Mourinho: “Nëse e ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë Copa America para Messit”

Trajneri portugez i këshilloi Konfederatës së Futbollit të Amerikës Jugore që të ftojë ekipet evropiane në garën kontinentale për të rritur konkurrencën.

Përveç kësaj, ai mendonte se luzitanët dhe CR7 mund të fitonin turneun nëse ata marrin pjesë, përcjellë Teleshkronja Post.

() José Mourinho nuk ka frikë për të thënë atë që ai mendon. Pas akuzave të Lionel Messit në Conmebol për polemikat e Copa America, trajneri portugez bëri një sugjerim në Konfederatën e Amerikës Jugore për të rritur konkurrencën: t’i ftoj ekipet evropiane.

Sipas Legit, trajneri 56-vjeçar konsideroi se organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut duhet të ftojë ekipet e forta të kontinentit të vjetër dhe jo të dobëtat në Azi:

“Nëse Conmebol dëshiron të rrisë audiencën e tij dhe të bëjë Copa América konkurruese Ata duhet të ftojnë ekipet evropiane: të ftojnë Spanjën, të ftojnë Francën, të ftojnë Portugalin, nëse ftojnë Portugalinë, Cristiano mund të fitojë një Kupë Amerikane përpara Messit “, tha ai.

Gjysmëfinalja e Copa America 2019, Argjentina 0-2 Brazil.

Lionel Messi, aktualisht duke pushuar në Karaibe, dhe pati akuzuar Conmebol se ka projektuar Copa América për Brazilin pasi ishte eleminuar Argjentina 0-2 në gjysmëfinale dhe më pas duke mposhtur Kilin 2-1 në ndeshjen për vendin e tretë.

Leo Messi në pushime me familjen.

Cristiano Ronaldo, nga ana tjetër, ka dalë kampion nga Kampionati i UEFA-s me Portugalinë. A do të ishte e mundur që të dy ata të luajnë Copa América? Mbetët të shihet.

Cristiano shënon hat-trick kundër Zvicrës dhe dërgon Portugalinë në finalen e Ligës së Kombeve (VIDEO)

Portugalia fituese e Nations League në finale kundër Holandës.

Jose Mourinho i sigurt se Interi e fiton titullin e Serie A 19/20

Presidenti i Brazilit i përgjigjet Messit për akuzat e korrupsionit në CopaAmerica

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka bërë një përgjigje publike ndaj kritikave të Lionel Messit për Copa America të mbajtur kohët e fundit në vendin e tij.

Messi ishte i pakënaqur me referimin nga arbitri në gjysmëfinalen kundër Brazilit, një ndjenjë që u bë vetëm nga shkarkimi i tij i diskutueshëm në ndeshjen për vendin e tretë.

“Çfarë tha Messi? Ahhh, po, kjo është një shfaqje për lojtarët e futbollit”, shpjegoi Bolsonaro Clarin.

Ylli i Argjentinës kritikoi fort CONMEBOL-in si përgjigje dhe madje sugjeroi që kartoni i tij i kuqe ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i atij që guxonte të fliste kundër organizatës.

Në lidhje me praninë e tij në festimet e Selecao pas fitores së turneut, Bolsonaro e pati këtë përgjigje.

“Asnjë president nuk është duartrokitur si unë që nga Medici në vitin 1970,” pohoi ai.

Shiko momentin kur Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë – Video

ZYRTARE: Messi emërohet ‘Lojtari më i mirë Ndërkombëtar’ nga ESPY Awards

Lionel Messi është emëruar futbollisti më i mirë ndërkombëtar i meshkujve në çmimet ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly).

Ylli i Barcelonës dhe Argjentinës fitoi çmimin pas arritjes së tij të gjashtë të Këpucë së Artë duke mbaruar sezonin 2018/19 si golashënuesi më i mirë në LaLiga Santander me 36 gola në 34 ndeshje, pasi ai e ndihmoi sërish Barcelonën të shpallet kampion.

Ai gjithashtu shënoj 12 gola në Ligën e Kampionëve, ndihmoi katalanasit të arrijnë në finale të Copa del Rey dhe luajti një rol pasi Argjentina arriti gjysmëfinale të Copa America.

Është vetëm njohja e fundit individuale që i është dhënë No.10, duke mundur Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe dhe Virgil van Dijk në votime.

Leo Messi pranon çmimin EPSY Award futbollisti më i mirë ndërkombëtar|EFE

Ekipi Kombëtar i Grave të Shteteve të Bashkuara (USWNT) u emërua si Ekipi i Vitit pasi fitoi Kupën e Botës në Francë, raporton Teleshkronja Post.

Alex Morgan, Sam Kerr dhe Zlatan Ibrahimoviç iu ndanë çmime me shfaqjet e tyre përkatëse në SHBA.

Çmimi ESPY mund të shtohet në Koleksionin e Artë të Messit, si dhe në Balon Educativo de Scholas, të dhënë nga fondacioni i Pope Francis ‘Scholas Occurrentes.

Messi kritikoj organizatorët e Copa Americas për korrupsion, ja çfarë thotë kiliani Arturo Vidal

Shkarkimi dhe frustrimi i Lionel Messit në ndeshjen për vendin e tretë në Copa America është kritikuar nga lojtarët dhe trajnerët nga të dyja anët, përfshirë Arturo Vidalin e Kilit.

Vidal foli pas lojës dhe ka kritikuar përdorimin e VAR dhe gjithashtu në pyetje organizimin e federatës CONMEBOL.

“Unë mendoj se Argjentina kishte gjëra që shkuanë kundër atëherë kur ata luanin kundër Brazilit”, tha Vidal.

“Ishte e padrejtë, ashtu si kur na dërguan në një hotel dy orë larg stadiumit për të luajtur kundër Kolumbisë.”

