10 futbollistët me klauzolat më të larta në futboll aktualisht (LISTA)

Në futboll çdo ditë e më shumë po e ngritet çmimii i lojtarëve me dhe pa meritë, nga disa mijëra euro deri në mbi 1 miliard euro.

Kjo u dëshmua edhe dje me transferimin e Antoine Griezmann drejtë Barcelonës për 120 milion euro, por klauzola e lirimit të francezit nga Barcelona tejkalon shifren 800 milion euro.

Megjithatë, trendin për klauzolat më të larta në futboll e solli klubi i Real Madridit, fillimisht me Cristiano Ronaldon (1 miliard euro) dhe tash pas largimit të tij, me Karim Benzeman veproj njësoj.

GiveMeSport ka listuar 10 klauzolat më të larta të futbollistëve aktualisht, ku 7 prej tyre janë nga futbollistët e Real Madridit :

 • 10.Gareth Bale (Real Madrid): €500 milionë
 • 9.Gerard Pique (Barcelona): €500 milionë
 • 8.Isco (Real Madrid): €700 milionë
 • 7.Vinicius Junior (Real Madrid): €700 milionë
 • 6.Marco Asensio (Real Madrid): €700 milionë
 • 5.Lionel Messi (Barcelona): €700 milionë
 • 4.Brahim Diaz (Real Madrid): €750 milionë
 • 3.Luka Modric (Real Madrid): €750 milionë
 • 2.Antoine Griezmann (Barcelona): €800 milionë
 • 1.Karim Benzema (Real Madrid): €1 miliardë

Në këtë listë dominojnë plotësisht dy gjigandët spanjoll, FC Barcelona me 3 futbollist dhe Real Madrid C.F me 7 futbollistë.

Formacionet e mundshme të top ekipeve të Evropës për sezonin e ardhshëm

Dritarja e transferimit u hap zyrtarisht më 1 korrik, por klubet kishin punuar për të sapoardhurit e tyre të ri, duke nënkuptuar se një numër lojtarësh tashmë kanë nënshkruar, mbyllur dhe dorëzuar në klubet e tyre të reja.

Ka ende një verë të gjatë për të ardhur, me më shumë transferime me siguri. Lojtarët e mëdhenj do të ndryshojnë fanelat, por ekipet më të mëdha të Evropës po krijojnë formacionet me XI tashmë janë duke marrë formë.

Zinedine Zidane do të ketë më shumë punë për të bërë përpara se të vendosë skuadrën e tij të preferuar për sezonin e ardhshëm, me një numër të ardhmash të lojtarëve ende në ajër, ndërsa mund të ketë një arritje të mundshme të Paul Pogbas. Ashtu siç gjërat qëndrojnë, ai mund të përdorë një sistem 4-4-2, ndonëse 4-3-3 duket më e mundshme.

Los Rojiblancos duhet të ristrukturohen plotësisht me largimin e Antoine Griezmann, si dhe Rodri Hernandez, dhe për të mos përmendur Diego Godin dhe Juanfran në anën e pasme. Felipe Monteiro është në zëvendësim të Uruguaianit, Marcos Llorente do të mbushë boshllëkun në mesfushë, ndërsa Joao Felix do të pritet të mbushë çizmet e Griezmann.

Ernesto Valverde synon të ruajë strukturën e sezonit të kaluar, por me disa përmirësime të lehta. Frenkie de Jong është prurja e re i ndjekur nga Griezmann. Philippe Coutinho do të jetë një nga ata që bie jashtë krahut, dhe Neymar mund të shtojë edhe më shumë forcë nëse ai do të kthehet në Camp Nou.

Tek Juventus, Maurizio Sarri është bashkuar në stol, por blerjet e tyre kryesore kanë ardhur në mesfushë: Adrien Rabiot dhe Aaron Ramsey. Mario Mandzukiç duket se është afër largimit, edhe pse Paulo Dybala po përballet gjithashtu me një të ardhme të pasigurtë.

Nuk do të ketë ndryshime të mëdha në stadiumin Etihad, por ardhja e Rodri do të jetë e madhe për Pep Guardiolan. Pavarësisht nga njoftimet për Joao Cancelon, Kyle Walker është i mbështetur nga Pep dhe kohët e fundit ka ripërtërirë kontratën e tij. Me David Silva për t’u larguar në fund të sezonit të ardhshëm, ai mund të ketë një zëvendësues.

