Joshua me rival të ri, 21 vjeçarin Daniel Dubois, kampioni i ri i peshave të rënda në Britani

Të shtunën në mbrëmje, bota e boksit kishte një hero të ri në peshat e rëndë, emri i të cilit është Daniel Dubois.

Daniel Dubois e habiti shtetin britanik me një goditje të dyfishtë fatale tek shoku i tij anglez, Nathan Gorman.

Londinezi vendosi vulën në raundin e pestë në O2 Arena të kryeqytetit – Londër – duke u bërë kampioni i padiskutueshëm britanik për peshat e rënda.

21-vjeçari tani ka regjistruar 12 fitore, me 11 knockouts në karrierën e tij profesionale, shkruan Teleshkronja Post.

Ndeshja me Gorman nuk ishte gjë e lehtë megjithatë, ai kishte një rekord si i pamposhtur në 16-0 nën rripin e tij para nokautit të shtunën mbrëma.

Gorman nuk kishte mungesë të mbështetjes në Londër mbrëmë megjithatë si kushëri, Tyson Fury ishte në ring për të ofruar mbështetjen e tij.

23-vjeçari ra nga në dysheme pas një goditje të dyfishtë taktike e dorës së fortë të djathtë nga fituesi, ‘Dynamiti’ Daniel Dubois.

Të dy, Tyson Fury dhe Gorman janë trajnuar nga ish-kampion i peshave të lehta, Ricky Hatton.

Britaniku Dubois u bë boksieri më i ri, cili e ka fituar titullin e peshave të rënda në Britaninë e Madhe në boks, 21 vjet e 10 muaj.

Një epokë emocionuese për boksierin e ri të Londrës ka filluar, dhe më shumë ka për të ardhur me siguri. /TeleshkronjaPost/

Rimeçi Joshua-Ruiz Jr: Mayweather tregon kë e mbështet

Floyd Mayweather këmbëngul se Anthony Joshua mund të rikthehet përsëri, edhe pse Andy Ruiz Jr e shkaktoj humbjen e parë gjatë muajit maj.

Fitorja e Ruiz Jr befasoj botën e boksit, por Mayweather, i cili ka rekord prej 50-0 në karrierën e tij, po mbështet kampionin e rrahur për t’u kthyer mbrapa.

Joshua dhe Ruiz pritet të luftojnë përsëri në fund të vitit dhe Mayweather shpjegoi se boksi ishte i paparashikueshëm, transmeton Teleshkronja Sport.

“Në boks, çdo gjë mund të ndodhë,” i tha ai për TMZ.

‘Gjithçka mund të ndodhë’.

‘A mund të tërhiqet? Absolutisht, “vazhdoi ai.

“Ashtu siç thashë më parë, në sportin e boksit, ndodh e paparashikueshmja.”

Meçi Joshua vs Ruiz Jr (Foto: Reuters)

Joshua aktivizoi klauzolën e rimeçit vetëm disa ditë pas humbjes së tij dhe një njoftimi pritet të ndodhë së shpejti për një datë dhe vend.

Meçi i dytë do të jetë ose në New York në Madison Square Garden përsëri ose Joshua do të këmbëngulë që rematch të zhvillohet në Britani të Madhe.

Ruiz Jr e hodhi Joshuan katër herë në nokaut për të pretenduar tre titujt e tij botëror dhe po mbështetet nga lojtarët e Tyson Fury për të mbrojtur me sukses titullin e tij.

Remeçi do të jetë në Britani të Madhe ose Nju Jork (Foto: Reuters)

Joshua do të jetë përsëri i preferuar dhe Eddie Hearn shpjegoi pse ka pasur një vonesë në njoftimin e detajeve të takimit të dytë.

Ai tha: “Ne patëm disa qasje të vonuara (nga vende të tjera) që i shtynë gjërat. Presim që të vendosim këtë fundjavë. Megjithatë, U.K dhe U.S. (janë) të preferuarat.’

10 boksierët më të mirë në botë në peshat e rënda sipas Dillian Whyte

Dillian Whyte ka renditur veten si boksieri i katërt më i mirë në botë, me Anthony Joshua një vend mbi të, në vendin e tretë.

Çuditërisht, londinezi i lindur në Jamaica beson se ‘Tyson Fury’, është vetëm boksieri i pestë më e mirë në botë.

Whyte, duke folur për talkSPORT, tha: “Mos më keq, Tyson Fury është një luftëtar i madh, fitoi titujt botërorë, por është një gjë e këndshme sepse si shkon nga Deontay Wilder për të luftuar Tom Schwarz ? “

Fury është vendosur të ketë edhe një takim me Deontay Wilder, në një rematch vitin e ardhshëm, pasi ka bërë mjaft të mjaftueshme për të qenë fitues në luftën fillestare.

Whyte vendosi amerikanin Wilder në numrin dy në listë, ndoshta për shkak të statusit të tij të pamposhtur (pavarësisht barazimit të tij të dyshimtë me Furyn).

Ai tha, megjithatë, Wilder është një kampion botëror, kështu me të drejtë meriton vendin e tij pranë krye të listës.

