Anglia mposht Zvicrën në penalti për të zënë vendin e tretë në Ligën e Kombeve, Pickford heroi

Anglia ka mundur Zvicrën pas penaltive për të përfunduar vendin e tretë në Ligën e Kombeve, kompeticion i ri nga UEFA 2018/19.

Trajneri anglez, Gareth Southgate bëri shtatë ndryshime nga ekipi që humbi në Holandë në gjysmëfinale.

Harry Kane, Jesse Lingard dhe Dele Alli janë rikthyer në formacionin fillestar, ndërsa John Stones, Jadon Sancho dhe Ross Barkley u ulën në stol.

Zvicra kishte një plan lojë për të mposhtur Anglinë, me presion të lartë në fushë, por lojtarët e Southgate ishin përballur mirë me të.

Ata krijuan shansin e parë pas pak minutash, me Harry Kane që goditi shtyllen me një parabël të lezetshëme, por që nuk përfundoj brenda kornizës.

Raheem Sterling kishte një mundësi të artë për të thyer ‘Helvetët’ në minutën e 14-të, por përpjekja e tij e zymtë kur një-një me Yann Sommer u shpëtua lehtë.

Super ylli i Manchester City kishte një shans pak përpara gjysmës së orës, por ai nuk arriti të bënte ndonjë kontakt pas pasimet të shkëlqyer nga Trent Alexander-Arnold.

Anglia humbi një tjetër shans të gabimit disa minuta më vonë, kur Dele Alli nga një distancë e afërt goditi prapë shtyllën, transmeton Teleshkronja Post.

Zvicra ende dukej e rrezikshme në sulm dhe mund të kishte marrë drejtimin vetë, por Harry Maguire u pozicionua mirë për të bllokuar goditjen e Haris Seferovic.

Me 20 minuta të mbetura, ishte ende Anglia që dukej ekipi më i mundshëm që të merrte fitoren.

Ata kishin edhe një rast tjetër kur Alli e vendosi Sterlingin para portës, por prekja e tij e keqe e shkatërroi mundësinë e kalimit në avantazhë.

5 minuta para fundit Callum Wilson, i cili aplikoi prekjen përfundimtare të topit dhe shënoj gol, por nuk u pranua pas rishikimit.

Gjyqtari shkoi në ekranin e VAR dhe goli u përmbys për një faull nga Wilson, Anglia nuk mund të ketë ankesa, pasi Wilson qartë tërhoqi Manuel Akanji në zonë.

Asnjë anë nuk mund të gjente një gol në kohë normale dhe kështu loja shkoi në kohë shtesë, ku poashtu nuk pati gola.

Loja shkoi në penallti dhe Pickford do të vazhdonte të ishte heroi për Anglinë.

Ai mori përsipër penaltinë e pestë të Anglisë dhe shënoi një gol raketë:

Dhe pastaj priti goditjen nga Josip Drmic :

Anglia ka arritur poziten e tyre më të lartë në një turne të madh që nga viti 1966./TeleshkronjaPost/

FOTO: Gjendet një arkë nga shekulli i XIV, zbuluesit mahniten nga ajo që gjejnë brenda

Arkeologji: Një arkë e shekullit të 14-të që përmbante më shumë se 550 monedha ari dhe argjendi që potencialisht ka vlerë 150 mijë paund është zbuluar në Buckinghamshire.

Zbuluesit që e gjetën atë arkë, ishin me katër detektorë amatorë që kërkonin metal kur hasën në këtë thesarë, raporton Teleshkronja Post.

Ky zbulim përfshin 12 monedha shumë të rralla të arit qe mendohet të jetë një nga sasitë më të mëdha të gjetura ndonjëherë nga Mbretëria e Bashkuar në dekadën e fundit.

Monedhat mbahen në një muze derisa të vlerësohen zyrtarisht dhe me pas do të shiten. Të ardhurat do ndahen midis gjetësve dhe pronarit të tokës.

Fillimisht kërkuesit gjetën vetëm 12 monedha ari që i përkisnin periudhës së Eduardit të I dhe II. Por burrat vazhduan gërmimet dhe gjetën monedhë pas monedhe në të njëjtin vend.