Ashtu si City, The Reds nuk po ndryshon shumë, pasi Jurgen Klopp pëlqen atë që ka. James Milner do të zëvendësohet me Georginio Wijnaldum, ndërsa Joel Matip dhe Joe Gomez mund të shkëmbehen brenda dhe jashtë.

Pas arritjes së finales së Ligës së Kampionëve, objektivi kryesor është mbajtja e yjeve. Tanguy Ndombele ka arritur tashmë, por të tjerët mund të vijnë. Ndërkohë, Christian Eriksen po shitet sipas gjitha gjasave.

Tek Bayern Munich Lucas Hernandez është tashmë prurje e ri, siç është Benjamin Pavard. Bavarezët gjithashtu duan Marc Roca, dhe me James Rodriguez, Arjen Robben dhe Franck Ribery të larguar, do të mbështetet tek Serge Gnabry dhe Kingsley Coman në krahë.

Neymar mund të largohet këtë verë për t’u kthyer në Barcelonë, por përtej tij Ander Herrera arritur në PSG, nuk ka shumë qka flasim për një mbërritje të madhe në Paris.

Kthimi në Ligën e Kampionëve me Frank Lampard në stol, ndalimi i transferimit të tyre dhe humbja e Eden Hazard nuk do të ndihmojnë. Christian Pulisic është tashmë në ekip, dhe Mateo Kovaçiç është bërë një nënshkrimit të përhershëm.

Cili ekip ka formacionin më të mirë sezonin e ardhshëm ?

Yjet që janë pa kontratë dhe mund të blihen me kosto zero këtë mërkato

Kush është në dispozicion këtë mërkato për një transferim të lirë? Sky Sports k krijuar një XI jashtë kontratës, të gjithë të cilët mund të përfundojnë tek ndonjë klub i madhë me kosto 0.

1 korriku është gjithmonë një ditë e çuditshme. Është kur miliona kilogramë me vlerë të futbollistëve lirohen pas përfundimit të kontratave të tyre. Ata futbollistë tani janë të papunë dhe klubet e tjera mund të nënshkruajnë ato pa asnjë tarifë transferimi, e cila zakonisht e vë pushtetin me fuqi në drejtim të negociimit të kushteve personale.

Këtu, hedhim një vështrim në disa nga lojtarëve të lirë të profilit të lartë në dispozicion …

Portier: Michel Vorm

Pas pesë vjetësh me Tottenhamin, holandezi u lirua nga klubi në fund të sezonit. Si një mbështetje për Hugo Lloris, Vorm u përdor pak tek Spurs, por filloi dy ndeshje grupore të Ligës së Kampioneve vitin e kaluar.

Mbrojtës i majtë: Alberto Moreno

Andrew Robertson tregoj paraqitje fantastike për Liverpoolin sezonin e kaluar dhe Moreno e ndjente efektin kur ai u bë i qartë si zëvendësues i dytë për Jurgen Klopp. Një kthim mbrapa në La Liga ka gjasa që Sevilla dhe Villarreal raportohet se peshojnë lëvizjet por Arsenali thuhet se është i interesuar.

Mbrojtësi i djathtë: Dani Alves

Nëse përvoja për të fituar trofe të mëdha është ajo që ju keni pas, atëherë Alves mund të jetë e vlefshme duke marrë një shans pavarësisht se është 36-vjeçar. Ish-mbrojtësi i Barcelonës dhe Paris Saint-Germain ka fituar 42 trofe në karrierën e tij.

Manchester United dhe Manchester City janë lidhur me një lëvizje.

Qendërmbrojtësi: Gary Cahill

Ish kapiteni i Chelsea ka akoma disa vite të mira të futbollit të mbetura. 33-vjeçari ishte hedhur mënjanë nga Maurizio Sarri sezonin e kaluar, duke luajtur vetëm 21 minuta të Premier League. Ai është i detyruar të jetë një unazë e vogël e ndryshkur, por përvoja e tij me siguri do ta bëjë atë një të kërkuar pasi është lojtarë i lirë gjatë muajit të ardhshëm. Arsenali, Crystal Palace dhe Aston Villa janë lidhur me mbrojtësin.

Qendërmbrojtësi: Thomas Vermaelen

Kontrata e ish mbrojtësit të Arsenalit me Barcelonën përfundoi në verë, duke bërë vetëm 53 paraqitje për klubin gjatë një dëmtimi të dëmtuar në periudhen pesë-vjeçar tek katalanasit.

