Griezmann i hapet ‘tuneli’ dy herë në stërvitjen e parë në Barcelonë

Pas një prej sagave më të gjata të transferimit në historinë e futbollit, Antoine Griezmann është më në fund një lojtar i Barcelonës.

Gjigantët katalanas njoftuan më parë këtë javë se ai ishte lojtari i tyre pas aktivizimit të klauzolës së lirimit prej 120 milionë eurosh.

Griezmann foli menjëherë për lumturinë e tij për të luajtur së bashku me Lionel Messin, transmeton Teleshkronja Post.

“Gjëja që më bën më të lumtur është të luash me një partner si ai,” tha Griezmann në një konferencë shtypi, për GOAL.

“Messi do të jetë një legjendë për djalin tim dhe fëmijët e djalit tim. Ai është si LeBron James për basketboll.”

“Dua të jem një lojtar i rëndësishëm në këtë klub të madh dhe të përpiqem të fitoj La Ligën, Ligën e Kampionëve dhe Copa del Rey”.

28-vjeçari u bashkua me shokët e tij të ri për sesionin e tij të parë të trajnimit të hënën në mëngjes.

Ndërsa siç duket nuk i ka shkuar mirë, pasi ka një video filmim ka dalë ku Griezmannit i hapet tuneli (nuttmeg) dy herë.

Shikoni më poshtë për të kuptuar se për çka bëhet fjalë:

Prezantohet Griezmann, zbulon numrin e fanelës (VIDEO)

Tashmë ka përfunduar gjithqka, Antoine Griezmann i është bashkuar Barcelonës nga Atletico Madrid.

Fituesi i Kupës së Botës me Francën i ka kushtuar blaugranëve 120 milionë euro, përcjellë Teleshkronja Post.

Griezmann te Barcelona do të mbaj numrin 17 pasi numri 7 është i zënë nga braziliani Philippe Coutinho.

Këtë e ka bërë të ditur skuadra e Barcelonës, ku kanë prezantuar francezin me numrin e ri.

Foto nga prezantimi i tij në Camp Nou, gjithashtu është takuar me bashkëlojtarët e rinjë :

10 futbollistët me klauzolat më të larta në futboll aktualisht (LISTA)

Në futboll çdo ditë e më shumë po e ngritet çmimii i lojtarëve me dhe pa meritë, nga disa mijëra euro deri në mbi 1 miliard euro.

Kjo u dëshmua edhe dje me transferimin e Antoine Griezmann drejtë Barcelonës për 120 milion euro, por klauzola e lirimit të francezit nga Barcelona tejkalon shifren 800 milion euro.

Megjithatë, trendin për klauzolat më të larta në futboll e solli klubi i Real Madridit, fillimisht me Cristiano Ronaldon (1 miliard euro) dhe tash pas largimit të tij, me Karim Benzeman veproj njësoj.

GiveMeSport ka listuar 10 klauzolat më të larta të futbollistëve aktualisht, ku 7 prej tyre janë nga futbollistët e Real Madridit :

  • 10.Gareth Bale (Real Madrid): €500 milionë
  • 9.Gerard Pique (Barcelona): €500 milionë
  • 8.Isco (Real Madrid): €700 milionë
  • 7.Vinicius Junior (Real Madrid): €700 milionë
  • 6.Marco Asensio (Real Madrid): €700 milionë
  • 5.Lionel Messi (Barcelona): €700 milionë
  • 4.Brahim Diaz (Real Madrid): €750 milionë
  • 3.Luka Modric (Real Madrid): €750 milionë
  • 2.Antoine Griezmann (Barcelona): €800 milionë
  • 1.Karim Benzema (Real Madrid): €1 miliardë

Në këtë listë dominojnë plotësisht dy gjigandët spanjoll, FC Barcelona me 3 futbollist dhe Real Madrid C.F me 7 futbollistë.

Ankohet Atletico Madrid, i kërkon Barcelonës të paguajë 200 milionë euro për Griezmann

Barcelona nënshkroi me Antoine Griezmann të premten (12 korrik) për 120 milionë euro, megjithatë Atletico Madrid i ka kërkuar Blaugranëve të paguajnë 200 milion euro pasi kjo ishte shifra kur ata filluan të negociojnë me lojtarin.

Los Rojiblancos argumentojnë se një marrëveshje u arrit mes Griezmann dhe Barcelonës përpara se klauzola e lirimit të saj të hynte në 120 milion euro më 1 korrik.

“Antoine Griezmann, i përfaqësuar nga avokati i tij, u shfaq në selinë e La Ligas për të zgjidhur njëanshmërisht kontratën e tij me Atletico Madrid, pasi ka depozituar 120 milionë euro në emër të FC Barcelona”, thuhet në deklaratë.