Ditën e parë gjetën 276 monedha argjendi dhe nëntë ari. Monedhat e argjendta besohet të jenë nga periudha e sundimit të Eduardit I dhe II – 1272 deri në 1327 – Thesari dyshohet se është fshehur nga një person i pasur më shumë se 600 vjet më parë.

Sipas rregullave të zbulimit dhe gjetjes së thesarit, çdo gjë mbi tre monedha konsiderohet një “grumbull” – që do të thotë se duhet të deklarohet tek organizatorët.

Zona duhet të pastrohet dhe është pohuar bashkërisht nga katër burrat, të cilët pastaj u lanë të punonin vetëm.

Ata thanë se duhej të luftonin kundër konkurrencës dhe të pranonin se u ‘plot tension’ kur lajmet e gjetjes patën raundin e festivalit./TeleshkronjaPost/

Bashkëthemeluesi i Wikileaks arrestohet në Londër

Bashkëthemeluesi i Wikileaks Julian Assange është arrestuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

Z. Assange u strehua në ambasadë shtatë vjet më parë për të shmangur ekstradimin në Suedi lidhur me një rast të sulmit seksual.

Policia tha se ishte arrestuar për mos dorëzimin në gjykatë.

Presidenti i Ekuadorit Lenin Moreno tha se e tërhoqi azilin e Asangeit pas shkeljeve të përsëritura të konventave ndërkombëtare.

Por Wikileaks ka shkruar në Twitter se Ekuadori kishte vepruar në mënyrë të paligjshme në përfundimin e azilit politik të zotit Assange “në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”.

Sekretari i brendshëm Sajid Javid shkroi: “Unë mund të konfirmoj se Julian Assange është tani në paraburgim dhe me të drejtë përballet me drejtësinë në Britani të Madhe.”

Z. Assange, 47 vjeç, kishte refuzuar të largohej nga ambasada, duke pretenduar nëse ai do të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara për të marrë në pyetje me aktivitetet e Wikileaks.

Skocezi tha se ishte ftuar në ambasadë nga ambasadori, pas tërheqjes së azilit nga qeveria ekuadoriane.

Z. Assange do të mbetet në paraburgim në një stacion policor në Londër, përpara se të paraqitet në Gjykatën e Westminster “sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në deklaratë.

Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Sir Alan Duncan tha se arrestimi erdhi pas një “dialogu të gjerë midis dy vendeve tona”.

Ai vjen një ditë pasi Wikileaks tha se kishte zbuluar një operacion të gjerë spiunimi kundër bashkëthemeluesit të saj në ambasadën e Ekuadorit.

Ka pasur një mosmarrëveshje të gjatë midis autoriteteve ekuadoriane dhe zotit Assange lidhur me atë që ai ishte dhe nuk u lejua të bënte në ambasadë.

Korrespondenti diplomatik i BBC, James Landale, tha se gjatë viteve ata kanë hequr qasjen e tij në internet dhe e kanë akuzuar atë për përfshirje në aktivitete politike – gjë që nuk lejohet kur kërkon azil.

Ai tha: “Pikërisht ajo që ka ndodhur në ambasadë nuk është e qartë – ka pasur pretendime dhe pretendime kundër.”

Z. Assange fillimisht do të përballet me procedurat ligjore në Mbretërinë e Bashkuar, por mund të ekstradohet në SHBA për zbulimet e Wikileaks, shtoi ai./TeleshkronjaPost/

Jadon Sancho me dy tunele trullos mbrojtësit e Çekisë / Video

Besimi në ekipin e Anglisë është aktualisht më i lartë se sa ka qenë për vite në sajë të punës së jashtëzakonshme që Gareth Southgate ka bërë.

Arritja e gjysmëfinaleve të Botërorit 2018 ishte një arritje mahnitëse nga Southgate dhe lojtarët e tij – dhe tifozët tani shohin Kampionatin Evropian 2020 dhe Kampionatin Botëror 2022 si mundësi reale për të fituar një trofe të madh.

Ky besim optimist u përforcua të premten mbrëma, kur Anglia demoloj Republikën Çeke 5-0 në kualifikimin e tyre në ndeshjen hapse për Euro 2020.

Raheem Sterling shënoi një hat-trick, ndërsa penaltia e Harry Kane dhe autogoli i Tomas Kalas mbuluan një tjetër natë magjike për vendasit në Wembley.