Ai thuhet se është ofruar një kontratë nga Olympiakos dhe i është nënshtruar një testi mjekësor në qershor, por ende nuk ka nënshkruar zyrtarisht për ekipin grek.

Mesfushor: Hatem Ben Arfa

Ai është një lojtar që i merr tifozët nga vendet e tyre me stilin e tij të zhurmshëm të driblimit – siç është parë gjatë magjisë së tij lart dhe poshtë me Newc0astle. Megjithëse ai u largua nga Rennes në verë, klubi thuhet se ishte i interesuar të zgjidhte marrëveshjen e tij, por Ben Arfa dëshironte një sfidë të re. A do të përfundojë në Ligën Premier? Mbetet të shihet

Mesfushor qëndror: Yohan Cabaye

Një lojtar me një koleksion të përvojës nga Premier League me siguri nuk do të jetë jashtë punës për shumë gjatë.

Crystal Pallace thuhet se ka treguar një interes në lojtarin e tyre të mëparshëm.

Sulmues anësorë: Franck Ribery

Me asnjë plan për të dalë në pension ende, magjistari francez është një agjent i lirë pas largimit nga Bayern Munich në fund të sezonit të kaluar, ku ai arriti të grumbullojë 36 paraqitje. Këtu kemi një lojtar me 81 paraqitje për vendin e tij dhe 22 tituj të mëdhenj në emrin e tij.

Sipas njoftimeve, një lëvizje në Katar apo Kinë mund të jetë në axhendë, megjithatë, Sheffield United u lidhën me një lëvizje.

Qendërsulmuesi: Daniel Sturridge

Ju keni ndjenjën se 29-vjeçari kurrë nuk u besua me të vërtetë nga Klopp për të ofruar llojin e futbollit që dëshironte të shihte nga sulmuesit e tij. Ka qenë pesë sezone që kur Sturridge shënoi 10 ose më shumë gola në një sezon të Premier League, i cili për një lojtar të kualifikimit të tij në gola, është i mrekullueshëm. Ai është në udhëkryq në karrierën e tij, a do të bëjë thirrjen e duhur për sa i përket një klubi të ri? Rangers dhe Celtic janë përmendur si destinacione të mundshme.

Qendërsulmues: Danny Welbeck

Një nga pronat më të nxehta në këtë lloj tregu është ish-sulmuesi i Arsenalit, i cili ka vuajtur me fat fatkeqësi të tmerrshme në dy vitet e fundit. Një këmbë e thyer e kaloj pjesën më të madhe të sezonit të tij të fundit me Arsenalin, por nëse mund të fitojë, ai ka aq shumë oferta për vetëm 28 vjeç. Newcastle dhe Southampton kanë qenë të lidhur me lojtarin./TeleshkronjaPost/

Formacioni i frikshëm i Atletico Madridit për sezonin e ri 19/20

Skuadra e Atletico Madrid-it por fillon të duket më ndryshe në formacion dhe po merrë formë përpara sezonit të ardhshëm.

Ardhja e Marcos Llorente do të forcojë opsionet e Diego Simeone, pasi Los Rojiblancos përgatitet të fillojë para sezonit 2019/20.

Jan Oblak do të mbetet në shënjestër për të ardhmen e parashikueshme pas rinovimit deri në vitin 2023 dhe do të mbështetet nga Antonio Adan sezonin e ardhshëm.

Në mbrojtje, Saul Niguez është duke zënë vendin e majtë, Santiago Arias do të luajë në krahun e djathtë, ndërsa Jose Gimenez dhe Felipe pritet të jenë qendra e mbështetjes.

Koke ka të ngjarë të bashkohet me rekrutuesin e ri Llorente në mesfushën qendrore me Joao Felix dhe Thomas Lemar duke luajtur në krahë.

Diego Costa dhe Alvaro Morata do të përpiqen të mbushin boshllëkun e lënë nga Antoine Griezmann në drejtim të shënimit të golave nga përpara.

Ndërsa banka rezervë perbëhet nga Mario Hermoso dhe Alex Telles mbeten opsione për të forcuar mbrojtjen, ndërsa Hector Herrera mund të sigurojë një trup të mëtejshëm në qendër të mesfushës.

Me këtë fond lojtarësh dhe me mundësinë e ndonje lojtari tjetër Atletico pritet të jetë arrë e fortë për çdo rival./TeleshkronjaPost/

Sondazhi i SPORTBible zbulon mbrojtësin më të mirë në historinë e futbollit

Një nga mbrojtësit ikonik, legjenda e Milanit dhe e Italisë, Paolo Madldini është votuar si mbrojtësi më i mirë i të gjitha kohërave .