“Gjyqtari dëshironte të ishte më i rëndësishëm se loja, si mund t’i dërgojë të dy kapitenët për njëfarë shtytjeje?”

“Qartë ata morën përpara vetes, nuk prekën fytyrat, nuk kishte asgjë serioze”.

“Dy shtyrje me gjoks nuk është karton i kuq.”

VAR gjithashtu erdhi në pyetje pasi Vidal foli me shtypin në zonën e përzier pas ndeshjes.

“VAR përdoret në një mënyrë të ndryshme në Evropë, në Amerikën e Jugut ata duhet të mësojnë”, këmbënguli ai./TeleshkronjaPost/

Messi dhe Medel gjithashtu u përleshën në finale të Copa America 2015 (VIDEO)

Kartoni i kuq u tregua për Lionel Messin dhe Gary Medel në ndeshjen për vendin e tretë në Copa America, ku dy lojtarët u përplasen ashtu siç bënin edhe në finalen e edicionit të 2015-ës.

Në gjysmën e parë të kësaj ndeshjeje në vitin 2015, Medel shkoj me vrull drejtë Messit kur skuadra po përpiqej të kontrollonte topin në mënjanë.

Edhe pse No.10 nuk ishte askund afër golit të Claudio Bravos, Kiliani bëri atë faull dhe u largua nga Messi që rrokulliset në fushë me dhimbje përpara ish-selektorit argjentinas Tata Martinos, i zemëruar.

Medel ishte rezervuar për atë sfidë, por mbaroi natën duke qeshur pasi Kili fitoi turneun në penallti pas një barazimi 0-0, raporton Teleshkronja Post.

Video nga përleshja e vitit 2015, kur Medel godet Messin në bark:

Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë (VIDEO)

Messi ndëshkohet me karton të kuq në Copa America kundër Kilit për vendin e tretë

Pas vetëm 38 minutave lojë, Argjentina e ka humbur yllin dhe kapitenin e ekipit, Lionel Messi, pasi që argjentinasi u ndëshkua me karton të kuq.

Dy kombëtaret e Amerikës Latine, Argjentina dhe Kili janë duke u përballur për momentin në Sao Paulo të Brazilit për ta caktuar vendin e tretë të Kupës së Amerikës. Këtë takim momentalisht është duke e fituar Argjentina me rezultat 2-0.

Megjithatë gjithçka mund të ndryshojë gjatë kohës në vazhdim pasi që tani të dyja skuadrat janë duke luajtur me nga dhjetë lojtarë në fushë.

Leo Messi i Argjentinës dhe Gary Medel i Kilit u ndëshkuan me kartonë të kuq për shkak të një zënke në fushën e lojës, të cilën mund ta shikoni më poshtë.

Momentet kur Leo Messi ndëshkohet me karton të kuq. Foto:GOAL
Momentet kur Leo Messi ndëshkohet me karton të kuq. Foto:GOAL

Momentet kur arbitri i ndëshkon të dy futbollistët, VIDEO:

Messi dhe Medel gjithashtu u përleshën në finale të Copa America 2015 (VIDEO)

Ky ishte kartoni i dytë i kuq në karrierën e Leo Messit për klub apo kombëtare pas mbi 800 ndeshjeve në futboll./Teleshkronja Post/

Brazil vs Argjentinë, parashikimi

Derbi i vitit në kompeticionin e Kupës së Amerikës. Nuk ka ndeshje më të madhe futbolli në Amerikën Latine se ndeshja Brazili vs Argjentinës.

Dy kombëtare të jashtëzakonshme dhe rivalë të përjetshëm do të takohen në orët e hershme të së mërkurës, sipas kohës sonë lokale, në gjysmëfinale të garës së Kupës së Amerikës.

Ndeshja fillon nga ora 2:30 pas mesnatës, ky derbi është më i shpeshti në histori të këtij turneu dhe është Albiceste Kombëtarja se ka rekord më të mirë sesa Selecao, me 15 fitore kundrejt nëntë(9).

Gjithashtu duhet kujtuar se Brazili nuk e ka humbur asnjëherë një ndeshje garuese në shtëpinë e vet ndaj rivalit dhe fqinjit jugor dhe edhe këtë herë është favorit i pastër.

Kush është favorit sipas parashikimeve nga kompanitë e basteve ?

888Sport i vë kuotën e ulët prej 1.88 Brazilit për të fituar pas 90 minutave lojë ndërsa një kuotë edhe më të ulët, 1.40, për ta arritur finalen.

Argjentinës, në anën tjetër, ia vë kuotën prej (4.60) për të fituar pas 90 minutave dhe një kuotë më të ulët prej (2.80) për t’u kualifikuar në finale./teleshkronja/

Goli i mrekullueshëm me thembër nga Lautaro Martines për Argjentinën kundër Venezueles

Kombëtarja e Argjentinës ka mposhtur Venezuelen me rezultat 0-2 në stadiumin Maracana.

Fillimisht Argjentina ka kaluar në epërsi në minutën e 10 me anë të Lautaro Martinez, i cili realizoj një eurogol.

Pas një goditje nga këndi, në zonë më se miri gjendet Lautaro i cili me thembër shënon një gol fenomenal për epërsinë e Biancocelesteve.

Pas kësaj fitoreje Leo Messi me shokë është kualifikuar tutje në gjysmëfinale të Kupës së Amerikës ku do të takohet me Brazilin.

Ky është super goli nga Lautaro Martinez në minuten e 12′ të takimit:

Sulmuesi i Inter Milan deri më tani ka shënuar 2 gola në 3 ndeshje për kombëtaren dhe është golashënuesi më i mirë deri tani në Copa Amerika./teleshkronja/