“Atletico Madrid konsideron se shuma e depozituar është e pasigurt për të përmbushur klauzolën e lirimit, pasi është e qartë se marrëveshja mes lojtarit dhe FC Barcelona u mbyll para se klauzola të zvogëlohej nga 200 milionë euro në 120 milionë euro,” shkruhet në komunikatë

ZYRTARE: Antoine Griezmann lojtarë i Barcelonës

“Gjithashtu, para ndryshimit të klauzolës, lojtari njoftoi më 14 maj se ai do të linte klubin.”

“Atletico Madrid beson se përfundimi i kontratës ka ndodhur para fundit të sezonit të kaluar për shkak të ngjarjeve, akteve dhe demonstratave të bëra nga lojtari dhe prandaj kemi filluar procedurat që konsiderohen të përshtatshme për mbrojtjen e të drejtave tona legale ndaj interesave të tyre.”

Siç duket Barça dhe Atletico nuk janë ndarë si miq me rastin e Griezmann dhe do ketë debat ende transmeton Teleshkronja Post.

ZYRTARE: Antoine Griezmann lojtarë i Barcelonës

FC Barcelona ka paguar çmimin e blerjes prej 120 milionë eurosh për lirimin e Antoine Griezmann nga Atlético Madrid.

Lojtari do të nënshkruajë një kontratë me klubin e tij të ri për pesë sezonet e ardhshme, deri në 30 qershor 2024, me një klauzolë largimi prej 800 milionë euro.

Ne së shpejti do të publikojmë orarin e plotë për prezantimin e Antoine Griezmann si një anëtar i ri i ekipit të parë Barça.

Griezmann, një yll për ekpin e Barcelonës

Biografia: I lindur më 21 mars 1991 në Mâcon të Francës, Antoine Griezmann është një nga lojtarët më të mirë në botë. Lojtari vjen te Barça pasi u konsolidua si një nga futbollistët më të mirë në La Liga pas aventurave me Real Sociedad dhe Atlético Madrid.

Në një kohë të hershme nga klubi Bask, Real Sociedad, ai u nis për në San Sebastián në vitin 2005 në moshën 14-vjeçare, pasi filloi karrierën e tij në krahun lokal Charnay-lès-Mâcon. Në Doností ai bëri debutimin e parë në ekip në moshën 18 vjeçare në vitin 2009.

Griezmann ishte një nga figurat kryesore në kthimin në Divizionin e Parë të Real Sociedad, një magji në Divizionin e Dytë. Në vendin e Baske ai ka luajtur 202 ndeshje, duke shënuar 52 gola. Shfaqjet e jashtëzakonshme të francezit çuan në një transferim prej 30 milionë eurosh në Atlético në verën e vitit 2014.

Në Madrid, përparimi i Griezmann e bëri atë të konsiderohej si një nga lojtarët më të mirë në botë. Francezi ishte pjesë e skuadrës që u renditën në Ligën e Kampionëve në 2016, një vit në të cilin ai përfundoi gjithashtu në mesin e tre më të mirëve në betejën për Topin e Artë.

Griezmann ishte çelësi i fitores së Francës në tokën në shtëpi në vitin 2016 në Kampionatin Europian duke i dhënë fund turneut si golashënuesi më i mirë me gjashtë gola.

Francezi mund të luajë kudo edhe pse pozicioni i tij i zakonshëm është në krahun e majtë. Griezmann është një lojtar shumë i lëvizshëm i cili mund të shënojë dhe gjithashtu të krijojë gola. Ai është gjithashtu shumë i shpejtë në kundërsulm dhe i rrezikshëm me goditjet e tij nga largësia.

Me ardhjen e tij në FC Barcelona, francezi bën një tjetër hap përpara në karrierën e tij me qëllim të konsolidimit të vendit të tij si një nga lojtarët më të mirë në botë.

Avokatët e Griezmann në zyren e La Ligas për të depozituar klauzolën e lirimit të tij

Sot pritet të përfundoj gjithqka rreth sagës Griezmann-Barcelona-AtleticoMadrid, pasi Barcelona ka vendosur ta paguaj klauzolën e Griezmann tek Atletico Madrid.

Përfaqësuesit e Antoine Griezmann kanë arritur në selinë e LaLigas për të paguar klauzolën prej 120 milionë euro, e nevojshme për ta liruar atë nga kontrata e tij me Atletico Madridin.

LaLiga tani po verifikon pagesën dhe do të konfirmojë së shpejti që Griezmann ka lënë Los Rojiblancos në mënyrë që të bashkohet me Barcelonën.

