Wan-Bissaka zbulon këshillat e Wilfred Zaha pasi nënshkroi për Man United

Aaron Wan-Bissaka ka zbuluar se Wilfried Zaha i ka thënë atij të “luajë pa frikë” pas lëvizjes së tij prej 50 milionë dollarësh nga Crystal Palace në Manchester United.

21-vjeçari u bë blerja e pesta më e shtrenjtë e Manchester Unitedt, kur ai përfundoi kontratën e tij në fund të qershorit me Crystal Palace.

Duke bërë kalimin nga Londra Jugore në Old Trafford, ai po ndjek hapat e sulmuesit të Crystal Palace, Wilfried Zaha, i cili u bashkua me Unitedin për 15 milionë funte në 2013.

Ndërsa Zaha bëri vetëm katër paraqitje për United dhe kaloi pjesën më të madhe të kohës së tij në hua para se të kthehej në Selhurst Park, Wan-Bissaka zbuloi se lojtari nga Bregu i Fildishtë kishte disa këshilla për të.

“Kur ai e dinte se unë u bashkua ai vetëm më tha të luaj pa frikë,” tha Wan-Bissaka.

“Unë kam ardhur këtu si një nënshkrim i ri dhe ai tha: ‘Vetëm luaj lojën tënde dhe bëj atë që bëre sezonin e kaluar’.

“Ai ishte i lumtur për mua. Ai tha se e meritova dhe unë duhet të vazhdoj të punoj shumë dhe të bëj atë që bëj”.

Para përfundimit të transferimit të tij në Manchester, Wan-Bissaka kishte një turne të vështirë Euro 2019 me U21 të Anglisë, por këmbënguli se ai nuk kishte qenë i hutuar nga biseda për transferimin e mundshëm.

“Unë nuk u përqendrova në [spekulime] me të vërtetë,” tha ai. “Unë nuk përqendrohem në spekulime, vetëm mbaj kokën poshtë dhe vazhdoj ta bëj në fushë. Është e lehtë për mua të luaj në mbrojtje, gjëja kryesore është vetëm të luajë futboll.”

“Gjatë verës ka pasur shumë gjëra për të kaluar, unë jam këtu dhe kjo është fokusi im kryesor, prita [vëmendjen shtesë] kur erdha këtu, është një klub i madh, kështu që vëmendja gjithmonë do të jetë atje.”

Wan-Bissaka tregon në fushë pse e quajnë ‘Merimangë’ në debutimin me Man United – Video

Wan-Bissaka tregon në fushë pse e quajnë ‘Merimangë’ në debutimin me Man United

Aaron Wan-Bissaka u bë i pesti më i shtrenjtë në historinë e Manchester United pas përfundimit të transferimit të tij prej 50 milionë dollarësh nga Crystal Palace.

Vetëm Paul Pogba, Romelu Lukaku, Angel Di Maria dhe Fred kanë kushtuar më shumë për transferimin në ‘Teatrin e Ëndrrave’.

Kjo ishte një sasi shumë e madhe e të hollave për mbrojtësin e djathtë 21-vjeçar.Wan-Bissaka ka pasur vetëm një sezon të plotë në Premier League; megjithatë, ndeshjet e tij me C.Pallace e çuan në lëvdata universale nga tifozët dhe ekspertët e futbollit.

“Aaron është një nga mbrojtësit më të mirë në Premier League,” tha bosi i United Ole Gunnar Solskjaer pas mbërritjes së mbrojtësit.

“Ai ka etikën, talentin dhe mentalitetin e duhur për të luajtur për Manchester Unitedin dhe ai përshtatet saktësisht me llojin e lojtarit që ne jemi duke kërkuar për të sjellë në skuadër për të na ndihmuar të përmirësojmë ekipin më tutje.”

“Wam-Bissaka është një lojtar i ri, i uritur dhe i etur për të mësuar dhe kjo është e rëndësishme në moshën e tij. Unë jam i kënaqur që ai ka nënshkruar me ne dhe ne presim me padurim ta vazhdojmë zhvillimin e tij të jashtëzakonshëm deri më tani”.

Solskjaer dhe mbështetësit e Bashkuara morën për të parë Wan-Bissaka në veprim për herë të parë në ndeshjen e hapjes së klubit para sezonit kundër Perth Glory të shtunën pasdite.

Një video e momenteve të veçanta nga loja e tij tregon saktësisht pse ai është mbiquajtur ‘The Spider’.

Këto këmbë të gjata e bëjnë shumë të vështirë për lojtarët kundërshtarë që të kalojnë. Disa lojtarë të Perth Glory u përpoqën të kalojnë të riun, por nuk ishin të suksesshëm.

Wan-Bissaka fitoi të gjitha katër duelet e tij dhe gjithashtu dukej e rrezikshme në anën tjetër të fushës kur sulmoi gjithashtu drejtë portës së Perth Glory.

“Spider” ka të bëjë me gamën dhe gjatësinë e këmbëve të mia, kur unë shkoj ta kërkoj topin, “shpjegoi Wan-Bissaka më herët këtë verë,” Për këtë arsye më thirrin merimanga. “

Video e ‘The Spider’:

Tashmë edhe zyrtarisht Manchester United transferon lojtarin e C.Palace për 55 milion euro

Manchester United ka nënshkruar me lojtarin e anglisë U-21 me anësorin Aaron Wan-Bissaka nga Crystal Palace në një marrëveshje 50 milionë funte.

21-vjeçari, i cili bëri debutimin e parë në ekip për Crystal Palace vitin e kaluar, ka rënë dakord për një kontratë pesë-vjeçare që do të fitojë atë deri në 80,000 funte në javë.

United do paguajnë 45 milionë funte fillimisht, duke e bërë Wan-Bissaka nënshkrimin e pestë më të madh të klubit, pas Paul Pogba, Romelu Lukaku, Angel di Maria dhe Fred.

Ai është rekrutuesi i dytë i klubit, pasi Daniel James u bashkua me Swansea para pak ditësh, transmeton Teleshkronja Post.

Wan-Bissaka, i cili ka qenë në detyrë ndërkombëtare këtë muaj në Kampionatin Evropian Under-21, u bashkua me akademinë e C.Palace kur ishte 11 vjeç.

Mbrojtësi ishte paguar £ 10,000 në javë në Selhurst Park, lojtari më i paguar në skuadrën e parë të skuadrës Crystal Palace.

Transferimi i tij u vonua nga negociatat përfundimtare mes klubeve, të cilat përfunduan me Shqiponjat duke siguruar një klauzolë 10% të shitjes nëse Wan-Bissaka largohet nga United për më shumë se 50 milionë funte./teleshkronja/