vendosi një tjetër talent, Amir Rrahmani për të shënuar golin e tretë.

Ishte një gol taktik, i ushtruar në stërvitje ku pas krosimit të Kolollit Rrahmani shënon me kokë në minutën 61’të.

E kush mund ta përfundonte këtë takim më mirë se ai që e nisi, Arbër Zeneli.

Në minutën e 76’të, ishte prapë ai që shënoi, pikërisht ai prapë në këndin e njëjtë të portës.

Me këtë fitore, Kosova e fiton Grupin 3 dhe gjysmëfinalen në Ligën e Kombeve për vendet e para në grupet e Ligës D.

Po ashtu ajo promovohet në Ligën C te Kombeve për edicionin e saj të ardhshme. Në gjysmëfinale të Ligës D, Kosova do të përballet me Maqedoninë.

Historia bëhet sot: Kosovë vs Azerbajxhan formacionet zyrtare

Në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, Kosova e zhvillon ndeshjen më të rëndësishme deri më tani në Ligën e Kombeve kundër Azerbajxhanit.

Përfaqësuesja jonë është në krye të Grupit 3 të Ligës D me 11 pikë të arkëtuara në pesë xhirot e para, nga tri fitore dhe dy barazime, shkruan Teleshkronja Post.

Ekipi kundërshtar është në vend të dytë me nëntë pikë, nga dy fitore dhe tri barazime. Që do të thotë se asnjëra nga këto ekipe nuk ka pësuar akoma humbje në grup.

Që Kosova të qëndrojë në krye të grupit dhe të sigurojë kualifikimin në gjysmëfinale të Ligës D duhet që së paku të sigurojë një barazim.

Vetëm humbja do t’ua pamundësonte ‘play-offin’ të zgjedhurve të trajnerit Bernard Challandes.

Formacioni startues i Kosovës: Muric, Aliti, Shala, Kryeziu, Rashica, Zeneli, Rrahmani, V. Berisha, Vojvoda, Kololli, Muriqi

Formacioni startues i Azerbajxhanit: Agajev, Garayev, Pashajev, Medvedev, Husejnov, Abullayev, Nazarov, Dadasov, Madatov, Almeida, Khalilzade

Kujtojmë që ndeshja e parë ndërmjet këtyre skuadrave, ku Përfaqësuesja jonë ishte mysafire, përfundoi me rezultat 0-0.

 

Kosova – Azerbajxhan: Formacionet e mundshme për historinë

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë ‘finalen’ sot (e martë) ndaj Azerbajxhanit në stadiumin Fadil Vokrri.

Të ndihmuar edhe nga publiku vendas, djelmoshat tonë janë favorit në këtë përballje të madhe, transmeton Teleshkronja Post.

Kosova vazhdon tutje në gjysmëfinale të Divizionit D të Ligës së Kombeve jo vetëm me fitore, por edhe me një barazim të mundshëm.

Që kjo të arrihet trajneri Bernard Challandes ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme dhe beson te rezultati pozitiv.

Faqja në Twitter, Kosovan Football, e cila është një nga më aktivet dhe seriozet rreth lajmeve të përfaqësueses së Kosovës ka publikuar formacionin e mundshëm ndaj Azerbajxhanit.

Për dallim nga ndeshja e fundit në portë nuk është Samir Ujkani, e as në mbrojtje Fidan Aliti, kurse në sulm Arbër Zeneli dhe Vedat Muriqi.

Formacioni i mundshëm: Muriqi; Vojvoda, Rrahmani, M. Kryeziu, Kololli; Shala, Kryeziu; Berisha; Rashica, Avdijaj; Nuhiu.

Deklarata e Challandes para ndeshjes Kosova vs Azerbajxhani, nesër

Selektori i Kosovës, Bernard Challandes nuk e merr me entuziazëm ndeshjen e nesërme, pasi ka kërkuar nga lojtarët e tij që të jenë totalisht të fokusuar për në ndeshjen kundër Azerbajxhanit.

Edhe ai edhe Valon Berisha kanë insistuar se në këtë ndeshje do të luajnë për fitore të Kosovës.Tekniku zviceran ka thënë se Kosova duhet të qëndroj me këmbë në tokë, shkruan Teleshkronja Post.

Kosova ka treguar një formë të lartë këtë vit, duke mos humbur asnjë ndeshje deri me tani, por trajneri i Kosovës ka përkujtuar se deri në këto momente duhet të mendojmë që Azerbajxhani është favorit.

“Do të jetë një ndeshje interesante. Të dyja Kombëtaret kanë mundësi 50 më 50 që të kalojnë tutje. Në ndeshjen e parë në Baku, Azerbajxhani luajti më mirë por ne arritëm që të nxjerrim një barazim 0-0”, ka thënë ai.

“Skuadra e Azerbajxhanit është një skuadër e fortë dhe e mirë, prandaj edhe gjasat janë të barabarta. Azerbajxhani është favorit pasi që ka shumë më shumë përvojë se sa ne, por ne hyjmë për fitore dhe jam i bindur se me përkrahjen e tifozëve tanë të zjarrtë do t’ia arrijmë këtij qëllimi.”

“Nuk do ta ndërrojmë filozofinë e lojës. Nesër duhet edhe të rrezikojmë. Edhe nëse humbasim do ta vazhdojmë jetën, por e ritheksoj unë besoj në fitore”, ka thënë Challandes.

Gjatë koncerencës për shtyp, Bernard Challandes ka folur edhe për rëndësinë e ndeshjes së nesërme, e cila përpos mediave vendore pritet të ndiqet edhe nga një numër i madh i mediave ndërkombëtare.

“Më vjen mirë që po shoh një interesim të madh të mediave dhe ky është një tregues për rëndësinë e madhe që ka ndeshja për të dyja ekipet”.

Në këtë konferencë ka folur edhe Valon Berisha.

Njëjtë si trajneri, Berisha ka thënë se Azerbajxhani është favorit për shkak të përvojës, por se sipas tij fitorja ndaj Maltës i ka dhënë më shumë motiv ekipit.

“Ajo ishte një fitore tejet domethënëse, por jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e ndeshjes së nesërme dhe ne po besojmë në fitore.”

“Mendoj se edhe pse barazimi na kryen punë, ne si futbollist edhe si ekip nuk duhet të mendojmë për barazim, por duhet të shkojmë për fitore.”

“Në fillim të kësaj gare Azerbajxhani është llogaritur favorit i grupit dhe edhe tash për shkak të përvojës mund të llogaritet i tillë, por ne jemi lider dhe fitorja ndaj Maltës na ka dhënë kurajë. Luajmë para tifozëve tanë dhe hyjmë për fitore”, tha Berisha.

Kosova në letër i ka dy rezultate.

I pari është barazimi, që nuk e favorizon Kosovën shumë pasi që do të luaj në Gjeorgji, sepse është skuadra që ka më së paku pikë në grupin e saj në Ligën e Kombeve.

Fitorja do të bënte që Kosova të luajë me Maqedoninë, si mysafire në Shkup ose Strumicë, ku luan vazhdimisht kjo Kombëtare.

Së “Dardanët” kanë qenë të matur e kanë treguar edhe në deklaratat e tyre shumë lojtarë pas fitores së madhe në Maltë prej 0-5./Teleshkronja Post/