Kështu menduan rreth 70 mijë votuesve në Twitter, i krijuar nga uebsajti sportiv “Sportbible” i pyeti se cili ishte mbrojtësi më i mirë në histori, ku kishte katër alternativa: Paolo Maldini, Fabio Cannavaro, Carles Puyol dhe Sergio Ramos.

Rreth 64% të votave mblodhi mbrojtësi legjendar Milanit ishte më i votuari, duke lënë larg vetes Carles Puyol me 16%, Ramos me 12% dhe 8% Cannavaro.

Natyrisht që tifozët kanë shtuar edhe emra të tjerë si: Franco Baresi, Franz Beckenbauer dhe Alessandro Nesta, por këtë herë kishte vetëm katër alternativa.

Maldini e kaloi të gjithë karrierën e tij tek Milani, ku numëron 600 ndeshje zyrtare. Tashmë 51 vjeç, por në karrierën e tij ka fituar: 7 Serie A, 1 Kupë Italie, 5 Superkupa, 5 Kupa Europe/Champions League dhe 5 Superkupa Europe.

Pajtoheni se Maldini që të jetë mbrojtësi më i mirë në histori? Nëse jo, kush do të ishte zgjedhja juaj? Na tregoni në komente./TeleshkronjaPost/

Zidane me sistem dhe filozofi të re për La Liga dhe Ligë të Kampionëve

Tekniku francez, Zinedine Zidane tashmë do të duhet të ketë një sistem të ri të lojës pas përforcimeve të fundit te Real Madridi.

Transferimet e lojtarëve si Ferland Mendy, Eden Hazard ose Luka Jovic dhe nëse vjen Paul Pogba i Manchester Unitedit ose Fabian Ruiz i Napolit, Marca ka treguar edhe disa prej strategjive që pritet të aplikojë trajneri francez.

Më poshtë janë disa prej alternativat që do të mund t’i shohim në sezonin e ri të La Ligas dhe Ligës së Kampionëve.

“Formacioni mund të ndryshojë renditjen”, ka thënë strategu në një bisedë me mediat spanjolle duke konfirmuar se do të ketë ndryshime.

Nga kjo padyshim lë të nënkuptohet se Casemiro do ketë një konkurent si Ruiz për pozicionin e tij. Interesi për Fabian Ruiz, i raportuar nga AS, gjithashtu tregon për këtë ndryshim potencial.

Me ardhjen e Grizemann & Neymar, kështu duket formacioni i ri i Barcelonës

Sjelljet e reja në mesfushë mund të thonë më pak minuta për dyshen e pa konkurencë deri tash, Luka Modriç dhe Toni Kroosin, të cilët mund të zëvendësohen Pogban dhe Ruizin.

Sistemi i lojës 4-3-3:

Formacioni 4-3-3 duket i mundshëm, veqse lë jashtë Luka Jovic.

Sistemi i lojës 4-4-2:

Në këtë formacion bie në sy tandemi i ri Benzema & Jovic.

Sistemi i lojës 4-2-3-1:

Me këtë formacion Hazard pritet të ketë rolin kryesorë.

Dhe sistemi i fundit 4-3-1-2:

Sistemet e lojës sipas MARCA-s.

Cili mendoni se duhet të jetë i duhuri për Real Madridin ?

A ishte e rregullt goditja e këndit e Alexander-Arnold për golin fitores së Liverpulit ndaj Barcelonës ?

Tifozët dhe lojtarët e klubit katalanas mbetën të habitur nga reagimi i shpejtë i mbrojtësit anglez, Alexander Arnold, gol i cili i dërgoj ata në finale të UCL.

“Pashë topin në rrjetë dhe nuk e dija se kush e kishte marrë në qoshe, ishte shumë e shpejtë për mua. O Perëndia im – gjeni”, u shpreh i ngazëllyer Jurgen Klopp.

Tifozët e Liverpool panë duke luajtur mençur Trent Alexander-Arnold dhe përfundimin e ftohtë të Divock Origit – për të falënderuar për sigurimin e vendit të The Reds në finalen e Ligës së Kampioneve 2019 dhe eleminimin e Barcelonës.

Ekipi i Premier Ligës prodhoi një tjetër rikthim historik në fitoren e tyre të famshme të Ligës së Kampionëve ndaj AC Milan në Stamboll në vitin 2005 për të përmbysur skuadrën katalanase, e cila erdhi në Anfield me një avantazh prej 3-0.

