10 ekipet që kanë shpenzuar më së shumti këtë mërkato verore 2019 (LISTA)

Tregu i transferimeve për verën e 2019-ës ende ka shumë kohë për të lëvizur, megjithatë tri ekipet e elitës së LaLigas Santander janë ata që i kanë dhënë jetë periudhës së transferimit deri në këtë pikë.

Gjithmonë pritej që Real Madridi do të shpenzonte shumë pas ngecjes së tyre në fushatën 2018/19, por transferimet e përfunduara nga Barcelona dhe Atletico Madrid kanë qenë mjaft më të habitshme.

Të tre skuadrat kanë shpenzuar më shumë para këtë verë, më shumë se Manchester City, Paris Saint-Germain dhe Manchester United, të zakonshëm në lidhje me aktivitetin e tregut.

Blaugrana ndau 120 milionë euro të ftohta për të financuar Antoine Griezmann që bleu veten nga kontrata e tij në Estadio Wanda Metropolitano, edhe pse pasojat e kësaj marrëveshjeje do të vazhdojnë.

Ndoshta lëvizja më e habitshme e verës ishte që Diego Simeones iu dhurua një i ri 7 në formën e Joao Felix, talentit portugez.

Në moshën 19 vjeçare, me më pak se një sezon të plotë në ekipin e parë të Benfica nën rripin e tij, Los Rojiblancos e bëri atë transferimin e katërt më të shtrenjtë në histori me një taksë prej 126 milionë euro.

Shpenzimet e Barcelonës kanë kaluar në 235 milionë euro këtë verë, ndërsa Real Madrid ka vendosur ritmin me një shpenzim prej rreth 303 milionë euro, dhe nuk ka asnjë sugjerim se ata janë ende me punë për Paul Pogban ende fushë interesi për Zinedine Zidane.

10 ekipet që kanë shpenzuar më së shumti këtë mërkato të transferimeve:

Është e pranuar se tregu i Premier League, veçanërisht në fund të fundit, ende nuk ka ardhur dhe do të ketë më shumë marrëveshje në javët e ardhshme që do të mbyllin hendekun midis elitës së Anglisë dhe homologëve të tyre spanjollë.

Harry Maguire mund të largohet nga Leicester City për një shumë prej 85 milionë euro, ndërkohë që askush nuk e di se si do ta nxjerrët Neymar nga gjendja që ai aktualisht e gjendet në Parc des Princes.

Aston Villa afër nënshkrimit me lojtarin e Man City për £ 15 milion funta, tash shënojnë mbi £ 100 milion funta shpenzime

Aston Villa po e mbyll në një dritare transferimesh të madhe me blerjen e mesfushorit qendror të Manchester City, Douglas Luiz për £ 15million funta.

Pep Guardiola ishte i zemëruar sezonin e kaluar kur kapiteni i Brazilit U23 pa një kërkesë për leje pune të mohuar dhe më pas duhej të kalonte sezonin në klubin e Gironas në La Liga.

Luiz tani është duke lëvizur nga City dhe pritet të përfundojë një lëvizje në Villa para se të përballet me Minnesota United në Amerikë javën e ardhshme.

Villa beson se do t’i jepet një leje pune dhe Sportsmail kupton se Citizens po fut një klauzolë blerjeje në marrëveshjen për 21-vjeçarin.

Guardiola kishte mbetur i zhgënjyer sezonin e kaluar, pasi lojtarit nuk i ishte dhënë leje pune në Angli.

Kampionët e Premier Ligës bënë të njëjtën gjë kur shitën Angelinon tek PSV Eindhoven verën e kaluar dhe mbrojtësi i majtë vazhdoi të bashkohej me klubin më parë këtë muaj.

Luiz kaloi dy sezone në Girona pas lëvizjes së tij nga Vasco da Gama, duke luajtur rol në fitoren e tyre ndaj Real Madrid në shkurt të këtij viti.

Luiz është gati të lëviz përgjithmonë nga City dhe pritet të përfundojë tek Aston Villa së shpejti.

Guardiola foli me entuziazëm për Luizin gjatë largimit në turne vitin e kaluar, ndërsa ai ishte në një skuadër të mbushur plot me të rinj të tjerë.

Villa ka qenë gjithashtu në bisedime me Reims mbi Bjorn Engels.