Anglia papritur e gjen veten të bekuar me një numër të ri të talentuar të sulmuese, duke përfshirë 18-vjeçarin Jadon Sanço, i cili luajti ndeshjen e tij të parë ndërkombëtare të premten mbrëma.

Anësori i Borussia Dortmund tregoj se ka aftësi të shkëlqyera me topin në këmbë dhe nuk janë vetëm golat arma e tij më e fortë.

Vet menagjeri Gareth Southgate ka thënë se talentët e rinjë janë të gatshëm ta shprehin talentin e tyre dhe se për këtë janë të lirë të bëjnë gjithqka në fushë./TeleshkronjaPost/

Angli 5-0 Çeki, golat e ndeshjes / Video

Anglia bëri fillimin e duhur për fushatën e tyre kualifikuese të Euro 2020, ne hat-trickun e Raheem Sterling, i cili i frymëzoi ata në një fitore 5-0 ndaj Republikës Çeke në ‘Wembley.’

Sterling hapi festivalin e golave përgjatë pjesës së parë para se Harry Kane dyfishoi epërsinë nga momentet e para para pushimit mes pjesëve.

Sulmuesi i Cityt më pas përfundoi hat-trick në pjesën e dytë me një finish fantastik nga brenda zonës dhe një goditje e devijuar, shkruan Teleshkronja Post.

Një autogol nga Tomas Kalas mbylli fitoren 5-0 për Tre Luanët.

Fitorja i jep ekipit të Gareth Southgate një fillim të përsosur për fushatën e tyre kualifikuese dhe do të thotë se ata ulen në krye të Grupit A./TeleshkronjaPost/

Hat-tricku (tre golat) e Raheem Sterling :

Ishte shumë e rehatshme kjo ndeshje për Anglinë dhe duket se ekipi i Southgate po e vazhdon aty ku e lan vitin e kaluar.

Zyrtare: Anglia nuk e luan ndeshjen ndaj Kosovës në ‘Wembley’

Para pak orësh një lajm jo i mirë për lojtarët e Kosovës që kanë pritur të luajnë në stadiumin legjendar anglez Wembley.

Federata Angleze e Futbollit ka vendosur që kjo ndeshje të zhvillohet në një stadium tjetër, transmeton Teleshkronja Post.

Anglia në kualifikueset për në Euro 2020 do të luajë edhe kundër Kosovës në shtator, por ndeshje do të zhvillohet larg Wembleyt, me stadiumin e saktë që ende nuk është konfirmuar.

Ndeshja me Kosovën është e para zyrtare që Anglia e luan jashtë Wembleyt, prej se stadiumi kombëtar u rindërtua në 2007.

Anglia për gjashtë vite nga 2001 deri në 2007, për gjashtë vjet ka luajtur jashtë Wembley, kur u rindërtua për 757 milionë funte.

Lajmin e ka konfirmuar edhe FA (Federata Angleze e Futbollit), që ka njoftuar se biletat për ndeshjen hapëse ndaj Republikën Çeke më 22 mars janë shitur.

Anglia ka luajtur dy ndeshje miqësore vitin e shkuar jashtë Wembleyt, me Kosta Rika në Elland Road dhe me Zvicrën në stadiumin ‘King Power’.

Britania e Madhe ka një mesazh për Serbinë

Ndarja e Kosovës është një nga temat që ka ndezur shkëndija tensioni në rajonin e Ballkanit, teksa në mjediset politike flitet për një marrëveshje paraprake Thaçi-Vuçiq për shkëmbim territoresh.

Gjithashtu ka aludime për një ndarje klanesh lidhur me këtë çështje, me SHBA-të që raportohet të jenë pro shkëmbimit të territoreve për arritjen e paqes Kosovë-Serbi dhe BE-në që është kategorikisht kundër.

Për çështjen më të nxehtë të momentit ka shkruar sot e përditshmja britanike “The Times”, e cila thekson se “hyrja e Maqedonisë në NATO shënon fundin e një betejë të gjatë, por hartimi i rajonit në një mënyrë që do t’i kënaqte të gjithë aktorët mbetet ende një pikë e pamundur”.

Duke e përshkruar ish-Jugosllavinë si një ‘puzzle’ e kompozuar nga shtatë pjesë, gjashtë ish-republikat plus Kosovën, “Times” shkruan se dy dekada pas përfundimit të luftës në Ballkan, Bashkimi Evropian dhe NATO po numërojnë shtetet e sapolindura duke investuar në to miliarada dollarë dhe duke premtuar partneritet, në përpjekje për të garantuar paqe dhe zgjidhje për kufijtë.

