Atletico Madrid 1-0 Getafe: Goli i Moratas dhe shkëlqimi i Felix i fitojnë 3 pikë për Rojiblancos

Një goditje me kokë e Alvaro Morata në pjesën e parë ishte e mjaftueshme për t’i dhënë Atletico Madrid të tre pikët kundër Getafe në ndeshjen e tyre të parë në 2019/20 të LaLiga Santander të dielën.

Lojtarë të shumtë u larguan nga klubi gjatë verës dhe shumë më tepër arritën në Wanda Metropolano, por ishte një fitore prej 1-0 në shtëpi për skuadrën e Diego Simeone në një ndeshje të vështirë.

Atletico filloi me intensitet dhe vetëbesim në shtëpi siç janë mësuar të marrin nën trajnerin argjentinas, duke mbytur kundërshtarët e tyre që e kishin të vështirë të dilnin nga gjysmë fusha e tyre.

Kjo erdhi me një shpërblim, pasi debutuesi Kieran Trippier asistoj Moratan me një krosim të cilin ndërkombëtari spanjoll e qoi përtej David Soria për golin e hapjes në minutën e 23′.

Drama e gjysmës së parë, megjithatë, ishte vetëm fillimi. Jorge Molina pa dashje e shkeli në thembra Thomas Partey ndërsa ndiqte mesfushorin i cili u ndëshkua fillimisht me karton të verdhë, përpara se të rishikohej incidenti dhe vendimin të ndryshonte në të kuqe.

Gjashtë minuta më vonë, Renan Lodi i Atletico mori dy kartonë të verdhë shpejtë për të lënë secilin ekip me dhjetë lojtarë, raporton Teleshkronja Post.

Ngjarja kryesore e takimit arriti në 55 minuta kur Joao Felix kapi topin brenda gjysmë fushës së tij, përpara se të shkëlqente ndaj mbrojtjes së Getafes, me driblime.

Getafe përfundimisht arriti ta ndalonte atë por vetëm me anë të një faulli, dhe vetëm pasi ai kishte hyrë në zonën e penalltisë.

Morata mori përsipër përgjegjësinë nga vendi, por goditja e tij u mohua nga Soria, e cila do të shkaktonte një fund të tensionuar në Wanda Metropolitano.

Getafe gati sa nuk shënoi golin e barazimit përmes Angel me pesë minuta në orën, por goditja e tij goditi shtyllen me Jan Oblak të mposhtur.

Përfundimisht, Atletico mbajti për tre pikë që mund të dëshmojnë jetësore në fundin e sezonit./TeleshkronjaPost/

Joao Felix tejkalon shifrat e Messit e Cristianos në vitin e tij të parë si profesionist

Nënshkrimi i ri i Atletico Madridit Joao Felix fituar vendin e titullarit që nga momenti i transferimit në Los Rojiblancos, madje ka regjistruar shifra edhe më të mira sesa Lionel Messi në një sezon të vetëm.

Ylli portugez kishte shënuar ose asistuar një gol çdo 36 minuta nga gjithsej 250 minuta.

Messi asnjëherë nuk i ka arritur këto shifra, madje edhe në sezonin 2011/12, kur ai shënoi 73 gola dhe asistoj 29 të tjerë në 5.221 minuta, me një raport të një goli ose një asistence çdo 51 minuta.

Pas fitores 2-1 të Atletit kundër Juventus, Joao tani është paraqitur në 43 ndeshje si lojtar profesionist, duke shënuar 20 gola dhe duke siguruar 11 asistime.

Numrat e tij janë më të mirë se ata të Cristiano Ronaldos në 43 ndeshjet e tij të para, të cilët gjetën pjesën e pasme të rrjetës në gjashtë raste dhe regjistroj nëntë asistime.

19-vjeçari shënoi golin e tij të parë me klubin e tij të ri në fitoren e tyre miqësore 7-3 kundër Real Madrid, kundër të cilit siguroi edhe dy asistime.

Pasoi një fitore 3-0 kundër MLS All-Stars, me Joao shënoi një gol dhe ndihmoi një tjetër, transmeton Teleshkronja Post.

Me katër gola dhe tre asistime të tjera gjatë miqësoreve të para-sezonit të Atletit, Joao Felix ka treguar tashmë talentin e tij përpara sezonit 2019/20./TeleshkronjaPost/

Atletico 2-1 Juventus: Shkëlqen Felix dhe i fiton ndeshjen ekipit spanjoll

Atletico Madridi e arriti qëllimin për t’iu hakmarrë Juventusit për eliminimin nga edicioni i kaluar i Ligës së Kampionëve.

Djelmoshat e Simeones siguruan fitore me rezultat 2-1 në një ndeshje shumë më pak të rëndësishme se takimi i fundit mes këtyre dy skuadrave.

Në këtë ndeshje shkëlqeu Joao Felix me dy gola të shënuara.

Në kuadër të turneut parasezonal, International Champions Cup, Atletico Madridi u ndesh për të tretën herë gjatë vitit 2019 me Juventusin. Edhe këtë herë, dy skuadrat luajtën me ekipet më të mira të tyra, përkundër që ishte vetëm ndeshje miqësore.

