Vendime të pamatura në merkato nga Arsenali, pas ‘gafës’ me Zaha, tash edhe me Ziyech

Dritarja e transferimeve për Arsenalin ka qenë një moment mjaftë i papërshtatshme me vendime të pamatura deri më tani.

Pas premtimeve të një rishikimi të skuadrës, Gunners kanë bërë vetëm një nënshkrim në adoleshentin brazilian Gabriel Martinelli.

Me lojtarët si Shkodran Mustafi, Carl Jenkinson dhe Mohamed Elneny – që tifozët nuk i duan aspak dhe që duhej të ishin larguar deri më tani – janë ende në klub dhe në faturën e pagave.

Ata gjithashtu kanë dështuar në ndjekjet e tyre të Wilfried Zaha dhe Kieran Tierney, dy lojtarë që do të përmirësonin jashtëzakonisht ekipin e Unai Emery.

Çmimi i madh i Wilfred Zaha është një arsye e kuptueshme për dështimin e Arsenalit, pasi që Gunners kanë vetëm 45 milionë funte për ta realizuar këtë verë.

Megjithatë, kur u ofrohet mundësia për të nënshkruar një lojtarë si Hakim Ziyech brenda atij buxheti, ju do të prisni që ata ta merrnin atë me të dy duart.

Por, ata nuk e kanë, me burimin e besueshëm të Arsenalit, David Ornstein, duke raportuar se Gunners kanë hedhur poshtë mundësinë për të nënshkruar me yllin maroken për rreth 30 milionë funte.

Ornstein ka thënë: “Arsenali e ka analizuar atë dhe ai nuk është një lojtar që ata do të ndjekin aq sa di unë. Unë mendoj se ai do të mirëpriste këtë veprim [në Arsenal]. Ajax ndoshta do të shesë rreth 30 milionë funte, por kjo nuk është në axhendën e Arsenalit “.

Ziyech është i prirur për një lëvizje në Arsenal dhe Ajax do të ishte i gatshëm të shiste për çmimin e mësipërm, një nënshkrim i madhë për një lojtar që shënoi 16 gola dhe 13 gola të asistuar në 29 ndeshje të Eredivisie sezonin e kaluar.

Në vetëm 26 vjeç, ai është gjithashtu i njëjti moshë si Zaha dhe si Bregu i Fildishtë, mund të luajë pothuajse çdo pozitë në vijën e frontit.

Partneriteti Aubameyang dhe Lacazzete.

Është e habitshme se pse Arsenali dhe Emery kanë hedhur poshtë mundësinë për të Ziyech.Imagjinoni Alexandre Lacazette dhe Pierre-Emerick Aubameyang duke u futur në zona vertikale pas topave të pasuar na Ziyech?

Ozil mund të largohet nga Arsenal, befasi nga kush kërkohet

Një nga mesfushorët më të suksesshëm të kësaj gjenerate, Mesut Ozil gjithnjë e më pranë largimit nga klubi anglez, Arsenal.

Mesfushori turko-gjerman, Mesut Ozil, mund të largohet nga ‘Topçinjtë’, për të filluar një aventurë të re në Superligën e Turqisë.

Sipas raportimeve bëhet fjalë për skuadrën e Fenerbahces, që po e kërkon 30 vjeçarin në skuadrën e vet.

Gjigandi turk, po kërkon një huazim fillimisht për Ozilin, me mundësi blerje në fund të sezonit 2019/20.

Një largim të Ozil do ta mirëprisnin tek Arsenali, shkaku i pagës së madhe të lojtarit.

Ozil te Arsenal është transferuar në vitin 2013, nga skuadra e Real Madridit për shumëm rekorde prej 50 milion euro./teleshkronja/

Paratë e ndara për ekipet e Premier League: Sa fituan ekipet ?

Manchester City ka mbrojtur titullin e Premier Ligës pavarësisht një lufte të pabesueshme me klubin e Jurgen Klopp, Liverpool.

City përjetoj një frikë para se të fitonte 4-1 në Brighton ndërsa djelmoshat e Jurgen Klopp morën vendin e dytë pas një fitoreje 2-0 kundër Wolves.

Ekipet e Premierligës do të fitojnë afërsisht 2 milionë funte më shumë se skuadra poshtë tyre, gjë që e bëri ditën e fundit të sezonit edhe më fitimprurëse për ata që ende luftonin për vendet në krye dhe në fund të ligës.

Me këto shpërblime nga federata angleze shihet qartë se sa fuqi financiare ka liga, duke mos i përmendur milionat nga të drejtat televizive.

Skuadrat që ranë nga liga dhe përfunduan në pjesën e poshtme tre morën shumën më të vogël, por do të marrin pagesa për katër stinët e ardhshme.

Pra, sa do fitojë çdo klub nga Premier Liga…

 1. Huddersfield Town – £1.9m
 2. Fulham – £3.8m
 3. Cardiff City – £5.8m
 4. Brighton – £7.7m
 5. Southampton – £9.6m
 6. Burnley – £11.5m
 7. Bournemouth – £13.4m
 8. Newcastle United – £15.4m
 9. Crystal Palace – £17.3m
 10. Watford – £19.2m
 11. West Ham United – £21.1m
 12. Leicester City – £23.1m
 13. Everton – £25m
 14. Wolves – £26.9m
 15. Manchester United – £28.8m
 16. Arsenal – £30.7m
 17. Tottenham Hotspur – £32.6m
 18. Chelsea – £34.6m
 19. Liverpool – £36.5m
 20. Manchester City – £38.4m./TeleshkronjaPost/

Granit Xhaka me shokë mposht Manchester United / Video

Arsenali ka arritur fitore ndaj Manchester Unitedit në Ligën Premier me rezultat 2-0 në Emirates Stadium.

