Rimeçi Joshua-Ruiz Jr: Mayweather tregon kë e mbështet

Floyd Mayweather këmbëngul se Anthony Joshua mund të rikthehet përsëri, edhe pse Andy Ruiz Jr e shkaktoj humbjen e parë gjatë muajit maj.

Fitorja e Ruiz Jr befasoj botën e boksit, por Mayweather, i cili ka rekord prej 50-0 në karrierën e tij, po mbështet kampionin e rrahur për t’u kthyer mbrapa.

Joshua dhe Ruiz pritet të luftojnë përsëri në fund të vitit dhe Mayweather shpjegoi se boksi ishte i paparashikueshëm, transmeton Teleshkronja Sport.

“Në boks, çdo gjë mund të ndodhë,” i tha ai për TMZ.

‘Gjithçka mund të ndodhë’.

‘A mund të tërhiqet? Absolutisht, “vazhdoi ai.

“Ashtu siç thashë më parë, në sportin e boksit, ndodh e paparashikueshmja.”

Meçi Joshua vs Ruiz Jr (Foto: Reuters)

Joshua aktivizoi klauzolën e rimeçit vetëm disa ditë pas humbjes së tij dhe një njoftimi pritet të ndodhë së shpejti për një datë dhe vend.

Meçi i dytë do të jetë ose në New York në Madison Square Garden përsëri ose Joshua do të këmbëngulë që rematch të zhvillohet në Britani të Madhe.

Ruiz Jr e hodhi Joshuan katër herë në nokaut për të pretenduar tre titujt e tij botëror dhe po mbështetet nga lojtarët e Tyson Fury për të mbrojtur me sukses titullin e tij.

Remeçi do të jetë në Britani të Madhe ose Nju Jork (Foto: Reuters)

Joshua do të jetë përsëri i preferuar dhe Eddie Hearn shpjegoi pse ka pasur një vonesë në njoftimin e detajeve të takimit të dytë.

Ai tha: “Ne patëm disa qasje të vonuara (nga vende të tjera) që i shtynë gjërat. Presim që të vendosim këtë fundjavë. Megjithatë, U.K dhe U.S. (janë) të preferuarat.’

10 boksierët më të mirë në botë në peshat e rënda sipas Dillian Whyte

Dillian Whyte ka renditur veten si boksieri i katërt më i mirë në botë, me Anthony Joshua një vend mbi të, në vendin e tretë.

Çuditërisht, londinezi i lindur në Jamaica beson se ‘Tyson Fury’, është vetëm boksieri i pestë më e mirë në botë.

Whyte, duke folur për talkSPORT, tha: “Mos më keq, Tyson Fury është një luftëtar i madh, fitoi titujt botërorë, por është një gjë e këndshme sepse si shkon nga Deontay Wilder për të luftuar Tom Schwarz ? “

Fury është vendosur të ketë edhe një takim me Deontay Wilder, në një rematch vitin e ardhshëm, pasi ka bërë mjaft të mjaftueshme për të qenë fitues në luftën fillestare.

Whyte vendosi amerikanin Wilder në numrin dy në listë, ndoshta për shkak të statusit të tij të pamposhtur (pavarësisht barazimit të tij të dyshimtë me Furyn).

Ai tha, megjithatë, Wilder është një kampion botëror, kështu me të drejtë meriton vendin e tij pranë krye të listës.

Whyte boksierin meksikan Andy Ruiz si boksieri numër një në botë, ai i cili e mposhti Anthony Joshuan, shkruan Teleshkronja Post.

Megjithë humbjen e tij ndaj Joseph Parker, i cili Whyte renditet i gjashti në listën e tij, Ruiz fiton vendin e parë në meritën e fitores së tij kundër Anthony Joshuas.

Kjo është renditja e 10 boksierëve më të mirë në peshat e rënda në boks aktualisht sipas Dillian Whyte :

Menaxheri i Joshuas konfirmon datat për rimeçin kundër Andy Ruiz

Menaxheri dhe promotori i njohur i boksit, Eddie Hearn ka deklaruar se janë tre opsione në tavolinë në lidhje me revanshin midis britanikut Anthony Joshua dhe Andy Ruiz Jr.

Sipas tij dy mundësitë e para janë që dueli të zhvillohet sërish në New York, ashtu si herën e parë, më datat 29 nëntor ose 7 dhjetor.

Ose alternativa e tretë është 14 dhjetori, por këtë herë sfida do të zhvillohet në Kardif (Uells).

Hearn për herë të parë ka dalë edhe kundër Joshua. “Shumë njerëz më thonë se Joshua nuk duhet të zhvillojë menjëherë revanshin me Ruiz. Unë jam dakord me ta, por kjo është dëshira e Joshua. Ky duel është një risk i madh për Anthony”, u shpreh Eddie Hearn në një intervistë për “Sports Illustrated”.

Dueli i parë mes dy boksierëve, zhvilluar më 1 qershor në Nju Jork, u fitua nga Andy Ruiz, që për shumë kë ishte apsolutisht e pa pritur.

Amerikano-meksikani Andy Ruiz me titujt e fituar.

Amerikani me prejardhje nga Meksika mori edhe titujt kampionë bote në peshën e rëndë, tituj që i mbante britaniku Joshua.

“Për rimeçin është një sfidë mes Nju jorkut dhe Kardifit. Këto 3 data që ju thashë (29 nentor, 7 ose 14 dhjetor) janë alternativat e vetme. Jam i sigurtë që revanshi do të jetë i jashtëzakonshëm dhe mjaft tërheqës, më i bukur se i pari”, tha Hearn./TeleshkronjaPost/