Pasi që Juventusi e kishte eliminuar në mënyrë tronditëse Atletico Madridin nga Liga e Kampionëve, skuadra e Diego Simeone e shijoi fitoren më shumë sesa të tjerat në këtë parasezon.

Për dallim nga takimi i fundit mes këtyre dy skuadrave, këtë herë Ronaldo s’la gjurmë kundër Atletico Madridit, të cilëve fitoren ua siguroi lojtari i ri i transferuar në skuadër, Joao Felix.

I riu, Felix, i shënoi të dyja golat e Atletico Madridit, të dyja në pjesën e parë. Ndërsa, për Juventusin shënoi Sami Khedira.

Pjesa e parë, Joao Felix me dy gola kundër Juventus

Janë shënuar tre gola gjatë pjesës së parë në takimin ndërmjet Atleticos dhe Juventusit.

Fillimisht klubi spanjoll, Atletico Madridi ka arritur të kalojë në epërsi me rezultat 1:0 në ndeshjen miqësore kundër Juventusit.

Kjo ndeshje po zhvillohet në kuadër të turneut parasezonal International Champions Cup, shkruan Teleshkronja Post.

Ishte lojtari i ri i Atletico Madridit, Joao Felix, ai i cili i kaloi madrilenët në epërsi në minutën e 24-të të ndeshjes.

Më pas Sami Khedira realizoj gol të bukur për 1-1 pas 29 minutash lojë.

Por, talenti 19 vjeqarë i Atleticos nuk u ndal me kaq pasi 4 minuta më pas kaloj prapë në avantazh Rojiblancos 2-1.

Pjesa e parë: Atletico Madrid 2-1 Juventus./TeleshkronjaPost/

Juventus vs Atletico Madrid LIVE ICC 2019

Juventus dhe Atletico do të përballen me njëra tjetrën në kuadër të International Champions Cup.

Takimi i fundit mes dy skuadrave ishte luajtur në Ligën e Kampionëve, ku Juve fitonte me rezultatin 3:0, falë ‘magjisë’ së Ronaldo, i cili sot luan nga minuta e parë.

Surpriza e formacioneve është Sami Khedira, i cili luan nga fillimi në mesfushën e ‘Zonjës së vjetër’. Formacionet zyrtare këtu.

Shiko ndeshjen LIVE HD:

Juventus vs Ateltico de Madrid LIVE

Juventus vs Ateltico de Madrid LIVE 2

ICC2019|Formacionet zyrtare: Juventus vs Ateltico Madrid

Pas pak fillon ndeshja e fundit e International Champions Cup ndërmjet Juventusit dhe Ateltico Madridit nga ora 18:00.

Juventusi ka publikuar formacinin zyrtarë, Cristiano Ronaldo, Matthijs de Ligt dhe Douglas Costa kundër Joao Felix të Atletico Madridit, Saul Niguez dhe Alvaro Morata.

Ndeshja e fundit në Kupën e Kampionëve Ndërkombëtar fillon në Stokholm në orën 18.00 me kohën tonë lokale.

Këto ekipe u takuan për herë të fundit në Raundin e 16 të Ligës së Kampionëve, kur Atletico Madrid fitoi në ndeshjen e parë 2-0 dhe Juve komanduan një fitore 3-0 në Torino falë hat-trikut të Cristiano Ronaldos.

CR7 udhëheq rrugën përsëri sot me mbështetjen e Higuain dhe Douglas Costa, ndërsa Matthijs de Ligt është në mbrojtje qendrore me Giorgio Chiellini të rikthyer.

Sami Khedira është një surprizë në mesfushë, duke marrë parasysh se raportohet se është në daljen e tij nga klubi, shkruan Teleshkronja Post.

Kieran Trippier ishte lidhur me një transferim te Juventus dhe Napoli gjatë verës, por në vend të kësaj zgjodhi Atletico Madrid, dhe ai fillon këtë mbrëmje në anën e djathtë të mbrojtjes.

Ish sulmuesi i Juventus, Morata është në krye me fenomenin eri portugez, Joao Felix.

Juventus: Szczesny; De Sciglio, De Ligt, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic, Rabiot; Douglas Costa, Higuain, Cristiano Ronaldo.

Atletico Madrid: Oblak; Trippier, Gimenez, Savic, Lodi; Koke, Llorente, Saul, Lemar; Joao Felix, Morata

Simeone: Akademi futbolli kanë Ajaxi, Atleti, Juve, Barça, Reali nuk ka.

Diego Pablo Simeone ka dhënë një intervistë të zgjeruar gazetës argjentinase La Nación në të cilën ai përshkruan planet e reja të klubit pas një vere me shumë ndryshime dhe gjithashtu analizon momentin e futbollit argjentinas dhe rritjen e futbollit të grave.

“Ne do të duhet të rikrijojmë veten,” thotë El Cholo.