Ishte një ndeshje e mirë dhe me raste nga të dy anët, por ishin Topçinjtë skuadra me fat, transmeton Teleshkronja Post.

Man Utd e nisi mirë, në minutën e nëntë Romelu Lukaku kishte rast të mirë për gol, por në fund goditi shtyllën. Nuk kaloi shumë dhe erdhi goli nga Arsenali, Granit Xhaka shënoi në minutën e 12-të me një goditje të fortë nga distanca për golin e katër sezonal.

Në vazhdim Djajtë e Kuq provuan ta barazojnë rezultatin së pari me Fred (19′), pastaj edhe me Lukakun (36′), por Bernd Leno nuk lejoi që të tundet rrjeta e portës së tij.

Pjesa e dytë filloi me rastin e Lukakut (51′), por Leno edhe një herë bëri një pritje të mirë.

Kur të gjithë menduan se mysafirët do të barazonin rezultatin, Fred bëri një ndërhyrje të palejuar në zonë dhe gjyqtari kryesor akordoi penallti, e cila më pas u shndërrua në gol nga Pierre-Emerick Aubameyang.

Në vazhdim nuk kishte ndonjë rast serioz për gol, loja kryesisht u zhvillua në mesfushë. Pas kësaj fitore Arsenali ngjitet në vendin e katër me 60 pikë, dy më shumë se Man Utd një pozitë më poshtë.

Në xhiron e radhës Topçinjtë do të luajnë kundër Newcastles, ndërsa Djajtë e Kuq ndaj Watfordit./teleshkronjapost.info/

Granit Xhaka super gol kundër Man United / Video

Arsenali ka kaluar në epërsi kundër Manchester Unitedit pas 12 minutave lojë në Emirates.

Ishte mesfushori shqiptar, Granit Xhaka, ai që shënoi për “Topçinjtë” një gol shumë të bukur nga distanca.

Ai goditi aq shumë fuqishëm, saqë topi ndërroi drejtimin dhe mbeti krejtësisht i hutuar De Gea.

Goli i mrekullueshem nga Granit Xhaka:

Ndërsa ndeshjen mund ta ndjekni drejtë për drejtë LIVE këtu: Arsenal vs Manchester United Livestreaming 1

Arsenal vs Man Unitedit: Formacionet zyrtare, starton një shqiptarë / Foto

Derbi i javës në Premierligë, janë publikuar formacionet zyrtare për derbin mes Arsenalit dhe Manchester Unitedit

Arsenali dhe Manchester Unitedit do të përballen në Emirates nga ora 17:30, sfidë e vlefshme për xhiron e 30 në Premierligë, raporton Gazeta Express.

Xhaka është titullar, kurse Mustafi në stol – derisa për Unitedin është rikthyer nga lëndimi Martial, por është në stol.

Kjo ndeshje është shumë e vlefshme për dy skuadrat, pasi po luftojnë për një vend në Champions League.

Formacionet fillestare të ndeshjes Arsenal – Manchester United:

 

“Nuk e kuptoj zgjedhjen e Ramsey, Juventusi është i vogël”

Aaron Ramsey po pret me padurim që të nisë aventurën e tij tek Juventus.

Mesfushori uellsian, i blerë nga klubi bardhezi në merkaton e janarit, do të duhet të presë fundin e sezonit për të veshur fanellën e kampionëve të Italisë.

Gjatë kësaj kohë, ai do të kërkojë të japë maksimumin për ngjyrat e Arsenal-it.

Gjithsesi, vendimi i yllit të “Topçinjve” për t’u transferuar tek gjigantët e Serisë A nuk është pëlqyer nga Tony Adams, legjendë e klubit londinez.

“Besoj se është normale që të ketë dëshirë të provojë një eksperiencë të re,m por ai është shumë i aftë, – ka thënë ish-mbrojtësi për Sky Sports. – Një lojtar si ai nuk duhet lënë të largohet”.

“Nuk e kuptoj pse ka zgjedhur Juventus-in, një skuadër që është shumë më e vogël se Arsenal-i. Ndoshta të tjerët e mendojnë ndryshe, por unë mendoj se Topçinjtë janë më të mëdhenj se bardhezinjtë”.

Shokohet Arsenal, humbë thellë ndaj Rennes / Video

Klubi francez Stade Rennais e ka mposhtur 3-1 Arsenalin në “Roazhon Park”.

Rennes e ka shkaktuar befasinë e javës në Europa League, duke e mposhtur 3-1 Arsenalin në ndeshjen që u zhvillua në “Roazhon Park.”

Vendasit e nisën keq takimin dhe pranuan gol në minutën e 4’, Alex Iwobi realizoi për “Topçinjtë”.

Vendasit e nisën keq takimin dhe pranuan gol në minutën e 4’, Alex Iwobi realizoi për “Topçinjtë”.

Por, befasisht, në minutën e 42’, pasi Sokratis Papastathopoulos u ndëshkua me karton të kuq, vendasit barazuan në 1-1 përmes Benjamin Bourigeaud.

Me një lojtar më shumë në fushë, Rennes shkëlqeu në pjesën e dytë dhe shënoi edhe dy gola.

Fillimisht Nacho Monreal shënoi autogol në minutën e 65’, kurse për 3-1 shënoi Ismaila Sarr në minutën e 88’, që doli të jetë rezultati përfundimtar i takimit.

Arsenali tani do të duhet të fitojë me dy gola diferencë në ndeshjen e kthimit që do të zhvillohet në “Emirates” javën e ardhshme.