​​Frenk De Jong: ‘Barcelona më ka kërkuar ta eliminoj Realin’

Mesfushori i Ajaxit, Frenkie de Jong, ka nënshkruar kontratë me Barcelonën gjatë afatit kalimtar të janarit. Ai do t’i bashkohet klubit katalonas në fund të këtij sezoni.

Sonte skuadra e tij aktuale, Ajaxi, do të ndeshet me Real Madridin në kuadër të ndeshjes kthyese për 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve.

Para kësaj ndeshjeje, De Jongu e ka zhvilluar një intervistë me të përditshmen holandeze, De Telegraaf, ku i ka ofruar mendimet e tij për këtë sfidë dhe e ka zbuluar kërkesën e Barcelonës.

“Eliminimi i Real Madridit do të ishte i mrekullueshëm. Ata shkojnë në këtë ndeshje si favoritë pasi që janë duke luajtur në shtëpi dhe fituan në Amsterdam. Ata e kanë fituar këtë titull katër herë nga pesë vjetët e fundit”, ka thënë De Jong.

“Megjithatë, gjithçka mund të ndodhë nëse ne luajmë mirë dhe i shfrytëzojmë mundësitë tona. Në Holandë, të gjithë mendojmë se do të kalojmë përpara. Preferoj të jem favorit, por tani ka më shumë presion mbi ne”.

“Nëse ne do ta eliminojmë Real Madridit, kjo do të ngjallte një diskutim të madh në botën e futbollit. Ne do ta vendosim emrin e Ajaxit përsëri në hartë. Kur unë e nënshkrova marrëveshjen, ata më thanë: ‘Bëje maksimumin për ta eliminuar Real Madridin’. Kjo do të ishte e mrekullueshme për Barcelonën”.

Klasikja Real Madrid-Ajax: Formacionet e mundshme / FOTO

Klubi holandez, Ajaxi do të jetë mysafir i Real Madridit në ndeshjen e kthimit të 1/8 e finales së Ligës së Kampionëve.

Los Blancos kanë epërsinë 2-1 nga ndeshja e parë, një rezultat që i jep përparësi, por jo edhe siguri në Santiago Bernabeu.

Holandezët ishin mjaft të mirë në ndeshjen e parë, arritën të bëjnë një lojë të bukur dhe me shumë raste shënimi, tani që nuk kanë asgjë për të humbur pritet të sulmojnë me gjithë forcat për të fundit herë.

Reali vjen nga humbja 0-1 nga Barcelona në La Liga dhe ajo eliminuese 0-3 në Camp Nou në kuadër të Kupës së Mbretit, ndërsa në anën tjetër Ajaxi vjen nga një formë e mirë prej tre fitoresh radhazi.

Në total dy skuadrat janë takuar 13 herë gjatë historisë, 13 fitore për Los Blancos, një barazim dhe katër fitore për holandezët.

Për skuadrën e Santiago Solarit do të mungojë kapiteni Sergio Ramos për shkak të kartonëve, ndërsa më poshtë keni formacionet e mundshme:

Dy super ndeshje 😍🔥Cilat ekipe kualifikohen në çerekfinale ?

Posted by Teleshkronja Post Sport on Tuesday, March 5, 2019

Formacioni i mundshëm i Real Madridit: Courtois; Reguilon, Varane, Nacho, Carvajal; Casemiro, Kroos, Modric; Vazquez, Benzema, Vinicius.

Formacioni i mundshëm i Ajaxit: Onana; Tagliafico, Blind, De Ligt, Mazraoui; De Jong, Van de Beek, Schone; Neres, Tadic, Ziyech.

Benzema flet për lëndimin dhe lidhjen me Vinicius Jr

Ndodhi, përsëri, Vinicius / Benzema dyshja që shkatërroi një tjetër mbrojtje të kundërta. Në parasezon, shpesh pa fotot e Benzemës me krahun e tij, brazilianit të 18 vjeq, Vinicius Junior.

Ka pasur kimi mes tyre që nga dita e parë dhe që nga Santiago Solari ia besoi Vinicius JR minuta të rëndësishme, Benzema ka lulëzuar.

Dinamizmi i brazilianëve, natyra e tij e drejtpërdrejtë dhe ekzistenca e tij rinore dhe zgjuarsia e përgjithshme kanë sjellë një aspekt të ndryshëm ndaj sulmit të Madridit.

Të dy formojnë një nga dyshet më vdekjeprurëse të Evropës, të lidhura me lidhjen elegante të Karim Benzemës.