Whyte boksierin meksikan Andy Ruiz si boksieri numër një në botë, ai i cili e mposhti Anthony Joshuan, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithë humbjen e tij ndaj Joseph Parker, i cili Whyte renditet i gjashti në listën e tij, Ruiz fiton vendin e parë në meritën e fitores së tij kundër Anthony Joshuas.

Kjo është renditja e 10 boksierëve më të mirë në peshat e rënda në boks aktualisht sipas Dillian Whyte :

Menaxheri i Joshuas konfirmon datat për rimeçin kundër Andy Ruiz

Menaxheri dhe promotori i njohur i boksit, Eddie Hearn ka deklaruar se janë tre opsione në tavolinë në lidhje me revanshin midis britanikut Anthony Joshua dhe Andy Ruiz Jr.

Sipas tij dy mundësitë e para janë që dueli të zhvillohet sërish në New York, ashtu si herën e parë, më datat 29 nëntor ose 7 dhjetor.

Ose alternativa e tretë është 14 dhjetori, por këtë herë sfida do të zhvillohet në Kardif (Uells).

Hearn për herë të parë ka dalë edhe kundër Joshua. “Shumë njerëz më thonë se Joshua nuk duhet të zhvillojë menjëherë revanshin me Ruiz. Unë jam dakord me ta, por kjo është dëshira e Joshua. Ky duel është një risk i madh për Anthony”, u shpreh Eddie Hearn në një intervistë për “Sports Illustrated”.

Dueli i parë mes dy boksierëve, zhvilluar më 1 qershor në Nju Jork, u fitua nga Andy Ruiz, që për shumë kë ishte apsolutisht e pa pritur.

Amerikano-meksikani Andy Ruiz me titujt e fituar.

Amerikani me prejardhje nga Meksika mori edhe titujt kampionë bote në peshën e rëndë, tituj që i mbante britaniku Joshua.

“Për rimeçin është një sfidë mes Nju jorkut dhe Kardifit. Këto 3 data që ju thashë (29 nentor, 7 ose 14 dhjetor) janë alternativat e vetme. Jam i sigurtë që revanshi do të jetë i jashtëzakonshëm dhe mjaft tërheqës, më i bukur se i pari”, tha Hearn./TeleshkronjaPost/

“Ndeshje me Tyson? Do më kishte dërmuar”

Boksieri anglez, Anthony Joshua është duke u përgatitur për një meç kundër Jarrell Millerit, që do të zhvillohet më 1 qershor, dhe beson se do të triumfojë në këtë përballje.

Ndërsa, shton se nëse do të ndeshej me Mike Tysonin, do të pësonte disfatë, pavarësisht rrethanave.

Në moshën 20 vjet e katër muaj, Tyson u bë kampioni më i ri në kategorinë e peshave të rënda të boksit, në vitin 1986, kur e mposhti Trevor Berbickun, në Las Vegas.

Pesë vjet më vonë, Tyson u arrestua për përdhunimin e 18-vjeçares Desiree Washington dhe në vitin 1992 u dënua me gjashtë vjet burg. Ai qëndroi në burg për më pak se tre vjet.

Edhe pse u bë përsëri kampion në kategorinë e peshave të rënda, në vitin 1996, disfata e dyfishtë kundër Evander Holyfield, përfshirë këtu edhe incidentin e famshëm të kafshimit të veshit gjatë rimeçit, e filloi një rënie drastike për Tysonin.

Ish-kampioni u humbi tri katër meçet e tij të fundit, përfshirë këtu edhe dy disfata turpëruese, kundër Danny Williamsit dhe Kevin McBride.

Megjithatë, trashëgimia e tij në botën e boksit do të ekzistojë gjithmonë dhe kur Joshua, i cili i ka fituar 22 meçet e zhvilluara deri më tani, u pyet se si do të shkonte një meç kundër Tysonit, ai nuk pati aspak besim.

“Mike Tyson do të më kishte shkatërruar. Nuk ka asnjë mënyrë që unë do të arrija ta mposhtja atë njeri. Do ta kisha marrë çekun. Do të nokautohesha, ai ishte si përbindësh. Kam shumë respekt dhe mirënjohje për Tysonin”, ka thënë Joshua.

“Edhe tani që ai është 50-vjeçar, unë ende e mbaj mend si Tysonin e ri, 21-vjeçar. Ai ishte kaq i mirë dhe ka ndikuar jashtëzakonisht shumë në botën e boksit”.

Zyrtare: Anthony Joshua zbulon kundërshtarin dhe datën për mbrojtjen e titullit

Anthony Joshua do të boksojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për herë të parë, pasi u konfirmuar se ai do t’i mbrojë titujt e tij të botës në kategorinë e rëndë IBF, WBA dhe WBO kundër Jarrell Miller më 1 qershor.

29-vjeçari do të boksojë kundër Millerit në Madison Sqaure Garden në shtëpinë e amerikanit të papmoshtur në Nju Jork.

Milleri, i cili i ka 23 fitore dhe një barazim, nuk ka luftuar asnjëherë për titullin e kampionit të botës në karrierën e tij.

