Lexoje patjetër: Letra e sinqertë e Di María për adhuruesit e futbollit

Angel Di María sot hyri në llogarinë e tij në instagram për të shprehur një reflektim të fortë për kuptimin e të qenit futbollist dhe gjërat që duhet të lërë për të pasur sukses.

Në letër ai flet për përpjekjen, pasionin dhe atë që duhej të ‘pësonte’ gjatë fillimeve të saj dhe tash, shkruan Teleshkronja Post.

Letra e plotë e Ángel Di María:

Të hënën? Unë shkova të stërvitem.
Të martën? Unë shkova të stërvitem.
Të mërkurën? Unë shkova të stërvitem.
Të enjten? Unë shkova të stërvitem.
Të premten? Unë shkova të stërvitem.
A bëjmë diçka në fundjavë? S’mund të luaj.

Stërvitja mbaroi, duke qëndruar me çantën nën njërën krah, njëri ndalon për një moment dhe vështron, papastërtitë, guralecat, barin, vendin ku luajmë. Ajo tokë dhe ato guralecë ku dikur binim dhe gërvishtëm gjunjët, vithet, bërrylat, duart … Ajo tokë dhe ato guralecë që kishin mbetur brenda dhe na shqetësonin gjatë lojës … Toka që Ai na bëri të ndotur shtëpi e tërë dhe dëgjo nënën të thotë: “Hiq këpucët dhe çorapët jashtë dhe shko direkt në dush” …

Çfarë na jep forcë çdo vit për të filluar kampionatin? Të dielave më pëlqen të fle, ata ju tregojnë të gjithëve … më mirë është futbolli 5 miqtë e tu të thonë … Asnjëherë nuk jemi bashkë e dashura juaj ju tregon … Mendoni të studioni dhe të punojnë të afërmit tuaj për t’ju thënë … Ju mendoni brenda dhe ju buzëqeshni … çfarë dinë ata për çfarë do të thotë futbolli për ju … çfarë dinë ata për tensionin dhe nervat që nuk ju lënë të flini një ditë para ndeshjes? çfarë dinë ata për lojërat që keni luajtur i dëmtuar apo i sëmurë? Çfarë dinë ata për atë që ndiheni kur bëni një gol dhe shokët tuaj të skuadrës ju përqafojnë në mënyrë të dëshpëruar? Çfarë dinë ata për kohën kur keni marrë autobusin, ose 5 blloqet e fundit duke vrapuar për të mos u vonuar për trajnime? Çfarë dinë ata se sa thellë merrni frymë kur tekniku po jep fjalimin? Çfarë dinë ata se si është të nxehesh në muajin shkurt paraprakisht ndërsa miqtë e tu janë me pushime? Çfarë dinë ata se çfarë është të takosh çdo ditë me njerëzit që shënojnë jetën tënde: Shumë të qeshura dhe lotë? Çfarë dini për shirat që kemi kaluar stërvitje? Tokë, guralecë, bar, 10 persona me ju, 11 në anën tjetër, një top, dhe një fishkëllimë e gjatë. Kjo është jeta jonë, çfarë dinë ata? miqtë e tu të qeshur dhe me lot? Çfarë dini për shirat që keni kaluar stërvitje?

“Shumë njerëz thonë se futbolli nuk ka asnjë lidhje me jetën, unë nuk e di se sa ata dinë për jetën.”

PSG fiton Super Kupën e Francës falë golave të Mbappe e Di Maria

Sot Paris Saint-Germain ka fituar Super Kupën e Francës për vitin 2019, pasi fitoj ndaj ekipit tjetër francez, Rennes.

Ndeshja e cila u zhvillua në teren neutral përfundoj me rezultat 2-1 në favor të Parisienëve, raporton Teleshkronja Post.

Ndeshja u dominua në përgjithësi nga ekipi i Tomas Tuchel, i cili sot luajti pa Neymar Jr, i cili po vazhdon përgatitjet ende.

Takimi filloj shumë mirë për Rennes fillimisht, pasi kaluan në epërsi 1-0 me golin e Hunou pas 13 minutash lojë.

Kështu përfundoj fraksioni i parë i lojës, ndërsa në fraksionin e dytë PSG bëri disa ndryshime, duke futur në lojë Di Marian në vend të sapo ardhurit, Ander Herrera.

Ndërsa, në minuten e 57 reagoj PSG-ja me anë të golit nga Kylian Mbappe, transmeton Teleshkronja Post.

Futja në lojë e Di Marias, doli të ishte zgjedhje e qëlluar, pasi argjentinasi shënoj golin e fitores në minuten e 73 të ndeshjes.

Në fakt Di Maria shënoj super gol nga gjuajtja e lirë :

Kështu me këtë rezultat (2-1) përfundoj ndeshja dhe Paris Saint Germain fitoj Super Kupën Francës, për herën e nëntë (9) në histori.
/TeleshkronjaPost/

E pamë Messin, por a e pamë Angel Di Marian dhe magjinë e tij / Video

Dje derbi i Della Madonnines mes Milanit dhe Interit, si dhe paraqitja marramendëse e Lionel Messit mund t’i kenë vërshuar ballinat dhe mund ta kenë marrë vëmendjen kryesore.

Megjithatë, Angel Di Maria vazhdon të shënojë gola të jashtëzakonshëm në Ligue 1-Francë, transmeton Teleshkronja Post.

Anësori argjentinas realizoi dy gola të bukur në fitoren e Paris Saint-Germainit 3-1 kundër Marseille në derbin e javës në Ligë, duke i ndihmuar parisienëve ta çojnë në 20 pikë epërsinë në krye të ligës.

Në minutën e 65-të, Di Maria shënoi në cepin e djathtë të portës së Marseille duke mos i dhënë asnjë mundësi portierit të reagojë.

Ky ishte goli i shtatë i tij për PSG-në deri tani në Ligë 1.