Benzema, i cili është 13 vjeç më i vjetër se Vinicius, ka vepruar si mentor ose figurë e vëllait të tij që nga ardhja e brazilianit.

Vinicius e ka pranuar vetë, “Benzema është një lojtar që më ka ndihmuar shumë që kur kam ardhur në Madrid. Ai largohet nga rruga e tij për të ndihmuar mua dhe ekipin të fitojë “, tha braziliani kur fliste me gazetarët pas ndeshjes.

Që nga ndeshja e Seviljes, ku Vinicius fitoi të parëlindjen e tij të parë, Benzema ka shënuar 7 gola dhe ka prodhuar 1 asist në 8 ndeshje. Nuk është rastësi që modeli i tij në formë ka koinciduar me formen e brazilianit brenda ekipit.

Pas ndeshjes vs Ajax, ku Benzema shënoi golin e hapjes me asistimin e Vinicius, Benzema foli me gazetarët në zonën e përzier dhe u pyet për brazilianin:

“Më pëlqen të luaj me Vinicius, ai është një lojtar që dëgjon, merr këshilla, dhe punon shumë fort. Jam në formë të mirë dhe dëshiroj të vazhdoj kështu”.

Pas këtyre komenteve, Benzema ishte i shpejtë për të hequr çdo shqetësim në lidhje me një dëmtim të mundshëm, “Unë në fakt mora një goditje në 5 minutat e para të lojës. Tani nuk është shumë e keq. Do të pushoj dhe duhet të jem mirë për fundjavën “, përfundoi ai./TeleshkronjaPost/

Magjia e Vinicius ia mundëson Benzemas golin / VIDEO

Real Madridi ka kaluar në epërsi kundër Ajax në Amsterdam Arena.

Pas një super pasimi drejt Vinicius Jr, braziliani kaloj për mrekulli disa lojtarë dhe pasoi tek Benzema.

Më pas francezi nuk gaboj duke shënuar në portë në minutën e 62’të, transmeton Teleshkronja Post.

Goli i Karim Benzema :

Ajax – Real Madrid, formacionet zyrtare / FOTO

Amsterdam Arena sonte pret klasiken e vjetër të futbollit, dy nga klubet më të trofeshme të Ligës së Kampionëve, Ajax – Real Madrid.

“Tulipanët” presin “Los Blancos në shtëpinë e vet në raundin e parë të 1/16 të finales në UCL.

Të dy ekipet kanë publikuar formacionet zyrtare për këtë takim, raporton Teleshkronja Post.

Për Frenk De Jong do të jetë ndeshja ekstra motivuese pasi para pak ditësh nënshkroi me rivalin më të madhë të Realit, Barcelonën.

Formacionet zyrtare të dy klubeve;

RealMadrid :

Ajax :

Modriç ka nënshkruar me klubin e Ajaxit

Futbolli ka specifikat e veta dhe di të jetë i ndërlikuar. Luka Modric luan sot në Amsterdam, i cili do të ishte shtëpia e tij në 2007.

Atë sezon ai shkëlqeu me Dinamo Zagreb me vetëm 21 vjeç dhe stili i tij, i cili në Ajax u lidh me Cruyff, bëri pjesën tjetër.

Ajax fluturoi në Kroaci në figurën e drejtorit të saj sportiv, Martin Van Geel, dhe kur marrëveshja ishte pothuajse e mbyllur u anulua për shkak të Arsenalit.

Gjëja e bukur është se Modric do të përfundojë më vonë në Londër, edhe pse në Tottenham. Al Dinamo erdhi një ofertë e papritur për sulmuesin e tij të origjinës braziliane Eduardo dhe e shiti atë në Arsenal për 17 milionë euro. Një injeksion ndaj ekonomisë së dobët të Dinamos, që e lejoi atë të tërhiqej dhe të mos e dërgonte Modricin në Hollandë.

Revista holandeze Panorama zbuloi këtë javë disa detaje të këtyre javëve të negociatave. Vetë Modriçi ishte i etur për të veshur fanellën e Ajax.

“Luka u thirr në Kroaci, dhe ai më pyeti gjithë kohën për Ajaxin,” zbuloi Didulica, ish lojtar i Ajaxit dhe ndërkombëtar kroat që e njihnin Modricin.

“Doja të dija gjithçka që duhej të dija për Ajaxin”. Ky informacion u transmetua në Sjaak Swart, legjendë e Ajax. “Ajax e donte atë dhe ai donte Ajax, por nuk ndodhi kjo levizje.”