Ata nuk janë më skuadra e popullit: “Jo, jo më. Sot kemi një stadium të jashtëzakonshëm, vitin e ardhshëm do të hapim një qytet sportiv në kulmin e asaj që meriton klubi. Vetëm tani klubi është paralel me rritjen e skuadrës, rritja e skuadrës ishte shumë e shpejtë dhe klubi nuk mund ta shoqëronte. Por tani, me një menaxhim shumë të mirë, ekziston një stadium, lehtësira të shkëlqyera, mund të blinim Lemar, João Félix.”

Momenti i rinovimit:

“Ne duhet të jemi realistë. Do të jetë një moment rinovimi, ata ishin udhëheqës shumë të rëndësishëm brenda ekipit, dhe prandaj unë them ekipin dhe jo lojtari, d.m.th. djemtë që luanin çdo të diel. Ne do të duhet të të rikrijojmë vetveten, dhe për të rikrijuar vetveten, ne do të duhet të mendojmë vetëm për ditë pas dite. Ne gjithmonë mendojmë kështu, është e vërtetë, por mbase në kohë që po venitej, kështu që tani do të duhet të dyfishojmë filozofinë tonë. të themi se në kampionatin tjetër do të luftojmë për titullin”.

Ekipet që kanë një akademi të mirë:

“Kur trajnerët vijnë në një klub, ne duhet ta kuptojmë historinë e tyre. Nëse nuk e kuptojmë atë, ne jemi të destinuar të kemi një kohë më të keqe se më mirë. Nëse nuk e ndiej atë thelb, Unë nuk shkoj. Që nga momenti kur pranoj të shkoj, Unë gjëja më e shëndetshme dhe më fisnike e trajnerit është të pyes: “Cila është historia e këtij klubi?” Dhe të formosh stilin tënd të lojërave në historinë e këtij klub, ndërsa ende jeni vetvetja, sigurisht. Ajax ka një shkollë të mirë, Barcelona e ka atë, Juventus gjithashtu, dhe Atlético de Madrid, gjithashtu, Real Madrid, jo, sepse ai alternon bazuar në talentin e tyre mënyra të ndryshme të prezantimit të tyre, dhe atje janë ekipe që janë duke lindur, siç është [Manchester] City of Guardiola, i cili nuk ka histori, por ai ngadalë po e shënon emrin e saj në histori me dikë si Guardiola”.

Futbolli i femrave:

“Itshtë një rritje e madhe, fantastike, e mrekullueshme. Ajo u jep vajzave mundësinë që të zhvillojnë një lojë në të cilën u desh shumë kohë që të pozicionohen vetë. Ato luajnë shkëlqyeshëm. Unë shoh teknikë, cilësi. I vetmi ndryshim është fizika e forcës, dhe ai ndryshim do të jetë gjithmonë. Por nga cilësia dhe teknika shoh detaje të mrekullueshme dhe, me kalimin e kohës, do të mësohemi me Kupat Botërore fantastike. Ato kanë talent, kanë kreativitet. Duke iu afruar versioneve më të mira të United Shtetet, Hollanda ose Suedia.”

Largimi i Antoine Griezmann:

“Ai ishte i rëndësishëm nga ana sportive. Të tjerët, përndryshe, kanë rrëmbyer zemrën e tifozëve të Atléticos. Numrat e Antoine janë të jashtëzakonshme: në pesë vjet ai ishte ndër pesë golashënuesit më të mirë në histori të klubit. Kur erdhi të flas me mua për largimin e tij, unë tashmë e ndjeva atë. Mendoj se ai kërkoi momentin më të përshtatshëm në kërkimin e tij për të vazhduar të përmirësohet; ai është i ri, ai ka talent, ai është një djalë i jashtëzakonshëm që unë e dua shumë. Dhe më i miri mënyra për të ruajtur këtë dashuri është nga respekti. Unë e kuptoj se të tjerët gjithashtu kanë nevoja. Për sa kohë që të tjerët kanë nevoja që nuk ndryshojnë imja, është e shkëlqyeshme.”

/TeleshkronjaPost/

Real Madrid vs Atletico de Madrid LIVE MetLife Stadium

Real Madrid do të luajë me Atletico de Madrid në Nju Xhersi në orët e hershme të së shtunës në mëngjes – ora 02:05 – e cila do të jetë takimi i parë mes dy rivalëve të qytetit që do të zhvillohet jashtë Evropës dhe do të jetë një lojë që do të jetë me vlerë të akorduar , pavarësisht se është takim miqësor.

Për herë të parë ndonjëherë, Nju Jork do të jetë në gjendje të përjetojë ndeshjen e derbit të Madridit në një takim që ka histori. Derbi më i mirë në botë ka ardhur në kryeqytetin e botës.

Sipas informatave në MetLife Stadium pritet të jenë mbi 80 mijë shikues të pranishëm, transmeton Teleshkronja Post.

Ndeshjen ndërmjet Los Rojiblancos dhe Los Merengues mund ta ndiqni në linkun e më poshtëm :

Për ju që nuk hapet linku, duhet ta verifikoni Captcha duke klikuar në katrorin e zbrazët :

Ndërsa formacionet zyrtare të ndeshjes mund ti lexoni KËTU.