Ernesto Valverde ‘kritikon’ Griezmann

Klubi i Barcelonës mbrëmë humbi 1-0 mbrëmë në San Mames ndaj Athletic Bilbao, 1-0.

Pas ndeshjes trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde ka kritikuar performancën e Antoine Griezmann në ndeshjen hapëse të La Ligas kundër Athletic Bilbao.

Ai ka thënë se të gjithë presim më shumë nga lojtari francez.

“Sigurisht, ai është i vetëdijshëm se të gjithë presim shumë nga shumë lojtarët dhe ai duhet të shikojë që të futet më shumë në lojë”, tha Valverde.

28-vjeçari mbrëmë bëri paraqitjen e tij të parë në La Liga me Barcelonën, mirëpo nuk i shkoj edhe aq mirë, pasi që pësuan humbje 1-0.

Bayern Munich e nis sezonin me barazim ndaj Hertha Berlinit (2-2)

Athletic Bilbao mposhtë Barcelonën me super golin e Aduriz (VIDEO)

Barcelona e ka nisur keq sezonin e ri në La Liga, pasi është mposhtur nga Athletic Bilbao.

Ndeshja e zhvilluar në stadiumin San Mames u vendos nga goli i sulmuesit veteran, Aritz Aduriz në fund të takimit.

Pjesa e parë përfundoj me rezultat 0-0, pjesë e cila u dominua nga Barcelona, por pa konkretizim të rasteve.

Luis Suarez u lëndua dhe u detyrua të largohej nga fusha, raporton Teleshkronja Post.

Pjesa e dytë ishte po aq e zjarrtë sa tifozët e pranishëm në stadium.

Por golin ne vetëm të takimit dhe njëkohësisht të fitores për klubin Bask, e shënoj Aritz Aduriz në minutën e 90′ të takimit.

Golat dhe rastet e ndeshjes Athletic Bilbao 1-0 Barcelona :

Athletic Bilbao vs Barcelona LIVE

La Liga spanjolle ka zgjedhur një ndeshje shumë interesante për t’i dhënë startin sezonit të ri, 2019/2020.

Kampioni aktual do të luajë në ‘San Memes’, ku Atletico Bilbao i pret.

Barcelona në këtë ndeshje sa të rëndësishme, aq të vështirë, do të hyjë pa Lionel Messin e lënduar.

Frenkie De Jong dhe Antoine Griezmann do të debutojnë nga minuta e parë. Ndeshja mes Bilbaos dhe Barcelonës, nis nga ora 21:00.

Shiko ketu ndeshjen Athletico vs Barcelona

Formacionet zyrtare: Athletic Club vs Barcelona

Athletic Bilbao dhe Barcelona nisin sezonin 2019/20 të LaLiga Santander të premten në mbrëmje, megjithëse pika kryesore e bisedave që çon deri në ndeshje ka qenë mungesa e Lionel Messi.

Pa Messin në formacion, Valverde ka publikuar skemën zyrtare të ekipit për sonte, transmeton Teleshkronja Post.

Foramcioni zyrtarë i Barcelonës:

Formacioni zyrtarë i Athletic Bilbao :

/TeleshkronjaPost/

Ernesto Valverde thotë se Leo Messi do të humbasë ndeshjen hapëse të La Ligas ndaj Bilbaos

Ernesto Valverde ka zbuluar se Lionel Messi mund të humbasë ndeshjen e hapjes së La Ligës së Barcelonës kundër Athletic Bilbao të premten.

Messi, i cili u paraqit për Argjentinën në Copa America, mungoj në para sezonin e Barcelonës për shkak të pushimeve dhe lëndimit në këmbën e djathtë.

Kishte shpresa se fituesi pesë herë i Topit të Artë do të rikuperohej në kohë, por Valverde ka sugjeruar që ai do të humbasë.

Pas fitores së fundit miqësore të Barcelonës 4-0 ndaj Napolit, Valverde tha: ‘Do të më pëlqente shumë nëse Messi do të ishte me pushime, por ai është i dëmtuar.”

Ernesto Valverde thotë se është ‘e vështirë të shihet’ që Messi të luaj kundër Athletic Bilbao të premten.

“Unë do të dëshiroja që ne mund ta kemi atë këtu dhe t’i llogarisim tek ai për të premten [kundër Athletic Bilbao], por është e vështirë për tu menduar.”

Mungesa e Messit do të jetë një goditje e madhe për gjigantët Katalunas sa të kërkojnë titullin e tretë të radhazi të La Ligës.

Zyrtare: Inaki Williams i Athletic Bilbao nënshkruan kontratë 9 vjeqare

Inaki Williams ka nënshkruar një kontratë të re nëntë vjeçare me Athletic Bilbao pas spekulimeve që e lidhnin atë me Manchester United në ditën e fundit të merkatos në Angli.

Marrëveshja e tij e re me klubin nga La Liga mund ta mbajë atë në San Mames Stadium deri në qershor 2028 dhe përfshin një klauzolë lirimi prej 125 milion £ Funte.

Williams ishte një nga disa sulmuesit të lidhur me një transferim në Old Trafford, sipas raportimeve në Spanjë, raporton Teleshkronja Post.

Manchester United sapo kishte shitur sulmuesin e Belgjikës, Romelu Lukaku në Inter për 73 milion £, por nuk transferoj asnjë tjetër që ta zëvendësoj boshllëkun e sulmuesit shtatë gjatë.

Williams, Mario Mandzukic dhe ish-sulmuesi i Tottenham, Fernando Llorente u përfolën të gjithë si mundësi të minutës së fundit pas rënies së masës së tyre për sulmuesin e Juventusit, Paulo Dybala.

Sulmuesi i lindur në Bilbao shënoi 15 gola në 41 paraqitje në Spanjë sezonin e kaluar.

Dritarja e transferimeve për La Ligën e Spanjës, Serinë A të Italisë, Bundesligën e Gjermanisë dhe Ligue 1 të Francës mbyllet në periudha të ndryshme të hënën më 2 shtator.

Ndërkohë, klubet e Ligës së parë, Ligës së dytë dhe Skocia mund të bëjnë marrëveshje deri më 2 shtator./TeleshkronjaPost/