Milleri po ashtu i ka fituar me nokaut 20 nga 23 lufterat e tij, megjithatë këtë herë do ta ketë një kundërshtar të një niveli shumë më të lartë.

Lomachenko spjegon pse nuk do të boksojë me Pacquiao

Vasyl Lomachenko është një nga sportistët më të rrezikshëm në planet kur është fjala për ringun e boksit, por ukrainasi nuk do të luftojë me legjendën Manny Pacquiao.

Ka disa luftime në boks që të gjithë janë duke dashur për t’i parë, siç është rasti me Deontay Wilder dhe Anthony Joshua potencialin për të vendosur mbretin e vërtetë në kategorinë e rëndë.

Natyrisht që Deontay Wilder duhej të humbasë një takimin me Tyson Fury që duhet të ketë fituar betejën e parë, atëherë kjo do të ndryshojë në dëshirën për ta ndeshur dy herë kampionin e pamposhtur britanikë në ring, përcjellë Teleshkronja Post.

Disa luftime nuk janë domosdoshmërisht luftime që duam të shohim, por duken të pashmangshme. Lufta e parë e Manny Pacquiao me Floyd Mayweather ishte rreth pesë vjet shumë vonë dhe nuk ishte aq emocionuese dhe megjithatë duket sikur palët do të përballen përsëri këtë vit.

Pacquiao është kthyer për të boksuar dhe bëri punë të lehtë me Adrien Broner fundjavën e kaluar, por dihet se 40 vjeqari Filipinas është afër fundit të karrierës së tij se sa fillimit.

Anthony Crolla celebrates victory over Darleys Perez during the WBA World lightweight title at Manchester Arena, Manchester.

Kjo është pikërisht pse Vasyl Lomachenko, njeriu që aktualisht mban titullin në kategorinë e lehtë të WBC, nuk do të luftojë Pacquiao, duke shpjeguar:

“Ai është i vjetër, mendoj se karriera e tij është bërë, unë nuk dua të bëhem legjendë në boks për shkak të tij … Dëgjo, nuk po e respektoj Manny Pacquiao, por nuk dua ta bëj emrin tim më të madh Kam rrahur një legjendë të vjetër.”

“Pacquiao ka pasur një karrierë të gjatë dhe të lavdishme, ai nuk ka asgjë për të dëshmuar kundër meje, kam rrugën time, ka shumë luftëtarë të mirë që presin rastin e tyre për të luftuar tani, të cilët janë të krahasueshëm me mua”.

Lomachenko është një nga luftëtarët më të mirë në botë tani dhe tani ka vetëm 13 meçe në karrierën e tij profesionale është kampion botëror i tre peshave.

Ai nuk ka gjasa të shkojë më lartë derisa ai të bëhet kampion i padiskutueshëm në peshë të lehtë me Mickey Garcia që mban aktualisht versionin e WBC.

Meçi i ardhshm i Ukrainasit ka gjasa të jetë kundër Anthony Crolla të Britanisë. Crolla është sfidues i detyrueshëm dhe kampioni nuk dëshiron të heqë dorë nga rripin e tij./TeleshkronjaPost/

Wilder vs Fury: WBC zyrtarisht urdhëron luftën dhe cakton afatin për negociatat e parave

Këshilli Botëror i Boksit (WBC) ka urdhëruar zyrtarisht një rimeç midis Deontay Wilder dhe Tyson Fury.

Të dy luftuan dhe një vendim emocionues i ndarë në dhjetor me Wilder duke ruajtur rripin e tij WBC, raporton Teleshkronja Post.

Ndërsa Anthony Joshua është i etur për të luftuar amerikanin në një periudhë afatshkurtër të bashkimit të peshës së rëndë në Wembley në prill, të dy Fury dhe Wilder kanë bërë thirrje të përsëritura sa më shpejt që të jetë e mundur.

WBC tani kanë urdhëruar që lufta të bëhet me Tyson Fury të vendosur për të marrë një pjesë më të madhe të çantës(para) së luftës për shkak të ‘vlerës së tij të tregut’.

Një deklaratë nga WBC thotë: “Në përputhje me Bordin e Guvernatorëve të WBC-së që votojnë në lidhje me rimarrjen e drejtpërdrejtë midis kampionit WBC Deontay Wilder dhe Tyson Fury, WBC njofton me të dy kampet se periudha e negociatave të lira është hapur dhe nëse nuk ka marrëveshje midis palët një ofertë do të prezantohet nga WBC të martën më 5 shkurt.

“WBC ka modifikuar ndarjen 70-30 dhe ka konfirmuar një ndarje 60-40 në favor të kampionit Deontay Wilder duke marrë parasysh vlerën e tregut të Fury.”

Kërkesa për rematch e lë IBF, WBA dhe WBO kampion Joshua ende duke kërkuar për një kundërshtar në prill me Dillian Whyte duke shpresuar për të mbushur atë boshllëkun pas fitores së tij mbi Dereck Chisora ​​në dhjetor./TeleshkronjaPost/