Momenti vendimtar erdhi në minutën e 79-të, pasi një pasimi të shpejtë nga Alexander-Arnold arriti tek Origi, i cili shënoi në porten e Marc-Andre ter Stegen për ta shënuar rezultatin final 4-3 në total.

Lionel Messi, Gerard Pique dhe ekipi i Barçes mbetën të habitur. Luis Suarez pas ndeshje kërkoj falje për tifozët dhe pranoi se goli i katërt e bëri Barçën të duket si një ekip adoleshentësh.

Por pyetja që shumë kush e bën ështe se a ishte goditja e Trent Alexander-Arnold me Barcelonën ndaj Barcelonës e rregullt si rregullores së UEFA-s dhe FIFA-s ?

Disa nga tifozët e Barcelonës që janë ende dyshues, mos ndoshta mund të pyesin nëse pasimi i Aleksandër Arnold ishte e ligjshëm, përcjellë Teleshkronja Post.

Përgjigja e shkurtër për këtë pyetje është po. Kjo është procedura për ekzekutimin e goditjeve nga këndi nga FIFA dhe UEFA :

Ligji 17 – Procedura e goditjeve nga këndi

 • Topi duhet të vendoset në zonën e qoshes më të afërt me pikën ku topi kaloi mbi vijën e këndit.
 • Topi duhet të jetë i palëvizshëm dhe niset nga një lojtar i ekipit kundërshtarë.
 • Topi është në lojë kur ajo niset dhe lëviz qartë; nuk ka nevojë të largohet nga zona e këndit.
 • Flamuri i goditjes këndore nuk duhet të levizë
 • Kundërshtarët duhet të mbeten larg të paktën 9.15 m nga harku i këndit derisa topi të luhet.

Siç shihet, nuk ka asgjë të shkruar në rregullat që i kërkojnë lojtarit të presë për bilbilin apo sinjalin e arbitrit përpara se të nisë lojën nga këndi.

E vetmja kohë që një goditje në qoshe bëhet e paligjshme është nëse goditja e goditësit e prek topin dy herë (dmth. Përpara se të ketë arritur një tjetër lojtar), merret me topin ose godet topin në një kundërshtar në mënyrë të pamatur duke përdorur forcë të tepruar për të luajtur topi përsëri.

“Ishte vetëm një nga ato momente ku e shihni mundësinë dhe e bëni,” shpjegoi Alexander-Arnold më pas.

“Divock Origi u aktivizua dhe e përfundoi golin, ndoshta ai erdhi pak shpejt, por nuk ke pse mendohesh, reagimi vjen instiktivisht.”

“Ai shënoi dy gola për ne sonte dhe të gjithë do të kujtojnë këtë moment”.

Nuk është hera e parë që një futbollist ka përfituar nga kundërshtarët e tij duke humbur përqendrimin gjatë një këndoreje dhe nuk do të jetë i fundit./TeleshkronjaPost/

Messi vërteton madhështinë, me gol të jashtëzakonshëm arrin në 600 / Video

Madhështi ! Lionel Messi e ka arritur edhe një rekord tjetër në karrierën e tij legjendare, duke e shënuar golin e tij të 600-të për Barcelonën me një gol të mrekullueshëm nga goditja e dënimit kundër Liverpoolit në gjysmëfinalen e tyre të parë në Ligën e Kampionëve të mërkurën.

Messi e shënoi golin e tij të 599-të më herët në ndeshje, duke e vjedhur një top të kthyer në zonën e Liverpoolit pasi Luis Suarez e kishte goditur shtyllën dhe duke e futur atë në rrjetë, para se ta bombardonte portën e Alisson Becker nga mbi 30 metra largësi pak momente më vonë.

Superylli argjentinas bëhet vetëm lojtari i shtatë në histori të futbollit që e arrin shifrën e 600 golave në nivel klubesh, edhe pse për ta arritur këtë shifër u mund nga rivali i tij i përjetshem, Cristiano Ronaldo.

Dyshes, e cila e ka dominuar futbollin në dekadën e fundit, i bashkohen legjendat braziliane Pele dhe Romario, Gerd Mulleri i Gjermanisë, heroi i Slavia Prague Josef Bican dhe hungarezi Ferenc Puskas.

Messi e shënoi golin e tij të parë për Barcelonën para saktësisht 14 viteve, më 1 maj 2005 kundër Albacete.