Me hyrjen e Maqedonisë në NATO dhe në të ardhmen, potencialisht si një vend që do të fillojë negociatat për hyrje në BE, me pjesët veriore dhe jugore të ‘puzzle-it’ të Kroacisë, Sllovenisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë duket se gjithçka është përmirësuar, por Serbia, Bosnja dhe Kosova, ende mbesin në zemër të këtij rajoni që ende diçka po shkon keq, shkruan Times.

Sipas këtij shkrimi, gjatë vitit të kaluar, presidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq, kanë negociuar prapa dyerve të mbyllura për një marrëveshje për ‘shkëmbim territoresh’ apo atë që e quajnë ‘korrigjim kufiri”, por sidoqoftë ‘vizatimi i kufijve ende nuk do të jetë një hap i lehtë”.

“The Times” shkruan gjithashtu se nëse arrihet një marrëveshje, Beogradi do ta njihte pavarësinë e Kosovës, do të hapej dera e anëtarësimit të Serbisë në BE dhe se një plan i tillë, është i mbështetur nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini.

Por problemi sipas “Times” është se “plani i Kosovës inspiron një jetë të re në ambicien e Milorad Dodikut të Republikës Serbe”.

“Dhe nëse kjo fillon të implementohet kështu, do të mbetet një rrugë për zgjidhjen e kufijve nëpër të gjitha vendet e ish-Jugosllavisë dhe njëra nga shtatë pjesët e ‘puzzle’ potencialisht mund të eksplodojë”, thekson prestigjiozja britanike.

Në analizën e gjatë të gazetës, shkruhet se “Turqia, Kina dhe vendet e Gjirit, bashkë me Rusinë, janë bashkuar për të rritur ndikimin në Ballkan”. “Times” i lë një hapësirë të veçantë edhe vizitës së presidentit rus, Vladimir Putin në Serbi dhe mesazheve të tij për Kosovën.

Sipas gazetës britanike, thirrjet e Putinit gjatë vizitës në Serbi për Perëndimin ishin se “nuk do të ketë zgjidhje për Kosovën pa qenë edhe Rusia aty” dhe se Putin ka pozicionuar tashmë veten si një garantues për procesin në Kosovë.

Brexit mund të anulohet nga Anglia, thotë Gjykata e BE-së

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka vendosur se Mbretëria e Bashkuar mund të anulojë në mënyrë të njëanshme nenin 50 dhe të ndalojë Brexit-in.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Gjykata më e lartë e BE-së ka vendosur se Mbretëria e Bashkuar mund të revokojë nenin 50 dhe të ndalojë Brexit-in, pa lejen e shteteve të tjera anëtare.

Kështu, një vendim i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë (ECJ) të hënën i jep Mbretërisë së Bashkuar të drejtën për tërheqjen e njëanshme të njoftimit të saj për t’u larguar nga BE.

Po sipas mediave, në një vendim urgjent të dorëzuar vetëm një ditë para se parlamenti britanik të votojë për një marrëveshje të Brexit të miratuar me BE nga kryeministrja Theresa May, Gjykata e Drejtësisë tha:

“Mbretëria e Bashkuar është e lirë të revokojë në mënyrë të njëanshme njoftimin e qëllimit të saj për t’u tërhequr nga BE”.

Përveç kësaj, siç thuhet tutje, nëse anulohet neni 50, Britania e Madhe mund të mbetet në BE sipas kushteve të tanishme të anëtarësimit të saj.

Heqja e njoftimit të Nenit 50, e bërë nga Kryeministrja Theresa May në mars të vitit 2017, duhet të bëhet në përputhje me “kërkesat kushtetuese kombëtare” të Mbretërisë së Bashkuar dhe duhet të jetë “pa mëdyshje dhe pa kushte”.

Vendimi i gjykatës vuri në dukje se kjo do të përfaqësonte “një vendim sovran për të ruajtur statusin e tij si një shtet anëtar i BE-së”, ndërsa gjyqtarët theksuan një parim që një shtet anëtar nuk mund të detyrohet të largohet nga BE kundër vullnetit të saj.