Pasi refuzoj të kthehej në stërvitje me ekipin e Simeones, Grizi siç duket ka përshpejtuar transferimin e tij tek klubi katalan.

Përfundon saga “Griezmann-Barcelona.”

Ndërkohë, katalanasit po presin që pagesa të përpunohet përpara se të bëhet njoftimi i tyre zyrtarë për blerjen e lojtarit francez.

Antoine Griezmann do të prezantohet këtë fundjavë, pa tifozë të pranishëm, dhe do të stërvitet me shokët e rinj të ekipit të tij të hënën.

Qëndrimi i Xavit për kthimin e Neymar tek Barcelona dhe blerjen e Griezmann.

Po apo Jo? Ky është qëndrimi i Xavit për kthimin e Neymar tek Barcelona

Ish-mesfushori i Barcelonës Xavi Hernandez mendon se ekipi katalanas do ta ketë të vështirë të bindë Neymarin në Camp Nou këtë verë.

Neymar u largua nga Barcelona në vitin 2017 drejtë Paris Saint-Germain, por anësori brazilian tani është i gatshëm të kthehet në shtëpinë e tij, ndërsa klubi vetë janë të dëshpëruar për ta marrë atë.

“Ai do të ishte një nënshkrim i pabesueshëm”, pranoi fillimisht Xavi Hernandez.

“Por unë e shoh atë si të vështirë, sinçerisht. Mendoj se është shumë e vështirë.”

“Ne kemi parë kaq shumë gjëra që mendova se kurrë nuk do të shihja, siç nodhi që PSG që pagoj 222 milionë euro, kështu që ne duhet të presim.”

“Nuk ka dyshim se ai është një nga lojtarët më të mirë në botë, por të shohim se çfarë bën Barcelona”.

Xavi Hernandez dhe Neymar Jr me Spanjën, përkatësisht Brazilin.

Antoine Griezmann është një tjetër lojtar që pritet të arrijë në klub këtë verë, të cilin Xavi kënaqet duke e parë, përcjellë Teleshkronja Post.

“Ai është një lojtar i madh, një yll botëror”, tha ai.

“Antoine bëri ndryshimin me Atletico Madridin dhe me Francën. Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm.”

“Nuk është ende diqka zyrtare, por duket sikur po shkon në Barcelonë, mendoj se do të jetë një nënshkrim i shkëlqyeshëm”.

Xavi kundër Griezmann, kur francezi ishte pjesë e Real Sociedad.

Nëse francezi mund të luajë përkrah Lionel Messit dhe Luis Suarez është një tjetër çështje, por ish-kapiteni nuk ka shqetësime të vërteta për këtë.

“Duhet të pyesim [Ernesto] Valverde [se si do të përshtatet],” shtoi Xavi.

“Ai do t’i bëjë copat të arsyeshme, por nëse ai nënshkruan është sepse Valverde mendon se mund të luajë me lojtarët atje. Griezmann do të jetë një nënshkrimi spektakolar”.

Me ardhjen e Grizemann & Neymar, kështu duket formacioni i ri i Barcelonës

Transferimet e bujshme milionshe që ka kryer Real Madridi, Barcelona është e vetëdijshme se duhet ta përforcojë skuadrën për sezonin e ri që të mos mbetet mbrapa me investime në transfere efikase.

Klubi që drejtohet nga Ernesto Valverdes tashmë rivalizohet seriozisht në La Liga nga ekipi i Zinedine Zidanes, ndërsa duhet të forcohet edhe për garat tjera, Kupën e Mbretit dhe Ligën e Kampionëve.

Yje si Eden Hazard, Luka Jovic, Eder Militao, Ferland Mendy e Rodrygo, janë lojtarët që tashmë kanë arritur në Santiago Bernabeu, derisa Blaugranët i kanë siguruar shërbimet e Frenkie de Jong deri më tani zyrtarisht.

Megjithatë, pritet që katalunasit ta transferojnë Antoine Griezmann (që e ka zyrtarizuar largimin nga Atletico Madridi) dhe Neymar Jr që i ka nisur bisedimet për rikthim sipas mediave franceze dhe spanjolle.

Uebsajti i famshëm sportiv, GivemeSport sjell disa formacione të mundshme se si mund të luajë Barça në sezonin e ardhshëm:

Formacioni 4-3-3

Treshja Neymar, Messi Griezmann, Suarez në bankë rezervë. Foto: GMS

Formacioni 4-4-2 /4-2-4

Sulmi i frikshem nga Suarez, Messi mbështetur nga Neymar dhe Griezmann.

Formacioni 4-2-3-1