Performanca e mirë e Modric në Champions, njëra prej tyre në Amsterdam për më shumë dhimbje në Ajax dhe ku ato tipare të ngjashme me Cruyff ishin akoma më të theksuara, shumëfishuan çmimin e tyre dhe e vendosën atë përtej mundësive të klubit tulipan. Tottenhami duhej të insistonte për ta nxjerrë vitin tjetër për 21 milionë euro.

Më pas dihet historia e Modriç, nga Tottenham tek Real Madridi dhe kjo u kurorëzua me Topin e Artë 2018./TeleshkronjaPost/

Formacionet e mundshme: Ajax vs Real Madrid / FOTO

Klubi holandez, Ajax, do të mirëpresin kampionët aktual evropian dhe botëror Real Madridin në Amsterdam Arena.

Reali do të mundohet të përfundoj gjithçka qysh në takimin e parë të 1/16-të të finales së Ligës së Kampionëve.

Madrilenët kanë pasur shumë probleme këtë sezon, por skuadra e Santiago Solarit gjatë javëve të fundit ka nxjerrë rezultate pozitive.

Në anën tjetër, ekipi i Ajax është i pranishëm në këtë fazë të garave për herë të parë që nga sezoni 2005-06.

Ajaxi kanë humbur gjashtë ndeshjet e fundit kundër Los Blancos, duke pranuar njëzet gola dhe ka shënuar vetëm dy herë.

Te dyja skuadrat pritet që të startojnë me formacionet më të mira të mundshme gjatë mbrëmjes së sotme në ora 21:00.

Formacioni  i mundshëm i Ajax: Onana; Mazraoui, Blind, De Ligt, Tagliafico; Schone, De Jong, Van de Beek; Neres, Tadic dhe Ziyech

Formacioni  i mundshëm i Real Madrid: Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Reguilon; Casemiro, Modric, Kroos; Lucas, Benzema dhe Vinicius.

Intervista e Courtois për ndeshjen kundër Ajax

Real Madridi ka arritur të rimarrë formën e tyre dhe Thibaut Courtois ka treguar se ata i frikësojnë rivalët e tyre më shumë sesa kishin bërë disa javë më parë.

Belgu ka pohuar se Los Blancos do të konkurrojë në të tri garat që ata aktualisht garojnë, duke synuar të shkojnë gjatë gjithë rrugës dhe të fitojnë çdo trofe.

“Vëre re se tani ata e shohin se është më e vështirë të na mund çdo ekip”, tha Courtois për shtypin.

“Në tetor kemi pasur një muaj shumë të keq dhe tani ata shohin se po luajmë mirë dhe ata kanë më shumë frikë nga ne.”

“Ne jemi këtu për të luftuar për gjithçka, [duke përfshirë] Copa del Rey, LaLiga Santander deri në ditën e fundit dhe për të marrë sa më shumë që të jetë e mundur në Ligën e Kampionëve.”

“Kur luani në Real Madrid ju luani për të fituar gjithçka”.

26-vjeçari vazhdoi të fliste për takimin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve kundër Ajax dhe vlerësoi ekipin holandeze.

“Ajax është një ekip i shkëlqyeshëm, pasi ata kanë blerë Daley Blind dhe Dusan Tadiç dhe tashmë kishin lojtarë të mëdhenj si Hakim Ziyech, Matthijs de Ligt dhe Frenkie de Jong,” shtoi Courtois.

“Ata dinë të luajnë futboll dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm me ta.”

“Ajax ka treguar në Ligën e Kampionëve kundër Bayern Munich se ata janë një ekip i shkëlqyer.”

“Do të jetë një lojë shumë e vështirë dhe ne duhet të përqendrohemi.”

“Ne kemi përvojë dhe ne e dimë se ne duhet të japim gjithçka, dhe asnjë lojtar nuk do të mendojë se nesër do të jetë një lojë e lehtë”.

Së fundi, ish-portieri i Chelsea ka diskutuar përdorimin e diskutueshëm të VAR në Spanjë, pasi ajo gjithashtu bën debutimin e saj në Ligën e Kampionëve këtë javë.

“Më pëlqen VAR, ashtu si në Kupën Botërore kemi pasur një eksperiencë shumë të mirë,” vuri në dukje Courtois.

“Edhe në Spanjë dhe ka raste që nëse rregullat nuk janë të qarta, nuk mund të ndërhyni, vetëm se gabimet janë të qarta.”

“Është për të ndihmuar, edhe pse ndonjëherë do të shkojë kundër teje, por VAR është e nevojshme për ta bërë futbollin më të drejtë”./TeleshkronjaPost/